Şimdi Ara

Otomotivde 90'lı yıllara geri döndük(Yeni kasa araçlar gelmiyor) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
3
Favori
10.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
74 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: superegoid

İşini bilen ne demek..kendi halinde işine gücüne giden bir çift, işini nasıl bilecek de bir c sınıfı sıfır araç alacak mesela..

İkinci sorum: mevduat faizleri niye yüksek.

Bi indirmeyi denesenize bakayım..dolar bi şey denemek istiyor..

Alıntıları Göster
    İşini bilen demek; yaşadığı ülkenin dinamiklerinin farkındalığına sahip olan ve buna göre hareket etmesini bilen stratejik insan demek. Bunu bilmeyenler mutsuz olur ve hayal kırıklığı yaşar; aynı üniversite mezunu olup da dolgun maaş alacağını zannedenler gibi...

Yüksük ya da değil, bugün 2 milyon sahibi olan arkadaşım %25 faiz aldı bankadan. Aylık 40,000 TL gelir demek bu, hangi ülkede yaşarsan yaşa, ayda 40,000 birim ile krallar gibi yaşanır. O kadarına gerek bile yok hatta, yarısını harcasa geriye kalana biriktirse yine iyi.

• tenekekutu kullanıcısına yanıt
    En baştan beri aynı şeyi yazıyorum ve sizde en baştan beri aynı şeyi yazıyorsunuz. Çalışır halde satmasında zaten bir sorun yok. İthalatçılar için çalışır halde gelen sistemin satış öncesinde BTK tarafından çalışmaz hale getirilmesi ya da böyle bir ihtimal bulunması sorun.

Saha dediğiniz bayiler ise onların olaylara hakimiyeti olmayabilir. Distribütörler, Ar-Ge ve Homologasyon tarafları ile görüşmek lazım bir onlar size ne derece sorun yaşadıklarını anlatır. Emre Özpeynircinin bunu köşesine taşıması boşa değil.

Herhangi bir konuya sarılmak gibi bir amacım ya da durumum yok etki tepki meselesi biraz. Bence de uzamasına gerek yok iyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 15 Mayıs 2019; 15:51:54 >
  • 90’lı yıllara taktı malum kesim. He lan he mağarada yaşıyoduk.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sistemin duyurulma tarihi 2013 yılı idi sanırım, 2018 yılında devreye alınacağı net bir biçimde AB parlemantosunda onayladı. Sistemin ayrıca AB ülkelerinde geçerli olacağı 112 numarasını arayacağı da belli idi. Buna karşın yıllardır devlet birşey yapmıyorsa ayrıca AB'de geçerli olacak bir uygulamayı yok ben kendi ülkemde kendi bildiğim gibi uygulayacağım ama bu sistemin altyapısı bende yok dersen kimse seni sallamaz,bahaneyi uydurur araçta ithal etmez. Dünya Türkiye'nin etrafında dönmüyor, e-call bir AB projesidir, AB uyum yasaları çerçevesinde entegre olmak istemiyorsan olmaz biter. Yan cebime koya dersen kimse takmaz seni.

Genel merkezler dahil kimsenin kafaya taktığı yok bu işleri şu anda, sırf bu yüzden araç gelmeyecekse gelmesin,satılmayacaksa satılmasın çok da tın yani. Devletin derdi beni mi gerecek. Ar-Ge'si de,ithalatçısı da hazırladı bir kağıt müşteriyi bilgilendiriyor imzalatıyor bitti gitti işte. Ortada ne altyapı var ne uygulama kanunu var,işim yok bunun ile mi uğraşacağım araç mı ithal edeceğim araç mı satacağım.

Aynı şeyleri yazıyorsun diyorsun ne yazacağım peki? Sen araç almak iste,sonrasında mahkemeye gidecek olsan bile sorun değil satarlar o aracı sana yeter ki ellerinde olsun. E-call filan hikaye işte. Emre Özpeynirci dile getirmiş,getirir tabi onun işi gazetecilik,üst perdeden de yazar,çok önemli birşey der vs vs. Almak istesin bakalım 100 tane araç o getiremiyoruz diyen üreticiler nasıl aracı getiriyorlar. Sanki biz de burada kulaktan dolma şeyler söylüyoruz,biz de görüşüyoruz o sektördeki kişiler ile.

• saçmalamayın,yeni kasa araçlar gelir ve gelecektir..yalnız biz alamayacağız. zira kur böyle gitmez,s 400 krizi,ambargolar, akdenizdeki doğalgaz krizi ve dışlanmamız,devam eden suriye savaşı,içinde olduğumuz ekonomik kriz ve iç siyasetteki absürt durumlar dövizi yükseltir. bu durumda a la ma yııııız.showroomdan izleriz artık.

• tenekekutu kullanıcısına yanıt
    İlk paragrafınızla aynı fikirdeyiz. Sektörde farklı kişilerle görüşüyoruz demek ki bu da bir ihtimal son konu ile alakalı dm atayım ben size.

• nitezze07 N kullanıcısına yanıt
    ucuz olsada elektrikliler toplam 200bin adeti bile göremez avrupa/amerika gibi altyapısı yok türkiyenin hala 1960 gibi durduk yere evde elektriklerin kesildiği oluyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Satamıyorsa neden getirsin ki boşuna külfet

• Bş arkadaş patates soğan bile demiş ona ithafen bir şey söylemek istiyorum. 90 larda nüfus +- 60 milyon civarı idi. Bana soracak olursanız bugünkü sebze meyve fiyatlarının bir sebebi de üretim kapasitesinin atmamış olmasıdır. Ancak bundan çok daha büyük ve geçerli, açıkça görünen sebeplere mevcut.

