Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

ÖTV zammından sonra telefon fiyatları nasıl olacak?

113
Cevap
1
Favori
10.706
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> ÖTV zammından sonra telefon fiyatları nasıl olacak?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Haber Editörü
  4586 Mesaj

  Şubat ayında ilk adımları atılan cep telefonuna ÖTV zammı hazırlığı bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu zamla birlikte cep telefonlarından alınan ÖTV, yüzde 50’ye kadar ulaştı. Peki zam sonrası akıllı telefon fiyatları nasıl olacak?

  Üç farklı aralık


  Resmi Gazete’de paylaşılan yeni zam üç farklı aralığa ayrılıyor. 640 TL altı için yüzde 25, 640-1500 TL aralığı için yüzde 40 ve son olarak 1500 TL üstü için yüzde 50 ÖTV oranı geçerli olacak. Daha öncesinde ÖTV her fiyattaki telefon için yüzde 25 sabitti.


  Vergisiz fiyatı 2000 TL olan bir telefonu ele alalım. Bu telefona daha öncesinde yüzde 25 ÖTV uygulanacaktı. Yani 500 TL ÖTV eklenince bu telefonu satın almak için toplam (TRT bandrolü ve KDV dahil değil)  2500 TL ödemeniz gerekecekti. Yeni yürürlüğe giren zamlardan sonra 1500 TL üstü olduğundan dolayı 2000 TL’lik cep telefonuna yüzde 50 ÖTV uygulanacak. Bu da 1000 TL ÖTV ile birlikte toplam 3000 TL ödeyeceğiniz manasına geliyor. 500 TL'lik bir ek fiyat size yansımış oldu. Tabii ki ÖTV haricinde farklı vergiler de cep telefonu satın alırken karşımıza çıkıyor. Yüzde 10 TRT bandrolü ve yüzde 18 KDV'nin de hesaplamalara dahil edilmesi gerek.


  Örneğin şu an piyasada olan 13.999 TL fiyat etiketli iPhone XS Max (512 GB) vergisiz fiyatı 10.017 TL. ÖTV oranının yüzde 50’ye çıkması iPhone XS Max'in ~2074 TL fiyat artışı yaşamasına sebep olacak. Kısacası 13999 TL’lik iPhone XS Max (512 GB) modelinin yeni fiyatı ~16073 TL olacak.


  Ayrıca Bkz.Cep telefonlarına ÖTV en az %40 oldu

  Unutulmaması gereken temel nokta ÖTV miktarının telefonun vergisiz fiyatıyla hesaplanması. Mesela şu an ki satış fiyatı 2400 TL'ye varan telefonların vergisiz fiyatları 1500 TL'den düşük. Dolayısıyla yüzde 50 değil, yüzde 40 ÖTV'ye tabi tutuluyorlar. Ancak zaten pahalı olan cep telefonlarına ciddi fiyat artışlarının geleceğini söylemeliyiz. Aşağıda hazırladığımız tüm vergileri içeren tablo ile işleyişi daha net anlayabilirsiniz.


   Matrah  2000 TL
   TRT Bandrolü (%10)  200 TL
   ÖTV (%50)  1100 TL
   KDV (%18)  594 TL
   Toplam Fiyat  3894 TL
   Eski Fiyat (%25 ÖTV'li)   3245 TL
 • Vergilere bak hele. Ham fiyat üzerinden de hesaplanmıyorlar. Önce bandrol,sonra bandrollü fiyat üzerinden ötv,sonra ötvli fiyat üstünden kdv. Cidden verginin vergisini alıyorlar. Yazıklar olsun.

  Ülke boka sarıyor vergi üstüne vergi yiyoruz, sen kalkmış ayfoncular diyorsun. Sevgili kardeşim, bir gün sende telefon aldığında %50 ötv li alacaksın. Bırak ayfoncuları da bu düzene karşı çık. Bir gün sende üzülürsün.

  Kısacası telefon melefon almayın diye bu vergiler.. ekonomi okuyanlar bilir. Vergilerin konma amacı vardır . özellikle bizim gibi cari açık veren ülkelerde cari açığın daha fazla artmaması yada azalması için bu açığa neden olan ürünlerin ithalatlarını konacak ek vergilerle azaltmaya çalışılır.. dolayısıyla döviz çıkışının önlenmesine çalışılır.

