Şimdi Ara

Oyunlarda 4k yalanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
3.473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun süre 1080p monitör ile geçirince hazır fiyatlar artıyor aldık aldık diyerek 4k bir monitöre geçiş yaptım. Daha sonra elimde diğer monitör hala durduğu için ikisini birden karta bağlayarak görüntü karşılaştırması yapınca arada fark göremedim.

Yani ne fark bekliyordun ki? Denebilir elbet ama 1080p ile 4k arasında en azından gözle bakınca "hakkaten fark var" dedirtecek yeri bulmak cidden zormuş.

Aşağıya bir kaç resim koyuyorum. Resimler direkt olarak telefon ile çekildi. İlk resimler 4k diğerleri 1080p ekrandan aşağı yukarı aynı uzaklıktan aynı yere odaklayarak çekmeye çalıştım. Şimdi öyle karşılaştırma olmaz arada o var bu var şu var diyenler olacaktır. Evet biliyorum burada bilimsel analiz yapmıyorum sadece gözümle gördüğüm şeyi çok üzerine düşünmeden paylaşmaya çalışıyorum.

NOT: resimlerde sanki ekranda bol delikli gazlı bir bez varmış gibi çıkıyor muhtemelen telefon ile ekranın yenileme hızında yaşadığı uyumsuzluk yüzünden. Genel olarak ayrıntılara %500 zoom yaparsanız fark bulursunuz elbet.

Oyunlarda 4k yalanı

Oyunlarda 4k yalanı
    Oyunlarda 4k yalanı
    Oyunlarda 4k yalanı
    Oyunlarda 4k yalanı
    Oyunlarda 4k yalanı
    Oyunlarda 4k yalanı
    Oyunlarda 4k yalanı

• Hakaret amaçlı söylemiyorum yanlış anlamayın ama gözünüzde bir problem olabilir.

24'' 1080p monitörden 27'' 2K monitöre geçtim arada muazzam kalite farkı var. Düşün inç büyüdüğü halde arada ki kalite farkı çok barizdi bir de 24'' 2K monitöre geçsem aradaki uçurum iyice ortaya çıkacak.

1080p den 4K ya geçip de arada ki kalite farkını hissedemeyen dünyada ki ilk insan olabilirsiniz.

Gözlerinde problem olmayan sağlıklı bir birey 8.3 milyon pixel ile 2.07 milyon pixel arasında ki kaliteyi çok rahatlıkla ayırt edebilir.

Benim anlatmak istediğim o değildi, snn gazlıbez örneğini yüksek çözünürlük lü büyük ekranda düşük çözünürlük ve yüksek çözünürlük arasındaki fark için kullandım.

Demek istiyorum ki: 32'' 4k monitün olsa o monitöre 1080p az gelir görüntü gazlıbez örneğine benzer ve haliyle 32'' monitör için 1080p nin üzeri (1440p yada 2160p gibi) yüksek çözünürlük gerekir, hâliylede 4k gibi yüksek çözünürlük lü monitörlerin başlıca espirisi bu yöndedir (büyük ekran.)

18.5'' - 23.8'' = 1080p

27'' - 31.5'' = 1440p ( 2K )

31.5'' ve Üzeri =2160p ( 4K) Tercih edildiği sürece pikseller gözü rahatsız etmeyecektir. 23 inç 4K ekran almak kalite olarak görüntüde hiçbir fayda sağlamayacaktır. 31 inç bir monitördede tam aksine 1080p çözünürlük tercih ederseniz yakın mesafeden mouse ile piksellerinizi sayabilirsiniz   Kısaca monitör boyutu ve tercih edilecek ekran doğru orantıda artırılmalıdır. Ben şuan yaklaşık 60cmlık mesafeden 31.5 inçlik 1440p(2K) monitör kullanıyorum gözüme hiçbir rahatsızlık vermiyor.

• Yüksek çözünürlük lü monitörlerin en büyük esprisi, büyük ekrana sahip olmaları, yani ekran büyüdükçe çözünürlükte artmalı, eğer ekran büyür ama çöznürlük artmazsa, o gazlı bez gibi dediğin detayları çıplak gözünle de görüyor olursun, bu sebeple ekran büyüdükçe çözünürlüğün artması gerekir ki, o gazlı bez görüntü küçük ekrandaki gibi sıkışsın gözünü rahatsız etmesin v.s.

• PPI değeri burada mesele.

Misal, bir resmi, bi fotoyu telefonda aç bak bir de monitörde aç bak; telefondaki daha net daha keskin.

4K'nın esprisi de bu. Daha keskin, daha az pikselize, daha net görüntü...

