Şimdi Ara

ÖTV Matrah Düzenlemesi İkinci Ele Etkisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu an ilanda aracım var ve satmaya çalışıyorum. Bir yandan da fiyatları takip ediyorum. Araç 2012 model.

Direk olarak bu matrah düzenlemesinden etkilenen, daha yeni alınmış 2020-21 model araçlara bakmadım ama 2010 - 15 model araçların fiyatları üzerinde herhangi bir etkisi yok. Fiyatlarda düşme falan yok.

Fakat bana "abi ÖTV indirimi oldu, fiyatı indir" tarzında mesaj atıp duruyorlar.

Sizce 2010 - 15 model araçların ikinci fiyatları bu matrah düzenlemesinde etkilenir mi ?

"Araba satıyorum, fiyatlar düşmesin", vs. diye bir derdim yok ama ben bir düşme gözlemlemiyorum.

• Matrah düzenlemesinde sonra yeni liste fiyatlarından otomobil bulamayacağınız için ikinci ele bir etkisi olmaz. En iyi ihtimalle yükselişi bir süre durdurur. Ben 32 yaşındayım, iyi kötü 10 yıldır alıcı gözle araba bakarım fiyat bilirim, şimdiye kadar ikinci el fiyatlarının düştüğünü hiç görmedim. Muhtemelen de göremeyeceğiz.

• İnsanlar sıfıra yöneldikçe ikinci ellerde de biraz düşüş olur gibi geliyor

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ÖTV zammında sarı siteye girip dilime giren arabalarla dalga geçmiştim pahalıdan topladılar ellerinden patladı diye, bugün tekrar girdim zam yapmışlar.Diyeceklerim bu kadar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Matrah düzenlemesinde sonra yeni liste fiyatlarından otomobil bulamayacağınız için ikinci ele bir etkisi olmaz. En iyi ihtimalle yükselişi bir süre durdurur. Ben 32 yaşındayım, iyi kötü 10 yıldır alıcı gözle araba bakarım fiyat bilirim, şimdiye kadar ikinci el fiyatlarının düştüğünü hiç görmedim. Muhtemelen de göremeyeceğiz.

• Vergi matrahı güncellemesi sonucu indirim gelen araç değilse düşürme he gelen araç ise de düşürmeyebilirsin bayilerde araç yok diyorlar indirim sözde kaldı yani bir iki aya zaten eski fiyatlara döner

• Hangi araba olduğu önemli.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim gördüğüm kadarıyla bir indirim yok, sınırda kalan araçların bir süre daha sınırda kalmasını beklerim o kadar.

• şimdi benım 2015 model mercedes a180 aracım vardı satıldı. ancak o donem 0km seat leonlar 300 bin tl idi.

mantıklı alıcı 300 bine seat leon alacğaıma 2015 mercedes alırım diyordu ve bu mantıkta mercedes aldı.

ama şimdi bazı kullanıcılar, seat leon falan 250 binlere düşünce , hem 50 bin ucuz hem de 0km diyerek aracıma burun kıvırabilirlerdi diye düşünüyorum. ama neyseki sattım

• Ust modelleri etkilemez, V6 v8 motorlu ve 2litre uzeri güncel araçları

ama 8-10 yaşındaki lüks segment aman bunun cilesiyle km'siyle ugrasacagim bunun yerine yeni yenidir diyerek bireyler alabilir.

• Abi ÖTV indirimi oldu diyenler muhtemelen alsatçılardır.

• 100 bine kadar olan 2. el piyasasında herhangi bir etki yapmaz. 150 bine kadar olanlarda insanlar 5-6 yaşında araba alacağıma gider 0km egea alır binerim diye düşünür. 200-250 bandında ise 2. elde bi yavaşlama olabilir çünkü en avantajlı kısım bu kısım şuanda. Tabi bayide araç bulunabildiği sürece.

Ötv indirimi geldi diye mesaj atanlarda yüksek ihtimalle keriz.avi'na çıkmış galerici alsatçı tayfadır.

• ÖTV indiriminde genel olarak 290 - 330 gibi fiyatlardan 250 - 265 gibi fiyatlara düştü. Fiyatı 180 - 230 arası olanlarda değişme yok hatta 230 ile sınırda olanlar, sınır ileri kaydığı için 230 olan fiyatları 240 - 250'ye doğru ilerleteceklerdir. Adamlar zaten zorlayarak ham fiyatı 130 sınırında tutmaya çalışıyorlardı.

%80'den %50'lik dilime girenlerde fiyat düşmesi yanında %50'lik sınırda olanlarda fiyat artması olacak bence.

Bu şekilde bir karmaşa var şu anda. En iyisi ortalığın biraz durulmasını beklemek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: senged

100 bine kadar olan 2. el piyasasında herhangi bir etki yapmaz. 150 bine kadar olanlarda insanlar 5-6 yaşında araba alacağıma gider 0km egea alır binerim diye düşünür. 200-250 bandında ise 2. elde bi yavaşlama olabilir çünkü en avantajlı kısım bu kısım şuanda. Tabi bayide araç bulunabildiği sürece.

Ötv indirimi geldi diye mesaj atanlarda yüksek ihtimalle keriz.avi'na çıkmış galerici alsatçı tayfadır.

Hocam fiyatı 230'a kadar olan arabalarda vergi oranında değişme yok.

150'ye araba alacak adam sıfıra yöneldiğinde eskiden sıfırı 150 - 200 arası olan arabalar yine 150 - 200 arası olacak.

İkinci el fiyatı 200 - 260 arası olan arabaları etkiler bu ÖTV matrah düzenlemesi. Mesela önceden sıfırı 300, ikinci eli 260-270 olan arabanın şimdi sıfırı 260 oldu.

Aynen keriz avında millet. Arabayı satmak için acelem yok, beklemek en iyisi şu anda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeytinkoy -- 16 Ağustos 2021; 15:16:42 >

• Şu an sıfır araba olmadığı için piyasa hemen adapte olamaz diye düşünüyorum.
    Gelecek aydan itibaren düşüş başlar araba gelirse.
    Sıfırı 250 olan arabanın ikinci eline kimse 200k vermek istemez.
    Eğer 3- 5k km de değilse.

• Şahsen tüm ikinci ellerde %15 20 düşüş bekliyorum.

• Şuanda 2. ele bir yansıması olmadı.

Düşüş olacaksa önce düşük fiyattan sıfır araç satılması lazım ki millet de "bunu alacağıma sıfır alırım" diye düşünüp 2. elleri tercih etmeyecek, bundan sonra yavaş yavaş düşecek.

Bayilerde düşmüş denilen fiyattan sıfır araç olmadığı için beklenti gerçekleşmedi

• Matrah düzenlemesi de yalan oldu. 1.0, 1.2 atmosferik baz donanım B-segmentler ve baz donanım Egea dışında tüm araçlar %80'lik dilime girdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeytinkoy -- 4 Ocak 2022; 15:23:5 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.