Şimdi Ara

Oyun Seçimine Göre Konsol Seçimi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar oyun oynamayı seviyorum. 7 yıllık bir laptopum var ama tabiki de yetersiz geliyor.
    Battlefield serisi hayranıyım ve FPS oynamayı seviyorum. Pc toplamak şuan için çok pahalı ve ben artık oyun oynamak istiyorum. 1650'li sistemler 6-7 bin lira. Artık PC almak ve onu upgradede tutmak çok saçma geliyor. Aldığın ekran kartı en fazla 2-3 yıl orta seviye de yeterli geliyor.

Hangi konsol seçeceğim konusunda kararsızım? Xbox Series X veya PS5? İlk etapta 1080P monitör yahut 2K monitör alacağım.

1) Bu konsollara Klavye ve Mouse desteği gelme durumu nedir?

2) 1080p veya 2K'da 120Fps veriyorlar mı?

3) Exc. oyunlar gerçekten umrumda değil. Rekabetçi oyunlar oynamak istiyorum. Ama ilerde Exc oyunlar istesem Xbox cephesi umut verici görünüyor mu?

4) Gerçekten PS cephesi gelecekte oyun fiyatlarını yapılandırması olabilir mi?

5) FPS için hangi konsol daha mantıklı? Daha önce konsol FPS deneyimim hiç yok ama alışacağımı düşünüyorum.

Aklıma gelen sorular şimdilik bunlar. Bilmiyorum bu kıyaslama saçmalık ama internette sorularıma cevaplar bulamıyorum.

ilginiz için teşekkürler. 

• Hangi konsol seçeceğim konusunda kararsızım? Xbox Series X veya PS5? İlk etapta 1080P monitör yahut 2K monitör alacağım.

Hocam paylaşımınızın üzerinden 2 ay geçmiş, belki cevapları kendiniz buldunuz ama bundan sonra ihtiyacı olan olur diye cevap vermek istiyorum nacizhane bilgim ve deneyimlerimle...

1) Bu konsollara Klavye ve Mouse desteği gelme durumu nedir?

-Hocam bazı oyunlar direk klavye mause destekliyor. Örneğin COD MW ve Cold WAR'da klavye mause desteği var ama direk klavye&mause takarsanız sizi Klavye&mause oynayanların serverina atıyor. Bazı arkadaşlar Cronous ZEN ve Xim APEX gibi kalvye&mause dönüştürücü aparatlarla oynayarak sistemi kandıyor. Sistem seni kontrolcüyle oynuyorsun zannediyor ama istediğin gibi oynayabiliyorsun. Bu dönüştürücü aparatlar hemen hemen her oyunda çalışıyor.

2) 1080p veya 2K'da 120Fps veriyorlar mı?

Xboxda hem Series S hem de Series X 1080p, 1440p(2K) da 120Hz desteği sunuyor. Series X ayrıca 2160p(4K) da 120Hz desteği sunuyor ama bunun için 2.1 HDMI girişli ve uyumlu bir Tv veya monitör olması lazım. 4K 60Hz oynarsın zaten bu konsollarda 4K 120Hz oyun o kadar fazla olmayacak

Playstation5 cephesinde şimdilik 1080p 120Hz ve uyumlu Tv/Monitörde 4K 120Hz oynayabiliyorsun. Yazılımla 2K desteği geleceği söylentisi var.

***Hocam ama şunu demeden de geçmeyeyim. Her iki markada her monitörde direk 1080p 120Hz vermeyebiliyor. Sanırım Tv veya Monitörle iletişim sorunu yaşıyor. Xboxda çözünürlüğü manuel ayarlayabilirken Hzde takılabilirsiniz, Ps5e hiç müdahale edemiyorsunuz. Bu durumu yaşayan arkadaşlar 120 Hz HDMI Adapter denen ufak cihazlar alarak konsolları kandırıyor ve istediği çözünürlükte istediği Hzi alabiliyor. Youtubeda BizimPs kanalı var. Oradaki videolarda detaylı anlatımlar var.

3) Exc. oyunlar gerçekten umrumda değil. Rekabetçi oyunlar oynamak istiyorum. Ama ilerde Exc oyunlar istesem Xbox cephesi umut verici görünüyor mu?

Xbox Game Passıyla ve konrtolcüsünün tasarımıyla şahsen birkaç adım önde rekabete dayalı oyunlarda. Exc.oyunlarda Playstation akıyor.

4) Gerçekten PS cephesi gelecekte oyun fiyatlarını yapılandırması olabilir mi?

Bu döviz kuruyla artar da azalmaz. Artık kardeşlikle bir oyunu 2 Ps5, 1 Ps4 veya 1 Ps5 2 Ps4 olarak 3 kişi bölüşmekten başka çare yok. Uzun süreli kardeşlikler Ps cephesinde daha elzem olacak tabi bu kardeşlik nimeti Xboxda da var.

5) FPS için hangi konsol daha mantıklı? Daha önce konsol FPS deneyimim hiç yok ama alışacağımı düşünüyorum.

Daha önce bir geçmişiniz yoksa ben Xbox Series X almanızı tavsiye ederim. Bunu 2010 yılından beri aktif Ps3, Ps4 ve Ps5 kullanıcısı olarak söylüyorum. Daha önce konsol geçmişi olmayan biri için her koşulda Xbox daha mantıklı fanboyluk yapmaya gerek yok. Hatta bir Xbox Series Sde ben almayı düşünüyorum Ps5 yanına....

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.