Şimdi Ara

Oyun medyasının oyunculara ihaneti (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
142
Cevap
3
Favori
14.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
211 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buna pahalı diyorsunuz ama 2021 mart ayı civarında yeni vergiler gelir bu fiyatları mumla ararsınız kimse demedi uyarmadı demeyin buraya yazıyorum
  • Ekonomiden anlamayan ve kar nedir bilmeyen arkadaşlar yorumlar yazmışlar buyurun doğru hesabı birlikte yapalım.

Konsolun Avrupa fiyatı 500 Euro. Bu fiyatın %20 civarı vergilerden oluştuğu için vergileri çıkarıyoruz. Ürünün vergisiz fiyatı 400 Euro civarına geliyor. Bunun üzerine ek gümrük vergisi, ÖTV ve KDV ekliyoruz. Ayrıca ÖTV ve KDV fiyatı ürünün ek gümrük vergili hali olan 600 Euro üzerinden hesaplanıyor.

400 Euro + 200 Euro (%50 Ek Gümrük Vergisi) + 108 Euro (%18 KDV) + 120 Euro (%20 ÖTV) = 828 Euro (Ürünün vergiler dahil - bayi ve distribütör karı hariç fiyatı)

Gelelim ürünün diğer masraflarına burada nakliye ve kar eklemeleri yapmamız gerekiyor.

828 Euro + 10 Euro (Avrupa'dan Türkiye'ye nakliye) + 2 Euro (Türkiye içi nakliye) + 40 Euro (Distribütör karı) + 40 Euro (Bayi karı) = 920 Euro + %1-3 arası Banka komisyonu (taksitli alışverişlerde daha yükseğe çıkabiliyor) = 940 Euro

Yaptığımız hesaba göre bu ürünün minimum satış fiyatının 940 Euro (vergiler dahil) olacağını görüyoruz. Ayrıca KDV'yi son aşamada hesaplamadım, direkt gümrük fiyatından hesapladım. Fakat siz KDV'yi faturada ödeyeceksiniz yani aslında bedel bunun da üzerine çıkacak.

Şu anda 940 Euro'nun TL karşılığı 8.525 TL. Eğer Euro artmazsa tavsiye edilen satış fiyatı da 8999 TL olacak.

Siz fiyat hesaplarken distribütörün ve satıcıların maliyetlerini hesaba katmıyorsunuz. Distribütör bir sürü eleman çalıştırıyor ve bir sürü maliyeti var. Aynı şekilde satıcının da bir sürü maliyetleri bulunuyor. Bu şirketler kar etmeyecekse neden bu malı ülkeye getirip satsınlar, Bir sürü prosedür ile uğraşsınlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur79

Ekonomiden anlamayan ve kar nedir bilmeyen arkadaşlar yorumlar yazmışlar buyurun doğru hesabı birlikte yapalım.

Konsolun Avrupa fiyatı 500 Euro. Bu fiyatın %20 civarı vergilerden oluştuğu için vergileri çıkarıyoruz. Ürünün vergisiz fiyatı 400 Euro civarına geliyor. Bunun üzerine ek gümrük vergisi, ÖTV ve KDV ekliyoruz. Ayrıca ÖTV ve KDV fiyatı ürünün ek gümrük vergili hali olan 600 Euro üzerinden hesaplanıyor.

400 Euro + 200 Euro (%50 Ek Gümrük Vergisi) + 108 Euro (%18 KDV) + 120 Euro (%20 ÖTV) = 828 Euro (Ürünün vergiler dahil - bayi ve distribütör karı hariç fiyatı)

Gelelim ürünün diğer masraflarına burada nakliye ve kar eklemeleri yapmamız gerekiyor.

828 Euro + 10 Euro (Avrupa'dan Türkiye'ye nakliye) + 2 Euro (Türkiye içi nakliye) + 40 Euro (Distribütör karı) + 40 Euro (Bayi karı) = 920 Euro + %1-3 arası Banka komisyonu (taksitli alışverişlerde daha yükseğe çıkabiliyor) = 940 Euro

Yaptığımız hesaba göre bu ürünün minimum satış fiyatının 940 Euro (vergiler dahil) olacağını görüyoruz. Ayrıca KDV'yi son aşamada hesaplamadım, direkt gümrük fiyatından hesapladım. Fakat siz KDV'yi faturada ödeyeceksiniz yani aslında bedel bunun da üzerine çıkacak.

