Şimdi Ara

Oyun Monitörü Tavsiyeleri [ANA KONU] [Güncel] (397. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.592
Cevap
150
Favori
466.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
90 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 395396397398399
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tekrar merhaba, tavsiyelerinizi de dikkate alarak Dell P2414H aldım.
    Yalnız bir sorun var, CS GO falan oynarken dikattimi çekti, ekranda çok fazla dalgalanmalar oluşuyor. İçinde DVI kablosu çıkmadı, VGA ile kullanıyorum. VGA kablosunda bu normal mi, ama CRT monitörde böyle bir şey hissetmemiştim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i_lenker -- 10 Nisan 2015; 18:14:10 >
  • i_lenker kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Display Port kablosu veya DVI kablosu ile kullanırsan o dalgalanma olmaz.
  • Merhaba tekrar. İkinci aldığım VN247 de fos çıktı panel arızası var. Birşey sormak istiyorum. 5ms ve 1ms iki monitörü ayrı ayrı test edip tepki sürelerini nasıl ölçebilirim. Şimdi evde sözde 1ms olan VN247 var. İş yerinde AOC, Samsung vs farklı modeller var. Şimdi evdekine bir test yapıp aynı testi diğerlerine yaptığımda aradaki tepki süresinin farkını görebilmem için ne yapmam lazım acaba ?

@bocekgrafik
  • Üstadım ilginiz ve verdiğiniz değerli cevabınız için teşekkür ederim,

quote:

Orijinalden alıntı: HWA@zaza

Aklımda Eizo Foris FG2421 modeli var, yabancı kaynaklardan anlayabildiğim kadarıyla tek olumsuz yönü fabrika çıkışı kötü kalibrasyonu, siz tavsiye eder misiniz, tavsiye edeceğiniz veya alternatifi olabilecek başka bir model var mı, kötü, eksik, olumsuz diyebileceğiniz bir yanı var mı, şimdiden ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim, en derin saygılarımla...

Söylemeyi unutmuşum hocam 24" bir model düşünüyorum, pro bir oyuncu değilim ama dezavantajları da ortadan kaldırmak istiyorum, Eizo Foris FG2421 modelini düşünüyorum demiştim ama hiç bir yorum yapmamışsınız, bir diğer düşündüğüm model ise Benq XL2420Z
    bu iki modelden hangisi doğru tercih olur, mümkünse en iyisini almak istiyorum, bütçe olarak iki modeli de biraz zorlayarak ta olsa alabilirim.

Tekrar teşekkür ederim üstadım, saygılarımla...

• lonely warrior kullanıcısına yanıt
    Tepki süresi sadece aletlerle ölçülüyor. Lag testi için de aynı şey geçerli ama en azından onu başka monitörle kıyaslayarak, yaklaşık olarak bulmak mümkün.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Model ismi vermeden, 120 hz monitör diye yazmıştım. Orda yazdıklarım geçerli hala.

120 veya 144 hz alınabilir tabii ki ama, 60 hz olarak çalışacağı için, konsolda kullanmak ne kadar mantıklı, büyük bir soru işareti bu. Sırf siyahları iyi gösterme özelliği için alınmış olacak çünkü.

İlla böyle bir monitör alacaksan da ucuz olanı (XL2411Z) tercih et bari.

• quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Tepki süresi sadece aletlerle ölçülüyor. Lag testi için de aynı şey geçerli ama en azından onu başka monitörle kıyaslayarak, yaklaşık olarak bulmak mümkün.

İnsan gözünün görebileceği şekilde bir test.. aletsiz nasıl olur acaba yaklaşık da olsa anlamam lazım. Şu aşağıdaki linke girip bakıyorum bu ara ama doğru tespit yapılabilir mi.

Özellikle ortadaki testte kayan çizgi testine bakıyorum. Ben dikdörtgen olarak görüyorum mesela çizgi aralıkları kayboluyorç Bu 1ms monitör için normal midir

http://www.lagom.nl/lcd-test/response_time.php#response_time_gif

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lonely warrior -- 11 Nisan 2015; 12:17:41 >

Firmaların pazarlama stratejilerine aldanmamak gerek. Monitörün hz'i arttıkça lag değeri düşer ama 1 ms diye bi dünya paraya satılan PG278Q'nun lag değeri bile 2.5 ms çıkıyorsa, gerisini var hesap et...

• @bocekgrafik

Linki unutmuşum yeni ekledim yukarı. Bu testler bize gerçek değerleri yansıtır mı?

O zaman gerçek 1ms monitörü nasıl bulcaz biz?
    İlk sayfada bazı sitelerin inceleme linkleri var. Onlardan hem tepki süresi, hem de lag süresini test edenler var. Gerçek veriler için o sitelere bakmak lazım.

Gerçek 1 ms monitör yok. Buna gerekte yok zaten.

