Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Oyun monitörü tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ozguradam1 Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı
10.290
Cevap
139
Favori
360.126
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Monitör >> Oyun monitörü tavsiyeleri
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      17926 Mesaj
      23 Mart 2015 17:03:35 Konu Sahibi

Mesaj yazarken alıntı butonu yerine, yanındaki cevapla butonunu kullan lütfen.

U2413 işte milyar renk sunduğu için. Ama şu var ki; filmler en iyi parlak (mat kaplaması olmayan) ekranlarda görünür. Bunun için de S serisi olabilir ama o 8 bit veya muadili olması lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      megablaster kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Yüzbaşı
      741 Mesaj
      23 Mart 2015 17:10:46
      quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Mesaj yazarken alıntı butonu yerine, yanındaki cevapla butonunu kullan lütfen.

U2413 işte milyar renk sunduğu için. Ama şu var ki; filmler en iyi parlak (mat kaplaması olmayan) ekranlarda görünür. Bunun için de S serisi olabilir ama o 8 bit veya muadili olması lazım.

Hadi ya? Parlak kaplamanın görüntüye etki edeceğini düşünmezdim. En güzeli mat bana göre çünkü kir tutmuyor ve güneşi yansıtmıyor.

Bu monitörü izlemeye aldım muhtemelen alacağım. Hem 6 ms gecikmesi var çok da bir şey değil. Oynanır yani. Ben zaten gecikmeden biraz fedakarlık yapabileceğimi söylemiştim, önemli olan görüntü kalitesiydi benim için..

Teşekkürler
      |
      |

• Yarbay
      5814 Mesaj
      23 Mart 2015 18:33:28

hocam benim kendi monitörümde anlayamadığım bi şey var.

http://www.doihaveadeadpixel.com/

bu siteye girip siyah ekranı seçiyorum.monitöre çok yakın baktığımda ekranda kıpraşan koyu renkli noktalar var.sanki kolanin üzerinde uçuşan baloncuklar gibi.bilmem anlatabildim mi?

bu bir sorun mu yoksa standart bir şey mi?

bu arada monitörüm philips 227e3lhsu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mehmet Bey* -- 23 Mart 2015; 18:34:14 >
      |
      |
      Bahsedilenler: bocekgrafik
      24 Mart 2015 08:12:04

hocam merhaba. ben cs:Go ve lol gibi oyunlar oynuyorum çoğunlukla cs:go. 1 ms ve 144 hz monitör alacağım. maksimum 1300tl bütce var. kafamda BenQ XL2411Z, BenQ XL2420Z ve Asus VG248QE var. bunların farkları nelerdir ve siz hangisini önerirsiniz? yada daha iyi bir seçenek varsa nedir?

Fiyatından dolayı ilk terciğim XL2411Z bunun diğerlerine göre eksileri nelerdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Slily -- 24 Mart 2015; 8:15:32 >
      |
      |
      24 Mart 2015 10:54:51 Konu Sahibi

Anladım. Bunun sürekli olması lazım. Masaüstünde de aynısı oluyor, değil mi?
      |
      |
      Mehmet Bey* kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      24 Mart 2015 10:56:27 Konu Sahibi

Şu konuya bakar mısın: Acer'dan uygun fiyatlı 27" oyun monitörleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 24 Mart 2015; 10:56:56 >
      |
      |
      Slily kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Yarbay
      10550 Mesaj
      24 Mart 2015 11:50:47

Kusura bakmayın ancak zaman bulabildim şimdi cevaplayabiliyorum.

İlk sorunuza yanıt vereyim. Kalibrasyon işi 2 taraflı bir iş. Hem monitörde donanımsal olan ayarı yapmak gerekiyor hem de kalibrasyon profilini hazırlayıp kullanmak. İkisi birbirini tamamlıyor. Monitörde ayar yapmazda direkt kalibrasyon profili uygularsanız renkler doğru olmaz. Aynı şekilde verilen ayarları yapıp renk kalibrasyon profilini windows da kullanmazsanız yine tam doğru renkleri alamazsınız.