Şu anda 940 Euro'nun TL karşılığı 8.525 TL. Eğer Euro artmazsa tavsiye edilen satış fiyatı da 8999 TL olacak.

Siz fiyat hesaplarken distribütörün ve satıcıların maliyetlerini hesaba katmıyorsunuz. Distribütör bir sürü eleman çalıştırıyor ve bir sürü maliyeti var. Aynı şekilde satıcının da bir sürü maliyetleri bulunuyor. Bu şirketler kar etmeyecekse neden bu malı ülkeye getirip satsınlar, Bir sürü prosedür ile uğraşsınlar?
    Gençler, bu arkadaş çok güzel anlatmış. İşte tam olarak bu yüzden kaçakçılık yapmalısınız. Hahahaha! Bekle 1 yıl. ABD'de düşer ikinci ele. Al ucuza. Gönder birine. Bavulunda getirsin.

Ben Konsola bu kadar takılmanızı anlamıyorum. Oyun fiyatlarına bakıyorum. Gülüyorum. Dün profesyonel lineer çift çıkışlı çıkış başına ayarlanabilir 5 amper, 36V'a kadar ayarlı labratuvar güç kaynağı aldım. 800TL verdim. 10 kilo alet. İki oyun alınır mı o paraya?

LAN GET! Kafayı yemiş millet.

Windows alsam mı, niye kaçak kullanıyorum, ayıp oluyor diye baktım. 1200TL'yi gördüm. Yaptığımı söylüyorum: Windows yüklü SSD'ye çaktım formatı. Ofiste Linux var. Kafam rahat. Yıllar yıllar önce bir get genue almıştım. Diğer iki pc'de windows 7 var o yüzden. Legal takılıyoruz.

Evde ise durum farklı. Bölgesel fiyatlama yapmadıkları sürece de tavrım bu olacak. Kimse kusura bakmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 30 Eylül 2020; 23:30:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Gençler, bu arkadaş çok güzel anlatmış. İşte tam olarak bu yüzden kaçakçılık yapmalısınız. Hahahaha! Bekle 1 yıl. ABD'de düşer ikinci ele. Al ucuza. Gönder birine. Bavulunda getirsin.

Ben Konsola bu kadar takılmanızı anlamıyorum. Oyun fiyatlarına bakıyorum. Gülüyorum. Dün profesyonel lineer çift çıkışlı çıkış başına ayarlanabilir 5 amper, 36V'a kadar ayarlı labratuvar güç kaynağı aldım. 800TL verdim. 10 kilo alet. İki oyun alınır mı o paraya?

LAN GET! Kafayı yemiş millet.

Windows alsam mı, niye kaçak kullanıyorum, ayıp oluyor diye baktım. 1200TL'yi gördüm. Yaptığımı söylüyorum: Windows yüklü SSD'ye çaktım formatı. Ofiste Linux var. Kafam rahat. Yıllar yıllar önce bir get genue almıştım. Diğer iki pc'de windows 7 var o yüzden. Legal takılıyoruz.

Evde ise durum farklı. Bölgesel fiyatlama yapmadıkları sürece de tavrım bu olacak. Kimse kusura bakmasın.

Alıntıları Göster
    Zaten benim tavsiyem yurtdışından alınması, TR'den alanlar yukarıdaki ücretlerin hepsini eksiksiz olarak ödeyecek.

• PS3 zamanında nasıl kırıldı ve oyunlardan kazanamadılarsa şimdi de onun acısı çıkıyor. Pazar ne zaman kırık işlerden vaz geçer, antin kuntin cinlik yapmaz işte o zaman oyun fiyatları düşer. Yani Konsoldan kazanamadığını oyundan çıkartmak zorunda.
    2012 yılından bu yana açık olan bir ps+ üyeliğim var . Yüzlerce ps3/4/vita oyunu var hesapta. aralarında 30-40 kadarı da ücretli alınmış oyunlar. PS3 hiç kırılmadı ve o işlerle de uğraşmadan sorunsuzca kullanıyorum her ikisini (PS3 ve PS4 var). Az sebat edip üye olsanız ki yurtdışı ps+ üyelik ücretini kurla çarparsanız adamların çok çok daha ucuzuna yıllık alabiliyorsunuz. Onu da almıyorsunuz. Yabancı oyun fiyatlarına bakarken bir de üyeliklere bakın. İngilterede 50 Pound,Amerikada 60 usd yıllık ücretler. bizde ise 24 usd ediyor. neredeyse üçte biri fiyatına. Şu yada bu şekilde ayda en az 130 TL değerinde oyun verdiğinde yıllık bazda 180 TL ödeyerek 1560 TL değerinde oyun alıyorsunuz. Kaldı ki bazen daha pahalı oyunları da verdiği oluyor. Yıllık en az 2000TL değerinde oyun. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ayrı mesele ama durum bu. Kaldı ki ps+ üyelerine çifte indirim olan oyunlar veriyor. Ya da indirimli bir örnek Assasin's Creed Ultimate Edition. 739 TL ama plusta 295TL. RDR2 Ultimate 669TL yerine 227 TL, Far Cry 5 New Dawn Ultimate 769 TL yerine 184 TL.
    Hani örnek olsun diye bu oyunları yazdım. Piyasayı takip etmiyorum yada özel oyunları bilmiyorum açıkçası, umurumda da değil. Bence bir de kardeşlikle alanlar için çok iyi fiyatlar diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sozuak -- 30 Eylül 2020; 23:55:20 >