  Tabi maalesef ki bizdeki muhalefet adam gibi işini yapamadığı için bu ve benzeri durumlarda ağırlığını koyup doğru düzgün bir politika ortaya koyamadığı için hükümet de istediği gibi vergi koyup çıkarıp istediğini yapıyor. Çözüm üretemeyen bir muhalefet olunca da meydan boş kalıyor.. muhalefeti heykel dikme yarışından ibaret görenler ne zaman acaba halkın sinir uçlarına dokunan icraatlara odaklanacaklar?

  Tamam cari açık artmasın azalsın ama bunu yapmanın kolay yolu da bu olmamalı.. binlerce ton domatesi rusyaya ihraç ediyoruz bizim raflarda kilosu 10 lira? Neden bu görülmüyor? Cevap çok basit: çünkü biz ihraç ettikçe ülkeye döviz giriyor ve cari açığımızı kapatıyor bu cari açık uğruna domatesin bizim ülkemizdeki raflarda yerini alıp daha ucuza yemek yerine ihraç edip cari açığı kapatmasını tercih ediyoruz.. biz on liraya yiyelim çoğunu ihraç edelim yeterki cari açık kapansın. Böyle bir anlayışı kabul etmiyorum..

  İşte bu cep telefonu meselesi de cari açığın artmaması ve azalması için atılmış bir meselesidir..

  Ben serbest piyasa ekonomisi taraftarı olan birisi değilim. Serbest piyasa ekonomisi demek büyük balığın küçük balığı yuttuğu güçlünün güçsüzü istediği gibi sömğrebildiği bir ekonomi demektir. Serbest bırakılmasının istenmesindeki amaç zaten bırak istediğim gibi sömüreyim isteğidir. Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler felsefesinin miadı çoktan dolmuştur. Bu felsefeyi hala bugün de güçlülerin çıkarlarını korumak için kutsamak ancak modern köleliğin yolunu açar. En asgari düzeyde işçi çalıştırmak, günde 11, 12 saat çalışma süreleri verilmeyen resmi tatil günleri vs. vs. hepsi serbest piyasa ekonomisi anlayışının insana yansıyan olumsuz yönleri. Piyasa kısaca bana karışma diyor istediğim gibi çalıştırır istediğim kadar saat tutar istediğim parayı veririm diyor. Ürettiğimide istediğim paraya satarım diyor. Ekonomideki kâr maksimizasyonunun günlük dildeki, halk arasında ki karşılığı sokabildiğin kadar sokmaktan başka birşey değildir. Şimdi böyle bir dünyada nasıl serbest piyasa ekonomisini savunabilirim? Güçlüler daha da güçlendikçe zayıflar daha da fazla ezilmekte.

  Devlet bu tablo karşısında batı tarafından kutsanan "serbest piyasa ekonomisine" dokunmayacağım diye kendince bir takım önlemler almaya çalışıyor. Devletin ekonomideki en büyük argümanı ise vergiler. Yasalarla bir takım faaliyetlere engel olamadığı için bu sefer yüksek vergi yoluyla dolaylı yoldan engel olmaya çalışıyor. Yani kutsanan serbest piyasaya müdahale etmeden arkasından dolanarak müdahale ediyor. Böylece kimse devletin ekonomiye müdahale ettiğini iddia edemeyecek ama devlet istediğini de yaparken fatura halka kesilecek.

