Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Oyun monitörü tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
10.290
Cevap
139
Favori
360.074
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Monitör >> Oyun monitörü tavsiyeleri
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      11909 Mesaj
      28 Temmuz 2015 22:56:00

böcek bilgisayarı da satmıştın en son hesap makinasından mı giriyosun ne yapıyosun bilmiyorum ama iyi yapıyosun. Başarılı bir toplama oldu son hali de. Başlığa yakışacak cinsten. Eline sağlık..
      |
      |
      bocekgrafik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Gol attıktan sonra , çok fazla sevinmeyin çocuklar, rakip takıma ayıp olur.-Süleyman SEBA-
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      28 Temmuz 2015 23:08:16 Konu Sahibi

Eyvallah abi, sağol. Konuya eklemek istediğin veya tashih etme gereği duyduğun yer varsa yaz lütfen.

Genelde cepten, arada bir de işyerindeki PC'den giriyorum. Bu güncelleme epeydir aklımdaydı. Yazmaya başlamıştım ama yarım duruyordu. Baktım ertelemenin sonu yok; bugün oturup bitireyim dedim sonunda. Önceden not aldığım konuların cevaplarını hazırladım önce. Ardından, o da olsun, bunu da ekliyim derken bu hale geldi işte. Nerden baksan 3 saatimi aldı gene. Üstümde yüktü ne zamandır. Attım üzerimden sonunda hamd olsun.

Şimdi bi de eklenecek modeller var. Onları halletmem lazım bir de...

Güzel olduğunu düşünüyorum. Konunun ilk halini hatırlıyorum da (ilk sayfada birinin alıntısında var), nereden nereye gelmiş konu. Ben bile hayret ediyorum inan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      Technics kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Yarbay
      11909 Mesaj
      28 Temmuz 2015 23:36:19

hehehe bende de öyle olur. aklıma takılı kalır gelip buraya yazmadan da rahat edemem vazife edinmişiz. Ama senin ki si kendini aştı artık. Estafurullah, emeğinin üzerine eklenecek bir kelime kalmamış, ellerine sağlık tekrar.
      |
      |

Gol attıktan sonra , çok fazla sevinmeyin çocuklar, rakip takıma ayıp olur.-Süleyman SEBA-
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      28 Temmuz 2015 23:52:12 Konu Sahibi

Eyvallah abi. O senin kendi tevazun ve hüsn-ü teveccühün :)

|
      |
      Technics kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      29 Temmuz 2015 00:28:22 Konu Sahibi

Konunun bi ilk haline bakın. Bir de son güncellemeden sonraki şimdiki haline. Vay be.

quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Merhaba arkadaşlar.

Uzun araştırmalarım neticesinde kendi tespit edebildiğim input lag* ve tepki süreleri** oyunlar için uygun ve pahalı olmayan monitörlerin listesini aşağıda listeledim. Uygun fiyatlı ürünler olduğu için 3D monitörleri listeye almadım. İçlerinde tepkime ve input lag süresi daha iyi olanlar vardır, ancak bunların hepsi de hızlı hareket gerektiren ve zamanlamanın önemli olduğu oyunlar için uygundur. Aynı şekilde içlerinde eski model de vardır. Ben eski-yeni veya LCD-LED ayrımı yapmadım. Seçimleri yaparken renk doğruluk oranları kötü olmayanları seçtim. Yani işlevselliği öncelik olarak ele aldım. Buna bağlı olarak seçimlerimi, FPS oyunları için uygun olması bakımından ağırlıklı olarak TN panel monitörler arasından yaptım. Nasıl ki monitörler arasındaki gecikme süreleri muhtelifse, aynı şekilde genellikle fiyatıyla orantılı olacak şekilde renk değerleri de muhteliftir. Şüphesiz hem renk doğruluk değerleri yüksek, hem de input lag ve tepkime süreleri düşük olan IPS monitörler de var ancak onların fiyatları ±1000 TL civarlarında olduğu için onları listeye almadım.

Umarım istifadeli olur. Sizin de önereceğiniz marka ve modeller varsa listeye ekleyeyim.

