Şimdi Ara

ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA... (162. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
8.113
Cevap
358
Favori
899.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 160161162163164
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni üye oldum ve bilmediğim için soruyorum.

1- %90 engelli raporu ile 4*2 pikap alınabilir mi?

2- Alınacak aracın fiyatını nasıl hesaplıyorsunuz? Mesela Toyota'nın sayfasında Hilux 2.4 D-4D 4x2 Adventure A/T fiyatı 260.000 TL. Rapor ile alırsam ne kadar öderim?

3- Engelli raporu ile alınan araçlarda KDV,MTV ödeniyor mu? Tüvtürk' ten muaf mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: since_1980

Yeni üye oldum ve bilmediğim için soruyorum.

1- %90 engelli raporu ile 4*2 pikap alınabilir mi?

2- Alınacak aracın fiyatını nasıl hesaplıyorsunuz? Mesela Toyota'nın sayfasında Hilux 2.4 D-4D 4x2 Adventure A/T fiyatı 260.000 TL. Rapor ile alırsam ne kadar öderim?

3- Engelli raporu ile alınan araçlarda KDV,MTV ödeniyor mu? Tüvtürk' ten muaf mı?

1- Limit dahilinde olmak şartıyla istediğiniz aracı alabilirsiniz.

2- Bazi araç sayfaları vergisiz fiyatları veriyor, mesela KİA, aracın çıplak fiyatına %18 KDV ekleyip bulursunuz, eğer sayfada vergisiz fiyat yoksa hesaplama siteleri var, oradan hesaplatınız. Örnek: https://www.engelli.com/otv-hesaplama

3- Vergisiz fiyat üzerinden %18 KDV ödenir, MTV ödenmez, Muayeneden muaf değil.

• Hızlı cevabınız için teşekkürler. Sanırım araç motor hacmi ile ötv doğru orantılı. Bu durumda 260.000 TL değerindeki yukarıda belirttiğim araç 110.000 TL gibi bir rakama alınabilir.

• quote:

Hızlı cevabınız için teşekkürler. Sanırım araç motor hacmi ile ötv doğru orantılı. Bu durumda 260.000 TL değerindeki yukarıda belirttiğim araç 110.000 TL gibi bir rakama alınabilir.

Emin misiniz ? Bir bayiiye açıp sormanızda fayda var.

Tam emin olmamakla birlikte pikaplarda ÖTV oranı oldukça düşük %4-15 arası birşeydi. Son rakam tam bilmiyorum. Dolayısıyla da alabileceğiniz ÖTV indirimi ancak o düzeylerde olacaktır.

ÖTV oranı en yüksek olan mesela %80 olan ama muafiyet sınırı içinde bir kompakt SUV bulabilir iseniz, en yüksek oranda indrim almış olursunuz.

260bin lik aracı 110bine almanız mümkün değil.

• https://www.hesapkurdu.com/trafik-sigortasi/h/arac-otv-kdv-hesaplama sitesinden hesapladım ben. yanlış mı acaba?

• quote:

Hızlı cevabınız için teşekkürler. Sanırım araç motor hacmi ile ötv doğru orantılı. Bu durumda 260.000 TL değerindeki yukarıda belirttiğim araç 110.000 TL gibi bir rakama alınabilir.

Pickupların ÖTV oranı %4 (hatalıysam düzeltilsin), bu durumda (%4 ÖTV + 1,18 KDV den %4,72 indirim olur) 260.000,00 / 1,0472 desek kabaca 248 bin gibi bir rakama gelir.

• Şimdi ben bu konulara tamamen yabancıyım. O yüzden az önceki iletideki link aracılığı ile hesaplama yaptım. Çıkan fiyata KDV'yi ekledim ve yazdığım fiyatı buldum. Benim hesaplamalarda yanlışlık olabilir.

• quote:

Şimdi ben bu konulara tamamen yabancıyım. O yüzden az önceki iletideki link aracılığı ile hesaplama yaptım. Çıkan fiyata KDV'yi ekledim ve yazdığım fiyatı buldum. Benim hesaplamalarda yanlışlık olabilir.

O sayfada pikaplar yok . O yüzden hesabınız hatalı.

Bayiiye sorsanız daha iyi olur.

• since_1980 S kullanıcısına yanıt
    Kamyonet icin alinan otv orani nedir inceleyin..%15 diye biliyorum.araba gibi vergi oranina sahip degil..engelli olarak otv den muafsiniz..
  • Intermed I kullanıcısına yanıt

Hocam hayırlı olsun. Bilmediğimden soruyorum, aracın fiyatının en fazla 330.000 olması gerekmiyor muydu, tiguanı nasıl aldınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SiriusBlack

Hocam hayırlı olsun. Bilmediğimden soruyorum, aracın fiyatının en fazla 330.000 olması gerekmiyor muydu, tiguanı nasıl aldınız?