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    Windows lisans anahtarı ile 25TL . Uğraştığına değmez. Ev-İş-Arkadaşlar hepsine kurdum. Yıllardır da çalışıyorlar. Defalarca yeniden kurdum hiçbir key bloklanmadı. Ofis programları da yakın fiyatlarda. Crack ile vs uğraşmıyorsun. Microsoft hesabına entegre ediyorsun bir daha da key hatırlama derdin olmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Windows lisans anahtarı ile 25TL . Uğraştığına değmez. Ev-İş-Arkadaşlar hepsine kurdum. Yıllardır da çalışıyorlar. Defalarca yeniden kurdum hiçbir key bloklanmadı. Ofis programları da yakın fiyatlarda. Crack ile vs uğraşmıyorsun. Microsoft hesabına entegre ediyorsun bir daha da key hatırlama derdin olmuyor.
    Sorun o değil. Sorun BSA. Ofise kontrole gelirse, key'in olması işe yaramıyor. Lisansa uygun kullanım var mı, yok mu buna bakılıyor. Ancak kaçak kurmadığın için, BSA basarsa "abi ben bunu bana uygun sanıyordum" diyorsun, sana uygun olan şeyi zorla satın aldırıyorlar. Cezadan yırtıyorsun. Bu açıdan işe yarayabilir.

Evde ise BSA sıkıntısı yok. Çünkü mahkeme emri olmadan BSA ev basamıyor. Ancak ofisi polis eşliğinde basıyorlar. Seni de duvara dayıyorlar. Herşeyi kontrol ediyorlar. Bir arkadaşımın şirketinde yaşandı. Daha çok mimarlık ofislerine dadanıyorlar, zira çok pahalı çizim programları var.

Bir şirkette pc oem lisanslı ise, bilgisayarın şirket envanterine kayıtlı olması, yani faturalı olması ve faturanın muhasebeye işlenmiş olması gerekiyor. Bu durumda o key o bilgisayarın oluyor ve o bilgisayarın üreticisi tarafından alınmış ve o pc ile ilişkilendirilmiş oluyor. Bundan sildim ona kurdum yapılamıyor. Ama PC'nin faturalı olması gerekiyor. VE PC İLE BİRLİKTE ALINMIŞ OLMASI GEREKİYOR. Kendi topladığın PC'ne oem lisanslı windows kurarak microsoft'un lisanslama kurallarını çiğnemiş oluyorsun. BSA denetlemesi geçirirsen açıktasın.

Ancak bu dediğiniz bana mantıklı geldi. OEM lisans al kur. Denetleme gelirse PC zaten envantere kayıtlı değil. "Bu PC'yi ikinci el aldım, PC ile birlikte geldi. Orjinal olduğu için sıkıntı yok sanıyordum" dersin. Ceza kitlemezler. Alırsın 1200 liraya windowsunu oturursun aşağı. Denetleme gelmezse, zaten sorun yok. Gayet mantıklı yani.

Bazı firmalarda kurumsal windows şeklinde satıyor. 150 TL gibi. Faturası var işliyorsun. Biraz araştırıp güvenilir yerden alırsanız sorun olmaz iş yeri de.
    En güzel yanı da firmasına göre değişiyor. iso indirme bağlantısı msdn üzerinden olunca acaba içine birşeyler entegre etmişler midir derdi de olmuyor.
    Diğer olay da kızaklı hdd kullanmak.
    Artık eskisi gibi baskını kafalarına göre yapamıyorlar ama notebook yada gömme bilgisayar ile çalışılabilinir !
  • ozgur79 kullanıcısına yanıt
    Avrupadaki 500'ün %20'si kdv ancak o 500ün içerisine tüm diğer maliyetlerde ekli. Dolayısıyla tr'ye geldiğinde bayi kârı lojistik vs. eklenmemeli...