İkinci sorunuza gelirsek işlem şöyle işliyor. En basit şekilde anlatırsam eğer benim kullandığım alet tamamen otomatik ve manuel iki moda sahip ben manuel modda yaptım. Manuel modunda basic ve advanced diye iki seçeneği var ancak advanceed seçeneği profesyonel fotoğrafçıları ilgilendiren bazı alt ayarlara sahip normal kullanıcı için gereksiz. O yüzden manuel ve simple mod ile ayarladım.

Adımlar şöyle işliyor.
      1. Öncelikle Kalibrasyon aleti ile ortamın aydınlık miktarını ölçüyorsunuz. Sonra programdan bu ayarı (80 Lum 100 lum 120 Lum gibi) ayarlıyorsunuz.
      2. Renk ayarlarından 6500 Kelvin'i seçiyorsunuz (En doğal renk olarak sıcak renkler olması için)
      3. Sonra aleti ekrana yerleştiriyorsunuz adım adım önce contrast sonra brightness sonra sırasıyla kırmızı yeşil ve mavi değerleri denegeye gelecek şekilde monitörden ayarlıyorsunuz ekrandaki yönergelere göre.
      4. Ardından program otomatik olarak size ICC profil dosyasını oluşturmak için sizin yaptığınız ayarlara uygun bir renk profili çıkarıyor siz bekliyorsunuz bu sırada o kendisi yapıyor 2 dk filan sürüyor.

Daha sonra profile bir isim verip kaydedip kullanıyorsunuz.

İşte bu nedenle aslında en doğru ayarı yapabilmek için herkesin kendisinin bu ölçümleri yapıp ayarlaması gerekli. Ancak herkes bu cihazı alamayacağına göre aynı marka model aynı seri monitörleri benzer ışık ortamlarında aynı profil ile birbirine yakın kalitede renk ayarlarını yapmak mümkün diye kabul ediyoruz.

Daha önceki mesajda belirttiğim gibi sadece brightness değiştirerek en az hasarla atlatabiliriz ortam aydınlatmasına göre parlaklığımızı ayarlamak istiyorsak. Ancak ekte yolladığım 120 Lum. ayarlı profil genel olarak herkesin işine yarayacaktır (Asus VG248 için tabi). İyice aydınlık bir ortamda çalışıyorsanız brightness ı çok abartmadan artırabilirsiniz. Eğer fazla değiştirirseniz yine renk kaymalarından dolayı ayarlar tam doğru rengi vermeyecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 24 Mart 2015; 11:52:48 >
      |
      |
      bocekgrafik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      10550 Mesaj
      24 Mart 2015 12:03:44

@Supervisor_

Kalibrasyonu beğenmenize sevindim. Bir çok deneme sonrası bu monitörde 144Hz ile ancak bu kadar iyi olabiliyor renk doğruluğu. Daha fazla zorlamak yersiz.

@Taşkın Mahmut

İlk aldığımda ben de bir toz tanesini stuck pixel (ölü değilde aslında takılı kalmış piksel) sanmıştım baya bir panik oluyor insan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aresmar -- 24 Mart 2015; 12:04:20 >
      |
      |
      Bahsedilenler: Taşkın Mahmut , Supervisor_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      24 Mart 2015 12:19:07

eyvallah hocam
      |
      |
      aresmar kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      24 Mart 2015 13:32:08

@bocekgrafik

Masaustunde fark edemiyorum. Sadece karanlik ortamda düz siyah wallpaperda monitorun dibine girince anca fark ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      24 Mart 2015 14:15:49 Konu Sahibi

Sorun edilecek bir şey değim o zaman. Bu seni çok irrite ediyorsa, panelin yüzündeki mat kaplamayı çıkartırsan, o sorun kalmaz ama mecbur kalmadıkça bunu tavsiye etmem.
      |
      |

• Yarbay
      5814 Mesaj
      24 Mart 2015 14:32:33

@bocekgrafik

Rahatsiz etmiyor sadece karanlıkta belli oldugu icin.sadece monitorlerde böyle bir durumun normal olup olmadığını öğrenmek için sordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      24 Mart 2015 15:52:58 Konu Sahibi

