Şimdi Ara

Oyun Monitörü Tavsiyeleri [ANA KONU] [Güncel] (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.592
Cevap
150
Favori
466.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
90 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Model o olsun da, nerden aldığının pek bi önemi yok. Nerden en ucuza bulursan, ordan al tabii ki.

Peki fps için iyi diyorsunuz, ben hem fps hemde Photoshop için kullanacağım. Al dıyorsanız alacağım :)

Edit: siz anladınız anladınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmet© -- 2 Temmuz 2012; 17:21:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sanırım FPS demek istemiştin. FSP, bir PSU markası çünkü.

Hem FPS oyunları için uygun olsun, hem de renkleri çok doğru şekilde göstersin derseniz değer, mecburen IPS panel tercih etmek zorunda kalacaksınız. IPS panel monitörlerin de tepki ve input lag süreleri düşük olanlarının fiyatları, diğer monitörlere göre en az X2 olmaktadır.

Renk doğruluğu noktasında mükemmel denebilecek örneklerden biri Asus'un PA238Q modelidir; profesyoneller için üretilmiş bir modeldir. Input lag değerleri FPS oyunları için uygun olsa da, tepki süresi 6 ms'dir. Tek eksiği tepki süresidir yani. Ancak, input lag süresinin kısa olmasının, FPS oyunlarında tepki süresinden daha önemli olduğunu hesap edecek olursak, bu monitör için gayet iyi diyebiliriz.

İkinci seçenek ise, BenQ'nun 23.6"lik XL2410T modelidir. FPS oyunları için özel üretim olup, 3D özelliği de vardır. Buna bağlı olarak fiyatı da biraz daha yüksektir. Ancak, incelemelerde renk hassasiyeti yönünden tam not alamamıştır.

Üçüncü seçeneğimiz de, ViewSonic'in VP2365WB modelidir. Hem renk yönünden, hem de input lag süresinin bir arada bulunması yönünden, en iyi değerlere sahip monitördür, ancak gecikme süresinin 14ms olması sebebiyle seçeneklerimizin dışında kalmaktadır.

Netice itibariyle, hem renk hassasiyeti, hem de input lag ve tepki sürelerinin kısalığını bir arada bulunduran bir monitör yoktur. Ancak, ona en yakın iki seçenekten biri Asus'un PA238Q modelidir ki, tek eksiği, tepki süresinin 5ms olması dışında tek kelimeyle mükemmel bir monitördür. Tepki süresi 2 ms BenQ'nun XL2410T modeli ise, PA238Q kadar renk hassasiyetine sahip değildir, ancak mükemmel kontrast değerleri ve 3B özelliğinin olmasıyla öne çıkıyor.

Netice itibariyle, monitörü ağırlıklı olarak hangi amaçla kullanacağınızda bitiyor iş. Eğer ağırlıklı olarak iş için kullanacaksanız Asus'un PA238Q modelini, FPS oyunları için kullanacaksanız da BenQ'nun XL2410T modelini tercih etmelisiniz. Ben olsam, tepki süresinin 6 ms olmasını gözardı eder, Asus PA238Q'yi alırdım. Tabi, "Bir monitörü bu kadar ücret ödemişken, 3B özelliği de olsun ve ben zaten ağırlıklı olarak oyun için kullanacağım." derseniz, BenQ XL2410T, sizin tek tercihiniz olmalıdır.

• quote:

Onu değil, şunu al: Samsung S23B550V
    Arada 40 TL'lik fark var. Bu farka değecek bir monitör.

ne kadar cok seçenek var kafam karıştı sanırım yorgunluktan;

şimdi kardeşime şunu sorayım ben oyun amaçlı aradada film izlerim bu monitör iyidir öneririm diyebilirmisin SAmsung S23B550V yada bu modeli ACER S232HLABID

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FoxPark -- 2 Temmuz 2012; 15:43:23 >
  • Öncelikle şunu belirteyim. Önerdiğim monitörleri, renk hassasiyetinden önce tepki ve input lag sürelerinin düşüklüğüne göre seçtim. Eğer, çok iyi renk gerçekliği arıyorsan, IPS panellere bakman gerek. Ancak, onlarında uygun fiyatlı olanlarının zamanlama değerleri yüksek.

Eğer çok iyi bir renk doğruluğu aramıyorsan, o monitör gayet iyidir.
  • quote:

Sanırım FPS demek istemiştin. FSP, bir PSU markası çünkü.

