Şimdi Ara

Oyunlarda Türkçe olmamasının başlıca nedeni

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu hainliği görerek hala bu leş firmanın oyunlarını alanlar varsa helal olsun ne diyelim :D

Şimdi öncelikle yazılabilecek yanıtlarada cevabı vermek istiyorum öncelikle Türkiyede'ki satış rakamlarından başlayalım , Ubisoftun bir oyunu tahmini ne kadar satıyor ? en düşük 10bin adet kutulu kutusuz gidiyor bu sayı artışda gösteriyor düşük yazdığıma bakmayın resmi satış rakamlarını bizimle paylaşacak kadar şerefli insanlar değiller çünkü ... Neyse konumuza dönelim bizim satışlarımız bu şekilde hemen hemen bazen artış bazende düşüş gerçekleştiyor ... Ancak ve ancak şunun altını çizmek istiyorum UBISOFT OYUNLARINI VİTRİNE KOYDUĞU ZAMAN BİR ŞEKİLDE OYUNLARINI SATIYOR VE BU OYUNLARIN DİLİNİN TÜRKÇE İÇERMEDİĞİNİ SÖYLEMEK İSTİYORUM ....

Şimdi altı çizilmesi gereken yer burasıydı ubisoft oyununu burda ingilizce olarak satıyor bunu cebe atıyoruz .... Gelelim bizden çok çok uzak bir ülkeye Fİnlandiya , Baktığımız zaman oyunda finlandiya için altyazı desteğini görüyorz peki finlandiya kimdir nasıl almış bu altyazı desteğini hiç merak etmedinizmi ?? Hemen cevabınıza kabaca bir yanıt bulayım ... Finlandiyanın resmi sayımlara göre nüfusu 5 milyondur , Yaşlı nüfusun son yıllardaki artışı ile ülke genç nüfus için girişimlere başlamıştır . Nüfusun yarısından fazlasını yaşlıların oluşturduğu bir ülkede ne kadar oyuncu sayısı vardır bilmem siz tahmin edin ... Velasıl finlandiya gelişmemiş bir ülkedir (video oyunu tüketimi ,pazarlamacılığı için) ve ülke ekonomisi için oyunların hiç bir değeri yoktur ancak ubisoft satışları öyle bir beğenmişki gidip altyazı desteği vermiş :D enteresan ....

Şimdi ben neden finlandiya örneğini verdim o ülkede daha önce hiç bulunmadım yada internetten araştırma yapmadım sadece 1 yıl önceye kadar orda bulunmuş bir arkadaşımdan fikilrer aldım ve beklediğim cevapları internette araştırarak kendimde kanıtladım .... Soru 1 ; Bu sektör ülkede kaçıncı sırada , cevap ise bizim ülkemizden farksız durumda sadece konsolların bir artışı söz konusu ve yalnızca ps4 exc oyunlarında fince dili mevcut yani bunlarda son çıkanları önceden oda yoktu... Soru 2 : 3.parti firmaların satışları ne durumdadır gördüğün kadarıyla bana bir şekil çizebilirmisin ? , cevabı ise az nüfusun getirdiği sorunlarla beraber oyuncu denilecek bir toplumu olmadığı buna bağlı olarakta 3.parti firmalar ( bunun içinde ubisoft dahil ) neredeyse yerlerde sürünüyor ....

Evet arkadaşlar isteyen araştırır inceler , arkadaşımın dediği kadar sıkıntlımı bu ülke dedim kendimde araştırdım gerçekten sıkıntının bu derece büyük olduğunu gördüm .... Şimdi asıl konu bu oyunlar satmıyorsa eğer ubisoft neden fince dilini destekliyor ? evet güzel bir soru , cevabıda kısaca şudur .... Firma yıllardır istediği ilgiyi ingilizce dilini koyarak alamadğı için mecburen Fince dilini koymak zorunda kaldı . Fince dilini koymasıyla beraber Finlandıyada ubisoft oyunları belkide satış rekoları kıracak bunu şüphesiz zaman gösterecek . Şimdi benim anlatmak istediğime gelirsek başta dediğim gibi Ubisoft bu ülkede oyununu satıyor az yada çok bunu tartışacak olan dağtıcıdır biz müşteriyiz hizmete bakarız gerisi bizi ilgilendirmez . Firma hiç bir şekilde kılını kıpırdatmadan oyununu mağazalarda çatır çatır satıyor , bakın bu olayı ubisoft fransada yapsın oyunun içine fransızca koymasın size samimi söylüyorum halk bunu kabul etmez oyun orda 1 tane satmaz buna emin olabilirsiniz . Aynı şekilde diğer avrupa ülkeri içinde geçerli . Sonuca gelicek olursak bu 19 tane dilin içerisinde Türkçe'nin olmamasının sebebi ubisoftun oyunlarının bir şekilde satış yapmasıdır ... Gta5 bu ülkede sıfır çekseydi inanın rockstar türkçe dili eklemek zorunda kalabilirdi ve bu diğer tüm firmalar için geçerli . Bizim en büyük sorunumuz dağıtıcı değil 85 milyonluk ülkede deli gibi satılıyor oyunlar sadece bize bunları açıklamıyor firmalar menun bu saıylardan , Oyunları ingilizce bu kadar satıyorken neden ek bir maliyet ile Türkçe diline uğraşsınlar öyle değilmi :D Ana fikir tamamıyla bundan ibaret ubisoft ingilizce olarak sattığı oyununa gerek duymuyor Türkçe eklemeyi ...

