Şimdi Ara

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler (35. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.943
Cevap
185
Favori
244.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://www.kutupayisi.com/urun/rab-electron-kaz-tuyu-kapusonlu-erkek-ceket-koyu-gri-l

https://www.kutupayisi.com/urun/rab-valiance-kaz-tuyu-kapusonlu-erkek-ceket

Bu iki ürün arasındaki fark nedir bilen biri açıklayabilir mi ve bide fiyatları uygun mudur alınacak performansa göre. Teşekkürler şimdiden.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• alyosha A kullanıcısına yanıt
    Electron suya daha az dayanıklıdır.Ama daha hafiftir.İkiside hemen hemen aynı sıcaklıkta tutar.Valiance yüzde 10 15 daha sıcak olabilir.Valiance yağmur dayanımı fazla olduğundan daha ağırdır buda sıkıştırılma olarak daha azdır.Kaz tüyleri çok soğuk havada yağışsız zamanlarda kullanmak daha doğru olur.Ama yağmur , sağanak görürse üzerine teknik ceket giymek her zaman mantıklı olandır.
    ZAten kumaşları narindir ve bir yere takılırsa çabuk zarar görür.Bence electron daha doğru tercih olur , çok soğuk ve fırtınalı yerde kullanmayacaksan.
  • Ohzman kullanıcısına yanıt
    Evet sadece delik gibi kaz tüyü çıktı yırtık yok. Ama bir haftada 3-4 delik açılırsa bir naylona bir sene sonra çöp olmasından endişe ettim. Bin liralık bir montun yıllarca kullanılması beklenir. Bu yüzden 15 gün dolmadan iade ettim. Paramı verdi kutup ayısı.

• quote:

Orijinalden alıntı: msg260

Evet sadece delik gibi kaz tüyü çıktı yırtık yok. Ama bir haftada 3-4 delik açılırsa bir naylona bir sene sonra çöp olmasından endişe ettim. Bin liralık bir montun yıllarca kullanılması beklenir. Bu yüzden 15 gün dolmadan iade ettim. Paramı verdi kutup ayısı.

Evet sizi bu konuda anlıyorum ama daha önce kaz tüyü mont satın almamış olduğunuzu da düşünüyorum :)

kutupayısının iade kabul etme nedeni internet alışverişi yapmış olmanız ve 15 gün içindeki iade hakkınızı kullanmanız.

Kaz tüyü ürünlerin tamamında tüy kaybı normal bir durumdur ve beklenir.

Buraların EN BABA MARKASI olan ARC'TERYX'ten DİREKT alıntı yapıyorum.

https://arcteryx.com/downguide.aspx?country=tr&language=en

MY JACKET HAS DOWN COMING OUT OF IT, WHAT SHOULD I DO?
    A small amount of down escaping through the fabric or through any seam line is expected and common in any down garment. Down is exceptionally fine and can work itself through small openings. You may find small, fine down pieces coming through the seam line. This can be more apparent on darker coloured garments. You can also have single down pieces or feathers coming through the face or liner. This is to be expected.

CEKETİM TÜY KAÇIYOR, NAPCAM?
    Kumaştan ya da dikiş yerlerinden az miktarda kaz tüyü çıkması beklenen bir durumdur ve normaldir. Kaz tüyü inanılmaz incedir ve en minik açıklıklardan bile sızıp çıkabilir. Dikiş hatlarından çıkan küçük, minik kaz tüyü parçaları görebilirsiniz. Bu özellikle daha koyu renkli giysilerde kendini beli eder. Aynı zamanda tek parça kaz tüyü ve telek (sizin durumda telek çıkması vardı) astardan ya da dolgudan çıkabilir. Bu da beklenen bir durumdur.

Bu yüzden sizin "böyle iş mi olur lan o kadar para verdik" durumunuzu çok iyi anlıyorum ancak kaz tüyü ürünlerin teknik olarak gerçeği budur.

Bu yüzden "X" marka yırtıldı demek işin sadece bir açıdan bakılan yanıtı oluyor. İşin gerçeği ise öyle değil :).

Genelde de şöyle olur, yoğun kullanım gördüğü ilk dönemde bu işler yaşanır ve biter, sonrasında daha tüy sızması yaşanmaz. Çok kötü kalite dikişlerde iç dolgu kaybı belki olabilir.

• EVET KAZ TÜYÜ MONT TÜY KAÇIRIR.BENDEKİDE MARMOT KAZTÜYÜ MONTDA KAÇIRIYOR AMA SIKINTI YOK ÇOK ŞÜKÜR HALA ÇOK İYİ.
  • Bugün instagramda şöyle bir kampanya gördüm: Bu markalar oldukça iyi.