Acer:
      H243HX, H243H, H233H, S235HL,

Asus:
      MS238H, ML238H, ML239H, LS246, ML228H, VK278Q

Samsung:
      T27A950, S27A950D, T27A750, P2470H, P2450H, PX2370, XL2370, P2370, LS24B350HS, S24B350H, S23B550V (favori), S23A550HS, S22A350H, C23A750X, P2270, P2250

ViewSonic:
      VX2260wm

BenQ:
      RL2450H, RL2240H

Viewsonic:
      V3D245

Iiyama:
      Prolite E2473HDS, ProLite B2008HDS-B1, ProLite E2273HDS-B1, ProLite G2773HS-GB1

AOC:
      E2795VH, D2357Ph

Input lag testi nasıl yapılır?
      Input Lag Testing
      Forumdaki Input Lag Testi Konusu

Şu linki kullanarak, ekranınızdaki görüntüye verdiğiniz tepki süresini ölçebilirsiniz:
      Şunu unutmayın ki, monitörünüzün input lag süresi ne kadar fazlaysa, bu testteki süreleriniz de o kadar fazla (yani kötü) çıkacaktır.

humanbenchmark

Monitör alırken istifade edilebilecek bazı Türkçe kaynaklar:
      PCLabs
      SDN

Yabancı bazı kaynaklar:
      hardware 1
      hardware 2
      prad.de
      digitalversus (2008/2011)
      digitalversus (2006/2008)
      shoryuken
      tftcentral
      testfreaks
      pcmag
      computers.toptenreviews
      cnet
      trustedreviews
      pclab.pl

* Bu kavramın tam türkçe karşılığı var mı bilmiyorum. Bilgisayardan monitöre giden görüntüyü monitörün ekrana taşırken ki gecikmesi.
      ** İngilizcesi response time diye bilinen kavram. Günümüzdeki LCD monitörler, CRT'ler gibi elektron tabancalarıyla değil de, transistörlerle kontrol edilirler. Dolayısı ile LCD monitörlerde tazeleme hızı gibi bir kavram söz konusu değil. LCD monitörlerde önemli olan tepki süresidir. Tepki süresi, transistörün kapalı durumdan (siyah) açık duruma (beyaz) ve sonra tekrar kapalı duruma (siyah) geçmesi için gereken süredir. Ms cinsindendir ve düşük olması daha iyi anlamına gelir. Ancak siyah-beyaz-siyah geçişi için hesaplanan tepki süresi, ulaşılabilecek en iyi tepki süresidir. Üreticiler siyah-siyah geçiş yerine gri-gri geçiş değerlerini verebiliyor; bu değerler daha geçerli değerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 29 Temmuz 2015; 0:36:15 >
      |
      |
      Bahsedilenler: Technics , cianni , Heja-Maica

• Haber Editörü
      16679 Mesaj
      29 Temmuz 2015 00:33:28
      Son güncellemeler gayet yerinde olmuş, eline sağlık. Böyle bir kaynak oluşmuşken artık kimsenin ne alayım diye sormasına gerek kalmıyor.
      |
      |
      29 Temmuz 2015 01:22:05
      almışken iyi bir f/p monitörü almayı planlıyorum bu nedenle 400 tl gibi bir fiyattan 650 tl gibi bir fiyata çkıtım tabi ssd den feragat ederek. aklımda VIEWSONIC 23" VX2363Smhl monitörü vardı ancak 2 ms de ghosting varmış. daha ucuza f/p bir monitör tavsiyesi verebilir misiniz ?
      Anakart: MSI H97 PC Mate İşlemci: Intel i5 4460 3.2GHz Ekran Kartı: Evga GTX970 FTW ACX 2.0 Ram: GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz HDD: Seagate 1TB Barracuda Sata PSU: Thermaltake Smart SP-530P 530W 80 Monitör: Philips 247E LHA Kasa: Zalman Z3 Plus Klavye: Logitech G710 Blue Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Mouse: Logitech G402 Hyperion Fury
      IPhone 5s Space Grey
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      29 Temmuz 2015 09:00:11 Konu Sahibi

Sıfır gölgelenme istiyorsan, 120-144 hz monitör alman gerek. Tepki süresi ile alakalı değil yani. TN panel monitörler kısmen daha iyiler bu konuda. VX2363, fiyatına göre iyi monitör.