Hem FPS oyunları için uygun olsun, hem de renkleri çok doğru şekilde göstersin derseniz değer, mecburen IPS panel tercih etmek zorunda kalacaksınız. IPS panel monitörlerin de tepki ve input lag süreleri düşük olanlarının fiyatları, diğer monitörlere göre en az X2 olmaktadır.

Renk doğruluğu noktasında mükemmel denebilecek örneklerden biri Asus'un PA238Q modelidir; profesyoneller için üretilmiş bir modeldir. Input lag değerleri FPS oyunları için uygun olsa da, tepki süresi 6 ms'dir. Tek eksiği tepki süresidir yani. Ancak, input lag süresinin kısa olmasının, FPS oyunlarında tepki süresinden daha önemli olduğunu hesap edecek olursak, bu monitör için gayet iyi diyebiliriz.

İkinci seçenek ise, BenQ'nun 23.6"lik XL2410T modelidir. FPS oyunları için özel üretim olup, 3D özelliği de vardır. Buna bağlı olarak fiyatı da biraz daha yüksektir. Ancak, incelemelerde renk hassasiyeti yönünden tam not alamamıştır.

Üçüncü seçeneğimiz de, ViewSonic'in VP2365WB modelidir. Hem renk yönünden, hem de input lag süresinin bir arada bulunması yönünden, en iyi değerlere sahip monitördür, ancak gecikme süresinin 14ms olması sebebiyle seçeneklerimizin dışında kalmaktadır.

Netice itibariyle, hem renk hassasiyeti, hem de input lag ve tepki sürelerinin kısalığını bir arada bulunduran bir monitör yoktur. Ancak, ona en yakın iki seçenekten biri Asus'un PA238Q modelidir ki, tek eksiği, tepki süresinin 5ms olması dışında tek kelimeyle mükemmel bir monitördür. Tepki süresi 2 ms BenQ'nun XL2410T modeli ise, PA238Q kadar renk hassasiyetine sahip değildir, ancak mükemmel kontrast değerleri ve 3B özelliğinin olmasıyla öne çıkıyor.

Netice itibariyle, monitörü ağırlıklı olarak hangi amaçla kullanacağınızda bitiyor iş. Eğer ağırlıklı olarak iş için kullanacaksanız Asus'un PA238Q modelini, FPS oyunları için kullanacaksanız da BenQ'nun XL2410T modelini tercih etmelisiniz. Ben olsam, tepki süresinin 6 ms olmasını gözardı eder, Asus PA238Q'yi alırdım. Tabi, "Bir monitörü bu kadar ücret ödemişken, 3B özelliği de olsun ve ben zaten ağırlıklı olarak oyun için kullanacağım." derseniz, BenQ XL2410T, sizin tek tercihiniz olmalıdır.

Değerli yorumların için çok teşekkür ederim. Yanliz bütçemi söylemeyi unumusum max 600 tl olabilir. Çünkü Prof oyuncu değilim. Arada bı oynayacağım ayrıca daha çok ps kullanırım doye düşünüyorum. Bu fiyata göre tavsiyeleriniz nelerdir ?

Daha öncekiler çok iyi fakat fiyatı bana tuzlu geldi :)

• O zaman, öncelikle renklerden biraz taviz vermen gerekecek.

Samsung'un S24B350H veya S23B550V modeli sanırım bütçene en uygun olanlar.
  • quote:

O zaman, öncelikle renklerden biraz taviz vermen gerekecek.

Tamamdir S23B550V ürünü almaya karar verdim. Suan fiyat arasirmasindayim.

Ayrıca alırken nelere dikkat etmem gerekir ? Aldıktan sonra mağazadan çıkmayıp monitörü nasıl kontrol etmeliyim ?

• Orda test etmek istediğini söyle. Bilgisayarda yüklü oyunlardan birini açıp oyna. Monitörün ergonomisini ve monitör çıkışlarına bak. Olmasını isteyipte arkasında olmayan bağlantı türü olup-olmadığını özellikle kontrol et. Makul farklı açılardan bakıldığında renklerde ne kadar değişme olduğuna (ufak bir fark mı oluyor, yoksa iyice sapıtıyor mu) bak. Gecikme sürelerini anlamaya çalış; yani eski monitörünle kıyasla. Yalnız, bunu yaparken, monitörün oyun için özel bir modu olup olmadığını kontrol panelinden kontrol et. Eğer varsa, bir o modu aktif ederek oyna. Film için de hâkezâ uygun moda geç. Şu an aklıma gelenler bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet©

quote:

Ayrıca alırken nelere dikkat etmem gerekir ? Aldıktan sonra mağazadan çıkmayıp monitörü nasıl kontrol etmeliyim ?

