Şimdi Ara

ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA... (179. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: dersimlifzt Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 7 Misafir (2 Mobil) - 5 Masaüstü3 Mobil1 iOS
5 sn
8.111
Cevap
357
Favori
898.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
58 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 177178179180181
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: arapaşığı

Hocam tiguan filan alın güzel araba. Kendi eski aracınıda babana verme sat bence. Dolmuşla gider gelir Bi işi olursa, ki otursun evinde zaten korona var. Hemde sapasağlam adam diyorsun yürüsün gideceği yere spor olur. Yeni aracınız hayırlı olsun kıyak fiyattan çekeceksin arabayı

Alıntıları Göster

Hayırdır dostum zoruna giden konu ne? Sen kimsin de benim neyi nasıl yapacağımı söylüyorsun? Bırak milletin hayatına karışmayı kendi işine bak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gergedan69 G kullanıcısına yanıt

Tansiyon, şeker, görme ve işitme bozukluğu gibi hastalıkların bir engelli oranı var. Ama yaşlılıktan dolayı engel verildiğini duymadım. ÖTV indirimi için sağlık kuruluna başvurduğunuzda tüm doktorların hanesinin olduğu bir kağıt verilip, o doktorlara gitmeniz istenecek. Bütün o doktorları gireceksiniz. Her doktor kendi ile ilgili bir sıkıntı varsa o kağıda yazar.

Hasta sağlık kurulana çıktığında hastalıkları ve engel oranları hastanın yüzüne okunur. Bu rakamlar alt alta eklenir. Eğer yüzde 90 dan fazla ise o zaman ÖTV indirim hakkınız olur. Rapor yüzde 90 altında çıkarsa İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz edebilirsiniz.

Rapor almak için sağlık kuruluna başvurduğunuzda ÖTV indirimi için olduğunu belirtin. Çünkü araç almak istediğiniz zaman rapor ilgili vergi dairesine gidiyor ve vergi memurunun ret edebilme olasılığı olabiliyor.

• Gergedan69 G kullanıcısına yanıt

Benim de babamın görmeden dolayı %90, yaşlılıktan dolayı da %10 toplamda ise %91 oranında raporu var. Yani sizin hesabınıza göre 83+10=93 şeklinde olmuyor. Yaşlılıktan verildiğini duymamıştım filan diyen olmuş, evet veriliyor ve oran da %10.

Buna Balthazard Sistemi deniyor. Her engel oranı işlendikten sonra genel bir oran çıkıyor ortaya. Ben tahminimi söyleyeyim, eski engeli artı yaşlılıktan dolayı %84 olur oran. Yeni hastalıktan dolayı %6 daha eklenebilirse ancak öyle araç alabilirsiniz. Hastalığın ne olduğu, şiddeti gibi durumlar belki bu oranı getirebilir, bilemiyorum.

%90 veya üzeri engelli raporu alabilirse babanız, hem sizin aracı hem de yeni alacağınız aracı kullanabilir. Ehliyeti filan da yeniletmesine gerek yok. Keza sizin de ehliyetiniz ile ilgili bir işlem yapmanıza gerek yok.

Siz bu orana sahip raporu alın, buraya gelin ve yazın, size yine yardımcı olur herkes. Raporlara ÖTV indirimi yazılması filan bence gerekmiyor. Yasaya baktım, raporun oranı önemli, ne için alındığı değil. Hastaneler, bu orandaki raporlar için bağış alıyorlar, olay o. Varsa 3-5 verin bence, siz bilirsiniz ama bu parayı verip bu oranda rapor alamayanlar da oldu.

• Vw fiyatları güncelliyor. Mtv muaf listesi de güncellemeye girmiş.

• Arkadaşlar Sağlık Bakanlığının 13.03.2021 de yayınladığı bir yazısı var, Metin kısmını aşağıda paylaştım. Burada yazan raporla sağlanan indirim vb avantajların 3 ay süre ile uzatılması şeklinde. Rapor süresi dolmadan malum araç alma hakkımızı kaybediyoruz. Acaba son 6 aya giren veya girmek üzere olanlara da bu avantajların devamı adına 3 ay süre uzatımı da mı veriliyor? Bilgisi olan var mıdır?

ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA...

• Herkese selamlar,

Yaklasik 9 ay once babamin uzerine muafiyetli bir arac almistik. Babam 1 ay kadar once vefat etti. Yapmam gereken islemler nelerdir ruhsat vb. İcin?

• F-G kullanıcısına yanıt

Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun.