• Hakaret amaçlı söylemiyorum yanlış anlamayın ama gözünüzde bir problem olabilir.

24'' 1080p monitörden 27'' 2K monitöre geçtim arada muazzam kalite farkı var. Düşün inç büyüdüğü halde arada ki kalite farkı çok barizdi bir de 24'' 2K monitöre geçsem aradaki uçurum iyice ortaya çıkacak.

1080p den 4K ya geçip de arada ki kalite farkını hissedemeyen dünyada ki ilk insan olabilirsiniz.

Gözlerinde problem olmayan sağlıklı bir birey 8.3 milyon pixel ile 2.07 milyon pixel arasında ki kaliteyi çok rahatlıkla ayırt edebilir.

• Eski monitörün ne yenisi ne manyaq

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dostum windows altında fark var yazılarda vs. Ama oyunda yok yan yana bakıyorum yine yok. İki görüntü'de aynı olunca oyunlarda neredeyse hiç bir fark yok. Siz 1080p çözünürlük ile 4k render karşılaştırıyorsunuz. Ben iki monitörde de 4k görüntüyü veriyorum monitöre.

İki monitörde 27" ve aynı renk tonlarına denk gelecek şekilde ayarlandı. 4k olan ips diğeri va panel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 4 Kasım 2020; 19:7:3 >
  • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt

O gazlı bez görüntüsü telefon ile alakalı normalde yok mesaja eklemiştim bilgiyi.

• Manyaqçocuk M kullanıcısına yanıt

Benim anlatmak istediğim o değildi, snn gazlıbez örneğini yüksek çözünürlük lü büyük ekranda düşük çözünürlük ve yüksek çözünürlük arasındaki fark için kullandım.

Demek istiyorum ki: 32'' 4k monitün olsa o monitöre 1080p az gelir görüntü gazlıbez örneğine benzer ve haliyle 32'' monitör için 1080p nin üzeri (1440p yada 2160p gibi) yüksek çözünürlük gerekir, hâliylede 4k gibi yüksek çözünürlük lü monitörlerin başlıca espirisi bu yöndedir (büyük ekran.)

Oyunlarda 4k yalanı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 4 Kasım 2020; 19:16:47 >

• 1920 x 1080p çözünürlüğünde bir monitörün standart boyutu 23''' dir. Aynı çözünürlükte bir monitörün gidip 27'' büyüklüğünde olanı alınmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Hakaret amaçlı söylemiyorum yanlış anlamayın ama gözünüzde bir problem olabilir.

Arkadaşa katılıyorum. 23" 1080p monitörden 27" 2k monitöre geçtim bu hafta. Bir defa 2k da oynadıktan sonra artık 1080p oynayasım gelmiyor. Şahsen 1080p yüksek hz yerine 2k düşük hz yi tercih ederim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• mami24 M kullanıcısına yanıt

Dostum benim monitörlerin 2'si birden 27" 144hz ve windows altında yazılarda gerçekten fark var anında hissediyor insan zaten. Ama oyunları yan yana açıyorum arada cidden neredeyse fark yok. Fark olan yeri bulmak için özellikle aramak gerekiyor. Genelde de yine yazılarda vs. hafif bir fark var. O farkı da özellikle dikkat etmeden anlamak pek mümkün değil açıkcası.

Siz yeni monitör aldığınız için yeni ürün gazıyla öyle düşünmüş olabir veya windows altında farkı görüp ona göre değerlendirmiş olabilirsiniz. Bende yan yana açana kadar fark var gibi düşünüyordum zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manyaqçocuk -- 4 Kasım 2020; 19:27:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyaqçocuk

Dostum windows altında fark var yazılarda vs. Ama oyunda yok yan yana bakıyorum yine yok. İki görüntü'de aynı olunca oyunlarda neredeyse hiç bir fark yok. Siz 1080p çözünürlük ile 4k render karşılaştırıyorsunuz. Ben iki monitörde de 4k görüntüyü veriyorum monitöre.

İki monitörde 27" ve aynı renk tonlarına denk gelecek şekilde ayarlandı. 4k olan ips diğeri va panel.

4K monitörü 1080p de kullanmadığınıza emin misiniz? bizzat yan yana 24'' 1080p ve 27'' 2K monitörleri test etme şansım oldu dediğim gibi arada ki kalite farkı çok fazla.

