Şimdi Ara

Oyun Monitörü Tavsiyeleri [ANA KONU] [Güncel] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.592
Cevap
150
Favori
466.295
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
90 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Uyup-uymadığına bakmadım. Çünkü boyutuna göre fiyatı Vatan'ın giydirmesi sebebiyle pahalı. Onun yerine FPS için mükemmel denebilecek şunu al. Üstelik 23": Samsung S23B550V

Çok pahalı yahu yarım milyar verene kadar daha hesaplı başka seçenekler yok mu?
  • Var tabii ki. Benim de kullandığım LG 22450V mesela. Renkleri güzeldi ancak bununla bir türlü verimli olarak FPS oynayamadım. Meğerse sorun monitörmüş; o zaman bilmiyordum tabi. Bunun 2240 modelleri daha da ucuz.
  • s22a350h ile s23b350h arasından hangisini tavsiye edersiniz yaptıgınız listede s22a350h var ama öteki yok s22a350h dahamı iyidir
  • İncelemesini bulabildiğim ve performansından emin olduklarımı listeledim sadece. O model yok ama S23B550V var. Bu en iyiilerden biridir.
  • quote:

Merhaba arkadaşlar.

Uzun araştırmalarım neticesinde kendi tespit edebildiğim input lag* ve tepki süreleri** oyunlar için uygun ve pahalı olmayan monitörlerin listesini aşağıda listeledim. Uygun fiyatlı ürünler olduğu için 3D monitörleri listeye almadım. İçlerinde tepkime ve input lag süresi daha iyi olanlar vardır, ancak bunların hepsi de hızlı hareket gerektiren ve zamanlamanın önemli olduğu oyunlar için uygundur. Aynı şekilde içlerinde eski model de vardır. Ben eski-yeni veya LCD-LED ayrımı yapmadım. Seçimleri yaparken renk doğruluk oranları kötü olmayanları seçtim. Yani işlevselliği öncelik olarak ele aldım. Buna bağlı olarak seçimlerimi, FPS oyunları için uygun olması bakımından ağırlıklı olarak TN panel monitörler arasından yaptım. Nasıl ki monitörler arasındaki gecikme süreleri muhtelifse, aynı şekilde genellikle fiyatıyla orantılı olacak şekilde renk değerleri de muhteliftir. Şüphesiz hem renk doğruluk değerleri yüksek, hem de input lag ve tepkime süreleri düşük olan IPS monitörler de var ancak onların fiyatları ±1000 TL civarlarında olduğu için onları listeye almadım.

Umarım istifadeli olur. Sizin de önereceğiniz marka ve modeller varsa listeye ekleyeyim.

Acer:
    H243HX, H243H, H233H, S235HL,

Asus:
    MS238H, ML238H, ML239H, LS246, ML228H, VK278Q

Samsung:
    T27A950, S27A950D, T27A750, P2470H, P2450H, PX2370, XL2370, P2370, LS24B350HS, S24B350H, S23B550V (favori), S23A550HS, S22A350H, C23A750X, P2270, P2250

ViewSonic:
    VX2260wm

BenQ:
    RL2450H, RL2240H

Viewsonic:
    V3D245

Iiyama:
    Prolite E2473HDS, ProLite B2008HDS-B1, ProLite E2273HDS-B1, ProLite G2773HS-GB1

AOC:
    E2795VH, D2357Ph

Input lag testi nasıl yapılır?
    Input Lag Testing
    Forumdaki Input Lag Testi Konusu

Şu linki kullanarak, ekranınızdaki görüntüye verdiğiniz tepki süresini ölçebilirsiniz:
    Şunu unutmayın ki, monitörünüzün input lag süresi ne kadar fazlaysa, bu testteki süreleriniz de o kadar fazla (yani kötü) çıkacaktır.

humanbenchmark

Monitör alırken istifade edilebilecek bazı Türkçe kaynaklar:
    PCLabs
    SDN

Yabancı bazı kaynaklar:
    hardware 1
    hardware 2
    prad.de
    digitalversus (2008/2011)
    digitalversus (2006/2008)
    shoryuken
    tftcentral
    testfreaks
    pcmag
    computers.toptenreviews
    cnet
    trustedreviews
    pclab.pl