Veraset ilamı çıkarttınız mı öncelikle? Kardeşleriniz ve anneniz de (var ve yaşıyorlarsa) mirasçı olacağından benim bildiğim, ruhsata hepinizin adı yazılacak. 5 yıllık süre dolunca da ya biriniz üzerine alacak ya da aracı satacaksınız.

• Kumpiter K kullanıcısına yanıt

Merhabalar,

bugun araci ustume aldim, yaptigim islemleri baska arkadaslara da yardimci olabilmek adina asagiya yaziyorum:

1- mirasci belgesi noterden cikarildi

2- veraset ve intikal islemleri icin yeditepe vergi dairesine beyanname verildi, notere verilebilmesi icin aracin mirascilarina intikal edilmesine engel yoktur yazisi alindi.

3- notere gidildi, varis olan annem ve benim uzerime ruhsat alindi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gergedan69

Cevabiniz için çok teşekkür ederim. Bedensel engeli yok şu an %83 raporu var. Yeni bir hastalık daha çıktı maalesef ve 60 yaşını doldurdu. 60 yas üzerine %10 daha ekleniyormuş galiba. İlk mesajında yanlış yazmışım bu%10u ekleyerek yazmışım. Yeni hastalığın oranı olurmu, kaç olur bilmiyorum. Ama yaşlılığa bağlı %10 ekleme olayı yapılabilirse 90 i geçiyor o yüzden niyetlendikte.

Birde tekrar rapor için gittiğinde otv indirimi için demesine gerek var mı? Bazı doktorlar otv indirimi için diyince düşük veriyor dedilerde. Yani raporda otv ile ilgili bisey yazmasına gerek oluyor mu sadece rapor yeterli mi? Dediğim gibi fiziksel hicbir engeli, arac için bir tertibata ihtiyacı yok

60 yaş üzeri oran arttırımını 65 yaş sonrası için diye biliyorduk, onu söylememe rağmen dokuz doğurtarak oranımızı yükselttiler ÖTV indirimi için olunca inat ettiklerine şimdi inanmış oldum, açıklamaya daha genel bir şeyler yazın engellilik beyannameleri için gibi...

Bizden para da kopardılar bağış adı altında, ne ilginç kişilerle muhattap oldum bir bilseniz...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: tubytube

60 yaş üzeri oran arttırımını 65 yaş sonrası için diye biliyorduk, onu söylememe rağmen dokuz doğurtarak oranımızı yükselttiler ÖTV indirimi için olunca inat ettiklerine şimdi inanmış oldum, açıklamaya daha genel bir şeyler yazın engellilik beyannameleri için gibi...

Bizden para da kopardılar bağış adı altında, ne ilginç kişilerle muhattap oldum bir bilseniz...

Alıntıları Göster

ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA... 

Bayi sorun çıkarıyor, hastane/doktor sorun çıkarıyor, vergi dairesi onay için 40 gün bekletiyor, adamın oranı düştü diye, vergi dairesi kendini kanun koyucu yerine koyup ceza kesmeye kalkıp işgüzarlık yapıyor vs vs.. Engelli herkese batıyor!

• quote:

Orijinalden alıntı: ugarb

Bayi sorun çıkarıyor, hastane/doktor sorun çıkarıyor, vergi dairesi onay için 40 gün bekletiyor, adamın oranı düştü diye, vergi dairesi kendini kanun koyucu yerine koyup ceza kesmeye kalkıp işgüzarlık yapıyor vs vs.. Engelli herkese batıyor!

Alıntıları Göster
    Hakkımız olmasaydı etimizi yiyip kemiğimizi kemirecekler demek ki, ne garip bir hastane allahım yarabbim akıl sağlığı bırakmaz Devlet kurumları bataklıktan farksız

Engelliyi geçin alın teriyle para kazanmanın bile birilerine battığı bir ülkede yaşıyoruz...

• quote:

Orijinalden alıntı: tubytube

Hakkımız olmasaydı etimizi yiyip kemiğimizi kemirecekler demek ki, ne garip bir hastane allahım yarabbim akıl sağlığı bırakmaz Devlet kurumları bataklıktan farksız

Engelliyi geçin alın teriyle para kazanmanın bile birilerine battığı bir ülkede yaşıyoruz...

Alıntıları Göster

Saç-baş yolmamak elde değil. Okuyorum şikayetleri, kanunsuz şekilde vergi cezası kesmeler, faiziyle alırım gibi tehdit etmeler, anlaşmaya zorlamak falan... Zaten canının derdine düşmüş insan birde mahkemeyle falan uğraşıyor uykusu kaçıyor, belkide hasta oluyor...

