Şimdi Ara

Oyun İçin Hangi TV Ve Q9F'in Local Dimming Problemi Mi Var?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sony Z9D mi yoksa Samsung Q9F mi? Q7F ile 55B7V kıyaslaması yapılmış ve Q7F açık ara önde.

Eğer çok uzun diye okumak istemezseniz 2. paragrafa geçin. Ben konuyu açıklayan uzun bir yazı yazacağım çünkü.

Hem renkler daha parlak, hem ilk görüntüdeki kule tarzı yapının önündeki bulutlu hava yok, onun yerine beyaz kısımlar tamamen mavimsi renge bürünmüş. Hem çimenlerdeki sarımtırak tonlar LG'nin OLED TV'sinde bayağı soluk bir şekilde çıkmış, yani OLED TV tonları yutmuş resmen hem de genel anlamda QLED TV daha parlak renkler sunmuş. Bu TV izleme olayında ise tam tersi. OLED TV'de çimen renkleri aşırı derecede canlı, kırmızı tonlar da aynı şekilde ama oyunda ise tam tersi. 55B7V sahibi olduğum için biliyorum bunu. Ama Samsung'u test etme fırsatım olmadı. Her şekilde, Tarkan'ın bir şarkısı vardı, onun videosunu açmışlardı Q7F'de ve sakalları aşırı derecede koyu bir siyahtı, benim televizyonda ise o kadar koyu bir siyah alamadım, her ne kadar OLED'in siyahları daha koyu verdiği söylense de ve televizyon testlerinde OLED siyahları daha koyu verse de. Bilmiyorum belki aradan zaman geçtikten sonra aklımda kalan koyu siyahı olduğundan daha farklı hatırlıyorumdur. Ve bu televizyondan hiç tatmin olmadım oyun oynarken. Eski televizyonlar bile(2009'daki televizyonlardan bahsediyorum) çok daha parlak ve canlı renkler sunuyordu, buna bazı monitörler de dahil. Ama televizyondan aldığım performansa bakarsak şu anda kullandığım Alienware OptX AW2310'dan aman aman bir kalite farkı yoktu, sadece bariz bir parlaklık farkı vardı ama ne bileyim işte gerek parlaklık, gerekse canlılık yeterli değildi, yani o parlaklık ışığın parlaklığıydı, renklerin canlı görünmesi değil. Yine de renk kalitesi arasında bayağı fark vardı, ona bir şey diyemem. Her neyse daha sonra televizyonu aldıktan sonra bir araştırma yapayım dedim çünkü HDR 1500 muhabbeti kafama takılmıştı. Bu muhabbet de HDR 1500'ün bir şekilde(siyah/beyaz dengesini dengeleyerek veya ekstra aydınlatma teknolojisi ile yapılan bir şey sanırım) daha koyu alanlarda koyu renklerin ve daha aydınlık alanlarda parlak renklerin görülememe veya zor görülme olayına çare olması. HDR 2000'de bu daha iyi sağlanıyormuş, ne kadar yüksek sayı o kadar yüksek detay. Her neyse, daha sonra bu videoyu buldum. Ama iyi ki de bulmuşum, bilseydim böyle bir fark oluşacağını -ki ben sadece oyun için satın aldım bu televizyonu- gidip Q7F alırdım ama Dolby Vision sayesinde oluşan televizyon yayınlarındaki o canlılığı gördükten sonra(valla bilmiyorum, adamlar Dolby Vision'ın otomatik olarak aktif olduğunu ve bu yüzden renklerin canlı olduğunu söyledi, normalde bunun için HDR içerik gerekir ama neyse ben de bana söyleneni yazıyorum) dedim "Bu benim televizyonum." Sonrası ise hüsran. Adamlar oyun falan oynatmıyor ki televizyonlarda. Oyunu geçtim, normal yayın bile yok, tamamen markaların kendilerinin oluşturduğu gerçekle alakası olmayan(LG'de olabilir bu arada çünkü televizyon olarak kullanınca gerçekten demodaki gibi çok iyi derecede parlak ve canlı renkler alabiliyordum. Ama Samsung'da öyle değil gibiydi sanki.) demoları oynatıyorlar. Televizyon yayını alabilir miyiz diyoruz, adamlar televizyon bağlantısı falan yok diyor. Neyse ki bazı mağazalarda önceden kaydedilmiş televizyon yayınlarının olduğu USBler oluyordu ki o şekilde televizyon yayınlarındaki kalitesini görebiliyorduk. Bu sayede de oyunlarda alabileceğimiz kaliteye en yakın görüntüyü alabiliyorduk ki alakası yok, oyunlarda alınan görüntü tam olarak neyle ilgili bilmiyorum ama, LG'nin OLED TV'sinden oyunlarda aldığım görüntü kalitesinin televizyon yayınlarında aldığım kaliteyle uzaktan yakından alakası yok, HDR oyun ise oynamadım, çünkü bir Mass Effect: Andromeda var Dolby Vision destekleyen benim bildiğim, onda da düşük Hz'de aktif oluyormuş, bilmiyordum, sonra da silmiştim oyunu zaten, tekrar indirmekle uğraşmak istemedim, koskoca 50 GB'lık oyun. 2009 yıllarında adamlar direkt PS3'ü falan bağlıyordu televizyona ve oyunlardan alabileceğimiz kaliteyi birebir görebiliyorduk. Direkt konsolun kendisi bağlı olduğu için evde alacağımız kaliteden farkı olmuyordu mağazada gördüğümüz görselin. Ki o zaman HDR olayı da yoktu ki "Bu HDR, ben diğer oyunlarda bu kaliteyi alamam." diyebilelim veya SDR görüntüde alabileceğimiz kaliteyi göremeyelim. O zaman içerikler hep SDR'dı zaten. Zaten direkt bağlı olmasa da oyun bu böyle sinyaldi, yok efendim paylaşımlı görüntüydü gibi derdi olmaz, direkt neyse o. Ama eğer televizyon bir kaynaktan yayın alıyorsa adamlar şey derdi hep "Bu ortak yayın, evde direkt bağladığınızda alacağınız yayın daha iyi olacaktır." Çünkü birden fazla televizyona verince o görüntüyü sinyalden dolayı mı ne kalitede düşme oluyormuş.