• Selam çok güzel bir yazı olmuş, ilk sayfayı okudum, pek anlamasamda az çok işi bilenlere yardımcı olacağı kesin.

Benim sorum yeni toplayacağım PC için monitör önerisi,
    Fiyat olarak : 300 ila 500TL bir skalam var ne kadar ucuz olursa o kadar iyi daha önce 21'' monitör kullanıyordum ve yeterliydi bu sebepten 21'' yeterli 23'' dende büyük olmamalı.

En önemli kısıma geldik, ben FPS oyun oynamıyorum, MOBA veya MMORPG tarzı oyun oynuyorum sadece. Amatör olarak fotoğraf çekip işlediğimden IPS monitor düşünüyorum ama onlarında hızları cok düşük bildiğim kadarı ile bu sebepten IPS diye illa tutturmuyorum, işimi görecek uygun ve kaliteli monitör arıyorum.

Kısaca Canlı renklerle film izleyip, fotoğraf işleyeceğim, online oyunlarda da aldığıma pişman etmeyecek bir monitor alıyorum.

Aşağıya 3monitör yazdım, ne kadar işimi görür bilmiyorum sizden öneri almak istiyorum.

Bu monitörlerden hangisi alınır veya yukarda anlattığım durumlar neticesinde başka önerilerde olabilir.
    ASUS VX229H
    AOC i2269VW
    AOC i2369Vm

• Sizce bu monitör nasıl almayı düşünüyorum

http://www.n11.com/236-asus-vn247h-full-hd-led-1920x1080-P49549909
  • http://www.amazon.com/BenQ-XL2420Z-24-Inch-LED-Lit-Professional/dp/B00HE61SOA

Arkadaşlar bu monitörü almak istiyorum, Türkiyede çok pahalı 1300 TL.

Bu monitörü amazondan alma imkanım var mı? Gümrükte kalır mı? Kaç günde Türkiyeye gelir? Bilen varsa lütfen yardımcı olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: ckaracar

Sizce bu monitör nasıl almayı düşünüyorum

http://www.n11.com/236-asus-vn247h-full-hd-led-1920x1080-P49549909

Alacağın en son monitör o olsun. Sorunsuzunu bulmak çok zor
  • HuysuzMan kullanıcısına yanıt
    A.s.

Bunlardan hiçbirisi değil. Eğer monitörü kullanacağın yerde ekranda parlama olmayacaksa parlak ekranlı monitör tavsiye edeceğim. Webdenal'da kampanyalı olarak satılan Dell S2440L mesela. Bütçeni artırırsan, Acer S236HLtmjj de olabilir. Oyun tarzına göre parlak ekran iyi olur. Filmlerde de hakeza yine öyle.

Mat ekran ekran istersen de bütçene göre Dell P serisinden 22 veya 23"lik modelden birini alırsın. P2214H diye geçer 22" olanı mesela.

• Forumum amazon vb. yurtdışı sitelerden alışverişle ilgili konularına bak istersen bu sorular için.

Ordan alış yaparken, ürünle ilgili olası sorunları da göz önünde bulundur bence.

Yerinde olsam, Acer'ın oyun monitörlerine bakardım. Fiyatları çok düştü çünkü.

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=104090282&p=1#104090282

Ekleme: Bildiğim kadarıyla Amazon'dan yapılan alışlarda gümrük vs gibi masraflar fiyata dahil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 12 Nisan 2015; 12:03:41 >
  • ckaracar C kullanıcısına yanıt
    İlk sorunun cevabını buldun sanırım. Fiyatı ve 1 ms diye satılması sebebiyle çekici geliyor tabi.

600 TL civarına çok monitör var ve çoğu ilk sayfada yazılı zaten. İlk mesajı okumadıysan okumanı tavsiye ederim. Özellikle de TAVSİYE İSTEMEDEN ÖNCE başlığını oku ve orada yazdığım hususları belirt ki, neye ihtiyacın olduğunu bileyim.

• Hafta içi konuya yazdım ancak dönüş yapacak zamanım olmadı. Elimdeki AOC listesinden bir eleme yaptım. Monitörü daha çok MMORPG oyunlar için kullanacağım.

27'' olarak 2 ürün düşünüyorum.

AOC e2752Vq - Bu modelde yorumları baya iyi buldum. Neden bilmiyorum ama TN kafayı taktım . ( ana sayfanın aksine) Şu an kafamda netleşen monitör budur desem yeri.

Özellikler > Wide WLED 1920X1080, 2ms GtG, 20.000.000:1, 300cd/m2, 0.311mm, 170°/160°, Analog, DVI, HDMI, ES5.0, TCO5.0

AOC-i2757Fm - Sizin listenizde bulunan ancak e2752vq gördükten sonra biraz uzaklaştığım bir monitör. tepki süresinin yüksek olması ve yabancı sitelerdeki yorumları görünce biraz tırstım bundan ama yinede listeye alıyorum

Özelikler > Wide, IPS, 1920X1080, 5ms, 20.000.000/1, 250cd/m2 , 0.311mm, 178°/178°, Hoparlör, Analog, 2xHDMI

23'' - 24'' 3 ürün var.