TN panel olarak muadili, Asus VX238H'dir. Bunda daha az gölgelenme olur. Lakin daha ucuz değildir.

|
      |
      DoomKing kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
      38824 Mesaj
      29 Temmuz 2015 09:01:37

Hocam eline sağlık son eklemelerle gayet net ve sade bir anlatım olmuş, konu rehber olmanın da ötesine geçmiş...

Son eklemelere, kısaca tepki süreleri ile alakalı durumları kabaca belirtirsen (daha önce yazmışsındır muhtemelen) geri dönük aramalara göre daha rahat karşımıza çıkar.
      |
      |
      Bahsedilenler: bocekgrafik
      Asrock Z370 Extreme4 * Intel Core i7 8700 (All Core) @ 4.3GHz * Noctua NH-U14S * A-Data XPG-Z1 16GB 3200MHz CL16 * Gigabyte GT1030 * Crucial BX100 250GB * Seagate 2TB (x2) * Seagate 320GB * Asus 24x Dvd-Rw * Corsair RM 750x Gold Psu * Cooler Master Haf-X * Samsung C24F390 VA Curved LCD * Powercom 1000VA UPS * Logitech Z-2300 2.1
    • Binbaşı
      1322 Mesaj
      29 Temmuz 2015 09:33:12
      quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Sıfır gölgelenme istiyorsan, 120-144 hz monitör alman gerek. Tepki süresi ile alakalı değil yani. TN panel monitörler kısmen daha iyiler bu konuda. VX2363, fiyatına göre iyi monitör.

TN panel olarak muadili, Asus VX238H'dir. Bunda daha az gölgelenme olur. Lakin daha ucuz değildir.

2 ms tepki süresini oraya yazıyorlarsa ghosting gibi sorunlara yeni teknoloji kullanarak çözüm bulduklarını iddia ediyorlarsa ama hala kullanıcılar tarafından 2 ms indiğinde ghosting oluyorsa ben bu monitörden şüphe duyarım.

AOC 23" i2369Vm bu model nasıldır. monitör çoğunlukla oyun için kullanılacak ancak ilerde çizim için de uygun olmasını istiyorum. 650 civarına kadar f/p bir monitör önerebilirmisiniz ?
      Anakart: MSI H97 PC Mate İşlemci: Intel i5 4460 3.2GHz Ekran Kartı: Evga GTX970 FTW ACX 2.0 Ram: GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz HDD: Seagate 1TB Barracuda Sata PSU: Thermaltake Smart SP-530P 530W 80 Monitör: Philips 247E LHA Kasa: Zalman Z3 Plus Klavye: Logitech G710 Blue Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Mouse: Logitech G402 Hyperion Fury
      IPhone 5s Space Grey

• Binbaşı
      1869 Mesaj
      29 Temmuz 2015 09:40:26

Ellerine sağlık. Aydınlatıcı bir güncelleme ile kafası bu konuda karışmış birçok kişiye yol göstermişsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FoxPark -- 29 Temmuz 2015; 13:04:42 >
      |
      |
      29 Temmuz 2015 10:01:48

bilgiler gerçekten çok faydalı ;oyuncu monitörü denilince bir çok insan olaya sadece çözünürlük olarak bakmakta ama
      oyuncu monitörü ise vga değil dvi veya hdmi olmalı dijital analog görüntü farkı oluyor,panel önemli ,gecikme değeri önemli,
      konuda anlatıldığı gibi 60 fps yerine 120 veya 144 fps olması akıcılık yönünden büyük avantaj.
      Neticede sen ayrıntısı ile olması gerekenleri yazmışssın;konu rehber niteliğinde değil rehber ötesi nitelikte bir konu olmuş.
      Bu forumun nvidia farkı amd farkı ! 8 çekirdek 4 öekirdeği döver tarzındaki insanlara değilde gerçekten diğer üyelere faydalı
      bilgili ve bilgilerini paylaşan senin gibi üyelere ihtiyacı var.
      Müsait bir vakitte konuyu ayrıntılı olarak inceleyeceğim aklıma gelen birşey olursa yazarım.

