Şimdi Ara

OVERCLOCK NEDİR-NASIL YAPILIR (38. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.001
Cevap
31
Favori
996.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • öncelikle konu çok faydalı tebrikler... bi işlemci vardı onu taktım ne olur ne olmaz diye celeron 2,80Ghz di konuyu biraz okuduktan sonra dedim ben bu işi yaparım açtım biosu biraz kurcaladım bilgisayarı açtım 3,46 Ghz ve 1 derece düşmüştü ısı :D
  • merhabalar. benim biraz yardıma ihtiyacım var. sistemim söyle e8200 / ocz 2x2 1066mhz / ga p35 ds3l. ben bu sistemi cpu 3.8ghz de ddr2 leri 1150mhz de (5-5-5-15) kullanmak istiorm. forumda gördüğüm kadarıyla bu 3lü ile bu değerlere cok rahat ulaşılıormuş fakat ben ulaşamadım. aslında ulaştımda stabilize sağlayamadım. ram e cpu ya voltaj verdim yeterince. hatta şöyle söyleyim orthosa soktum bu configurasyonu 1 saat boyunca hata vermedi. gelelim sorunumuza. sorun şu ki tüm stabilize testlerinden geciriorm fakat makine arada bi mavi ekran verior ve bu mavi ekranın overlocktan olduğu kanısına ulaştım tam olarak. misal youtubeden bir video izliorm izlerken mavi ekran verior. ne yaparsan yapayım oc li bu mavi ekrana engel olamadım. diyeceksiniz ki o zaman senin işletim sisteminde sorun var. ama o da değil. oc yi kapattığım zaman makine son derece stabil calışıor youtube den video da izliorm herşeyi yapıorm 24saat boyunca kitlenmior. şimdi arkadaşlar size sorum şudur. orthos /everest /3dmark vantage/pcmark vantage gibi programlardan stabil bir şekilde gecen bir sistem nasıl olurda youtubede video izlememe mani olur? yada youtubeyide gectim, saat başı kendiliğinden mavi ekran verir?

not = istediğim overclocka stabil şekilde gecebileceğim ayarları verebilirse bir arkadaş minnettar olurum. belki ram carpanlarını yada ram timinglerini yada voltage ler yanlış veriorm bilemiorm fakat makinem beni günlerdir ağlatıor. yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

• yokmu yardım edebilecek ulvi bir arkadaş?=) xp de stabil olan makine win7 kurulduğunda neden blue screen verir? işin özü bu aslında.
  • core 2quad Q8200 işlemcim var. hızı 2.33 GHz :( burda yazanları okudum ama pek bişi anlamadım. yardım edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Banzai! -- 24 Mart 2010; 16:13:00 >
  • Mrb arkadaşlar açıkcası bu oveclock işinden hiç bişe anlamadım ama yazılanları okuyarak kendi işlemcimi 1,8ghz den 2,4 ghz kadar çıkardım sonra degerlerle oynadıkca bilgisayar kendini açmamaya başladı acaba biostaki hangi degerleri ne kadar yükseltmeliyim bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.[simage][/simage]
  • Mrb arkadaşlar açıkcası bu oveclock işinden hiç bişe anlamadım ama yazılanları okuyarak kendi işlemcimi 1,8ghz den 2,4 ghz kadar çıkardım sonra degerlerle oynadıkca bilgisayar kendini açmamaya başladı acaba biostaki hangi degerleri ne kadar yükseltmeliyim bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Su an ayarlar su degerlerde bıos resmindeki gibi ve stabil şekilde çalışıyo bilgisayar ama biraz daha yükseltmek istiyorum.

OVERCLOCK NEDİR-NASIL YAPILIR
  • core2duo e6300 1.86 işlemcime oc yapmak istiyorum ama anakartım biostar g31d-m7 ve hiç örnek resim yok bulamadım nette. kendim karıştırdım biraz galiba nereden yapılacağınıda buldum ama cpu frequency setting i değiştiremiyorum 266 olarak kalıyor. yardımcı olabilirmisiniz

core2duo e6300 1.86ghz işlemci
    biostar g31d-m7 anakart
    2x512mb ddr2 533mhz ram
    işlemcinin fanı stok fandır. bunun dışında kasada 1 adet egsoz fan ve 350w psu mevcut.

cpu anakart ve bios bilgileri aşağıdaki resimlerdedir.

cpu
    anakart

biosdan resimler

• Merhabalar.
    Öncelikle elinize sağlık çok çok güzel hazırlanmış. overclock ile ilgili hiçbir bilgim yokken çoğu şeyi öğrendim. bir iki sorum olcaktı.