Bayi indirim yapıp, faturayı sınırdan kesti. ST ocak ayı içinde, ekstasız life paketleri ötv siz satışlar sayesinde erittik, yoksa boş geçecektik dedi. Benim aldığım bayide ötv muafiyetsiz kalmamış, ancak diğer bayilerde olabilir hala. Ümraniye avekte vardı 2 tane renginden dolayı satılmayan

• Teşekkür ettim

• Merhaba hayırlı olsun. Hangi ilden aldınız ? Onay hızlı olmuş rapor barkodlu muydu?

• 183.777 tl gösterilen miktarının yanında kestirdiğiniz her fatura maliye bakanlığının size yüklü miktarda ceza kesmesi demek bu konuda çok fazla şikayet var...

bir araca verebileceiiniz max tutar 184 bin tl olmalı üstünü elden ayrı faturadan göstermek suçtur,vergi kaçakçılığıdır yüklü düzeyde ceza kapınızda demektir.

• meco258 M kullanıcısına yanıt

İstanbuldan aldım, rapor barkodluydu, ST 1 ayı geçebilir demişti ama 15 günde sonuçlandı.

• quote:

Orijinalden alıntı: marto1

183.777 tl gösterilen miktarının yanında kestirdiğiniz her fatura maliye bakanlığının size yüklü miktarda ceza kesmesi demek bu konuda çok fazla şikayet var...

bir araca verebileceiiniz max tutar 184 bin tl olmalı üstünü elden ayrı faturadan göstermek suçtur,vergi kaçakçılığıdır yüklü düzeyde ceza kapınızda demektir.

Bayi seramik kaplama, cam filmi vs için 3.000 tl fiyat verdi, zorunlu değildi ama, bende vazgeçtim yaptırmadım, eğer yaptırsam fatura keseceklerdi, bu niye suç teşkil etsin . Tabi 3 5 binlik aksesuarı 20 binden fatura edip, zorunlu tutmak düpedüz soygunculuk ve vergi kaçakçılığıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: marto1

183.777 tl gösterilen miktarının yanında kestirdiğiniz her fatura maliye bakanlığının size yüklü miktarda ceza kesmesi demek bu konuda çok fazla şikayet var...

Her arabanın gümrük beyannamesinde ne donanımlara sahip olduğu yazar. Olan bir şeyi yok gösterip sonradan takıldı gibi gösterme şansınız yok. Maliye canınıza okur. Bunda hemfikiriz . Ama arabanın orijnalinde olmayan bir şeyin sonradan takılmasına karşı çıkamaz ki.

Ben bugüne kadar aldığım hemen her arabaya bir şey yaptırdım. Mazda 2 ye sonradan led stop taktım, honda jazza spoiler ve spor ızgara taktım, golfe cruise control taktım, 15focusa sonradan taktıklarım haddi hesabı yok.

Diyelim ki arabanın orijinalinde geri görüş kamerası yok.

Ben arabayı teslim aldıktan 1 gün sonra 1 hafta sonra 1 ay sonra neyse gidip sonradan kamera taktırmışım kim karışır ki. Ha çinden 50 dolara çakmasını getirmişim ha , yetkili bayiden 250 dolara. Hatta ikincide vergi daha çok olacağı maliyenin işine gelir.

Haa yarın kararname çıkarırlar derler ki tüm araçlara (veya sadece muafiyetli araçlara) 6 ay - 12 ay her neyse boyunca ekstra donanım takılamaz. Anca o zaman olur.

• x-rayted kullanıcısına yanıt

dediklerinize katılıyorum lakin şöyle bir şey var bu sene 2018 de 60 bin 2019 da 80 bin 2020 de bu oran 55 binde kalmış 2021 100 bin den fazla engelli aracı satışı olacağını tahmine diyorum nerden öğrendiniz derseniz plan bütçeden öğrendim :) vekilimiz aracılığı ile ve bu satışların %80 şaibeli sizce maliye bunu yermi?yemez o sebeple çok fazla şikayetler var aksesuar ve elden para vermeyi maliye çok sıkı denetleyecektir...Açık ve net vergi kaçırmadın devletten trilyonlarca para kaçırmaktır bu hiç mantıklı değil.....Kaldı ki normal vatandaşlardan elden para isteniliyor çok fazla şikayet var bence bir yerde patlayacak bu durum...

• Intermed I kullanıcısına yanıt

evet her bayi zorlamıyor ama belli başlı bayiler yapıyor bizim engelli gruplarımız var katılım sağlayın neler dönüyor gelip bizzat okuyun çok berbat bir ülkede berbat bayilere sahibiz malesef:(

• quote:

Orijinalden alıntı: Davidoffmath

Problemim burada zaten rapor süreli ve süresi bitti . Yenilemek istiyorum pandemiden dolayı yenileme yapmıyoruz eski rapor geçerli diyip önüme aşağıdaki belgeyi sürüyor hastane .

Fakat taşıtlar vergide rapor bitmiş git yenile diyor .

@marto1

Selamlar , bu konu ile ilgili bir fikir rica edebilir miyim sizden ?

Veya bu durm hakkında bilginiz var mı ?

• 
Sayfa: önceki 160161162163164
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.