Bence BenQ'nun VA led olan monitörüne bak derim VW2424H modeli. Gerçekten hem renk olarak başarılı hemde yeni model ve 4ms tepki süresine sahip. Fiyat olarakta 670 TL vatandaki fiyatı. Bence bocekgrafik arkadaşımızda bu monitörü onaylayacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta VA led IPS panelin rakibi. Neyse sen bakarsın link aşağıda muhtemelen bocekgrafik de onaylıyacaktır. PS ile uğraşıyorsan ağırlıklı olarak o zaman zaten TN panel yerine kesinlikle VA led tercih etmen lazım.http://www.vatanbilgisayar.com/Monit%C3%B6r/benq-vw2424h-24-vw2424h-genis-ekran--led-monitor/productdetails.aspx?I_ID=60880

• quote:

Orda test etmek istediğini söyle. Bilgisayarda yüklü oyunlardan birini açıp oyna. Monitörün ergonomisini ve monitör çıkışlarına bak. Olmasını isteyipte arkasında olmayan bağlantı türü olup-olmadığını özellikle kontrol et. Makul farklı açılardan bakıldığında renklerde ne kadar değişme olduğuna (ufak bir fark mı oluyor, yoksa iyice sapıtıyor mu) bak. Gecikme sürelerini anlamaya çalış; yani eski monitörünle kıyasla. Yalnız, bunu yaparken, monitörün oyun için özel bir modu olup olmadığını kontrol panelinden kontrol et. Eğer varsa, bir o modu aktif ederek oyna. Film için de hâkezâ uygun moda geç. Şu an aklıma gelenler bunlar.

Bu dediklerini almadan önce yapsak daha iyi olur diye düşünüyorum

Aldıktan sonra piksellerde sorun var mı diye hangi siteye girip kontrol ettirmeliyim. Ayrıca ekranla ilgili başka ne sorun olabilir ve nasıl kontrolunu sağlarım ?

Yukarıdaki modeli de değerlendirebilir mısın rica etsem :)

Teşekkür ederim şimdiden.

• quote:

Orijinalden alıntı: divercats

quote:

quote:

Bence BenQ'nun VA led olan monitörüne bak derim VW2424H modeli. Gerçekten hem renk olarak başarılı hemde yeni model ve 4ms tepki süresine sahip. Fiyat olarakta 670 TL vatandaki fiyatı. Bence bocekgrafik arkadaşımızda bu monitörü onaylayacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta VA led IPS panelin rakibi. Neyse sen bakarsın link aşağıda muhtemelen bocekgrafik de onaylıyacaktır. PS ile uğraşıyorsan ağırlıklı olarak o zaman zaten TN panel yerine kesinlikle VA led tercih etmen lazım.http://www.vatanbilgisayar.com/Monit%C3%B6r/benq-vw2424h-24-vw2424h-genis-ekran--led-monitor/productdetails.aspx?I_ID=60880

Tavsiyeniz için teşekkür ederim, inceleyeceğim.

Ayrıca bir şey dikkatimi çekti. Son yorumlarınızda hep benq nun ürünlerini tavsiye etmişsiniz? Monitör dediğimizde aklınıza benq geliyor sanırım bunun sebebi nedir ? Söyle bı baktım ama forumda benq ya çok yanaşmıyor gibi geldi.

• O kontrol, zaten almadan yapılması gerek. "Ben bunu almayı düşünüyorum ama almadan önce bir denemek istiyorum." dersiniz.

Arkadaşın dediği monitör, renk olarak iyidir; ancak, 4ms diye bahsettiği süre GTG, yani reel süre olarak 8-10 ms'ye tekabül etmektedir. Bu sebeple oyun için çok uygun bir monitör değildir. Onun yerine, yine BenQ marka, ama RL2450H modeline de bakabilirsiniz.

Her ikisini de almadan önce incelersiniz. Hangisi içinize siniyorsa onu alırsınız. Şunu da unutmayın! Oraya gitmeden önce, hangi monitörlerden birini almak istediğinizdeki kararınız net olması gerekmektedir. Yani, "Bu, bu veya bunu alacağım." düşüncesiyle gitmeniz gerekir; yoksa orada size yapılacak yanlış yönlendirmeler sonucu yapacağınız yanlış bir tercihle, bir bakmışsınız, belki iyi ancak, sizin ihtiyacınıza pek de uygun olmayan bir monitörle dönmüş olursunuz eve.

