Şimdi Ara

ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA... (112. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
16 Misafir (1 Mobil) - 15 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8.113
Cevap
358
Favori
898.818
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 110111112113114
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Daha yeni aldığım için araştırıp aldım, mevzuat da açık bu konuda. Bu bahsettiğim durum %90 üzeri engelli raporları için. Daha doğrusunu biliyorsanız siz paylaşın.

Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trust_company -- 2 Ağustos 2020; 21:51:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• LeonEyes L kullanıcısına yanıt
    Eminmisiniz ? Aynı durum bizde var dedem ve ananem yaşıyor ananem için ötv indirimi başvurduk bakım maaşı alıyor dedemin maaşı var ve toplamda 3000 tl üstü ama kira 1000 tl yakın ödüyorlar biz sorduk bunu ama kesilmez dediler çünkü bu ayrı oluyor dendi bize.
  • Arkadaşlar %90 raporum mevcut... 80 bin liraya hangi aracı alabilirim ? marka vs hiç farketmez 0 araç olsun yeterki evden işe işten eve kullanacağıum
  • quote:

Orijinalden alıntı: es_mycar

3. dereceye kadar yakınlar araç alabiliyor ve kulanabiliyor ancak bazı şartları var.. bu durum kalkmadı maalesef.

araç içerisinde engelli kişininde olması şart, trafikte çevirme olur ve bilgili bir memura denk gelir ve araç içinde engelli yoksa aracın bağlanma, cezası ve mahkemeye sevk edilmesi durumları var. ayrıca engelli kişinin ikametinde bulunan ilin dışında otomobilin olması da eğer engelli kişi araçta yoksa az önce bahsettiğim cezai durumlar yine mevcut.

yönetmelik linkihttps://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=8182&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

dördüncü bölüm "ç" bendini okuyabilirsiniz..

3. dereceye kadar alınması engellinin hastane ve kendi işleri için kullanabilmesi durumunda faydası var diye yaptılar ancak bunu kötüye kullanıp (neredeyse tamamına yakını) engelli kişinin faydasına kullanılmadan trafikte dolaşıyor. bu nedenle alınan bir çok otomobilden o insanların haberi bile olmayabiliyor.

eskiden olduğu gibi 1. derece yakına kadar alınabilmesi durumunun yasal olarak düzenlenip tekrar yapılması şart. limit olayı da bu kötü niyetle alınan otomobiller için getirildi (sahte rapor ve haksız kullanım). bizler gibi gerçekten ihtiyacı olan engelli otomobili kullanan kişilerin önüne engel oldu maalesef..
    Yazdığınız madde yurt dışından ithal edilen araçları bahsediyor yurtiçinde alınan araçlar için bu madde geçerli 4. Bölüm e bendi;
    e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    önceki mesajda arkadaşın bahsettiği gibi kişi sınırlaması kalkti
    Diğer husus ise %90 ve üzeri raporlara alınan araç için; engelli araçta bulunmayinca ceza yazılacağı veya farklı ilde aracın bulunamayacağını dair bir yönetmelik ben bulamadım ama sosyal medyada bundan bahsedenleri gördüm varsa böyle bir yonetmelik paylaşırsanız sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: golgecan

Yazdığınız madde yurt dışından ithal edilen araçları bahsediyor yurtiçinde alınan araçlar için bu madde geçerli 4. Bölüm e bendi;
    e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.
    önceki mesajda arkadaşın bahsettiği gibi kişi sınırlaması kalkti
    Diğer husus ise %90 ve üzeri raporlara alınan araç için; engelli araçta bulunmayinca ceza yazılacağı veya farklı ilde aracın bulunamayacağını dair bir yönetmelik ben bulamadım ama sosyal medyada bundan bahsedenleri gördüm varsa böyle bir yonetmelik paylaşırsanız sevinirim

Alıntıları Göster
    Arkadaş olmasi gerektigi gibi açıklamış.Eğer özel ithalatı yapilmis bir arac degilse 3.dereceye kadar bir yakini kullanabilir ifadesi artik yer almiyor...

• golgecan G kullanıcısına yanıt
    özellikle ithal demesi bir anlam ifade etmiyor.. forum içinde anneannesi dedesi dayısı halası dıdısının dıdısı üzerine araç almak isteyenlerle dolu ve alınıyor da ithal olması gerekmiyor (zaten araçların hepsi ithal ediliyor fatura teknik belge vs hepsinde ithal diye yazar menşei kısmında özellikle) bayileri arayın sorun alınıp alınmadığını anlayacaksınız.. yasa bu şekilde ve alınabiliyor..

ayrıca f bendinde ceza kısmı var.. kara yolları trafik yönetmeliğinde de yazıyor trafikten men edileceği.. maddelerde engelli kişinin faydasına kullanacağı ifadesi geçiyor bu bile yeterli ceza için.
  • DarthWorm kullanıcısına yanıt
    80 bin liraya araç yok hocam şu anda 82.300 tl var oda egea var 72000 tl egea sedan var ben tavsiye etmediğim için söyledim izolasyonu ve yalıtımı hatchback nazaran kötü.Zaten yarın için fiyatlar güncellenecek bana göre elinizi çabuk tutun derim.

