Şimdi Ara

OYUNLARDAKi DİNİ İNANÇLARLA İLGİLİ SAHNELER (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
0
Favori
8.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir gözlemim daha oldu bu durumu araştırırken..
    oyuncular genelde oyun türlerine göre ayrışmışlar, rpg fps mmo çeşit çeşit oyun türü var...
    kesin bir kategoriye giriyorlar yelpaze epey geniş bu konuda her yaşa her zevke hitap eden oyun var ama her ne türlü oynarsa oynasın oyuncular genelde belirsizliğin peşinden koşuyor..bilinenden bir bıkkınlık gelmiş insanlara sanırım.. bu yüzden bu belirsizlik gizem insanları iyi oyalıyor.. ( hatta bence insanların en zayıf kaldığı noktalardan biride bu durum) çare diye -farkında olmadan- oynadıkları şeyler tüketiyor insanları.
    ve yanlışlar bence bu anda insanın zihnine yerleşiyor.. savunmasız kalınan bir an bence...

eğleniyoruz , stres atıyoruz , ya da ders çalıştık biraz oyundan ne çıkar hesabıyla ....
    oyun endüstrisi , film endüstirisini bile geçmiş.. neyin oyunundayız ki biz şimdi ?
    oyun diye bizi oynuyor olmasınlar yoksa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 22 Mayıs 2013; 21:34:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Bellyphax

quote:

Orijinalden alıntı: strato026

quote:

HARAM diyen arkadaşlara üzüldüm gerçekten

2 Çeşit haram vardır Kati ve Zanni

Kati olanlar Allah ve Resülunun emrettikleridir

Zanni olanlar Peygamber efendimizin Hadislerininden sonuca varılanlardır. (Kesinliği Sabit Olmayan Hadisler)

Bir fiile haram diyebilmek için bunların şartlarına uyması gereklidir.

Harama götüren yol HARAMDIR demek için ne olmak lazım bilemedim şimdi yapmayın arkadaşlar lütfen

Durduk yere tartışma çıkarmak yerine niyete bakalım efendim. Oyun oynamak haramdır, günahtır demiyoruz. Bazı şeylerin içerikleri pis şeyler olanlarla uğraşmak, onları izlemek haramdır neticesinde de günahdır diyoruz. O yüzden kişiler içeriğe dikkat etmeli bildiği halde devam ederse neticede kendisi sorumludur. Günümüzde de bu tür konularda yorum yapmak zordur fakat mantıken düşünmeli ona göre karar vermeliyiz.

Tartışma çıkarmak gibi bir niyetim yok, çıkan tartışmadanda bir kazanımım olmaz

Sadece yanlış bilineni düzeltmek adına yazdığım bir açıklamadır.

Herşeye günah veya mekruh diyebilir müslüman bir insanoğlu ama HARAM diyemez

Diyen arkadaşlarada günaha girdikleri için üzüldüm zaten herkes iyi niyetli farkındayım ama din kardeşinin uyarmak diyede bir vazifesi var

Ortada yanlışlık yok. Müstehcenlik gösteren veya bizleri kötü yola iten bir şeyle uğraşmak veya izlemek haramdır. Bunun neresinde yanlışlık gördünüz anlamış değilim?

''Kötü ve zararlı birşeyi önlemenin en makul ve kesin yolu, sebepleri ortadan kaldırmak, vâsıtaları yok etmektir. İşte İslâmın haram mevzûunda tuttuğu yol da budur. Meselâ zinâyı haram kılmıştır. Maksat zina suçunun meydana gelmesi ve suçlunun haram işlediği için ceza görmesi değil, suçun işlenmemesidir. Bunun için de yalnız ceza kâfi değildir; suça iten sebeplere inmek gerekir. Bundan dolayı İslâmda bir taraftan evlenme kolay, boşanma mümkün kılınmış, diğer yandan aşırı açıklık, saçıklık, başbaşa bulunma, müstehcen, tahrik edici resim ve müzik, gereksiz beraberlik... yasaklanmış, haram kılınmıştır. ''

Yukarıda ki yazıyı anlattıklarıma bağlamak zor değil ve yanlış değil. Bizleri günaha sürükleyen şeyler haramdır. Mantıki açıdan da doğrudur. Benimde amacım birşeyler kazanmak veya karşımdaki insanı küçük düşürmek katiyen değildir fakat dediklerinizde bir doğruluk bulamadım. Başka bir yazıda paylaşmak istiyorum doğrulamak için.

