Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

OVERCLOCK NEDİR-NASIL YAPILIR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
1.000
Cevap
30
Favori
983.537
Tıklama
Giriş
    509 Mesaj
    panzer bak yukardaki resimde görülüyor, overclogink manual yazıyor, sende bu ayarı manual yaparsan fsp değerin açılır ve değiştirebilirsin. kırmızı bülten senin yaptığın overclok baya üst düzeyde kalıyor, kart kaldırmayabilir veya sen ram ayarlarından ve cpu ayarlarından voltajı artırdınmı, bu değerde bir oc yi epiy bir voltaj ayarı yükseltmesi ile yedirebilirsin makineye, mürsen 98 derece sıcaklık epiy bir çok abi, ben fanı filan bi kontrol et, işlemci tehlikeli sınırlarda dolanıyor. e6300 işlemciler efsane oldu artık oc konusunda, bu işlemciler epiy bir oc yiyor ve amd nin en güçlü işlemcileri ile aşık atabiliyordu zamanında, bu yüzden 3 gh lere kadar oc yapıp, hemde üstündeki standart fanla, stabil kullanan çok kişi var.
    |
    |
    merhaba benim işlemcim P4 3.00 (yani 15x200). RAM DDR 512MB. FSB:RAM 1:1 ayarında. RAM frekansı 199.5 yazıyor. İşlemcim de normalde 3.014 idi bios güncelleme yaptım 2.992 oldu. İşlemcim HT teknolojisini destekliyor ve açık (yani windows iki işlemci görüyor şu anda). Yani bu şekilde zaten normalden %20 fazla çalışıyor. Buna overclok yapsam yanar mı? Ya da fazla aşırıya kaçmadan ve ekstra soğutma yapmadan bunu kaça çıkartabilirim? BİOSta işlemci çarpanını 200mhz olarak yazıyor max. 265 diyor. yani bunu 265e kadar artırabilirim mi demek? Bir yardımcı olursanız sevinirim.
    |
    |
    bir şarkı vardır, tek tek basaraktan diye, hah sende bilgisayarın fsb hızını 200 den tek tek 265 mhz e kadar çıkarabilirsin, ram ve soğutucunun kalitesine göre ve arada cpu ve ram voltajlarını biraz yükselterek şansın varsa 230 civarlarında bir yere kadar çıkabilirsin, ama çıkamayabilirsinde. bir tık yükseltince makine kitleyebilir ama yeni bord ve işlemcilerin hepsinde koruma olduğundan eski işlemci ve bordlarda olduğu gibi yanma veya göçme olmaz, olsa olsa kilitlenme olur ancak makineyi yeniden resetleyince veya en kötü ihtimalle elektrik kablosunu çıkarıp yeniden takınca yeniden bios ayarları resetlenir ve defult ayarlarla yeniden başlar makine ama başlamayabilirde, overclok tamamen riskten oluşur, eğer çok risk misk düşünen birisiysen heç bulaşma paşa paşa otur yerinde, yok azcık heyecanı severim dersen 230 lara kadar bişiy olmaz, deneyebilirsin, haaa olabilirde heç bir garantisi yok söylediklerimin ve sorumluluk tamamen oc yapana aittir.
    |
    |

• Yüzbaşı
    259 Mesaj
    Şimdi bende Twinmos 1gbx2 800mhz ddr2 ram var ve dual channel olarak çalışıyorlar... HWINFO32 programından baktığım zaman ramler 400mhz hızda çalışıyor gözüküyor dual channel olduğu için sanırım bu böyle... Şimdi anakartım 1033 Mhz uyumlu bu durumda ben ben ramlerimin timingini ayarlarken oranlarda ne dikkat etmeli ve hangi oranı seçmeliyim... İşlemci P4 3.2 prestcot. Anakart gigabyte p31-ds3l...

Amacım sürekli böyle kullanmak değil sadece neler yapabildiğini görüp bırakmak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boss85 -- 10 Ocak 2008; 1:22:00 >
    |
    |
    hala aynı tür sorular geliyor yav, anlamak mümkün değil, arkadaşlar milletin işi güçü olmasa ve sizin tüm sorularınıza cevap vermek istese ve buna sabrı olsa bile, sizin sisteminiz ancak sizde vardır ve bunu başkasının bilmesi veya denemesi mümkün değildir. oc yaparken herşey oc performansına etki eder,işlemci, ram, anakart, power sapley, fanlar. bunların birebir aynı olduğu iki sistemde bile aynı oc performansını elde etmek mümkün olmayabilir ve yüzde 90 mümkün değildir zaten. bu yüzden benim sistemim şu, ne kadar yer, ne bilelim ne kadar oc yer, dehneyip göreceksiniz, burada yolu anlatılmış, bu anlatılanlara göre denemeye cesaretiniz varsa denersiniz ve görürsünüz, yok cesaretiniz yoksa bir kenardan seyredersiniz. bu bukadar basittir, başkası olamaz.
    |
    |
    |
    |
    hmm, şu overclock'un ne olduğunu, ne işe yaradığını filan merak ediyordum iyi oldu. Teşekkür ederim
    |
    |

