Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Oyun monitörü tavsiyeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ozguradam1 Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı
10.290
Cevap
139
Favori
360.126
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Monitör >> Oyun monitörü tavsiyeleri
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      2096 Mesaj
      21 Aralık 2014 20:52:10

Tesekkur ederim.

Acikcasi eizo`yu cok istiyorum ama boyut olarak 22`den 23.5`e gecmek biraz dusunduruyor.
      |
      |
      Bahsedilenler: bocekgrafik
      21 Aralık 2014 21:35:40
      quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Hayırlı olsun. Güzel monitör aldın. Hayırlı olsun. Masaüstü resmin yakıyor.

Monitörün bir de 1440P olsaydı, “Yeme, yanında yat" modunda olurdu.

Monitörünü bir süre kullandıktan sonra, monitör hakkındaki fikirlerini bizimle paylaş lütfen.

http://www.samsung.com/levant/consumer/computers-peripherals/monitors/led-monitor/LS27D590PS/ZN

Samsung S27D590P

Hocam fiziksel olarak ilk izlenimlerimi söyleyebilirim. Dış görünüşü itibari ile gören herkesin hoşuna gitti. İnce çerçevesi ve minimalistik tasarımı çok iyi. Mavi power lambası, klavye ve faremin mavi ışığına uyuyor yalnız, diğer monitörlerin aksine sadece kapalı iken bu lamba yanıyor (menüden aksini ayarlayabiliyorsunuz.). Görüntü varken sönüyor. Menü erişimi yeni nesil samsung tvlerde olduğu gibi arkadaki d-pad (joystick, cem yılmazın tabiri ile mutluluk çubuğu ) ile yapılıyor. Kullanımı rahat ve kolay. Oyun moduna kolaylıkla geçilebiliyor. Monitörün en büyük eksiği yükseklik ayarının olmaması. Şu halde biraz yüksekte.

Malzeme kalitesi iyi denilebilir. Klasik Samsung kalitesi. Hata olarak monitörün ayağı diyebileceğimiz öndeki yatay parça tasarımından ve üzerine binen baskıdan dolayı eğri gibi duruyor. Hatta mağazada, teşhirde sac rafa koymuşlar, üzerine binen ağırlık ile resmen ) parantez şeklini almıştı.

Monitör, görüntü olarak kullanımda ilk izlenim çok şeyi aktarabilir. İlk izlenim, 22" monitörden sonra kesinlikle DEVASA. Işık ayarlarını biraz kıstım. Webde gezinirken sayfa arkaplanları açık renk ise gözünüzün 40-50cm önünde avize izliyormuş gibi oluyor. Fazla ışığa maruz kalınıyor. Mevcutta parlaklık 40, kontrast 75. MagicBright ön ayarlarından standart'ı seçtim. Diğer seçenekler, Kişisel, Sinema ve Dinamik Kontrast. Masaüstünü ilk gördüğümde duvar kağıdındaki grenleri farkettim. Jpeg kompresyon kalitesi burada açığa çıkıyor. Daha büyük bir ekranla karşı karşıya olduğumuz için resimlerdeki kalite bozuklukları çok daha kolay farkedilebiliyor. Oyun modu var. Görüntü keskinliği ve kontrast artıyor. HDR vari bir görüntü çıkıyor ortaya. Masaüstünde ve internette gezinirken bu mod görüntüyü biraz rahatsız edici yapıyor. Yazı karakterleri birbirine giriyor. Oyundan çıktıktan sonra oyun modunu kapatmakta fayda var. Oyunlarda ise görüntü çok daha ayırt edici oluyor. Oyuna daha iyi konsantre olabiliyorsunuz. Grafikler belirginleşiyor, hoş oluyor.