Outdoor Markaları Hakkında Genel Bilgiler
    Rabvaliance montu su rüzgar geçirmesin diye dış naylonu kalın yapmış. Bu yüzden dış naylondan hiç kaz tüyü çıkmadı. İç astarı da böyle kalın yapsalar belki sıkıntı yaşamazdım.

İlk defa kaz tüyü mont almış olduğum doğrudur. Ben çok üşüdüğüm için mecburen monta bin lira vermiş bulundum. Alırken kışın hergün giymek üzere yıllarca giyerim niyetiyle almıştım. Hayal kırıklığı bin liralık bir montun bir senede paralanacağını öngörmek oldu. Hemen iade ettim.

Ben de bu hikayeden sonra kaz tüyü montlar madem paralanıyor. O zaman ucuz bir naylon mont alırım dedim. Decatlondan kocaman bir mont aldım 350 liraya. (Montu heralde 10 litre petrolden ürettiler). Bundan memnunum şimdilik.

• Hayırlısı olsun decathlon'un üst seviye montları oldukça işinizi görür zaten güle güle kullanın.

Ama ucuza denk gelirseniz kaz tüyü gene de kaçırmayın, 1 senede birşey olmazdı Rab gibi bir markaya tüm kış giyseniz bile merak etmeyin, tüy kaçırma bitiyor bir yerden sonra.

Bu arada bende Aynı ürünü aldım ve geçen gün de Marmot'un Shadow ürününü de aldım bok varmış gibi :D. Yorumlarımı yazarım.
  • https://www.spx.com.tr/urun/quiksilver-mission-solid-j-m-snjt-nkl0-579741-eqytj03068-11000.html

Ürün hakkında değerli bilgilerinizi alabilirmiyim arkadaşlar?

Evet şimdi değil ama belki bir kaç sene sonra gene alırım kaz tüyü. Beğendiğim bir şey olursa ucuza. Hakikaten çok rahatlar. Montun tek rahatsız eden yanı aman bir yere takılır bin liralık mont yırtılır korkusu idi yoksa giydiğim en rahat mont idi.

Marmotta Kaç gram kaz tüyü varmış. Yazıyor mu üstünde.

• Decathlondan Rainwarm nasıl iş görürmü ? Çok fazla para vermek istemiyorum.
    Yada önerebileceğin siyah düz renk farklı bir ürün varmı ? Bu işin piri olarak yardımını rica ediyorum :)
  • Karrimor mont da olabilir
    http://www.atlaskamp.com/karrimor-3in1-weathertite-erkek-mont-sn30-22106-26002

Yoksa rainwarm yerine mckinley (intersport) ürünleri de olabilir. Ya da killtec falan da var. Mckinley için mağazaya gitmeniz gerek.
    https://www.enderspor.com/urun/killtec-rohan-3-in-1-function-erkek-ceket-28919-298

Bu arada herkes şöyle yazıyor artık ama garip geliyor bana

"inanılmaz konu, çok faydalı konu, mükemmel konu çok BİLGİ KAZANDIM, İNANILMAZ ÖĞRENDİM

AMA şu montu mu alsam bu montu mu"

hatta daha kötüsü

"çok öğrendim ama ben ne alayım"

yahu birşey öğretemedik demek ki alamıyorsun zaten :D. Öteki türlü "laf salatası yapmışsın iyi hoş da bana gelmez bu, ben ne alcam" oluyor.

Gerek yok buna yahu, direkt sorsanız daha iyi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ohzman -- 8 Şubat 2018; 13:43:50 >

• ufukistfb U kullanıcısına yanıt
    Kış dışında ağlatır :)

10.000mm/10.000g/m2 olması iyi. Kapişon çıkması iyi, kar eteği şehirde gereksiz.

İndirimli fiyatı ile güzel ama sadece kışlık bu, güneş çıktı mı ya da 15 derece üstü oldu mu ter içinde kalırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ohzman

Hayırlısı olsun decathlon'un üst seviye montları oldukça işinizi görür zaten güle güle kullanın.

Ama ucuza denk gelirseniz kaz tüyü gene de kaçırmayın, 1 senede birşey olmazdı Rab gibi bir markaya tüm kış giyseniz bile merak etmeyin, tüy kaçırma bitiyor bir yerden sonra.

Bu arada bende Aynı ürünü aldım ve geçen gün de Marmot'un Shadow ürününü de aldım bok varmış gibi :D. Yorumlarımı yazarım.