Her neyse şimdi sadede geleyim. Q9F ile Z9D kıyaslama videolarından birinde Q9F'in local dimming problemi olduğunu gördüm. Z9D'de bariz bir şekilde görülebilen yıldızlar Q9F'te görülmüyordu. Videodaki arkadaş da buna "local dimming" diyordu. Yoksa bildiğim bir şey değil, ilk defa orada duydum bu terimi. Ben eğer bu TV ile oyun oynarsam başıma böyle bir sıkıntı gelir mi? Veya bu kronik bir problem midir? Çözülebilir mi? Bu TV'yi almalı mıyım?

Videoyu 8:22'ye çekerseniz eleman bu problemden bahsediyor ve Z9D'de görülen ama Q9F'te görülmeyen yıldızların olduğu net bir şekilde görülüyor. Yalnız bu birden değil, yavaş yavaş olan bir şey. Yani adam ayar yapıyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrokenDiamond -- 24 Kasım 2018; 11:43:0 >

• up
  • bende ps4 için tv arıyordum ilk önce xf9005 alacaktım input lag oranı çok yüksek olunca Q7FN ye kaydım sonra rtings testlerinde Q8FN karşılaştırmasını gördüm q7fn local dimnningde batarken q8fn bariz üstünlük sağlamış diğer özellkler hemen hemen aynı fakat tr q8fn bulamadım q8c var ama onunda q7fn den farkı yok..
    Oyun İçin Hangi TV Ve Q9F'in Local Dimming Problemi Mi Var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan_44 -- 24 Kasım 2018; 11:5:56 >