Bazı monitörlerde oluyor ama monitörün kendinden değil aslında. Yüzeydeki mat kaplamanın cinsinden kaynaklanıyor o. Hangi cinslerde bu sorun oluyor, o da ayrı bi araştırma konusu aslında ama bunu bilsek bile, bu sorulara cevap bulabileceğimiz distribütör yoktur Türkiye'de. Belki Dell hariç.
      |
      |

• Yarbay
      17926 Mesaj
      24 Mart 2015 16:00:12 Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: aresmar

Kusura bakmayın ancak zaman bulabildim şimdi cevaplayabiliyorum.

İlk sorunuza yanıt vereyim. Kalibrasyon işi 2 taraflı bir iş. Hem monitörde donanımsal olan ayarı yapmak gerekiyor hem de kalibrasyon profilini hazırlayıp kullanmak. İkisi birbirini tamamlıyor. Monitörde ayar yapmazda direkt kalibrasyon profili uygularsanız renkler doğru olmaz. Aynı şekilde verilen ayarları yapıp renk kalibrasyon profilini windows da kullanmazsanız yine tam doğru renkleri alamazsınız.

İkinci sorunuza gelirsek işlem şöyle işliyor. En basit şekilde anlatırsam eğer benim kullandığım alet tamamen otomatik ve manuel iki moda sahip ben manuel modda yaptım. Manuel modunda basic ve advanced diye iki seçeneği var ancak advanceed seçeneği profesyonel fotoğrafçıları ilgilendiren bazı alt ayarlara sahip normal kullanıcı için gereksiz. O yüzden manuel ve simple mod ile ayarladım.

Adımlar şöyle işliyor.
      1. Öncelikle Kalibrasyon aleti ile ortamın aydınlık miktarını ölçüyorsunuz. Sonra programdan bu ayarı (80 Lum 100 lum 120 Lum gibi) ayarlıyorsunuz.
      2. Renk ayarlarından 6500 Kelvin'i seçiyorsunuz (En doğal renk olarak sıcak renkler olması için)
      3. Sonra aleti ekrana yerleştiriyorsunuz adım adım önce contrast sonra brightness sonra sırasıyla kırmızı yeşil ve mavi değerleri denegeye gelecek şekilde monitörden ayarlıyorsunuz ekrandaki yönergelere göre.
      4. Ardından program otomatik olarak size ICC profil dosyasını oluşturmak için sizin yaptığınız ayarlara uygun bir renk profili çıkarıyor siz bekliyorsunuz bu sırada o kendisi yapıyor 2 dk filan sürüyor.

Daha sonra profile bir isim verip kaydedip kullanıyorsunuz.

İşte bu nedenle aslında en doğru ayarı yapabilmek için herkesin kendisinin bu ölçümleri yapıp ayarlaması gerekli. Ancak herkes bu cihazı alamayacağına göre aynı marka model aynı seri monitörleri benzer ışık ortamlarında aynı profil ile birbirine yakın kalitede renk ayarlarını yapmak mümkün diye kabul ediyoruz.

Daha önceki mesajda belirttiğim gibi sadece brightness değiştirerek en az hasarla atlatabiliriz ortam aydınlatmasına göre parlaklığımızı ayarlamak istiyorsak. Ancak ekte yolladığım 120 Lum. ayarlı profil genel olarak herkesin işine yarayacaktır (Asus VG248 için tabi). İyice aydınlık bir ortamda çalışıyorsanız brightness ı çok abartmadan artırabilirsiniz. Eğer fazla değiştirirseniz yine renk kaymalarından dolayı ayarlar tam doğru rengi vermeyecektir.

Eline ve emeğine sağlık. Çok değerli ve kıymetli bilgiler abi bunlar.

Kalibrasyonu yapmaya başlamadan önce, kalibrasyon cihazının yazılımını yüklüyoruz, değil mi? Ayarları elde ederken bu arada arka plânda o verileri kaydediyor kendisi. Profil oluşturmakta son aşama. doğru mu anlamışım?