Yahu insanın başı durduk yere bu yüzden belaya giriyor. Toplumda bakıyorum, engellileri bile görmezden geliyor millet!

Geçen çok üzücü olaya şahit oldum. Adam heyet raporunu almış, (gözünde inanılmaz kalın camlı gözlük var) kağıdın üzerinde gözü, bir sağa bir sola gidiyor, okuyamıyor. Bende uzaktan takip ediyorum.

"Neyi arıyorsun? okuyayım" dedim.

"Oranı göremedim" dedi. Baktım, 82 dedim.

Adam perişan oldu. Yahu bu adama hak tanımayacanda kime tanıyacaksın? MUTLAKA ORTOPEDİK Mİ OLMASI LAZIM? ÇOK MANTIKSIZ, ÇOK ADALETSİZ!

• quote:

Orijinalden alıntı: ugarb

Saç-baş yolmamak elde değil. Okuyorum şikayetleri, kanunsuz şekilde vergi cezası kesmeler, faiziyle alırım gibi tehdit etmeler, anlaşmaya zorlamak falan... Zaten canının derdine düşmüş insan birde mahkemeyle falan uğraşıyor uykusu kaçıyor, belkide hasta oluyor...

Yahu insanın başı durduk yere bu yüzden belaya giriyor. Toplumda bakıyorum, engellileri bile görmezden geliyor millet!

Geçen çok üzücü olaya şahit oldum. Adam heyet raporunu almış, (gözünde inanılmaz kalın camlı gözlük var) kağıdın üzerinde gözü, bir sağa bir sola gidiyor, okuyamıyor. Bende uzaktan takip ediyorum.

"Neyi arıyorsun? okuyayım" dedim.

"Oranı göremedim" dedi. Baktım, 82 dedim.

Adam perişan oldu. Yahu bu adama hak tanımayacanda kime tanıyacaksın? MUTLAKA ORTOPEDİK Mİ OLMASI LAZIM? ÇOK MANTIKSIZ, ÇOK ADALETSİZ!

Alıntıları Göster
    Yazınızın girişinden ne kadar mükemmel bir şekilde durumu anlatacağınız belli oluyor, tam olarak saç - baş yolmamanın mümkün olmadığı şeklinde izah edilecek karşıt ve düzey yoksunu bir muamele. Devletin sizi ÖTV ile yolamayacağına üzülüyorlar çünkü biliyorlar ki devlete AKan fazla parayı kendileri "kırışacaklar". Devlet anaları devlet babaları dedikleri şey bundan ibaret, bir de en ufak eleştiride vatanım çamaşır makinem bulaşık makinem gibi avam muhabbetler

O yaşlı amcanın içine dert olmuştur; kime söz verdiyse gerçekleştirememesi çok hüzünlü! İlla ki yüreğinin yettiği yere kadar insanı emip tüketecekler, çoğu kişi uğraşacak nefese sahip değil maalesef...

• ugarb kullanıcısına yanıt

Görme engelli babam var ve rapor vs işlerinde artık tecrübeli diyebilirim. Tek dediği şu anda iki gözü görmese bile (bırak kalın camla görmeyi) %90 veya üzeri rapor almak mümkün değil. Mutlaka ama mutlaka başka rahatsızlıkların da olması gerekiyor. Babamdaki oran %91, görme engeli ve yaşlılıktan aldı (eskiden alınıyordu, şu anda mümkün değil). Annem de görme engelli babam gibi ama başka rahatsızlıkları da var, onun oranı %94 olarak çıktı.

Diğer dediklerinize (onlara genel olarak kraldan çok kralcı olmak diyoruz) sonuna kadar katılıyorum. Engelli park yeri yapıyorlar, dükkana mal indirmek için kullanan toptancı mı görürsün, güya park yerine değil ama tam yanına paralel park edip dörtlüleri yakıp giden mi görürsün, umurlarında bile değil, kornaya bassan da. Engelli rampalarının önüne park eden kaç tane buraya sığdıramayacağım hakaretler edeceğim insansılar var bir de. Hangi şehirdi hatırlamıyorum, görme engelliler bastonla yürüsünler diye sarı yollardan çizmişler kaldırıma, çok güzel ama yolun tam ortasında kocaman bir ağaç var (sağı solu değil, tam ortası). Yola güvenerek giden görme engelli kesin çarpar, hiç kurtuluşu yok.