'Harama götüren şey de haram mıdır?
    Cevap: İslam’ın koyduğu prensiplerden biri de, bir şeyi haram kılarken o haram yol açabilecek her aracı da haram kılmasıdır. Mesela, zinayı haram kılarken, cahiliye ahlaksızlığı, günaha davetiye çıkaran halvet hali, her iki cinsin senli-benli çirkin manzaraları, çıplak resimler, hayasızlık ve müstehcen müzik. İşte bundan dolayı, şu fikhi kaideyi koymuşlardır: Harama ileten her şey haramdır. Tıpkı bunun gibi haramı işleme konusunda kazanılan günah, İslam’a göre yalnızca o günahı işleyene ait değildir. Herhangi bir haram işlenirken, o haramı işleyen yardım eden kimse de, harama katılımı oranında günaha ortak sayılır. Mesela, Hz. Peygamber içki içeni, imal edeni, taşıyanı, kendisi için taşınanı, parasını yiyeni lanetlemiştir. Faizde de hüküm aynıdır. Faizi alan, veren, yazan ve bu işleme şahitlik yapanlar lanetlenmişlerdir. Böylece anlaşılmıştır ki harama yol açan her şey haramdır. Harama yardım eden herkes de günaha ortaktır.''

Bazı konularda tam hüküm verilmesi sağlıklı değildir çünkü gün geçtikçe çeşitli olgular, teknolojiler gelişmektedir. İşlevlere baktığımızda bir paralellik söz konusu ise birbirlerine tabiki benzemektedirler. Mantık yolunda aksini iddaa etmek yanlıştır.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strato026 -- 22 Mayıs 2013; 22:08:14 >

•  OYUNLARDAKi DİNİ İNANÇLARLA İLGİLİ  SAHNELER
  • @strato026

Canım arkadaşım biz fikirlerimizi paylaşırken arkadaşın konusu dağılıyor o yüzden
    hem konu sahibinden hem senden özür dilerek son kez yazıcam doğru bildiğimi

Yukarıda yazdım ama doğru anlatamadım herhalde;

HARAM Kesinleşmiş hükümdür dinimizce

bir fiile haram yalnızca Rabbimiz ve Resulü diyebilir.

Zani haramda 4 mehzebin imamları tarafından sakıncalı bulunan günahlardır

Dinimizde müminlerin yapılan işlere haram deme ehliyeti yoktur.

Senin verdiğin örneklerde zaten benim dediğimin aynasıdır.

Harama giden yol günahtır ( 7 büyük günah ayrı bir meseledir haramın temelidir)

Saygılar iyi geceler
  • beyler konu amacından uzaklaşmasın lütfen
    eğer konu, oyun haramdır diyen görüşse oyunun herşeyi haram değil.
    aynı şey müzik içinde geçerli. müzik haram mı değilmi? sorusuna aç diyanetin ilmihalini bak güzel kardeşim
    işin özü şu: eğer dinlenilen müzik kişiyi zararlı şeylere itiyor ve günah kazanılıyorsa ondan uzak durulması gerekiyor dinimizce. ama dinlenilen müzik iyi olan şeylere yöneltiyorsa o zaman dinimiz ona müsade ediyor hatta övüyor.
    bu durum ; tamamen her insanın kendi iç alemiyle ve karakteriyle ilgili. yani değişken.. yüzlerce müzik çeşidi var çünkü.
    bakın aynı durum -bence- OYUNLAR İÇİNDE GEÇERLİ, varsayalımki; dersini çalışan bir genç sonra oyun oynasın ve stres atsın bu amaçla. oyun ,o genç için zararlı değil... haa ama kazın ayağı tam olarak böyle değil işte... oyun oynuyor oynuyor oynuyor... ama bu oyunlardanda bilgi akıyor zihnine.. ve bu bilgi genelde iyi diye nitelendirelecek bir bilgi değil.. bunun farkında değil çoğu oyuncu...işte burda aileside çalışıyorsa ki genelde aileler çalışıyor bu yüzden çalışan aileler ekmek derdinde olduğundan yeterli zamanı cocuklar bulamıyorlar ve bu şekilde bir risk var..

aslında konuya dönecek olursak ; bu olayının özünü kendimce çözdüm şöyleki:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 22 Mayıs 2013; 23:03:50 >