Marmot Shadow suya daha dayanıklı olması lazım ama sen deneyimin nasıl oldu.Tam soğuk yağışlı yerlere uygun bir mont aslında. Marmot biraz şişme bot gibi geliyor Rab 'a göre.
    Sen ne için almıştın acaba?
  • Marksman84 M kullanıcısına yanıt
    Marmot Shadow da inanılmaz sağanak harici su geçirmez bir mont. Sadece dikişleri Rab gibi değil.

Marmot'un şişme bot modeli Mountain Down. Shadow çok daha atletik kesim kalıyor, Rab ise olabilecek en ince ve dar kesim mont herhalde.

Aslında şöyle ben o gün bulsam muhtemelen Marmot Shadow alacaktım ama XL siyah yok dediler, ana stokta da yok dediler ama bence bir hata olmuş çünkü 2 ay boyunca stokta var gözüktü. Anneme n11'den telefon alınca 100 liralık indirim kuponu ile 1000 liraya düştüğünü gördüm ve öyle şansımı denedim. Hatta %50 gelmez, stokta yokmuş kusura bakmayın derler sandım ama öyle olmadı. Hiç açılmamış pakette geldi ürün :). Bu arada marmotların kompresyon torbası yok Rab gibi, bilginiz olsun ara not.

Rab'ın içine gömlek bile giysem, hafif kasıyor beni. 1.92 105 kg olduğum ve omuzlarım geniş kaldığı için sıkma hissi var biraz. Nasıl olsa Avrupa kesim bir ürün.

Marmot ise XL'ı rahat rahat oluyor, hatta bana mağazada L vermek istediler ama kollar kısa kaldı tabi ki, bir de RAB'dan daha da sıkıştık hissettirdi.

Genel konuya döneyim.

Bunları büyük-orta-küçük olarak koyalım
    Marmot Mountain down büyük- Shadow orta- Rab küçük kalıyor. Mountain ve Shadow arasında bir defa ciddi ağırlık farkı var (aslında biri 1100 diğeri 1300 gram ama olsun). En azından hissiyat öyle, daha da ötesi Mountain içine isterseniz RAB'ı giyin gene rahatsız etmez, o kadar bol ve rahat. Mesala Kars'ta falan yaşıyor olsam KESİN alırdım. Dışarda 10 saat dursanız üşütmez, içinde öyle bir sıcak hava tutma kapasitesi var.

Shadow ise bir kere kayak/dağcılık montu. Hedefi mont üstünüzdeyken aktif iş de yapmak ve kesimi de bunu zaten yansıtıyor. Daha fazla cebi ve ek olarak çıkarılabilir kapişonu var. Ben bere kullanmayı seven biri olarak bunu farketmeden almışım (nasıl yaptıysam o hatayı) ama denk gelince sevindim tabi.

Elbette RAB'a göre daha büyük duruyor ama kesinlikle vücut hatlarını sarmıyor değil. Bende gayet düzgün durdu ve sevdim.

Ama biraz gereksiz bir alışveriş oldu çünkü RAB'ın sadece biraz daha rahatı bu, gene su geçirmez ve gene 10 derece altı havalar için sadece. Üstünde bunaltacak eminim.

Ama RAB'a göre EN ÖNEMLİ farkı, etek boyu. Bu herhalde 4 cm falan daha uzun bir ön etek kısmına sahip. Elbette bir parka gibi durmuyor ama etek kesimi normal.

RAB aktif trekking montu gibi olduğu için arkası ile önü arasında 5 cm falan fark var. Bunun nedeni yukarı yapılan tırmanışlarda ya da emniyet kemeri gibi dağcılık malzemeleri kullanımında ön kısmın rahat erişilebilir olması ve tırmanışı kısıtlamaması gerekmesinden kaynaklanmakta. Yukarı adım attığınızda her seferinde montun eteğini yukarı taşımak, takılmak ve açmak istenilen bir şey değil.

Shadow ve Mountain Down'un farkı burada. Alt kısımları düz kesim. Yani ön ve arka etek boyları nerdeyse AYNI. Bu da şehir kullanımı için onları daha rahat kılıyor.

Ayrıca önden rüzgar yeme konusunda marmotları büzdüğünüzde sıfır rüzgar gelirken, RAB'da bir miktar rahatsız etmeye devam ediyor. Çünkü mesala bende kemer toka hizama geliyor. Marmot ise cebimin bittiği hizada.

ikisi arasındaki şehir kullanımındaki rüzgar farkı ciddi.

Etek farkı belli oluyor burada
    https://dhl7cz6za6bzp.cloudfront.net/media/catalog/product/cache/3/image/163b81649b7ef7bc8a00b0066e59ae0a/q/d/qdn-62-st_-7.jpg
    https://s7d2.scene7.com/is/image/marmot/71800_3717_alt4?$dw-product$=

Yani özetle 2 nedenle aldım.