AOC-G2460PQU - Bunda ise fiyat uçuk duruyor ancak piyasa fiyatının baya altına alma durumum olabilir. Merak ettiğim şey ise fps oyun oynamıyorsam ve sağlam bir kasam yoksa 144hz monitör almaya değer mi? Sadece israf mı olur ? ( İlk mesajda yazmıştım. GTX960 veya 285 almayı düşünüyorum )

Özellikler > WLED, 1920X1080@144Hz, 1ms, 80.000.000/1, 350cd/m2, 0.276mm, 170°/160°, Hoparlör, Analog, DVI, HDMI

AOC-M2470Swda2 - Gözüme ilişenlerden bir tanesi. İnternette pek elle tutulur bişey bulamadım.

Özellikler > 23,6'' MVA, Siyah, 1920x1080@60Hz, 5ms GtG, 50.000.000/1, 250cd/m2, 0.2715mm, Analog, DVI-D

AOC-i2369vm - arkadaş yeni aldı. beraber açıp inceledik kasası filan hoşuma gitti. tabikide önemli olan performans

Özellikler > Wide LED, IPS,1920X1080, 5ms, 50.000.000/1, 250cd/m2, 0.265mm, 178°/178°, Hoparlör, Analog, 2xHDMI

Bu monitörlerin alınabilirliği ve performansı konusunda yorum yaparsanız sevinirim. Duruma ve bütçeme göre bir seçim yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F_u_R_K_a_N -- 12 Nisan 2015; 1:25:34 >

• F_u_R_K_a_N kullanıcısına yanıt
    İlk mesajına uzunca izahlar yaparak cevap yazmıştım (9 Nisan 2015; 11:02:27 tarihli mesajım) ama bu mesajından, o mesajımı okuyup-okumadığını anlayamadım açıkçası.

• İlk mesajı aslında 10 kere okumuşumdur. Ancak son mesajımda rakamlara çok takılınca düzgünce açıklama yaparak atmadığımı fark ettim. İlk olarak mmorpg oyunlar üstünde çok durduğum için sizde IPS yönelmemi istediniz. Sorun şu ki ben daha ileriye dönük bir şey istiyorum. Yani 1 yıl sonra single oyun oynamaya başlasam veya multiplayer fps oyunlara dönüş yapsam ( bir dönem oynadım ) monitör beni yarı yolda bırakmamalı. Bu yorumu da göz önüne alaraktan, sizin listenizide göz önüne alırsak.

AOC e2752Vq vs AOC-i2757Fm dediğimizde hangisi daha mantıklı olur? Gecikme süreleri ve diğer konuları düşünerekten. Şu an 27'' söylediğiniz mesafeden kullanabiliyorum. ( Bu mesafe zaten benim pc kullanma mesafem olacak ) Ancak bu monitörler için fiyat alacağım. Beklediğim kadar uygun bir rakamla karşılaşmazsam 24''-23'' modellere yönelmem gerekebilir. O yüzden aşağıdaki modelleri de yazdım.

AOC-G2460PQU bu monitörü yukarıdaki 27'' lerden daha ucuza alma şansım olabilir. İşte işler burada karışıyor. Son mesajımda bahsettiğim konuya geliyor. 144hz sağlam sistem olmadan almak mantıklı mı?

Dipnot : Düşündüğüm gibi çok gereksiz duruyor. ( Sizin hazırladığınız multi fps oyun başlığını da okudum ) Aslında kurmak istediğim sistemi ileride yükseltme durumum olacak. Ancak bu monitörü destekleyecek seviyeye çıkartabilir miyim bilemiyorum. Malum yüksek fps ile stabil olarak oynamak gerekli. Monitör gerçekten uygun fiyata gelirse alma durumum olur.

Son attığım 2 model ise bütçem üsttekileri kaldırmazsa almayı düşündüklerim. Ancak bu modellere olumsuz yorum gelirse artık üsttekileri bir şekilde zorlayacağım. Gerekirse masa üstünü 1 ay geç toplarım. Masaüstü bilgisayara verilen para yanında monitörde 300 400 liralık dalgalanmalar bence çok büyük paralar değil.

AOC-M2470Swda2 - AOC-i2369vm

AOC yönelmemin sebebi piyasa altında alabilecek olmam. Diğer büyük bonus ise bu monitörü satın almadan önce üstünde her türlü testi yapabilirim. İçim tamamen rahat ettikten sonra parasını vereceğim Ancak derseniz ki yinede bu monitörler yerine şu modeli gözün kapalı al. Onuda değerlendiririm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F_u_R_K_a_N -- 12 Nisan 2015; 11:21:14 >

• 
Sayfa: önceki 395396397398399
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.