Clio falan 1.0 motorlu var teneke gibi bir şey bilmiyorum ama raporunuz varsa bana göre daha iyi bir şey bakın derim bu arabaların boşları hakikaten teneke gibi geliyor bana nedense.
  • quote:

Orijinalden alıntı: es_mycar

özellikle ithal demesi bir anlam ifade etmiyor.. forum içinde anneannesi dedesi dayısı halası dıdısının dıdısı üzerine araç almak isteyenlerle dolu ve alınıyor da ithal olması gerekmiyor (zaten araçların hepsi ithal ediliyor fatura teknik belge vs hepsinde ithal diye yazar menşei kısmında özellikle) bayileri arayın sorun alınıp alınmadığını anlayacaksınız.. yasa bu şekilde ve alınabiliyor..

ayrıca f bendinde ceza kısmı var.. kara yolları trafik yönetmeliğinde de yazıyor trafikten men edileceği.. maddelerde engelli kişinin faydasına kullanacağı ifadesi geçiyor bu bile yeterli ceza için.
    Hocam galiba bu olaylarda yenisiniz ç bendi sizin yazdığınız ithalat yoluyla gelen; engellilerin 10 yılda bir defaya mahsus yurt dışından sıfır ya da ikinci el araç ithal etme hakları var bireysel olarak,
    bahsettiğiniz madde bu yazdıklarımı kapsamaktadır
    Benim yazdığım E bendi ise mevcut uygulamadır yani 3. Dereceye kadar olayı kalktı ,yurticinden aldığınız araç yönetmelikte ilk iktisap diye gecer. Yönetmeliği tekrar okuduğunuzda ayrımı çıkaracaksıniz bir de bu konuyla ilgili güncel şu video var
    https://www.youtube.com/watch?v=WIn-lo5hFIU&feature=youtu.be
    Bu video benim anlattıklarını anlatıyor tüm bunlara rağmen inanmazsaniz siz bilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi golgecan -- 3 Ağustos 2020; 18:6:11 >

• golgecan G kullanıcısına yanıt
    bu olaylarda yeni değilim 26 senedir engelliyim, araçlarımıda bu şekilde alıyorum. hemen hemen her sene birşeyleri değiştiriyorlar yönetmelikleri bulmakta zor oluyor..

sizin bahsettiğiniz yurtdışından ithal araç için engelli kendi uğraşıyor ankara gümrüğe gidiyor izinler raporlar yurtdışından araç geliyor tertibat vs vs çok uzun iş ve süresi daha uzun 10 yıl bunu biliyorum.

benim bahsettiğim %90 ve üzeri raporu olup 3. dereceye kadar izin olan kişilere.. bu durum bu şart için kalkmadı ve hala alınabiliyor.. %90 altı engelliler için kendi kullanmak şartı ile (hatta tse onaylı 1. derece yakınıda kullanabiliyor araçta engelli olmak kaydı ile) araç alabiliyor zaten biri de benim ve bunu çok iyi biliyorum..

bahsettiğiniz videoyu çok önce seyretmiştim güzel anlatıyor ama eksik bilgilerde mevcut herşey anlatılmıyor o videoda..

durum benim inanıp inanmamam değil olan birşeyi söylüyorum, gidin bayiye %90 ve üzeri için 3. kişilerce araç alınıp alınmadığını sorabilirsiniz(buna karşıyım o ayrı) hatta yine de inanmıyorsanız 2 markanın(toyota ve seat)ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA... sitesinde ki engelli araç alım kısmından görüntüleri ekliyorum..

ÖTV MUAFİYETLİ (Engelli İndirimli) ARAÇLAR İÇİN BURAYA...

• quote:

Orijinalden alıntı: crazy585858

Hocam merhabalar.Babam %90 üzerinde engelli (psikolojik) şu an bir araba almak istiyoruz fakat araç kredilerinden aracın tamamını kapsayacak şekilde yararlanabiliyormuyuz acaba ? Peşinat vermeden aracın tamamına kredi ile araç almak mümkünmüdür ?
    Banka veya bayi ile alakalı bir durum, babanızın engeli ile alakalı bir mani yok.
  • Otistik insanlar engelli den yararlanabiliyorlarmı. Bildiğim kadarıyla otiztik insanlara %80 engel veriliyor. Bu da garip bu adamların %100 engelli olması gerekmezmi.
  • .

• Arakdaslar evraklar vergi daieresine gittikten kac gun icinde onaylanir yeni tip rapor vergi dairesinden veya baska türlü sureci hizlandirma takip etme sansimiz varmi

• Bünyo16 B kullanıcısına yanıt
    Yeni tıp raporun yarım günlük işi var

• Yani evraklar bu gün yollandiysa en gec cuma gününe onayimiz gelirmi 20 gün sürebilir belli olmuyo kimi 20 gun suruyo kimi 3 gunde onay geliyo dedi satis danismani nasil takip edebilirim.

• Bünyo16 B kullanıcısına yanıt
    Bayinin aktardığı e imzalı yeni raporlarda bir iki saat içinde halloluyor dedi. Sabah işlemlerine başlarsak öğleden sonra teslim ederiz diyorlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Rapor yeni 4 aylik filan barkod lu yani onay sureci hizli cabuk mu olur yarın arayayim ben bayiyi belirteyimmi

• kator K kullanıcısına yanıt
    İyilik amaçlı mı yazmışsın? Uzaktan bir yakının var da onun hakkına konacakken oran sana yetersiz geldiği için konamadığından mı böyle yazmışsın.Aşağılama mı yapmışsın belli değil.
    İlgilendiğin ,onun için emek verdiğin Otizmli 1. Derece yakının olsa "bu adamlar" diye başlayan cümleye elin gitmezdi muhtemelen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi g-dncr -- 4 Ağustos 2020; 20:48:12 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar selam

Raporum 2019 yılından ama barkodlu değil

E nabızda gözüküyor , sanırım barkod olmadığı için e devlette gözükmüyor

Vergi dairesi işlemlerimi çok geciktirirmi ?
  • Merhabalar benim sağ ayak bileğim 2 yerden kırılmıştı 8 yol önce platin taktılar 8 yıldır ayağımda platin ile geziyorum araç kullanırken biraz zorlanıyorum ötv den faydalanma durumum var mı acaba

• 
Sayfa: önceki 110111112113114
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.