Teşekürler sipirmen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cobi -- 29 Temmuz 2015; 10:03:17 >
      |
      |
      Intel i5 6600K - Corsair H75 - MSI z170 gaming M5 - Kingston Hyperx Fury 2666 Mhz 2 x 8 GB - 2x Kingston v300 240 Gb Raid 0 - Segate Momentus xt hybrid - Gigabyte WF 3 R9 290X - Coolermaster HAF 942 X - Corsair CX 750W 80Plus - Creative Sound Blaster Z - Creative Gigaworks G500 Gaming - Sennheiser hd 202 - Monster Purity HD - Monster DNA - Corsair H2100 Gaming Headset - Fiio X3

• Onbaşı
      37 Mesaj
      29 Temmuz 2015 12:55:14
      böcek hocam

şöyle bir sistem kurdum. bugün kısmetse sipariş vermeyi düşünüyorum. sence monitör bu sisteme uygun mudur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tatilopya -- 29 Temmuz 2015; 13:07:45 >
      29 Temmuz 2015 12:57:11 Konu Sahibi

"2-5 ms farkı ne kadardır?" gibi sorulara mı?
      |
      |
      LEON-X kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      17926 Mesaj
      29 Temmuz 2015 13:00:17 Konu Sahibi

İyi değildir. Onda daha fazla gölgelenme olur.
      Madem 650 TL bütçen var. Dell P2314H'yi düşünmelisin. Lâkin şu var ki, IPS monitörlerde az da olsa gölgelenme olur. TN panel 1-2 ms olanlarda bu sorun olmaz sadece. Onlar da F/P ürünü değil. Alıntı yaptığın mesajımda yazmıştım onu da...
      |
      |
      DoomKing kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      17926 Mesaj
      29 Temmuz 2015 13:01:27 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: FoxPark

Ellerine sağlık. Aydınlatıcı bir güncelleme ile daha kafası bu konuda karışmış birçok kişiye yol göstermişsin.

|
      |

• Kurmay Yarbay
      38824 Mesaj
      29 Temmuz 2015 13:05:43

Aynen hocam, malum çok soruluyor bu sorular da
      |
      |
      Asrock Z370 Extreme4 * Intel Core i7 8700 (All Core) @ 4.3GHz * Noctua NH-U14S * A-Data XPG-Z1 16GB 3200MHz CL16 * Gigabyte GT1030 * Crucial BX100 250GB * Seagate 2TB (x2) * Seagate 320GB * Asus 24x Dvd-Rw * Corsair RM 750x Gold Psu * Cooler Master Haf-X * Samsung C24F390 VA Curved LCD * Powercom 1000VA UPS * Logitech Z-2300 2.1
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      29 Temmuz 2015 13:07:19 Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: cobi

bilgiler gerçekten çok faydalı ;oyuncu monitörü denilince bir çok insan olaya sadece çözünürlük olarak bakmakta ama
      oyuncu monitörü ise vga değil dvi veya hdmi olmalı dijital analog görüntü farkı oluyor,panel önemli ,gecikme değeri önemli,
      konuda anlatıldığı gibi 60 fps yerine 120 veya 144 fps olması akıcılık yönünden büyük avantaj.
      Neticede sen ayrıntısı ile olması gerekenleri yazmışssın;konu rehber niteliğinde değil rehber ötesi nitelikte bir konu olmuş.
      Bu forumun nvidia farkı amd farkı ! 8 çekirdek 4 öekirdeği döver tarzındaki insanlara değilde gerçekten diğer üyelere faydalı
      bilgili ve bilgilerini paylaşan senin gibi üyelere ihtiyacı var.
      Müsait bir vakitte konuyu ayrıntılı olarak inceleyeceğim aklıma gelen birşey olursa yazarım.

Teşekürler sipirmen

@cobi
      Sağolasın dostum iyi niyet ve dileklerin için.

@cobi, @FoxPark
      Az yukarıda, konunun ilk halini alıntı olarak paylaştım bakın. Yıllar geçtikçe ne kadar fark olmuş arada, ben bile şaşıyorum vallahi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 29 Temmuz 2015; 13:08:43 >
      |
      |
      Bahsedilenler: FoxPark

• Onbaşı
      37 Mesaj
      29 Temmuz 2015 13:09:22
      böcek hocam benim yukarıdaki soruma da yanıt verirsen çok memnun olurum
      |
      |
      29 Temmuz 2015 13:09:39 Konu Sahibi

Tamam. Onu da ekliyim.
      |
      |
      LEON-X kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
son dakika
üniversite
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
SEO
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,687
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.