  Böyle bir ortamda kim serbest piyasa ekonomisini savunur. Karışsın arkadaş karışsın. Devlet ekonomiyede işverenede karışsın. İşçiyi nasıl günde 12 saat çalıştırırsın diye sorgulasın hatta ciddi cezalar versin. Dolar kuruyla elalem kedinin fareyle oynadığı gibi oynarken oturup seyretmesin gerekirse dolar kurunu sabitlesin yada 2000 yılına kadar olduğu gibi kuru merkez bankası belirlesin, tarladan 75 kuruşa soğanı raflarda 7 buçuk liraya satan adama hesabını sorsun öyle gel bakayım al sana 1000 lira ceza deyip onu mükafatlandırmasın. Yatsın içerde bir kaç sene.. öyle kolay mı insan ekmeğiyle oynamak. Ciddi cazalar verilsin. Vettel gibi ..kindirikten telefon üreticilerinin vergi baskılarına boyun eğmesin... gerekirse devlet kendisi halkın yararına ekonomik faaliyetlere girişmeli tıpkı cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi.. fabrikalar kurmalı iş yerleri açmalı özel sektör denen kurtlara insanları mahkum etmemeli... İşte sırf bu yüzden kurtlar istedikleri gibi meydanda cirit atabilsinler diye "serbest piyasa ekonomisi" kavramı kutsallaştırıldı... işte bu vergilerin hepsinin altında yatan ana neden bu.. liberalizm, kapitalizm ...kmişim serbest piyasasını..

  hükümet savunucuları neden susuyor bu zamlara

  git gide 3. dünya ülkesi oluyoruz, hayat kalitemiz standartlarımız düşüyor.

  bizi kıskanan batılılar çok rahatça ulaşabildikleri araba-elektronik ürünleri biz artık zorla bile olsa alamayacağız.

  allah aşkına yeter , sebze meyve ateş pahası ülkede kriz her geçen gün artıyor ama kimse ses çıkarmıyor,iki milliyetçi lafa kanıp alkışlıyor,olan bize oluyor.

  Meclis’te şeref ve namus üzerine yemin ediyorlar ulan olmayan bir şey üzerine nasıl yemin ediyorsunuz Seçimlerde har vurup harman savur sonra faturayı garibana ödet

  Sharparrow S kullanıcısına yanıt
  @Sharparrow demiş ki;

  Mesajı Yerinde Gör

  Boşuna okumayın, eleman bu absürt vergileri savunmak için bir yerlerini yırtmış.
  Bu kadar uzun yazacak ne onu anlamadım yani. Bu kadar yüksek vergi haksızlıktır net! Daha neyi geveliyorsun birader???

 • Yarbay
  2204 Mesaj
  Vergilere bak hele. Ham fiyat üzerinden de hesaplanmıyorlar. Önce bandrol,sonra bandrollü fiyat üzerinden ötv,sonra ötvli fiyat üstünden kdv. Cidden verginin vergisini alıyorlar. Yazıklar olsun.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exclbr -- 1 Mayıs 2019; 13:32:32 >
  _____________________________
 • Yarbay
  4673 Mesaj
  Çok iyi olacak. Yerli markalar kalkınacak. Nasıl mı?

  Halkımız artık bu fiyatlar sebebiyle iphone, samsung, huawei felan almayacak, VESTEL VENÜS gibi yerli ve milli telefonlar almaya başlayacak ve paramız dışarıya çıkmayacak, ülkede kalacak.

  Teşekkürler uzun adam.

  ARKADAŞLAR YUKARI DA YAZDIĞIM İRONİ ANCAK GERÇEKLİK PAYI VAR. NASIL MI? HER YIL MİLYARLAR YURTDIŞINA AKIYOR KABUL MU? KABUL. EĞER GERÇEKTEN PARASINI HAK EDEN, F/P, İŞLEMCİSİ KAMEASI VS. İYİ TELEFONLAR OLSA BİR ÇOK İNSAN YERLİ MARKA ALIRDI. ANCAK YERLİ MARKALAR DÜŞÜK DONANIM SUNDUKLARI VE YÜKSEK FİYAT ÇEKTİKLERİ İÇİN ÜLKE OLARAK XIAOMI GİBİ ÇİNLİ TELEFONLARA KAYDIK.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TITAN -- 1 Mayıs 2019; 13:53:25 >
  _____________________________
  Zowie EC2-A Mouse 800 DPI | Cooler Master CK550 Gaming Keyboard EN | SENNHEISER GAME ZERO