Eğer bir kurbağa hemencecik yakışıklı bir prense dönüşürse, bu peri masalıdır. Eğer bir kurbağa yavaşça yakışıklı bir prense dönüşürse, bu modern bilimdir. -Kent Hovind
  • Binbaşı
    1678 Mesaj
    bu terimlerden hiç birşey anlamıyorum?
    overclock terimleri sözlüğü gibi birşey yok mu?
    |
    |
    And the lamp-light o'er him streaming throws his shadow on the floor;
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor
    Shall be lifted—nevermore!
  • Yüzbaşı
    397 Mesaj
    normalde cpu voltajı çoğu kişide 1.40 ve oc yapınca voltaj artımıyla 1.55-1.65 yapanlar var.
    bu cpu-z programında benim işlmeci core voltajı resimdeki gibi 0.97??!!
    anlamadığım şey enden 1.40 değil? veya bu farklı bir şeymi veya hatalı mı görünüyor? esas değer açılış ekranında veya biosta mıdır?

|
    |
    ancak bileşenlerimin sınırlarını bilmiyorum ben anakartdan biraz şüpheleniyorum acaba anakartın oc potansiyeli ne kadardır oc yi işlemcinin stok fanı ile yapıcam
    |
    |
    |
    |

Orjinalden alıntı: okanbozkurts

arkadaşlar GIGABYTE K8NF-9 anakartım ve 939 pin athlon 3200+ işlemcim var oc yapmak istiyorum şuan için 2,0 GHz den 2,2 GHz e yükseltmek istiyorum
    ancak bileşenlerimin sınırlarını bilmiyorum ben anakartdan biraz şüpheleniyorum acaba anakartın oc potansiyeli ne kadardır oc yi işlemcinin stok fanı ile yapıcam

kardes başlangıcta bios a gir ordan işlemcinin fsb sini arttır
    mesela kac yapmak istiyosun 2.2 mi o halde fsb ve çarpan sayısının çarpımı 2200 olcak
    |
    |
    |
    |

Orjinalden alıntı: GeCCCe

overlock yaptıktan sonra garantiden çıkıyormu acaba ?

arızaya yol açmassan çıkmaz bazen arıza çıksa bile garanti dışı kalmayabilir
    ürünün nerden alındığına bağlı.
    |
    |
    Q6600 3.64 GHZ|ASUS STRIKER II EXTREME|CORSAIR 2x4 GB 1600 DDR3 CL9|MSI GTX 560 Ti Twin Frozer II|Cooler Master Silent Pro 1000W|COOLER MASTER COSMOS RC 1000|OCZ VERTEX 2 SSD 60 GB - WD CAVIAR BLACK 1 TB - SAMSUNG SPINPOINT F1 750 GB|SAMSUNG T260 25.5 |LOGITECH Z 5500 5.1|ASUS XONAR D2 7.1|MICROSOFT WIRELES LASER DESKTOP 7000 - A4 TECH X718|HP PAVILION DV6551|NIKON L120
  • Yüzbaşı
    410 Mesaj
    teşekkürler çok işime yaradı
    |
    |
    Sistem Özellikleri

Amd X2 6000
    gigavyte MA69VM-S2
    ram 2*1 gb hi-level 800 mhz soğutuculu
    kasa cooler master elite rc-332 350w
    axle 8800GT

benim sorunum anakart da dediğiniz soft menu yada dier işlemci çarpanlarını gösteren bir menu olmaması
    daha öncede yine gigabyte produo model anakartım var dı onda biosun da çarpanları gösteren menu vardı fakat bunda yok . easy tune die anakart dan çıkan bir yazılım var o yazılım da overclock yapıyomuş fakat onlarda silik çıktı. Yardımlarınızı bekliyorum. bide bu sistem idare edecek hızda overclock yapmam gozle görülür bir fark yaratacakmı
    |
    |

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi high_templar -- 7 Mart 2008; 0:06:19 >
    |
    |
    Arkadaşlar resimlerde bi problem mi var? bi kısmı acılmıyorda
    |
    |
    quote:

Orjinalden alıntı: high_templar

Her anakartla oc olmuyor bildiğim kadarıyla. Bende p4r800 vm vardı eskiden o da olmuyordu...

benim takoz anakart.
    ama onboard ekran kartı süper:D
    |
    |
    slm arkadaslar

GIGABYTE - P35-DS3L + E8200 nekadar o.c. olur.?
    günlük kullanım 3-5 saat civarı açık kalacak...

stock fanla nekadar olur sorunsuz ?
    bakır güzel bi fan alsam 50 dolarlık ne kadar olur sorunsuz ??

tesekkürler simdiden
    |
    |
Reklamlar
üniversite
Mobilya Takımları
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
SEO
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.