Laptoplara overclock olur mu?

Laptopa nasıl bir soğutma sistemi kullanılır ve ne kadara mal olur?
  • Q9550 e0 revizyon işlemcime o.c yapmak istiyorum.Bu konuda iyi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: captain03

Q9550 e0 revizyon işlemcime o.c yapmak istiyorum.Bu konuda iyi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

bence biraz araştırma yap derim ama başlangıç olarak sadece frekansı yükselterek oc yapmayı deniyebilirsin voltaj vermeden sonra sınıra geldiğin zaman işlemci çarpanını düşürüm yüne sükselmeye devam edersin bn voltaj vermeden e5400 2.7 işlemcimi 3.8 e kadar çıkardım stock fanla bn 4 ü rahat bulursun ama ii bi fan şart çünkü yük aldında ciddi sıcaklıklara ulaşıyo ama frekansla tahminimce snn işlemci stock fanla rahat 3.6 da ısı artmadan çalışır ama oc deneyimi daha iyi olan arkadaşlar da fikirlerini yazarsa daha iyi olur
  • quote:

bence biraz araştırma yap derim ama başlangıç olarak sadece frekansı yükselterek oc yapmayı deniyebilirsin voltaj vermeden sonra sınıra geldiğin zaman işlemci çarpanını düşürüm yüne sükselmeye devam edersin bn voltaj vermeden e5400 2.7 işlemcimi 3.8 e kadar çıkardım stock fanla bn 4 ü rahat bulursun ama ii bi fan şart çünkü yük aldında ciddi sıcaklıklara ulaşıyo ama frekansla tahminimce snn işlemci stock fanla rahat 3.6 da ısı artmadan çalışır ama oc deneyimi daha iyi olan arkadaşlar da fikirlerini yazarsa daha iyi olur

Thermaltake V1 var fan olarak dediğiniz gibi voltaja girmeden oc denemelerine başlayayım...Umarım bu konuda iyi olan arkadaşlar yardım ederde haşat etmem işlemciyi

• birsürü var ama bunların ne olduğunu ve neler yaptığını ilk sayfalarda bulabilirsin, linkler filanda vermişler arkadaşlar
  • ilk mesaj çok eskimiş düzenlenmesi gerekiyor
  • Emeginize saglık güzel paylaşım bu konuda aydınlanmış olduk sınav sorumuzdu çok önemsemdiğim için pek açıklama yapamamıştım bu olayın bu kadar eko yaptıgını bilmiyordum öğrenmem gereken çok şey var
  • arkadaşlar (intel celeron cpu 420, 1.60Ghz, 503Mb ddr Ram, intel82945G express chipset) sistem bu,bi arkadaşa ait overlock yapılıyomu yapılıyosada nasıl yapılıyor,yardım eden olursa sevinirim
  • arkadaşlar eğer pc konusunda profesyonel değilseniz bu işe bulaşmayın sonunda olan pcnize olur hemde kurtarılamayacak şekilde
  • arkadaşlar benimde bir sorum olcak lütfen bilgili arkdaşlardan cvp bekliyorum acill !!
    sitemim şu şekilde

ıntel p4 3.00+3.00 işlemci
    geforce 9800 gt 1gb 256 bit ekran kartı
    asus p5gc-mx anakart
    3.00 ghz ram
    350 watt gerçek power(hesapladım)

gta 4 te şuan itibariyle 15-20 fps alabiliyorum

fps min en az 22-23 civarı olmasını istiyorum bunun içinde işlemciye overlock yapmaya karar verdim fakat
    benimki amı bıos ve işlmeci değerlerini görüyorum 800 fsp filan yazıyor fakat deiştiremiyorum alan kapalı yani koyu yazılı
    nasıl becerecem bu işi lütfen yardımcı olurmusunuz rica ediyorum
  • Ram e oc yapacam ama korkuyorum bişey olur diye. ?
  • Korkarak bu işe hiç başlanmıyor. Bende başlarda öyleydim. Korkudan hiç başlayamadım bir süre :). Sonrada da vaz gecemedım overclocktan.
  • 
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.