Şimdi Ara

ÖTV motor büyüklüğüne göre değil segmente göre alınsın (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
2.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Emisyona göre alınması hem çevre için hem de eski araç sayısının azalmasında yardımcı olacağını düşünüyorum.
  • En mantıklı olan sanırım kasko değerine göre alınması. Daha adil olur.
  • Bu isin tek mantikli yolu sadece KDV'den olusan sabit vergi.. Gerisi kolay yoldan butce acigini kapatmaktan baska birsey degil..

Ozel tuketim, ozel iletisim, ozel ot, ozel....vs vs, tum sektorlerde hizmet ve mal aliminda KDV haricinde ne kadar vergi varsa kaldirilmasi lazim.
    Yillik MTV, emisyon oranina ve yasina gore alinmasi lazim. Yasa gore derken, belli bir yasa kadar azalan, belli bir yastan sonra artan bir vergilendirme olmali. (yani yollarda gezen hurdalari vergiden muaf tutarak tesvik etmemeli, aksine yuksek vergiyle cezalandirmali)
  • quote:

Orijinalden alıntı: funkmaster

Size belki ütopik geliyor ama ÖTV de kalkacak.
    90 senedir Cumhuriyet ÖTV ile yaşamadı, vergi toplanmaya başlayınca bunun da sonu gelecek.

bende merak ediyorum acaba o 90 senede devlet hic birsey yiyip icmemismi otv almamissa bunlar ne yapmis kimi yolmus
  • quote:

Orijinalden alıntı: qabdkq

quote:

90 senedir Cumhuriyet ÖTV ile yaşamadı, vergi toplanmaya başlayınca bunun da sonu gelecek.

bende merak ediyorum acaba o 90 senede devlet hic birsey yiyip icmemismi otv almamissa bunlar ne yapmis kimi yolmus

Cumhuriyet'in ilk yıllarında vergi ödemek bir lütuf değil görev olarak görülüyordu. İnsanlar o günleri elbet hatırlayacaklar.
    Birazcık adaletin kılıcı ile tabi...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: qabdkq

quote:

Cumhuriyet'in ilk yıllarında vergi ödemek bir lütuf değil görev olarak görülüyordu. İnsanlar o günleri elbet hatırlayacaklar.
    Birazcık adaletin kılıcı ile tabi...

tamam o kismi anladim milletimizin bir kismi bagnazin teki ama simdi heryerden vergi aliyorlar benzinidir sudur budur o zamanlar bunlarin cogu yoktu bu devlet nasil okul aciyordu nasil maaslari oduyordu

• almanyada bu sistemle vergi alınıyor diye biliyorum aracın ölçülerine göre yani.tabi 4 yıl önce söylemişlerdi bunu bana almancı akrabalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zulfikar -- 19 Şubat 2012; 23:05:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mtnkrsln

eski sistemi hatırlayanınız varmı araçların ağırlığına göre idi
    bence olması gereken
    çözüm
    0 - 5 yaş arası aracın ötv miktarının %20
    5-10 yaş arası ötvsinin %10
    10-15 arası ötv nin %5 i
    BOMBA BURADA 15 VE SONRASI İÇİN ARACIN ÖTVSİNİN %50 Sİ
    böylece eski arabalar piyasadan kalkar

2. el araçta ÖTV mi?
  • beygir gucune gore ötv almak en iyisi
  • fransa da kalan arkadaşımın dediğine göre fransa da beygir gücüne göre alıyorlarmış.motor hacmi önemli değilmiş.
  • Bizim burda 1 mart'tan itibaren vergiyi arabanin cevreye verdigi zarara gore odetmeye basliyacaklar. Yani co/km oranina gore.
    Bundan once arabanin beygir gucune gore oduyorduk...son cikacak olan vergi sistemi daha mantikli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

quote:

bence olması gereken
    çözüm
    10-15 arası ötv nin %5 i

2. el araçta ÖTV mi?