Oyun performansını sadece Battlefield 4 ile denedim şimdiye kadar. Ekran büyük olunca alışmakta biraz zorluk oldu. Battlefield oyununda Field of View, yani görüş açısı ayarı var. Bu monitör ebadına uygun bir ayar kendime ayarladım. Böylece, büyük ekranın nimetlerinden faydalanmış ta oldum. Daha geniş açı ile etrafımı görebiliyorum Titreme takılma gibi bir rahatsızlık hissetmedim. Akıcılık güzel. Sorusu olan varsa yanıtlayabilirim.
      HTC U11 128gb Amazing Silver :: 2010 Audi A4 2.0TFSI Quattro S-line Beyaz - i7 5820k @4.3Ghz - 16GB DDR4 RAM - MSI X99A Gaming 7 - MSI GTX1080 Gaming X - 1* ACER GN276HL 144hz 2*S27D590P Surround Monitör

• Yarbay
      17926 Mesaj
      21 Aralık 2014 22:06:27 Konu Sahibi

Bence 23-24", oyun için yeterli ama monitörle arasındaki mesafe fazla ise 27" olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      Sheldon-Cooper kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Yarbay
      17926 Mesaj
      21 Aralık 2014 22:20:40 Konu Sahibi

Paylaşım için teşekkürler.

Oyun modunda oyun içi detayların bu monitörde daha iyi fark edilebilmesi, şu an Eizo, Samsung, BenQ ve LG'nin yeni monitörlerinde olan bir özellik. Çoğunda yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      uygar2580 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
      Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X

Her zaman kazanan, bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan
    • Er
      7 Mesaj
      21 Aralık 2014 23:07:40

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler..

PWM'den kastım; yurtdışındaki bazı forumlarda gördüğüm, backlight dimming'de PWM (Pulse Width Modulation) kullanılmasının gözü daha çok yorduğu yönünde yazılardan yola çıkarak, Asus'un Dell'e nazaran gözü daha fazla yorabileceğiydi. Hangi monitörler için bu durumun geçerli olduğuna dair bir liste TFT Central da var. Son derece ayrıntı bir konu olabilir, ama monitör de bedava değil insan sorup soruşturmak istiyor

Daha net sorayım o halde, siz olsaydınız U2713H, U2713HM ve PB278Q arasından hangisini tercih ederdiniz (PA279Q ile ciddi fiyat farkı olduğu için onu eledim) ?
      |
      |
      bocekgrafik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      579 Mesaj
      21 Aralık 2014 23:12:57
      quote:

Orijinalden alıntı: razor9119

Arkadaslar ps4 almayi dusunuyorum ayni zamanda pc'me bagli kullanacagim. Yani hem is hem oyun icin kullanacagim ancak ekranin ips olmasini istiyorum ve tepki suresinin de iyi olmasini. 1000 liraya kadar butcem var. Sirkette asagidaki monitoru kullaniyorum is icin cok iyi ancak oyunda nasil olur bilmiyorum.

http://www.hepsiburada.com/liste/dell-p2414h-24-8ms-analogdvidisplayusb-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd801318&categoryId=60000209&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.marka&gclid=CjwKEAiAqrqkBRCep-rKnt_r_lkSJAArVUBcqc53EAgy3ImMOsEQKJzOr-syjknPupd57nhuwuX3lRoCptnw_wcB

http://www.hepsiburada.com/liste/asus-vx279h-27-5ms-analog2xhdmi-mhl-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd802099&categoryId=60000209

Is monitorleri konusunda dell disinda alinmaz zaten ancak oyun kismina gelince kararsiz kaldim. Onerileriniz nelerdir ?

Bende bakıyorum

Asus daha çok hoşuma gitti benim siz aldınızmı veya başka buldunuzmu ?

Tavsiyeleri bekliyorum

• Teğmen
      221 Mesaj
      21 Aralık 2014 23:36:42
      son bi kaç gündür konusulan monitörler ''FPS Oyunları İçin Monitör Tavsiyeleri '' mi, 6 ms 8 ms lik mi fps monitörleri ? konu mu kaydı baska yere anlamadım
      22 Aralık 2014 00:03:16

cevap için teşekkürler dell alıcam gibi görünüyor lakin son bir sorum vardı dell u2414h ın ekranı matmı yoksa parlakmı , masa ile pencere birbirine paralel -yani gündüzleri ışık geliyor biraz

@bocekgrafik
      |
      |
      22 Aralık 2014 00:07:28

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim hocam. VIEWSONIC 23" VX2363Smhl-W LED IPS Monitör bulunduğum şehirde malesef stoklarda kalmamış. Buna alternatif olarak hangi modeli eklememiz daha uygun olur? Veya bütçeyi 600 TL civarına çıkartırsam en mantıklı seçenek Samsung S27D590P modeli mi olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mehmet1133 -- 22 Aralık 2014; 0:20:56 >
      |
      |
      bocekgrafik kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      22 Aralık 2014 00:26:50
      quote:

Orijinalden alıntı: avataraang18

quote:

Orijinalden alıntı: razor9119

Arkadaslar ps4 almayi dusunuyorum ayni zamanda pc'me bagli kullanacagim. Yani hem is hem oyun icin kullanacagim ancak ekranin ips olmasini istiyorum ve tepki suresinin de iyi olmasini. 1000 liraya kadar butcem var. Sirkette asagidaki monitoru kullaniyorum is icin cok iyi ancak oyunda nasil olur bilmiyorum.

http://www.hepsiburada.com/liste/dell-p2414h-24-8ms-analogdvidisplayusb-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd801318&categoryId=60000209&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar.marka&gclid=CjwKEAiAqrqkBRCep-rKnt_r_lkSJAArVUBcqc53EAgy3ImMOsEQKJzOr-syjknPupd57nhuwuX3lRoCptnw_wcB

http://www.hepsiburada.com/liste/asus-vx279h-27-5ms-analog2xhdmi-mhl-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd802099&categoryId=60000209

Is monitorleri konusunda dell disinda alinmaz zaten ancak oyun kismina gelince kararsiz kaldim. Onerileriniz nelerdir ?

Bende bakıyorum

Asus daha çok hoşuma gitti benim siz aldınızmı veya başka buldunuzmu ?

Tavsiyeleri bekliyorum

Eksenden u2414h aldım. Çok memnunum. Her şekilde ayarlanabilen ayaklık, dahili usb hub ve yüksek akımlı usb sarj çıkışı. Tabi bunların yanında çok şık olması ve renklerin parlaklığın mükemmel olması. Normalde laptop ekranında mat ekran sevmem çünkü görüntüyü de bozuyor. Ancak bu ekranda öyle birşey yok. Hatta ekstradan yansıma sorununuz olmuyor. Kısaca tavsitye ederim.
      |
      |

• Yarbay
      2096 Mesaj
      22 Aralık 2014 00:44:53

Agirlikli olarak oyun oynayacak zamanim olsa eizo`yu hic dusunmeden alirdim. Aslinda BenQ XL2720Z bile oyun agirlikli bir monitor.

Samsung S27D590P bu daha cok benim isteklerime hitap ediyor ancak 120hz`den sonra 60hz uzer mi onu merak ediyorum.
      |
      |
      22 Aralık 2014 07:53:08

Samsung S23C350H nasıl bir monitör sizce?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      22 Aralık 2014 10:04:12 Konu Sahibi

tftcentral, monitör konusunda, hiç şüphesiz en mûteber sitelerden birisi benim için. Adamların maddi sıkıntı içinde olmaları beni üzüyor ama. Bu sebeple bağış istiyorlar sayfalarından. Umarım kapanmazlar. Yoksa monitör dünyası için büyük bir kayıp olacaktır tftcentral'i kaybetmek.

Nasıl olduysa bu sayfayı görmemişim. Link için teşekkürler. Bunu da konuya eklerim belki.

PB278Q değil de, PB278QR'a baktım. Bunda da Flicker Free teknolojisi var ve bunu satış sayfalarında da belirtmişler. Biz buna âvâmî deyişle, gölgelenme önleyici diyorduk,

Mesela aylar önce konu içinde ve ilk sayfada da yazdığım üzere misal olarak Eizo FG2421'in Turbo 240 özelliğine hayran kalmışımdır ve bunu da her fırsatta belitrmişimdir. Benzer şekilde XL2420Z'yi de, fiyat farkı olmasına rağmen, Motion Blur Reduction özelliği sebebiyle Asus VG248QE'ye tercih ettiğimi yazmışımdır; gibi gibi... Ve bu teknolojiler, farklı isimler altında olsa da, git gide yaygınlaşmakta. Şahsım adına yazıyorum. Samsung'un yeni serisi olan S2XDXX'leri mesela, beklentimin üzerinde çıktı. Keşke bir de 1440P ve 144 hz özellikte monitörleri çıksaydı. Umarım o da çıkar.