Dijital versiyon için ufak bir hesap yaparsak;
    400eu Avrupa fiyatı, %20 Avrupa ortalama KDV düş
    320eu+160(%50) gümrük= 460+%18(82.8)+%20(92)= 634euro kuru 9.2 den alırsan 5850 civarı yapması lazım. Hadi düz 6 olsun, fazlası olursa art niyet vardır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HAKANIM1987

Buna pahalı diyorsunuz ama 2021 mart ayı civarında yeni vergiler gelir bu fiyatları mumla ararsınız kimse demedi uyarmadı demeyin buraya yazıyorum
    Abartmayin bnce daha ne kdar artabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir şeylere %10 cuk vergi gelmesi kaçınılmaz alıştık artık..

• L.Hamilton kullanıcısına yanıt
    2017 yılında yani Euro kuru 4 iken oyunlar 240-300 TL civarına satılyordu hadi bunları geçtim daha 2018 yılında örnek olarak God of War un çıkış fiyatı 220 TL mi neydi euro kuru 4.8- 5 e gelmiş iken 2018 Eylül ayında Spider- Man 300 TL ye çıktı Euro kuru 7 yi geçmişti. Siz PC oyun fiyatları ile karşılaştırıyorsunuz,konsol oyunlarında ekstra lüks tüketim vergisi mevcut. Oyunlar artan kurun güncellemesi ile 650-700 TL civarına gelecek 450-500 TL oyun fiyatları Euro kuru 7-7.5 ikendi. Daha Xbox Store güncellemedi 1-2 hafta sonra onlarda aynı şekilde fiyat güncellemesi yapacaklar, her zaman da böyle oldu ülkemizde PS platformu çok kullanıldığı için Xbox platformunun fiyatları göze çarpmıyor ama komple fiyatlar aynı ve PS Store da bir fiyat güncellemesi olduysa oraya da 1-2 hafta sonra yansıyor. Kısacası adamlar gidip hiç bir zaman kuru 5 miş 10 muş la çarpıp falan fiyat koymuyor, Steam platformu ile karşılaştırmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi petitcoeur -- 1 Ekim 2020; 0:46:24 >

• ultrAslan-BH kullanıcısına yanıt
    Keşke böyle olsa ama bayi karı ve distribütör karları aracılar arttığı için daha yüksek olmak zorunda. Dijital 6999 TL, Diskli 8999 TL olacak. Direk Çin'den gelse sizin dediğiniz gibi olurdu ama TR'ye gelen PlayStation'lar önce Çin'den Avrupa'ya oradan da Türkiye'ye geliyor. Bir de Euro'yu o günkü kurdan değil gelecek kurdan hesaplamak gerekiyor. Sonuçta malları Euro ile alıp Euro borçlanıyorlar. Euro artarsa zarara girecekleri için önceden gelecek fiyattan hesaplanır. Euro'yu 9.2 alamayız zaten 1 gün önce oradaydı. +%5 koymak lazım kendini garantiye almak için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Bazı firmalarda kurumsal windows şeklinde satıyor. 150 TL gibi. Faturası var işliyorsun. Biraz araştırıp güvenilir yerden alırsanız sorun olmaz iş yeri de.
    En güzel yanı da firmasına göre değişiyor. iso indirme bağlantısı msdn üzerinden olunca acaba içine birşeyler entegre etmişler midir derdi de olmuyor.
    Diğer olay da kızaklı hdd kullanmak.
    Artık eskisi gibi baskını kafalarına göre yapamıyorlar ama notebook yada gömme bilgisayar ile çalışılabilinir !
    Şimdi biraz daha detaylıca araştırdım. Haklısınız. Retail alınır ve faturası işlenirse oluyor. 20TL'ye bile retail satan var. Fatura falan var mıdır bilmiyorum. Sormak lazım. Çok iyi oldu bu iş. Teşekkürler. Ucuzmuş yani. Alalım. Kafamız rahat olsun.