• hakan_44 H kullanıcısına yanıt
    Local dimming olayı tam olarak ne? Birden kaybolmuyor hiçbir şey, yavaş yavaş kayboluyor. Yani tam olarak ne oluyor bu? Q8C dediğin Q8FN ayarında değil mi yahu? Q7F'in bir üst modeli işte. Benim bildiğim F/C farkı F normal model, C ise curved model. Hatta F, flat'ın kısaltması falan oluyor sanırım. Emin değilim ama öyle olduğu çok açık. N'ye de takılma o diğer ülkelerdeki isimlendirmesidir. Q9F'ye bak derim. Çok sağlam TV. Z9D'den de daha güzel renk veriyor ve input lagı da daha düşük. Ha bu arada Sony'de detaylar daha belirgin. Mesela 2:36'da arka plana bakarsan Sony'de sislerin içindeki ağaçlar ve yuvarlağımsı bir ışık hüzmesi var onlar daha belirgin. Samsung'da ise tamamen belirsizleşmiş. Renkleri falan solmuş. Adam blur'dan falan bahsediyor Samsung'da onunla da ilgili olabilir belki. Onun dışında giriş kısmında da ışıklar daha parlak duruyor Sony'de. Neyse yani benim için her bir detay önemli diyorsan Z9D al ama benim için arka plan değil, gözümün önündeki şeyin güzelliği, kalitesi diyorsan Q9F al. Işık kalitesi Z9D'de daha iyiyken, ten rengi Q9F'te daha canlı çıkmış. Ayrıca Samsung'da sis bayağı soluk çıkmışken Sony'de daha canlı, sisin içindeki ışık kaynağı son derece belirgin ve canlı. Ve arka plan daha detaylıyken yapraklar Sony'de bulanık çıkmış. Samsung'daysa renkleri daha solukken, Sony'de ise biraz daha koyu çıkmış. Benim için gözümün önünde olan şeyin daha güzel görünmesi daha önemli Q9F almayı düşünüyorum o yüzden. Banane arka plandan, gözümün önündeki şeyin güzelliği benim için daha önemli. Bu arada HDR2000 detayların daha belirgin olması için geliştirilmiş bir teknoloji ama Samsung bu konuda Sony'nin eline su dökememiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrokenDiamond -- 24 Kasım 2018; 11:42:38 >

• BrokenDiamond B kullanıcısına yanıt
    dogru f flat c curved.. q8fn full-array / q7fn ve q8cn edge qled teknolijisi kullanmış testlerde öyle yazıyor.
  • hakan_44 H kullanıcısına yanıt
    Full-array ve Edge QLed teknolojisinin farkı nedir hocam? İlk defa duyuyorum. Bende de Samsung'un Quantum Dot teknolojili monitörü var, renkler akıllara zarar. Kırmızımsı renkler pembe gibi yani şaka gibi. Q9FN'de durum nasıl peki?
  • BrokenDiamond B kullanıcısına yanıt
    hocam valla anlamıyorum ben yeni tv almak istiyorum oyun için o kadar
    https://www.rtings.com/tv/tools/compare/samsung-q7fn-vs-samsung-q8fn/597/598#usage*4854!threshold*0.01

burdaki testlerde yazan arada çok fark yoksa q7fn alır geçerim q9 ne zaman tr ye gelecek
  • Arkadaşlar Q7 alınmaz mı yani? 😔 ben NU 8000 istiyordum , ama birden Q7 ye kaydım. Ve daha yükseğine bütçe olarak çıkamam. Q7 kötü mü? Lütfen aydınlatın beni. Kolay gelsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Enıac kullanıcısına yanıt
    Bütçe olarak daha yükseğine çıkamayacaksan daha iyisini de alamazsın zaten. TV'yi ne için kullanacaksın? Oyun oynama amaçlıysa o fiyata daha iyisini bulamazsın ama TV izleme amacıyla kullanmak istiyorsan OLED TVlere bak derim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.