Kalibrasyon cihazı ney bu arada?
      |
      |
      Bahsedilenler: Technics , cinayet13

• Yüzbaşı
      530 Mesaj
      25 Mart 2015 12:46:04
      şu model nasıldır arkadaşlar hem oyun hem genel amaçlı???kullananlar bilgi verirse memnun kalırım AOC i2369Vm ah-ips 23"
      25 Mart 2015 13:21:53 Konu Sahibi

Multide liderliğe veya ilk sıralara oynayan bir oyuncu değilsen yeterli.
      |
      |
      fakcakaya kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      530 Mesaj
      25 Mart 2015 14:09:11
      quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Multide liderliğe veya ilk sıralara oynayan bir oyuncu değilsen yeterli.

iiyi bir multi oyuncusuyum...tam olarak hangi konuda tatmin etmeyebilir...akıcılık netlik vs..mevcut monitörümde ASUS 21.5" VK228H 5ms tn panel...
      ciddi manada almayı düşünüyorum bu modelide o yüzden soruyorum
      25 Mart 2015 14:15:48 Konu Sahibi

VK228H'den geçilecek monitör değil bence. 1" ve IPS farkı var. VK228H, daha performanslıdır i2369'dan. Onu alacağına ikinci el 120 hz monitör al daha iyi. Kayda değer büyük bi geçiş olur öyle.
      |
      |
      fakcakaya kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
      16 Mesaj
      25 Mart 2015 16:05:11

Şuanda elimde 2011 yılında almış olduğum LG M2262D var. 144 hz deneyimini yaşamak için BenQ 2420Z modelini alıp kullandım, oyun performansına hayran kaldım. Şuanda oynadığım tek multi oyun olan World of tanks taki 60 hz' den 144' e geçiş muazzamdı ancak masaüstü kullanımından rahatsız olduğum için geri iade ettim. ( yazıların çubuk gibi görünmesi ve bir türlü kendine uygun ayarları bulamadığım için gözlerim mahvoldu)
      Multi oyun merakım olmadığı için IPS modellere yöneldim, konuyu ve yorumları inceledim ve şuanda Dell U2414H ve Samsung S24D590P arasında kaldım.İsteklerim konusunda; Parlak ekran olmamalı, 23-24' olmalı, konsol ve d-smart rahatlıkla kullanabilmeli, uzun süreli kullanımda göz ağrısı yapmamasını istiyorum. Tepki ve input lag a çok takılmıyorum ama mümkün olduğu kadar düşük olursa iyi olur. Dell 'in DP portu olması beni ona çekiyor biraz AMD freeSync teknolojisini merakla takip ediyorum.
      IPS 120 hz monitörler kesin olarak gelecek mi ? Fiyatları ne olur ? Dell U2414H DP 1.2a portu AMD FreeSync için yeterli görünmeli mi yoksa DP 1.3 leri mi beklemeliyiz ? Yardımlarınız şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
      |
      |

• Yarbay
      17926 Mesaj
      25 Mart 2015 16:20:20 Konu Sahibi

Sorduğun her 2 model de mat kaplamalı. Renk olarak Dell daha iyidir. Lâkin FreeSync uyumuna dair bir bilgi yok. Yoksa "Uyumlu değildir" diye anlamamız lazım.

IPS 120 hz monitörler sene ortası gelecek gibi... Lâkin fiyatları, tahmin edilebileceği üzere uygun olmayacaktır. 2000± TL civarında çıkacağını tahmin ediyorum. İlk monitör Acer tarafından duyuruldu. FreeSync yok ama muâdili olan G-Sync var onda.

Teorik olarak DP 1.2a yeterli gibi gözüküyor ama iş üretici de bitiyor malum. Yazılım desteği sunup-sunmayacağı önemli burada. Eğer FreeSync için 1.3 şart koşulmuyorsa ki bildiğim kadarıyla koşulmuyor; 1.3'ü beklemeye gerek yok o zaman.
      |
      |
      Turt1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
SEO
Ankara Web Tasarım
son dakika
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,218
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.