Kızak zaten var mecbur. Gerçi bende kızak değil de, DVD Writer görünümlü HDD var. Aynı kapıya çıkıyor. Geberik bir DVD-writer'ı parçalayıp içine HDD çaktım. Önden çekince çıkıyor hali ile. Bu dümeni de devre çizim programı için yaptım. Nadiren kullanıyorum. 600 dolarlık program. Bir de BSA her türlü korsana bakıyor mu? Mesela, abidik gubidik bir drone programlama yazılımı kaçak diyelim (yok böyle bir şey de, sıktım şimdi). O da sıkıntı oluyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 1 Ekim 2020; 0:57:6 >

• petitcoeur kullanıcısına yanıt
    Hocam valla o zaman öyleydi hesabınıda yapmıştım.
    Ayrıca çok net hatırlıyorum o sene F1 2018 ve yeni Fifa oyunu çıkmıştı ikiside döviz olarak aynı fiyatta giriyor ancak birisi 220TL iken diğerinin 360TL olmasının hiçbir açıklaması yok bunu Hitman'de falanda yapmışlardı kısaca az satan oyunlar düşük çok satanları yüksek satıyorlardı
  • çok doğru tespit ve forumdaki en mantıklı konulardan biri.. medya haber çarpıcı olsun diye fiyatı abartıyor. maliyet üzerinden vergi hesaplaması gerekirken gidiyor uğraşmıyor msrp üzerinden vergileri bindiriyor. sonra millet bu fiyatlara alışıyor. distribütör de geçiriyor aynen.

medyanın asıl yapması gereken iş ürünlerin ülkeye giriş gerçek maliyetlerini sorgulamak. bu maliyet üzerinden gerçek vergiyi öğrenip bu ürün niye msrp den satılmıyor diye sorması gerekir. bu ürünün tavsiye edilen türkiye fiyatı hesaplanırken kuru kaçtan aldıklarını niye yüksekten şişirdiklerini sorması gerekir.

aynısı daha önce oldu. iphone xs çıktığında da kur artmıştı. aynen böyle medya gazladı. yeni iphone şu kadar olacak böyle olacak diye haberler yapıldı. distribütör fiyatı şişirdikçe şişirdi. yüksek fiyattan girdiler. sonra ne oldu. kaç seri geçti kur artmasına rağmen hala fiyat artmadı çünkü satamıyorlar astronomik fiyatlardan demek ki maliyetleri bizim dediğimiz gibi farklıymış belirledikleri fiyat medyanın ve distribütör şişirmesiymiş demek ki isteyince ucuza satabiliyorlarmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prospect11 -- 1 Ekim 2020; 2:0:26 >

• Almam ne sorun olacak. Zaten son nesil oyunlar da iyice saçma oldu ne eskisi gibi hikaye var ne de oynanış ben bıraktım gibi boşa masraftan kurtuldum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • L.Hamilton kullanıcısına yanıt
    Bu oyun fiyatlarını Sony veya Microsoft belirlemiyor onlar sadece storelarında % lik pay alıyorlar, bazı bölgelerde oyunlarda oyun dağıtıcıları özel fiyatlandırma politikası uyguluyor F1 dediğmiz oyun PC platformunda da 90-100 TL ye satılıyor veya Hitman'ler daha ucuz fiyatta konumlandırılıyor gidip Steam de 60 dolar/euro olarak çıkmış oyunu bu burada az satar yav diyip 20 euro olarak sokmuyor, oyunun dağıtıcısı pazar beklentisine göre bölgelerde fiyat değişikliğine gidebiliyor. Ve sizin bahsettiğiniz Fifa gibi büyük markalı oyunlar hiç bir platformda özel fiyatlandırma politikası uygulamıyor. Kısacası kıyasladığınız iki oyun oyununn dağtıcısı tarafından aynı döviz ile girmiyor.
  • Burada asıl sorun %50 verginin olması. Bu gümrük vergisi varken yapacak bir şey yok.
    Bir de alım gücü diye bir şey kalmadı ülkede. Sanki refah içinde yaşıyoruz da bir tek konsol alamıyoruz...
    Biz 8000-9000 konuşuyoruz ama bu ülkede araba almak isteyenler ne yapsın...

Bir de sanal pc olayı var. Bilgisayarınız yeterince güçlü ise gerek Win10 dahili gelen sanal pc yi yada ucuza lisansını alabileceğiniz 3. parti sanal pc programı ile oluşturacağınız sanal ortam üzerinden istediğiniz programı kurup kullanabilirsiniz. Network bağlantısı tanımlamadan dişarıya ispiyon etmeden işinizi yapar, usb üzerinden dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Yazıcınızı da ortak kullandırıp çıktınızı alabilirsiniz.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.