YILLARDIR SATIŞ RAKAMLARI DİYEREK KANDIRDIKLARI İNSANLARI BU ŞEKİLDE OYNAMAYA MAHKUM ETTİLER , GEÇEN SENE ROCSTAR AÇIKLAMA YAPIP BİZ SATIŞLARDAN MEMNUN DEĞİLİZ DEDİĞİNDE BİR ÇOK KİŞİ HAKKINI SAVUNMADI ROCKSTAR'I HAKLI ÇIKARTTI VE KENDİ KÖŞESİNE ÇEKİLDİ.... HALBUKİ KOCA BİR YALANDAN İBARET BU SÖZLER BURDAKİ OYUNLARI 100 BİN SATMIŞTIR KABUL EDİYORUM ANCAK İÇİNDE TÜRKÇE DİLİMİ İÇERMEDEN SATMIŞTIR BUNU NEDEN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMUYORLAR :) UMARIM ÇIKACAK AC OYUNU BU ÜLKEDE 1000 ADETİ GEÇMEZ BAKIN GÖRÜN ONDAN SONRA OYUNDA TÜRKÇE DİLİ OLURMU OLMAZMI .
     Oyunlarda Türkçe olmamasının başlıca nedeni

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inciteen -- 15 Haziran 2015; 0:39:22 >

• Oyun firmalarının TR de ki dağıtımcılarından oyun şatışı az, dağıtıcı elini taşın altına koyup maliyetide üstlenmek istemiyor. Firmada dağıtımcı satışlarını dikkate aldığı için falan filan.

Aral a da selam yollayalım.
  • bizim ulkede oyunlar milyonlar satiyor ama bizle paylasmiyorlar gercekleri .birde bizi kiskaniyorlar ondan turkce koymuyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Özet geçiyorum.

Oyunları Türkçe çıkmamasına rağmen satın aldığımız için nasıl olsa alıyorlar deyip Türkçe eklemiyorlarmış. Eğer Türkçe içerik olmayan oyunları almazsak satışlar az olacağı için satışlar yükselsin diye Türkçe eklenebilirmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cryptdlg

Oyun firmalarının TR de ki dağıtımcılarından oyun şatışı az, dağıtıcı elini taşın altına koyup maliyetide üstlenmek istemiyor. Firmada dağıtımcı satışlarını dikkate aldığı için falan filan.

Aral a da selam yollayalım.

Hocam kimsenin samimiyetine inanmıyorum bana göre tek gerçek sebep bu ... Ve dediğim gibi oyun firmalarının satışı az demeye hakları yok çünkü bir destek koymamışsın ortaya bu insanlar aptlamı ingilizce diline para verecekler ? Hangi mantık çerçevesine sığar bu Allah aşkına ... Uydurulmuş basit bir bahane bizim ülkemizi beğenmiyorsa yollamasınlar o zaman koli koli oyunları bu iş bu kadar basit ... Belki ben çok bol keseden sallıyorumdur ama olanlara başka bir kılıf giydirilemez hocam yapmayın etmeyin koskoca Finlandiya örneği duruyor karşımızda çok mu satıyor sanıyor insanlar orda ??? aksine yerlerde sürünüyordu bundan öncesine kadar ubisoft veriyor şimdi dil desteğini göreceğiz ülkede satışlar ne olacak ...

• Çoğu şeyde doğrusun ama finlandiya'ya gelişmemiş demek pek doğru değil. Evet nüfusu ve yaş olarak kötü durumda. Oyunsal olarak getirileri nedir dediğin gibi tartışılır. Ama daha kaynaklı şekilde yazılırsa doğru olur şurda şu xx'dir falan gibi değil.. Burada yapılmamasıyla ilgili çok daha tartışılacak şey var aslında;

Belki ülkelerin bişi yapması gerekiyordur bunun için ve türkiye yapmıyordur? Bunun gibi sebepleride olabilir firmalara laf atmadan önce. Çünkü türkiyede oyun sektörünün geliştiğini çoğu firma görüyor. Artık ülkemizde online oyun firmalarının turnuvalarını bile görüyoruz..
  • İstediğniz gibi yorumlayın arkadaşlar yanıtlayanların bir çoğunun bana tepki göstereceğini biliyordum zaten , Türkçe oyun mevzusu açıldımı insanlar sürekli altında bir şeyler aramakla meşgul oluyor . Çok seviyorsan ingilizce dilini menüden değiştir ingilizce oyna kardeşim ama benim Türkçe dilim orda olacak sen istemesende olacak hepsi bu .
  • Tiglon değilmiydi bu oyunu getiren.
    İş burda tiglon da bitiyor.
    Ayrıca en son izlediğim bir şöyleşide tiglon bilmem ne müdürü gelecek oyunlar için tr desteği olması için bastırıyoruz demişti.