* Bu kavramın tam türkçe karşılığı var mı bilmiyorum. Bilgisayardan monitöre giden görüntüyü monitörün ekrana taşırken ki gecikmesi.
    ** İngilizcesi response time diye bilinen kavram. Günümüzdeki LCD monitörler, CRT'ler gibi elektron tabancalarıyla değil de, transistörlerle kontrol edilirler. Dolayısı ile LCD monitörlerde tazeleme hızı gibi bir kavram söz konusu değil. LCD monitörlerde önemli olan tepki süresidir. Tepki süresi, transistörün kapalı durumdan (siyah) açık duruma (beyaz) ve sonra tekrar kapalı duruma (siyah) geçmesi için gereken süredir. Ms cinsindendir ve düşük olması daha iyi anlamına gelir. Ancak siyah-beyaz-siyah geçişi için hesaplanan tepki süresi, ulaşılabilecek en iyi tepki süresidir. Üreticiler siyah-siyah geçiş yerine gri-gri geçiş değerlerini verebiliyor; bu değerler daha geçerli değerler.

HP2301X
  • Monitörünüz kaç saniyelik gecikme yapıyor?
    Şu siteyi kullanarak, kendi monitörünüzün ne kadar gecikme yaptığını ölçebilirsiniz. Oradaki ayarları, ortalama oyun ayarlarınız neyse, o şekilde yapın. Bütün ayarları sonuna kadar açmayın yani.
    frames-per-second
  • quote:

Monitörünüz kaç saniyelik gecikme yapıyor?
    Şu siteyi kullanarak, kendi monitörünüzün ne kadar gecikme yaptığını ölçebilirsiniz. Oradaki ayarları, ortalama oyun ayarlarınız neyse, o şekilde yapın. Bütün ayarları sonuna kadar açmayın yani.
    frames-per-second

Vay beee birde fark yok derlerdi demekki fps 30-60-90-120 arasında her zaman fark varmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 19 philips brilliance 2ms gecikme süreli var ozaman bu daha iyidir diye almıştık düz mantık memnunum konuda bulunalım
  • SAMSUNG 23" S23B350H led monitör Link

Yukarıdaki monitörü almayı düşünüyorum. Yorumlarsanız sevinirim fps için kullanacağım.
  • Daha önce de aynı monitörü soran olmuştu. Onun yerine S23B550V modelini öneriyorum.
  • Bu monitör de benim önerilerim arasında zaten. Yukarıda yazılı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Splinter07

Al Dostum Bu Monitor Olur ! (Tıkla)

hocam stok nerde

• quote:

Şurda varmış:

http://www.hizlial.com/u30.056.1203.0061/benq-rl2450h-24-full-hd-2ms-12m1-kontrastvgadvihdmi-siyah-led-oyun-monitoru

hocam ayni monitore 100 lira fazla vermek koyar adama bunu alacam s23b350h

• Onu değil, şunu al: Samsung S23B550V
    Arada 40 TL'lik fark var. Bu farka değecek bir monitör.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 30 Haziran 2012; 14:52:29 >
  • quote:

Onu değil, şunu al: Samsung S23B550V
    Arada 40 TL'lik fark var. Bu farka değecek bir monitör.

ne avantaji var hocam

• Allah seni iyi etsin. Ben bu konuyu ne için açtım? FPS için daha uygun da ondan. Input lag süresi daha kısa çünkü. Sıradan kullanım için dediğin monitör fazla bile sayılır ama FPS için çok uygun değil. i5 2500 ile 2500k arasındaki fark gibi düşün fiyat farkını.

Dikkat ettiysen, tepki süresi ve input lag süresi kısa olan monitörleri sıraladım ben yukarıda.
  • quote:

Allah seni iyi etsin. Ben bu konuyu ne için açtım? FPS için daha uygun da ondan. Input lag süresi daha kısa çünkü. Sıradan kullanım için dediğin monitör fazla bile sayılır ama FPS için çok uygun değil. i5 2500 ile 2500k arasındaki fark gibi düşün fiyat farkını.

Dikkat ettiysen, tepki süresi ve input lag süresi kısa olan monitörleri sıraladım ben yukarıda.

hocam vatanda 433 tl aliyorum o zaman

• Model o olsun da, nerden aldığının pek bi önemi yok. Nerden en ucuza bulursan, ordan al tabii ki.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.