1. Klasik kesim sayesinde daha rahat hissiyat
    2. Etek boyu

Artılar (bana göre bonuslar)
    1. Sökülebilir kapişon (fermuarlı ve sökülünce fermuarı gizleyen pat kısmı var)
    2. Kar eteği (şehirde aşırı gerekli değil, fırtına şiddeti rüzgarda ancak işe yarar)
    3. göğüs cepleri ve kol cebi (normalde ski pass ve benzeri parçalar için ama şehirde işe yarıyor)
    4. ön fermuar rüzgar patı (tamamen rüzgar/su geçirmez oluyor ön fermuar)
    5. sürtünme destekli omuzlar
    6. hidrofobik kaz tüyü (RAB da aynı)

Eksiler (RAB'a göre)
    1. Dikişleri RAB kadar su geçirmez değil.
    2. Ağırlık

Bilinmezler
    1. Dikiş ve astar kalitesi; tüy/telek kaybı ve su geçirmezlik ömrü. Membrain 2L (Marmot)ve Pertex Shield (RAB ama Pertex ayrı bir astar firması) bu konuda TR'de aşırı bilinen ürünler değil. Gene de hem işçilik hem de astar ömrü bakımında böyle bir montta daha uzun süre dayanım bekliyorum. Bunun en büyük nedeni de bu montların içinden, astar kısmına HİÇ dokunmuyorsunuz. Diğer içi çıkan 3-in-1 montların iç astarı gözükür. Bu ne olursa olsun dış etkenlerle maruz kalmak demek. Ayrıca ürünler kalın olduğu için katlanma noktaları da bu ince montlar kadar belirgin değil. Mekanik sürtünme ve baskı noktaları daha az.

Kaz tüyü dolgusu aynı zamanda astarı da koruyor diyebiliriz. Elimde 2 tane katlanma noktalarından dağılmış mont var mesala (astar olarak). Birisi 2007'de aldığım Precip Marmot mont, diğeri ise DirectAlpine Dermizax mont. Precip 200 gramlık yağmurluk + çok daha ince bir astarı var. 2013 gibi dağılmaya başladı kapişon kısmı. Diğer yerleri ise dayanıyor. Ama elimde 2011de alınan Mammut gore-tex kayak montu var mesala içi de yumuşak kaplama (3L zaten, dıştan astar sıfır etki alıyor) TIK yok. Ama taş çatlasa 60 gün giyilmiştir zaten 6 senedir kayakta. Bir zahmet patlamasın :)

Genel eksiler
    1. Gore-tex değil (RAB da gore-tex değil. Zaten gore-tex olan kaztüyü mont şekil 1 a: sezonda 1200-850 indirimde 600-400 dolar;https://arcteryx.com/us/en/shop/mens/macai-jacket)
    2. 10 derece üstü sıcakta, toplu taşımada, güneşte bunaltır. Gore-tex olsa bile farketmez.
    3. Fiyat. Her ne kadar indirimde almış bile olsam 1000 lira verdiğim bu ceketin en az 5, bana göre 10 sene gitmesi lazım benim kullanımımla.

Bu montları en fazla 3-4 ay kullanırsınız Ege ya da Marmara bölgesinde. Buna göre ciddi bir yatırım.

Bolca yazmışım umarım anlaşılır olmuştur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ohzman -- 8 Şubat 2018; 17:42:53 >

• Adam yazmadı yazmadı bir yazdı pir yazdı forum ağladı be Sayende atlasdan karrimor yapıştırdım mesela. Emeğine sağlık işi bilen başka oluyor saygılar.

Shadow o zaman soğuk sehirde yagmur çamur demeden kullanilacak mont ama İstanbul icin cok gereksiz oluyor maalesef.

Yinede soguk gunlerde altina tek tisort giyerek cikabilirsin.Hemde yagmur yagdi zarar gordu sikintisi olmadan bence bu büyuk bir arti kaz tuyu montlara gore.Maalesef fiyatlari kışın uçuruyorlar yazin almak daha mantikli.

• Marksman84 M kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle, çok üşüyorum diyen biri için ideal. Ama onun harici ciddi soğuk şehirlere daha uygun ya da içe tshirt giyip gezenler için.
    Tşkr ederim zaten soğuk havalar için almayı düşünüyordum gayet tatmin eder beni anladığım kadarıyla

• Arkadaşlar bu montu aldım 832 tl ye denk geldi ancak pek araştırmadan aldım acaba bu fiyata bunu almakla hata mı yaptım? -10 derece ve altı için kullanmayı amaçlıyorum

https://www.mountainhardwear.com/mens-dynotherm-down-hooded-jacket-1639451.html

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 3334353637
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.