Demekki bastıramıyorlar.

• "Finlandiya gelişmemiş bir ülkedir." Cümlesinden sonra okumadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: zdbrg

"Finlandiya gelişmemiş bir ülkedir." Cümlesinden sonra okumadım.

Parantez içinde Video oyun pazarlamacılığı yazacaktım lakin onu anlarsınız diye düşündüm keşke yazsaydım.
  • Finlandiya mı gelişmemiş bir ülke? Kişi başına düşen milli geliri 45.000$ olan bir ülke gelişmemiş ise biz neyiz merak ediyorum.

NOT: İlk mesajı okuyarak boşa vakit kaybetmeyin.
  • Haklısın madem bu ülkede ki satışlardan memnun degilsin neden burdaki pazara oyun sürüyorsun satmasa zarar etse sürermi illaki birileri para kazanıyorki burda oyun satıyor bence de bi kılıf bulmuşlar öyle gidiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HyerinRaina

Çoğu şeyde doğrusun ama finlandiya'ya gelişmemiş demek pek doğru değil. Evet nüfusu ve yaş olarak kötü durumda. Oyunsal olarak getirileri nedir dediğin gibi tartışılır. Ama daha kaynaklı şekilde yazılırsa doğru olur şurda şu xx'dir falan gibi değil.. Burada yapılmamasıyla ilgili çok daha tartışılacak şey var aslında;

Belki ülkelerin bişi yapması gerekiyordur bunun için ve türkiye yapmıyordur? Bunun gibi sebepleride olabilir firmalara laf atmadan önce. Çünkü türkiyede oyun sektörünün geliştiğini çoğu firma görüyor. Artık ülkemizde online oyun firmalarının turnuvalarını bile görüyoruz..

Gelişmemiş derken konumuz oyunlar olduğu için bu sektörü kast ettim , zaten düzelttim bu hatayıda ... Sende söylediklerinde sonuna kadar haklısın dostum bende yalnızca gördüklerimi araştırdıklarımı ve şikayetlerimi toplu bir şekilde yansıttım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Armag3d0N

Finlandiya mı gelişmemiş bir ülke? Kişi başına düşen milli geliri 45.000$ olan bir ülke gelişmemiş ise biz neyiz merak ediyorum.

NOT: İlk mesajı okuyarak boşa vakit kaybetmeyin.

Hocam parmaklarımı eşşek arısı soksaydıda yazmasaydım onu ben video oyunu sektörü üzerinden değerlendirerek bu sonuca vardım , Genel olarak toplumun yaşayış şeklini,ekonomisini veya siyaseti hakkında hiç bir bilgim yok yalnızca video oyun sektörü için konuşuyorum.
  • Finlandiya'ya bir yorum getirmişsin, güzel. Norveççe, İsveççe ve Danca ile ilgili yorumların nelerdir peki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: C-TRanger

Finlandiya'ya bir yorum getirmişsin, güzel. Norveççe, İsveççe ve Danca ile ilgili yorumların nelerdir peki?

Finlandiyada bulunmuş arkadaşım sayesinde bu sonuçlara ulaştım , diğer ülkeler için bir yorumum yok .
  • Finlandiya dünyanın en müreffeh ülkelerindedir. Türkçe işine gelince. Sony neden kullanıcıya kendi altyazısını oluşturma hakkını vermiyor anlamıyorum. Oyun firması ingilizce altyazı dosyasını net e yüklese kullanıcılar da dosyayı indirip tercümeyi yaptıktan sonra paylaşsalar usb ye yükleyip ps4 ün hafızasına atabilirdik. Dil seçeneklerinden de tr yi seçebilirdik.

• quote:

Orijinalden alıntı: snakefatih

Finlandiya dünyanın en müreffeh ülkelerindedir. Türkçe işine gelince. Sony neden kullanıcıya kendi altyazısını oluşturma hakkını vermiyor anlamıyorum. Oyun firması ingilizce altyazı dosyasını net e yüklese kullanıcılar da dosyayı indirip tercümeyi yaptıktan sonra paylaşsalar usb ye yükleyip ps4 ün hafızasına atabilirdik. Dil seçeneklerinden de tr yi seçebilirdik.

Keşke böyle bir seçeneğimiz olsa , bende hiç memnun değilim Türkiye'de yaşayıp Türkçe konuşup oyunları ingiilizce oynamaktan :(
  • Birşeyler yazmışsın ama kaynağın yok ve millete isteyen araştırır diyorsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam aslında konu çok basit Devletler kendi ülkelerinde satılan bütün ürünlerde kendi dillerinin eklenmesini yoksa ülkeye giremeyeceğini belirtiyor bu durumda adam mecburen o dili ekliyor bizim ülkemizde böyle bir yaptırım yok daha kullanım klavuzlarına Türkçe ekleneli kaç yıl oldu. Buna devlet olarak yaptırım getirilirse 3 e 5 e bakmaz oyuna Türkçe'yi mecbur olarak eklerler.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.