Monitör seçimine gelecek olursak, PB278Q'yu gereksiz fiyat farkı sebebiyle ele bir kere bence. Ama "Yazılımsal özelliklerini kullanırım" dersen, o ayrı konu. Lâkin, bu farka değer mi, ona senin karar vermen gerek. Burda önemli olan, bu özelliklere ihtiyaç var mı, yok mu? Bu soruya verilecek cevaba göre PB278QR alınır ya da alınmaz.

http://www.asus.com/tr/Monitors/PB278QR

Diğer 2 monitör arasından ise, oyuncu olmadığın için bence U2713H daha iyi bir tercih olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 22 Aralık 2014; 10:37:11 >
      |
      |
      etureli kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      583 Mesaj
      22 Aralık 2014 10:35:16
      Merhaba;

Öncelikle bilgi paylaşımınız için tebrik ederim.Bende yaklaşık 1haftadır monitör araştırıyorum.Konunuzu dikkatle inceledim.Şuan tek noktada takılı kaldım.60 Hz monıtor alınca yaklaşık her oyunda ortalama 70 fps veren Bi sıstem kurmak yetıo sanırım.yuksek Hz bir monıtor alınca da sıstem fiyatı ciddi oranda artıyor.144 Hz monitörlü Bi sistem aradakı fıyat farkına degermı. Yanı oyunlarda çok anlayabılırmıyım.ben oyun oynamayı sevıorum ama Pro oyuncu degılım. Fps oyunları sevıorum. Egerkı onerınız 60hzden yana olursa bana oyun ıcın en uygun 24" monıtor onerınız ne olurdu? Sımdıden tesekkurler
      22 Aralık 2014 10:42:16 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: ritchie88

son bi kaç gündür konusulan monitörler ''FPS Oyunları İçin Monitör Tavsiyeleri '' mi, 6 ms 8 ms lik mi fps monitörleri ? konu mu kaydı baska yere anlamadım

Çok kapsamlı bir konu bu. Konunun ilk mesajının sadece başlıklarına bakmanız yeterli bunu anlamanız için.
      |
      |

• Yarbay
      17926 Mesaj
      22 Aralık 2014 10:45:59 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: oOJumpeROo

cevap için teşekkürler dell alıcam gibi görünüyor lakin son bir sorum vardı dell u2414h ın ekranı matmı yoksa parlakmı , masa ile pencere birbirine paralel -yani gündüzleri ışık geliyor biraz

razor9119 U2414H aldı. Onun önceki sayfada, şu linkteki yorumuna bir göz at istersen. Monitör mat panelli. Biraz ışıktan olumsuz etkilenmez.
      |
      |

• Yarbay
      17926 Mesaj
      22 Aralık 2014 10:48:58 Konu Sahibi

S27D590P güzel bir monitör. Lâkin, 24"i yeterli bulursan ki bence yeterli. ızgara aralığının daha düşük olması sebebiyle bence S24D590P alırsan daha iyi olur. Araştırdığın monitörler 23-24"ti zaten.
      |
      |
      Mehmet1133 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2096 Mesaj
      22 Aralık 2014 10:51:58

hocam daha onceki monitor 60hz mi yoksa 120 mi?

Vsync acik ortalama 100+ FPS aldigimiz bir oyunda 60hz monitor ile akicilik azalmaz mi?
      |
      |
      Bahsedilenler: uygar2580
      22 Aralık 2014 10:52:10 Konu Sahibi

Şu an kullandığın monitör ne ki "120 hz'den sonra 60 hz üzer mi?" diye yazdın? Elinde 120 hz monitör mü var?
      |
      |
      Sheldon-Cooper kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      17926 Mesaj
      22 Aralık 2014 10:56:58 Konu Sahibi

Her 2 sorunun da yanıtı "Evet". 60-120 hz farkı bariz hissediliyor akıcılık yönünden. Alınacak monitör, oyun ağırlıklı kullanılacak ise ve

1- Sistem, 120 hz monitörü besleyecek kadar güçlüyse,
      2- Bütçe yeterliyse 120+ hz monitör almak daha mantıklı.

İlk 2 maddedeki şartlar yerine gelmiyorsa, bütçe nisbetinde öncelikle ikinci el 120 hz monitörlere bakılabilir. Sıfır düşünülüyor ise Samsung S24D390, S24D590 ve ViewSonic VX2363Smhl-W alınabilir.
      |
      |
      selcuk666 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
SEO
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.