  BenQ XL2420Z - 24 Inch - 144 Hz - 1 ms | Intel Core i5-4690K Processor 4.0 GHz | MSI Z97 GAMING 5 | MSI GAMING GeForce GTX 970 4GB OC 256Bit NVIDIA | Kingston 16 GB HyperX RAM | Corsair SPEC-02 Gaming Case | Corsair CPU Cooler H100i
 • Yarbay
  2176 Mesaj
  ahahah şaka mı. Yeniden düzenlenir bu.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shockwave error -- 1 Mayıs 2019; 13:36:45 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2180 Mesaj
  Sezerçik filmi geldi aklıma, benim olacak fıstık bineceğim üstüne vurucam kırbacı vurucam kırbacı  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Portraitclub -- 1 Mayıs 2019; 13:36:39 >
  _____________________________
 • Yarbay
  3956 Mesaj

  E bu yıllardır araba alımlarında var insanlar olmaz diyor ama kimin umurunda

  Ha bu ötv güncellemesi de daha önce kararname olarak çıkmıştı seçimler beklendi şimdi saplama zamanı  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: exclbr
 • Yarbay
  2204 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: astegon

  E bu yıllardır araba alımlarında var insanlar olmaz diyor ama kimin umurunda

  Ha bu ötv güncellemesi de daha önce kararname olarak çıkmıştı seçimler beklendi şimdi saplama zamanı
  aynen  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  3 Mesaj

  Vestel yerli malı degil sadece türkiye de yurdusından gelen parçalar birlesimi yapılıyor  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  Bahsedilenler: TITAN
 • Yarbay
  5081 Mesaj
  Vergi gibi ciddi bir kararı tek bir adamın iki dudağından çıkan söze bırakmakla daha çok sürprizlerle karşılaşırız biz.  Meclis boşa duruyor, bakanlar boşa kalabalık yapıyor bu tabloya göre..
  |
  |
 • Çavuş
  65 Mesaj
  Vergiye telefon koymuşlar.
 • Yarbay
  4673 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mehmet2303

  Vestel yerli malı degil sadece türkiye de yurdusından gelen parçalar birlesimi yapılıyor
  Vay be çok zekiymişsin  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Zowie EC2-A Mouse 800 DPI | Cooler Master CK550 Gaming Keyboard EN | SENNHEISER GAME ZERO

  BenQ XL2420Z - 24 Inch - 144 Hz - 1 ms | Intel Core i5-4690K Processor 4.0 GHz | MSI Z97 GAMING 5 | MSI GAMING GeForce GTX 970 4GB OC 256Bit NVIDIA | Kingston 16 GB HyperX RAM | Corsair SPEC-02 Gaming Case | Corsair CPU Cooler H100i
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Demek danışmanları da böyle diyor , o da inanıyor  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Binbaşı
  1632 Mesaj
  “Şu an 1819 kişi burada” :D
  |
  |
 • Er
  3 Mesaj

  Sende baya zekisin kıskanmayalım(igoni&#128517;)  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  TITAN kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  5081 Mesaj
  Devlet bütçesine kaynak olarak vergileri arttırmak çözüm olduğunda daha sonra bu vergilerden kırtulabieceğimizi düşünen varsa unutsun. Kolaya alışmışlar, yine arttırırlar, seçim zamanı terörle korkuturlar, birilerine hain derler yine oy isterler. Ülkemin vatandaşını vergilere tepki gösteremeyecek kıvama getirdiler.
  |
  |
 • Yarbay
  3260 Mesaj
  ayfoncular 2500 fark ödeyecek gene biz iyiyiz:)
 • Yarbay
  3260 Mesaj

  yerlilere ötv zammı yokmu? yazıda bulamadım benmi kaçırdım acaba. yoksa güzel bir uygulama olur. yerli üretim çoğalır
  |
  |
  TITAN kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  731 Mesaj

  Ülke boka sarıyor vergi üstüne vergi yiyoruz, sen kalkmış ayfoncular diyorsun. Sevgili kardeşim, bir gün sende telefon aldığında %50 ötv li alacaksın. Bırak ayfoncuları da bu düzene karşı çık. Bir gün sende üzülürsün.
  CoreXXX kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  2238 Mesaj
  Vergiler çok düşük
  |
  |
 • Teğmen
  241 Mesaj
  İhtiyaç var mı?

  Hayır= Eskiye devam.(Dikkatli kullan)

  Evet= Para var mı?

  Hayır= Eskiye devam.

  Evet= Hayırlı olsun.(Dikkatli kullan)
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
SEO
haberler
Masal
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
1,125
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.