• quote:

Orijinalden alıntı: Polestar191

90 larda ben hiç sanmıyorum kimsenin patetesini biberini domatesini taneyle aldığını Türkiye hiçbirzaman nohutlu buğdayı samanı dışarıdan ithal etmemişti bu duruma geldik işte araba vs Faso fiso işler çoğu zaman aldığım maaşın %50si mutfağa gidiyor
    3-5 ülke ambargo koysa aç kalacaz.
  • ikinci el arabaya bakiyorum ilk sahibi araci 250 bine kadar kullanmis 35 liraya sifir almis ..simdi 35 satiyor

• Birkaç ay önce indirim uydurdular satışlar kötü diye. Bizim akıl tutulması yaşayan halk saldırdı bedava mal dağıtıyorlar gibi.

Ben ekonomideki kötü gidişi görüyorum, kazancım iyi olmasına rağmen iyice sarıldım elimdeki araca, en az 10 sene bakımlarını yaptırır binerim diyorum.

Çok kötü alıştırdılar halkı hazıra. Milletin yakındığı şey yeni bilgisayar kullanamamak, son model arabaya binememek. Verdiği katma değer, üretim desen sıfır.

Fena patlayacağız bir noktada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

İşini bilen demek; yaşadığı ülkenin dinamiklerinin farkındalığına sahip olan ve buna göre hareket etmesini bilen stratejik insan demek. Bunu bilmeyenler mutsuz olur ve hayal kırıklığı yaşar; aynı üniversite mezunu olup da dolgun maaş alacağını zannedenler gibi...

Yüksük ya da değil, bugün 2 milyon sahibi olan arkadaşım %25 faiz aldı bankadan. Aylık 40,000 TL gelir demek bu, hangi ülkede yaşarsan yaşa, ayda 40,000 birim ile krallar gibi yaşanır. O kadarına gerek bile yok hatta, yarısını harcasa geriye kalana biriktirse yine iyi.

Alıntıları Göster
    Bu kafa ne güzelmiş..Pırıl pırıl..

Yaşadığı ülkenin dinamikleri falan filan..

Yaşadığın ülkenin dinamiği neymiş ya..

Ben sana söyliyim: ya devlete 5 liralık hizmeti 500 tl ye satan müteahit kesimin yakınısın ve karun gibi yaşarsın..

Ya da domates soğan kulübelerinin önünde sıraya girersin..

Bu ülkenin dinamiği bu..

Karı koca öğretmen polis, kârı koca işçi, sadece koca memur kadın ev hanımı..

Bu şekildeki milyonlar, acaba hangi dinamikleri bilmiyorlar da ay sonunu zor getiriyor..

Faize gelince..

Örneğe bak; arkadaşının 2 milyonu varmış..40 bin tl faiz alıyormuş..mis gibi geçiniyormuş..

Bunu diyen adam cahildir..

1- O 2 milyonun vergisini vermiş mi.

2- 2 milyon çok kolay elde edilen bir para mı.

3- faizler yüksek olmasa o 2 milyon mecburen yatırıma gidecek ve istihdam yaratacak.. faiz yüksek olduğu için bankada duruyor. Ve paradan para kazanılıyor. O yüzden parası olan kimse yatırım yapmıyor.

4- faizi mecburen yüksek tutuyorsun..çünkü indirdiğin anda dolar 10 tl olacak.çünkü ekonomin, demokrasin, hukuğun bitik..kimse sana güvenmiyor..

Öğrenin bunları öğrenin..

Mahvettiniz güzelim ülkeyi.

• lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Tamamen katılıyorum. 2019 opel insignia bulabilmek için 20 ye yakın bayi aradım. Getirmiyoruz fiyat çok fahiş diyorlar. Bir de üstüne üstlük, araçlarda ki donanımlar da kırpıla kırpıla geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

Yalan dolan işime gelmez tabi.

Misal bir baktım 1995 yılı araç satışları 300 bin.

Bir dönem saman ithal edilmiş yıllardır aynı terane...

O zamanlar millet patatesi soğanı genel olarak rahat alıyordu çünkü beş maaşını verir iPhone almıyordu, bilgisayar internet ihtiyacı yoktu, lüks araba yoktu, araba alan da anca Toros şahin doğan alıyordu.

Bu arada genel olarak dedim çünkü patates soğan az çıktığı zaman eken ağanın bir senede beş on yıllık para kazandığı oluyordu arada bir çünkü o yıl fiyatlar uçuyordu.
    eksileri buradan alalım..
    vereceğiniz her artı eksi sayılacak..

• quote:

Orijinalden alıntı: CapriceClassic

konuyu dolandırıp niye yine egea'ya getirdiniz ben onu anlamadım?
    egea yı hatırlatmayın hocam ya hybrid le aynı yakıyo dıyen akıl yoksunları var forumda
  • Freni patlamış kamyon gibi gidiyoruz
  • seat ve skoda da cesıt bıle kalmamıs bırde ustune abuk subuk suvlar ellerınde kaldı bakalım nolacak
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.