• Samsung S24A350H Monitör Led 3D 586 lira civarı..
    kararı verdim bunu alıyorum. yakında yorumlarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-42DBB8773 -- 3 Temmuz 2012; 18:58:57 >
  • O monitörün gecikme süreleri, önerdiğim monitörlerden daha yüksek. Tek artısı, OSD panelinin olması. Fiyat farkı da sanırım bundan kaynaklanıyor.
    Ayrıca, o monitörün 3D özelliğinin olduğuna dair bir bilgiye de ne satış sitelerinde, ne de inceleme sitesinde denk gelmedim.

O monitörlerle ilgili inceleme linklerii burada. Bu incelemelerin bulunduğu sitenin linkini ilk mesajımda vermiştim zaten. Şu anda "Bütün detaylarıyla 100 Monitör Testi" olarak görünüyor.

24"lik modellerden A ile B arasındaki fark:
    Konu input lag değerlerine geldiğinde, B modeli bariz şekilde öne çıkıyor.
    A modeli ise, gri tonlamalarda bariz üstünken, diğer renklerde sadece burun farkıyla önde bulunuyor.
    S24A350H İncelemesi
    S24B350H İncelemesi

Bu da 23"lik model:
    S23B550V İncelemesi

Yerinizde olsam riske girmez, şu iki modelden birini alırdım:
    S24B350H veya S23B550V

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 3 Temmuz 2012; 21:21:47 >

• Evet 3d yokmuş. Ben yanlış okudum o zaman. Bu arada ne gibi riskleri olabilir merak ettim. Bu arada önerdiğiniz linkte 23 ile 24 inc arasında bariz fiyat farkı var.. 23 almak mı mantıklı? Aralarında çok büyük farklar mevcut mu?
  • Şu an monitör girişlerine tekrar bakmadım ama, bence 1" için o farkı ödemeye değmez.
  • FPS için özel olarak üretilmiş aslında dünyada tek model var, bence bir göz atın derim.

başka başlıklarda şu an çok konuşulan bir model,BenQ XL2420T....
    değerlendirin derim.

http://www.vatanbilgisayar.com/benq-xl2420t-24-xl2420t-3d-led-oyun-monitoru/productdetails.aspx?I_ID=60879
  • Konuyu düzgünce okumuş olsaydınız, o monitörün öneri listesinde neden olmadığını anlardınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 5 Temmuz 2012; 16:15:46 >
  • S23B550V led monitörü aldım sonunda

İşteki yoğunluğumdan test edemedim bir türlü. Alırken mağazada açtım baktım ve piksel sorunu var mı diye kontrol ettim. Çok şükr şuan birşey yok :)

Birşeyi merka ettim. 5+1 ses sistemi var. Bilgisayda 2 ses çıkışı var. Yanlız ben aynı anda hem ses sisteminden hemde monitörden ses gelsin istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?

Ayrıca bu monitörü hdmı ile bağladım ekran genişliği küçüldü, analog girişi daha uyumlu oldu
  • quote:

S23B550V led monitörü aldım sonunda

Öncelikle monitörün hayırlı olsun. Kısa da olsa bir inceleme yaparsan, çok iyi olur. Özellikle de oyun içinde, gecikme sürelerini kontrol et. Tabi bunu yaparken, monitörü oyun moduna almayı unutma.

quote:

Birşeyi merka ettim. 5+1 ses sistemi var. Bilgisayda 2 ses çıkışı var. Yanlız ben aynı anda hem ses sisteminden hemde monitörden ses gelsin istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?

Bunu nasıl yaparsın, bilmiyorum. Deneme-yanılma yöntemiyle dene. Bilen biri varsa yazsın ama harici hoparlör varken, tümleşik hoparlöre ihtiyaç duyacağını sanmıyorum.

quote:

Ayrıca bu monitörü hdmı ile bağladım ekran genişliği küçüldü, analog girişi daha uyumlu oldu

DVI girişini kullanırsan, daha hızlı aktarım sağlarsın sanırım. HDMI bağlantıda, faklı çözünürlükleri deneyerek, uygun çözünürlüğü bulman gerek.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.