hayır ötv miktarı kadar vergi mtv mesela passat 90 000 ama bu ötv ve kdv eklenmiş hali
    bu araç ortalama
    50 000 falandır tr gelişi
    bunun %20 si ötv yani 10 000 tl
    ben diyorum ki bunun da yıllık vergisi
    ötv nin %20 si olsun (mtv) yani 2 000 tl
    adam polo alıyo 30 000 tl ye bunun tr gelişi 15 000 falandır
    bu hesaba göre yıllık mtv si 1 200 demek istediğim bu
    biri passat alıyo biri polo alıyo aynı vergiyi ödüyo

RAKAMLAR TEMSİLİDİR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnkrsln -- 20 Şubat 2012; 9:03:41 >

• İlla yüksek vergi alınacaksa hakkaniyetle alınsın. Zor bir iş değil aslında...

Önem sırası ile:
    - emisyon oranı (3 ayrı emisyon standardının bir karmasına göre emisyonun belirlenmesi)
    - Aracın büyüklüğü ve ağırlığı (Aracın büyüklüğü ve ağırlığı belli oranlarda çarpılarak bir rakam elde edilmesi)
    - Fiyatı (aracın fiyatı de belli bir çarpan ile çarpılacak, böylece aracın fiyatı arttıkça, vergi oranı da artacak)

Bu üçü en çok emisyon, sonra büyüklük/ağırlık, en son ve nispeten küçük etken olarak da fiyat belli oranlarda vergi hesabına katılır. Tüm bu hesaplamalardan sonra Yerli teşvik indirimi uygulanır. Böylece halktan adaletli vergi toplanırken, yerli üretim, çevreci ve az yakıt sarfeden ve küçük araçlar teşvik edilmiş olur.

1.4 motorlu 2.0 motor kadar benzin sarfeden cadde performansı tipi motorlar var. 1.4 vergisi ödüyorlar. Onlara göre daha az yakan, daha düşük performanslı bir 2.0, 2.0 vergisi ödüyor. Kaldı ki, Pug 208'e 2.0 motor koyduğunuzda Volvo S60 2.0 gibi yakmıyor. E o zaman emisyona göre hesap yapılmalı. Bundan bağımsız olarak park sorunu ve asfalt bakımı gibi sebeplerden küçük aracın teşvik ediliyor olması lazım. Fiyat arttıkça vergi artması, lüks ithal araçların satışını azaltacaktır. Ucuz araçlarla makas daha da açılacağı için... Böylece:

- Hem yerli üreticiye ek bir nefes olur
    - Yüce hökümetin "Cari açık bik bik bik" öttüğü meseleyi azaltmaya vesile olur
    - Az yakan araçlar teşvik edilmiş olur. Yaktığı meret de ithal olduğu için, bu da cari açığı azaltıcı etkendir.
    - Küçük araç teşvik edilmiş olur. Park yeri ve asfalt dayanımı gibi aslında gizli maliyet olan unsurları azaltmaya vesile olur. Büyük araçlar da sebep oldukları ek gizli maliyeti vergi ile ödüyor olurlar...

Şu anda 7-8 adet vergi dilimi var. Yukarıdaki sistemde her aracın vergisi 10TL 10TL değişecek.

Haşmetli Devletüm böyle alırsa vergiyi, ADİL olur. Yüce Devletlüm ADALET ve Kalkınma Partisine duyrulur.

• quote:

bence olması gereken
    çözüm
    10-15 arası ötv nin %5 i

Ayranı yok içmeye, otomobiliyle gider zıçmaya olur bu bence... Kaldı ki, 15 yaşında olup sorunsuzluk olarak 0 arabaları gömecek binlerce araç var. ABD'de ve Avrupa'da eski araçlar gayet kullanılıyor. Tabi biz padişah soyu olduğumuz için, herkes yeni arabaya binecek... Herkeste bir makam otomobili sevdası... Sonuç:

- Ne kadar kazanıyorsun?
    - 3000
    - Ne kadarını arabaya yatırıyorsun?
    - 1000

Bir de ikinci elde değer kaybetme konusuna takık iken, vergileri öyle yapalım da görün ikinci el değerler nerelere iniyor... Şahsen yukarıdaki sistem benim işime gelir... Ama daha önce yazdığım gibi, adalet önemli...

• quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Hutnu!

quote:

bence olması gereken
    çözüm
    10-15 arası ötv nin %5 i

Ayranı yok içmeye, otomobiliyle gider zıçmaya olur bu bence... Kaldı ki, 15 yaşında olup sorunsuzluk olarak 0 arabaları gömecek binlerce araç var. ABD'de ve Avrupa'da eski araçlar gayet kullanılıyor. Tabi biz padişah soyu olduğumuz için, herkes yeni arabaya binecek... Herkeste bir makam otomobili sevdası... Sonuç:

- Ne kadar kazanıyorsun?
    - 3000
    - Ne kadarını arabaya yatırıyorsun?
    - 1000

Bir de ikinci elde değer kaybetme konusuna takık iken, vergileri öyle yapalım da görün ikinci el değerler nerelere iniyor... Şahsen yukarıdaki sistem benim işime gelir... Ama daha önce yazdığım gibi, adalet önemli...

AH HOCAM
    AH
    adam göz göre göre geldi küüt diye arabaya çarptı sonra nedese beğenirsin
    araba eski frenler tutmuyor işte ne yaparsın kusura bakma
    daha sonra ne dedi
    neyse herkes kendi masrafını karşılasın olsun bitsin
    trafik çağırdık
    ne sigorta ne muayene
    memur dediki böyle binlerce araca var denetim yok

• quote:

Orijinalden alıntı: h!j@cker

nekadar guzel ya canim ulkem otv yi bir zorunluluk olarak odemeyi kendine gorev bilmis afferin bize adamlar kimbilir daha neler yapacak biz hayir diyemecegiz adam hem kdv hemde otv aliyor bizim ulke vatandasi icin sorun nekadar alinsin oluyor harikayiz

Hocam bunla ilgili güzel bir hikaye var
    Eski zamanlarda bir ülkenin padişahı, vezirini çağırmış ve demiş ki;
    Şuna vergi alın, buna vergi alın, yan yattı vergi alın, çamura battı
    vergi alın, olmadı nefes aldı, su içti vergi alın. Diye ferman vermiş.

Vezir, emir büyük yerden deyip hayatın her aşamasına vergiyi
    bindirmiş. Hazine dolup taşıyor. Padişah oldukça memnun.

Bir gün yine vezirini çağırmış, halkımın durumu nasıl diye sormuş.
    Vezir, hünkârım son zamanlardaki verilerden dolayı bütün halk
    sesiz sesiz duruyor demiş.

Padişah, ala o zaman vergileri yüzde elli artırın diye emir vermiş.

Vergiler yüzde elli armış.Hazine ve yöneticiler pek ala memnun.

Padişah yine halkın durumunu vezirden sormuş.

Hünkârım halk öyle sesizleşti ki, ağızlarını bıçak açmıyor demiş.
    Padişah güzel demiş ve vergilerin yüzde yüz artırılmasını istemiş.

Vezir bindirmiş vergileri hazine taşıyor.

Padişah tekrar vezirine halkın durumunu sormuş.
    Vezir sıkılarak, hünkârım halk son vergilerden sonra vur patlasın
    çal oynasın sokaklarda oynayıp eğleniyorlar demiş.

Sakalın kaşıyan padişah vezirine dönüp;
    Aman ha, vergileri artırmayın işte şimdi bu halkın ne yapacağı
    belli olmaz demiş.
    Evet vergilendirilmiş kazanç kutsaldır ama usturubu ile…
    Eğer bir vatandaş biz krizde değiliz diyorsa ya yandaştır
    Ya candaştır ya da eşek yükü ile parası vardır.
    Anonim

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.