• Manyaqçocuk M kullanıcısına yanıt

Arkadaşım sana çok teşekkür ederim sayende monitörü değiştirme kararımdan vazgeçtim, boşuna para harcamakmış 2k 4k monitörler

24 inç den büyük monitör kullanamıyorum 24 inç de 2k monitör bulmak zor 4 k zaten yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cinaski12 -- 4 Kasım 2020; 19:33:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 92ppi vs 108ppi karşılaştırmışsınız mesela. Çok fark var diyorsunuz.

Ben 81ppi vs 163ppi karşılaştırıyorum. Öyle arada fark yok. Windows altında yazılarda var zaten eşşek kadar var. Ama oyunlarda iki monitöre birden 4k görüntü geliyor onu karıştıracak değilim elbette Oyunlarda 4k yalanı  Yan yana bakıyorum özellikle renkleri ayarladıktan sonra eşlenecek şekilde artık şurada bile fark vardır diye bakıyorum en ayrıntılı olan bölgelerde yine eh işte diyecek kadar fark var.

Hatta o bölgenin fotosunu çeksek hangisi hangisi doğru tahmin edemem bile muhtemelen. Zaten linus'un bir videosu vardı bunu yaptığı editörler bile aradaki farkı anlayamamıştı. Yuh be demiştim ama gerçek oldu açıkcası.

• 18.5'' - 23.8'' = 1080p

27'' - 31.5'' = 1440p ( 2K )

31.5'' ve Üzeri =2160p ( 4K) Tercih edildiği sürece pikseller gözü rahatsız etmeyecektir. 23 inç 4K ekran almak kalite olarak görüntüde hiçbir fayda sağlamayacaktır. 31 inç bir monitördede tam aksine 1080p çözünürlük tercih ederseniz yakın mesafeden mouse ile piksellerinizi sayabilirsiniz Oyunlarda 4k yalanı  Kısaca monitör boyutu ve tercih edilecek ekran doğru orantıda artırılmalıdır. Ben şuan yaklaşık 60cmlık mesafeden 31.5 inçlik 1440p(2K) monitör kullanıyorum gözüme hiçbir rahatsızlık vermiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: cinaski12

Arkadaşım sana çok teşekkür ederim sayende monitörü değiştirme kararımdan vazgeçtim, boşuna para harcamakmış 2k 4k monitörler

24 inç den büyük monitör kullanamıyorum 24 inç de 2k monitör bulmak zor 4 k zaten yok

Dostum dediğim gibi windows altında aşırı fark var insan anında anlıyor yazılarda, tarayıcıda vs.

Ama oyunları açınca öyle küçük ayrıntılar olmadığı için farkı anlamak çok zor. 1080p olsun 27" üzeri olmasın yüksek hz,hdr, bol sayıda local dimming ve gync olsun artık tercih edilebilir diyorum açıkcası 1080p bile olsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: Manyaqçocuk

92ppi vs 108ppi karşılaştırmışsınız mesela. Çok fark var diyorsunuz.

Ben 81ppi vs 163ppi karşılaştırıyorum. Öyle arada fark yok. Windows altında yazılarda var zaten eşşek kadar var. Ama oyunlarda iki monitöre birden 4k görüntü geliyor onu karıştıracak değilim elbette   Yan yana bakıyorum özellikle renkleri ayarladıktan sonra eşlenecek şekilde artık şurada bile fark vardır diye bakıyorum en ayrıntılı olan bölgelerde yine eh işte diyecek kadar fark var.

Hatta o bölgenin fotosunu çeksek hangisi hangisi doğru tahmin edemem bile muhtemelen. Zaten linus'un bir videosu vardı bunu yaptığı editörler bile aradaki farkı anlayamamıştı. Yuh be demiştim ama gerçek oldu açıkcası.

PPI olarak bakınca küçümsenebiliyor fakat 2 milyon pixel ile 3.7 milyon pixeli karşılaştırıyorum ve evet çok ciddi fark var çünkü pixel artışı neredeyse 2 kata yakın.

Dediğim gibi gözünüzde bir problem olabilir Oyunlarda 4k yalanı 

• Hocam sizin ekranda 95ppi yapıyor. Pek yüksek sayılmaz windows altında rahatsızlık vermesi lazım alıştığınız için olmuyordur. 4k'yı görünce gerçekten ciddi var var dersiniz. Oyunlarda durum dediğim gibi.

• Benim gözlerim yaşıma göre iyi görüyor o konuda sıkıntı yok 6 ayda bir teste giriyorum Oyunlarda 4k yalanı 

• Tamamen amatörce telefon ile çekilmiş görsellere baktığımda doku kalitesinin 4k görüntülerde çok daha iyi olduğunu görüyorum farkı yadsınamaz derecede belirgin

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.