• şahsi düşüncem : oyun firmalarının ya da oyun yapan kişilerin müslümanlarmış islamiyetmiş falan çok taktığı birşey yok..işleri güçleri parraaa
    nedenmi ? metro last lightın o açılış trailerını xbox ana sayfasından izleyin göreceksinizki hristiyanlıktaki yaratılış inancını oyuna eklemişler...ilginçtirki hristiyan bir askeri yönetiyorsunuz imajı verilmiş oyunda sanki.
    e haliyle neden eklemişler diye düşünürken. bu oyun yapan kişiler biz nerdne para kazanıcaz sorusunu kendilerine sorduklarında.. buldukları ilk yanıt elbette avrupa ve amerikaya olmuştur e oradada hristiyanlar çoğunlukta olduğu için incildende eklemişler yaratılışı ve oyunda muhtemelen çok satacaktır bu sebepten...bizde oyunun grafiği şöyle böyle diye kendimizi avutalım:))
    adamlar şaka gibi ama dini,para uğruna -bence- göz göre göree harcamışlar (hiç istenmeyen bir durumdur bu malumunuz)hani sanki hristiyanlıkta böyle şekilciliği önemsiyor ya, oyun firmalarıylada bu konuda çok iyi anlaşıyorlar .. iki tarafında işine gelen birşey bu durum...
    neyse bakın üst mesajlarımda da yazmıştım aynı durum bence call of duty serisi içinde de geçerli-olmuş-..ta ki tepki gelinceye kadar...
    yani oyun yapan kişi yada firmalar islam dünyasından para geleceğine inanmadıklarından oyunlarında hristiyanlığa aşırı derecede bağlı kalıyorlar... paranın müslümanlardan geleceğini bilseler şahsen ayıla bayıla bir sürü oyuna da islamiyeti eklerler...
    eğer olay böyleyse ki şu andaki son düşüncem bu şekilde , aslında oyun firmalarının ve oyun yapan mühendislerin işleri güçleri paranın geldiği yer neresiyse oraya yönelik oyunlar yapmak,,
    ne kadar komik bir durum olmuş bu yaa:))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 24 Mayıs 2013; 4:20:48 >

• quote:

@strato026

Canım arkadaşım biz fikirlerimizi paylaşırken arkadaşın konusu dağılıyor o yüzden
    hem konu sahibinden hem senden özür dilerek son kez yazıcam doğru bildiğimi

Yukarıda yazdım ama doğru anlatamadım herhalde;

HARAM Kesinleşmiş hükümdür dinimizce

bir fiile haram yalnızca Rabbimiz ve Resulü diyebilir.

Zani haramda 4 mehzebin imamları tarafından sakıncalı bulunan günahlardır

Dinimizde müminlerin yapılan işlere haram deme ehliyeti yoktur.

Senin verdiğin örneklerde zaten benim dediğimin aynasıdır.

Harama giden yol günahtır ( 7 büyük günah ayrı bir meseledir haramın temelidir)

Saygılar iyi geceler

Eyvallah arkadaşım. Konuyu pek dağıtmak istemezdim. Sizden ve konuyu açan arkadaşımızdan özür diliyorum.

Bilinmelidir ki yüzyılların getirdiği farklılıklar olsa bile neticede insanı aynı fiile sürüklemektedirler aynı işlevi yapanları farklı kategorilere koymak doğrumudur sizce? Cevap vermenize de gerek yok fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strato026 -- 22 Mayıs 2013; 22:44:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: William06

OYUNLARDAKi DİNİ İNANÇLARLA İLGİLİ  SAHNELER

felaket güldüm
  • Bu gidişle konu kapanacak. Oyunlar için geldim helal-haram tartışmasına dönmüş mesajlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gentleman_

Bu gidişle konu kapanacak. Oyunlar için geldim helal-haram tartışmasına dönmüş mesajlar.

aynen yaaa...
    aç diyaneti sor dostum helalmi harammı diye hatta buyur 1. sayafada da verdiğim link :

