Şimdi Ara

oyun teorisi ve çalışmayıp yine de el üstünde tutulan iş aradaşınız üzerine

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • forumdan bi arkadaş sordu: "işyerinde çok çalıştığım hâlde şef beni eziyo ama çalışmayıp yatanları el üstünde tutuyo" dedi, aşağıdaki basit yarışma bu konuyu aydınlığa kavuşturuyor:

  deneyin yöntemi: bilgisayar programlarının lig usulü puanlı şekilde karşılıklı olarak kapışacakları üniversiteler arası bi yarışma düzenleniyor, ve çeşitli üniversitelerden akademisyenlere bu yarışmaya katılacak programlar yazmaları isteniyor.

  kurallar:

  1- her maçta taraflar rakibine iyilik ya da kötülük yapmayı seçecekler.
  2- iki taraf da birbirine iyilik yapmayı seçmişse, ikisi de +1 puan alacak.
  3- iki taraf da birbirine kötülük yapmayı seçmişse, ikisi de -1 puan alacak.
  4- biri iyilik diğeri kötülüğü seçmişse, iyiliği seçen -1 kötülüğü seçen +1 puan alacak.
  5- rakipler lig boyunca birbirleri ile sadece bir defa değil çok defa karşılaşacaklar, yani rakibiniz herkese iyi davranırken bi tek size kötü davranıyosa bunu anlayıp sizin de o rakibe sürekli kötü davranma şansınız olacak. (gerçek hayattaki ilişkilere benzer)

  böyle bi yarışmada iyi rakiplerinizi tespit edip onlara iyilik yapmak size kazandırır. ama o iyi rakip tavır değiştirip sizi sırtınızdan bıçaklarsa siz kaybedersiniz o kazanır. yani kime nasıl güveneceğinizi doğru anlamak zorundasınız.

  ---------------------------------------------------------------

  Yarışmada neler oldu:

  davetli akademisyenler çok çeşitli, çok karmaşık algoritmalar yazıyolar. hepsinin amacı güvenebilecekleri kişileri tespit etmek. ama, rakiplerinin süreç içindeki tavırlarını uzun uzadıya analiz eden bu detaylı algoritmaların hiçbiri ligi şampiyon bitiremedi.

  şampiyon olan algoritma çok kısa ve basit. sadece şunu yapıyo:

  1- rakibimle ilk karşılaşmamda ona iyilik yaparım.
  2- rakibim de bana iyilik yapmışsa, o rakiple bi sonraki karşılaşmamızda ona bir kez daha iyilik yaparım. (iyiliği asla sırtından bıçaklamam)
  3- rakibim bana kötülük yapmışsa, o rakiple bi sonraki karşılaşmamızda ona bir kez kötülük yaparım. (haksızlığı asla alttan almam, içime atmam)
  4- rakibimle geçmiş maçlarımızı aklımda tutmam. ona iyilik mi kötülük mü yapacağıma karar verirken sadece son maçımızdaki tavrını dikkate alırım. (kinci değilim)

  yarışmayı düzenleyenler bu basit algoritmanın kazanmasına inanamıyolar, ama ligi defalarca kez sıfırdan oynattıkları hâlde hep bu kazanıyo.

  ---------------------------------------------------------------

  Sonuç: arkadaşlık ilişkilerimizde ezilmemek için herhangi bir strateji geliştirmemiz gerekmiyor. arkadaşlarınızın kişiliklerini ve davranış şablonlarını analliz edip kişiye özel muamele çekmeniz de gerekmiyor. kime güvenip kime güvenmeyeceğimize kafa yormamız gerekmiyor.

  tek yapılması gereken: karşınızdaki size haksız bişey yaptığında, geçmişinizdeki uzun dostluğunuza aldırmadan, ona aynı şiddetle, hemen, ve aynı miktarda karşılık verin. haklı olmanın ve saygı görmenin tek yolu hemen karşılık verebilmektir. yukarıdaki basit algoritmanın hep şampiyon olmasının nedeni, hiçbir maçı rakibinin yanına kâr bırakmamasıydı. rakip 10 kere üst üste kötülük yaparsa, bu algoritma da 10 kere üst üste kötülük yaptı. yani aralarda bir-iki kez iyilik yapıp rakibe zeytin dalı uzatmadı. rakiple iyi geçinebilmeyi amaçlamadı. empati yapmadı, sempati yapmadı. rakibi buna 10 kez kötülük yaptıktan sonra 1 kez iyilik yaparsa, bu da hemen sonraki maç rakibe 1 kez iyilik yaptı, yani %100 "yapılan eyleme göre kısasa kısas, iyiysen aynı miktarda iyi, kötüysen aynı miktarda kötü" tavrı takındı.

  bu sayede rakip şunu anlıyor: benim buna kötülük/haksızlık yapıp da sonra güle-oynama hayatıma devam etme şansım yok. çünkü bu kişi bana hep, anında, ve aynı benim ona yaptığım şekilde cevap veriyo.

  işyerinde çok çalışmayıp el sütünde tutulan arkadaşınız şef ile geçmişten beri böyle ilişki geliştirdiği için şuanda değer görüyor. gemişte o kişi şef ile ilk tanıştığında, şef ara sıra o kişiye şakayla karışık gülerek laflar çakmayı denedi, o kişi her seferinde hemen cevap verdi. ve şef pes etti. şef artık o kişiyle hep iyi geçinmeye çalışacak.

  ve bu süreç geri döndürülemez. yani baştan alttan aldığınız bi kişi sizin gelecekte de hep alttan almanızı bekleyecektir. sizi ezik olarak profilleyecektir.

  ---------------------------------------------------------------

  En baştan bunu yapmak bize neden zor gibi geliyo? Neden alttan almaya meyilliyiz?

  çünkü karşılık verdiğimizde tartışma ve gerilim olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. halbuki: aynı üslupla, aynı şiddetle, ve hemen tepki verdiğinizde gerginlik olmaz. gülerek şakayla karışık laf çakan kişi müdürünüz bile olsa, siz de gülümseyerek "müdürüm" diye başlayan bi cümleyle hemen karşılık verebilirsiniz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 5 Haziran 2024; 5:3:15 >
  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı > • Mesela sen iyilik yaptığını düşünürken karşı taraf bunu kötülük oalrak anlayıp kötülük yapıyorsa teoriye göre doğru mu oluyor yoksa yanlış mı yani? Örnek ailenden birisi sigara kullanmanan için ceza veriyor filan diyelim ama aslında senin sağlını düşünüyor ama sigra içen kişi niye bana kötülük yapıyor diye ona kötülük yapıyor. Örnekler çoğaltılabilir. Sonuç kişi kendi iyilik ya da kötülük kavramlarına göre mihareket ettiği için teori kesin olmayan göreceli şeylere göre ilerleyecek bu da ciddi bir sorun demek.

 • namaste1968 kullanıcısına yanıt
  MarazAlifcyoutube
  İnstagram: https://www.instagram.com/marazali.fc/
  https://www.youtube.com/watch?si=-ENq3iiK-LEFmsAv&v=meNrmX2zne4&feature=youtu.be

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • İyi de iyilik ve kötülük göreceli şeyler. Onu nasıl yapacağız peki? Ben kötülük yapıyorum ama karşıdaki bunu iyilik sanıyor veya öyle addediyor belki. Bu durumda ben kârlı oluyorum. Bir de kısasa kısas her zaman geçerli olmayabilir. Yine de tabii her şeyi alttan almamak, hep nazik taraf olmamak gerektiği dersini çıkarabiliriz bu deneyden.

 • Aşırı mantıklı hocam bilgisayar mühendisi misin


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.