Bir de forumda zırt pırt, yok engelli mi olalım araç almak için yok niye böyle haklar veriliyor diye konu açan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan tipler var ve onların konularına cevap dahi yazmıyorum. ÖTV neden var, araç bedeli kadar ÖTV neden alınıyor, ÖTV alınıyorsa KDV neyin nesi, neden Türkiye, dünyada en fazla dolaylı verginin olduğu ülke gibi soruları sormaktansa engelli neden araç alabiliyor şeklinde soru sormak, daha kolaylarına geliyor çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kumpiter -- 25 Nisan 2021; 0:27:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kumpiter

Görme engelli babam var ve rapor vs işlerinde artık tecrübeli diyebilirim. Tek dediği şu anda iki gözü görmese bile (bırak kalın camla görmeyi) %90 veya üzeri rapor almak mümkün değil. Mutlaka ama mutlaka başka rahatsızlıkların da olması gerekiyor. Babamdaki oran %91, görme engeli ve yaşlılıktan aldı (eskiden alınıyordu, şu anda mümkün değil). Annem de görme engelli babam gibi ama başka rahatsızlıkları da var, onun oranı %94 olarak çıktı.

Diğer dediklerinize (onlara genel olarak kraldan çok kralcı olmak diyoruz) sonuna kadar katılıyorum. Engelli park yeri yapıyorlar, dükkana mal indirmek için kullanan toptancı mı görürsün, güya park yerine değil ama tam yanına paralel park edip dörtlüleri yakıp giden mi görürsün, umurlarında bile değil, kornaya bassan da. Engelli rampalarının önüne park eden kaç tane buraya sığdıramayacağım hakaretler edeceğim insansılar var bir de. Hangi şehirdi hatırlamıyorum, görme engelliler bastonla yürüsünler diye sarı yollardan çizmişler kaldırıma, çok güzel ama yolun tam ortasında kocaman bir ağaç var (sağı solu değil, tam ortası). Yola güvenerek giden görme engelli kesin çarpar, hiç kurtuluşu yok.

Bir de forumda zırt pırt, yok engelli mi olalım araç almak için yok niye böyle haklar veriliyor diye konu açan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan tipler var ve onların konularına cevap dahi yazmıyorum. ÖTV neden var, araç bedeli kadar ÖTV neden alınıyor, ÖTV alınıyorsa KDV neyin nesi, neden Türkiye, dünyada en fazla dolaylı verginin olduğu ülke gibi soruları sormaktansa engelli neden araç alabiliyor şeklinde soru sormak, daha kolaylarına geliyor çünkü.

Yukarda dediğim gibi, çok adaletsiz buluyorum. Hatta kanun değişmeli diyorum! Adama %82 ile hak tanımamayı anlamış değilim. Yani %40 ve üzeri ortopediye vermekle %82 görme engelliye vermemeyi çok kafamda oturtamıyorum.

Neyse, sizede çok geçmiş olsun bu arada...

Yine söylemeden geçemeyeciğm, şikayet sitelerinde, engelli forumlarında okuyorum. Vergi dairesindeki bazı tiplerin, böyle "ben kanunum" gibi davranmaları kabul edilebilir değil! Evet belki mahkeme senin haklı bulacak ama uğraş dur. Daha hasta ol, daha canın sıkılsın. KANUNDA AÇIK SEÇİK YAZARKEN, konu mahkemeye taşınıyor!

Böyle hukuk mu olur?

Bu örnek gibi:

www.cnnturk.com/amp/turkiye/engelliye-50-bin-liralik-vergi-cezasi-soku&ved=2ahUKEwizyqX9ypjwAhVPCewKHfR8DZwQFjAEegQIFhAC&usg=AOvVaw1d_0DN9YppMGicNaWcXhSl&ampcf=1

• Merhaba

Babam 4 yıldır diyaliz hastasi %90 uzeri raporu var. Annemde engello bakım aylığı aliyor. Annemde babamda yaşlı ve artik iki uc haftada bir kronik sebepler disinda da farkli hastaliklar sebebiyle de hastaneye gitmek zorunda kaliyorlar.

Benim sorum şu : otv muafiyetinden araba alsak kredi ile engelli bakim ayligo kesiliyor mu?
    Ayrıca aracın engellinin uzerine mi olmasi gerekiyor yoksa farkli yakınlardan birine alabiliyor muyuz engelli bakim ayligi kesilmemesi adina.

• Arkadaşlar 2020 model pirit gümüş bussines paket passat için 184400 e anlaştım. Alacak kişinin vasi kararı yetişmemiş bugün aradılar hemen karar verdim.

• grimer kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun.. Birsüre sonra impression bile muaf dışı kalacak muhtemelen. Size nasipmiş bu araç✌️
  • g-dncr kullanıcısına yanıt

Eyvallah hocam sağolun

• ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA...

• 
Sayfa: önceki 177178179180181
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.