http://kurul.diyanet.gov.tr/SoruSor/SoruSor.aspx

iki oyun sahnesi öğrenelim diye açtım ve gidişattan bende memnun değilim napsak kapatsakmı ki başlığı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 24 Mayıs 2013; 4:06:42 >
  • konu kapanabilir.
    teşekkürler ilgisi olan tüm arkadaşlara
    iyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 24 Mayıs 2013; 4:23:47 >
  • bu gelecek yeni nesil konsollarda, EĞER SİSTEM GEREKSİNİMLERİNİ İLLİMUROOM GİBİ EXTRA ÖZELLİKLER İÇİN HARCAMAZLARSA, OYUN FİRMALARININ BU ÇIKAN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURACAK SENARYO BAZLI 2-3 BLURAYİ DOLDURACAK OYUNLARI BENCE YOK .
    bu nesilde yada sonraki nesilde ,aşırı derecede senaryo konusunda zorlanacaklardır.
    daha çok görsel ve videolarla bluray diskleri dolduracaklardır.. bir çeşit 20 sene önceki filmlerden çekilen karelerden oluşan video film tarzındaKi oyunlara çaktırmadan dönülecektir. ya da
    oyun arası videolar epey çoklaşacaktır..
    hd hd hd görüntü basmak için, görsel malzemeler epey artacaktır ,çok süslü ,afili görsel efektler iyice coşacaktır.
    sonucta ;
    gelecekleri nokta,önce,şu andaki film gibi oyunlardan oluşacaktır ama bu yeni oluşacak oyunlara artık oyun demek mümkün olmayacaktır.. bu yüzden sistemi tüketecek yeni oyun elementleri bulmak zorundalar .

korku oyunlarında da büyük bir artış gözlemleriz diye düşünüyorum ama ilerki nesildeki korku oyunları gerçekten korkunçtan bile öte olabilir... o yüzden orda bir fren konusu yaşanabilir..

yarış oyunlarında gelinen nokta daha çok görsel vs orda pek bu başlıkla ilgili çekici bir düşüncem yok
    sonucta herşey videodan oluşaktır..

döğüş oyunları dahada renklenecektir.
    futbol oyunları bence 2 nesil hatta 3 nesil sonraki konsollarda bile götürür.. çok zenginleşecektir.ama

işin dönüp dolaşacağı nokta rpg mmo tarzı oyunlarda oluşacaktırki bu nesilde de diğer nesillerde de
    bu oyun tarzı hep zirveye oynayacaktır çünkü malzeme çook fazla.
    .. salla sallayabildiğin kadar.. o dinden esinlen bu dinden esinlen o inanç bu inanç derken olay iyice inançların tamamen hd görselliğine ve videoya dönüştüğü bir döneme girilecektir. aslında şu andaki mmo rpg tarzı oyunlarla o döneme çaktırmadan da olsa girilmiş... ve insanlar için bu durum , acayip keyifli bir halde şu anda
    ama ilerde iş herşeyin hd olmasıyla ilgili olarak çok acaip sahnelerin görülmesiyle değişebilir ve bu ihtimal bu nesilde ya da en geç diğer nesilde net olarak görülecektir.
    senaryo konusunun bir kaç nesil sonra biteceğini varsayarak,
    yeni nesillerle birlikte en çok ve en zengin konu din ve inançlarla ilgili olacaktır..

bitti.
    KONU KAPANMIŞTIR.(LÜTFEN KONUYA MESAJ YAZMAYINIZ):'(]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 24 Mayıs 2013; 4:21:46 >

• Adamlar forumda fetva vermiş resmen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ryu_hayabusa

quote:

felaket güldüm

one lan d.ASE.ASD:aDAS:dAS bu arada kardeş beni tanıdınmı Leon.Skendy ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Crimson Fury

haha yok dostum o yasaklanan bir teknik shin goku satsu, içinde birazcık bi kötülük veya zayıflık varsa ölüyorsun akuma normal bi insandan acımasız bi katile dönüşüyor ryu da onum oğlu

Yanlış bilgi var.
    Akuma, Ryu'nun amcasıdır.

Edit: Hortlamış konu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheMEA -- 18 Haziran 2013; 4:51:11 >
  • TheMEA kullanıcısına yanıt
    haltettin
  • Abbow cikan olaylara bak , biraz hort gibi olmus ama supernatural dizisinin oyunu olsaydi burda kan govdeyi gotururdu herhalde .

Aklima gelmisken ''Bleach'' adli anime dizisinin PS3'e uyarlanan oyunuda dizi gibi din uzerine kurulu.
  • quote:

• TheMEA kullanıcısına yanıt
    street fighterda
    bu şeytan ryu diye bildiğimiz 'şeytan'olma özelliğinin özü nedir? neyden esinleniliyor? şeytan ryu şeytan akuma falan... arkasındaki sebep nedir ?

birde şu painkiller hell & damnation adlı oyun var.. onun konusu nedir.. listeye eklenecek bişiler varmı oyunda?
    değişik bişeye benziyor.. dantes infernonun fps hali gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gamer10 -- 24 Temmuz 2013; 6:28:17 >
  • Hay sizin dinlerinize, biraz bilim öğrenin bilim
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.