Şimdi Ara

Otomobilinizi kaç günde bir yıkıyorsunuz? (Yıkamanın yararları ve zararları) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
242
Cevap
2
Favori
16.122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mamlamoz

[simage][/simage]

Otomobilinizi kaç günde bir yıkıyorsunuz? (Yıkamanın yararları ve zararları)

Kışın yıkamacıda 1+1 tlye ayda 2 kere yazın ise balkondan hortumu salıp her pazar cilalı oto sampuanı ve süngerle + hızlı sıvı cilayla tertemiz yaparım 2 bin w süpürge ve sabunlu suylada içini temizlerim araç siyah olunca bakımı zor oluyor kendim yıkayınca su dahil maliyet 5 tlyi geçmiyor benzinliktede 2 tlye dış yıkatıyorum öyle 30-40 tl vereceğime o paralara araca benzin atip gezerim

Hocam en güzelini siz yapıyorsunuz tebrik ediyorum sizi

Aracınızı kazanız belasız kullanmanız dileğiyle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: KaSaTuRa.

aracına titiz olan özellikle de aracın iç temizliğini mutlaka kendisi yapsın, başkasına yıkatmak özellikle de hızlı iç dış yıkamalar aracınıza sizin farkına varmadığınız zararlar veriyor

Hocam bu bahsettiğiniz zararlar nedir ? Yıpranma vs olması mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: hayansame

2 ayda 1 kendim yıkıyorum.

Bizim burada ic dis yikama 25tl okadar zengin degilim.

Hocam dediğiniz gibi fiyatı ne olursa olsun gerek yok yıkamacıya vermeye. Kimse aracınıza siz kadar özen göstermiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Bimmerist

quote:

Orijinalden alıntı: KaSaTuRa.

aracına titiz olan özellikle de aracın iç temizliğini mutlaka kendisi yapsın, başkasına yıkatmak özellikle de hızlı iç dış yıkamalar aracınıza sizin farkına varmadığınız zararlar veriyor

Hocam bu bahsettiğiniz zararlar nedir ? Yıpranma vs olması mı?

oto yıkamalarda iç dış yıkama yapan elemanlarla detaylı temizlik yapan elemanlar çok farklı, iç dış hızlı hızlı yapan elemanların çoğu tuşmuş, soketmiş bakmaz, silerken çatır çatır siler arabanın içini, dışına suyu çok yakın tutar köşelerden boyaya zarar verir, zaten çok çabuk bitirmesi lazım diğer aracı alabilmek için

hatta hiçbir oto yıkama sahibi kendi şahsi olarak kullandığı aracını kendi yerinde yıkatmaz, yıkatacaksa da detaylı temizlik yapan elemanlarına verir

• Daha önceki aracım siyahtı ve hemen kirlendiği için kendim yıkadım. Ama aracınız koyur renk ise kesinlikle benzinlikte yıkatmayın. Çünkü benzinliklerdeki su genelde kuyu suyu oluyor ve aşırı kireçli oluyor. Ben yaptım bir hata sonra o kireç lekesi başına bela oluyor dikkat edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bimmerist

quote:

Orijinalden alıntı: bakirci1453

quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

Araba nefes alır ama bu havalarda yıkama, üşütebilir.

Bu ciddi; motor yıkatmanın hiç bir faydası yokmuş (tvde bir üretici söylemişti) hatta zararı olabilir. Ben bizzat yaşadım. Beyin gitti.

3 4 ayda bir yikatirim motoru hiç bir sorunda yok. Yıkandıktan sonra 45dk çalışır halde kalması şartıyla

Hocam daha önce motor yıkaması yaptırmadım bir bilgim yok bugünde arkadaş sordu nasıl yapıldıgını hangi işlem uygulandıgını anlatabilir misiniz?

İlaç diye tabir ettiğimiz karışım motora püskürtülüyor. Belirli bir süre beklendikten sonra tazyikli su vuruluyor ve sonuç mükemmel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bakirci1453 -- 22 Ocak 2017; 21:12:11 >

• birileri her sene sıfır audi alabilsin diye benim hiç arabam olmadı.

• Bimmerist kullanıcısına yanıt
    Aynen oyle. Genellikle hayati bolgeleri haftada 1 mikrofiber bezle silerim.(camlar , aynalar , far ve arka stoplar)

• Yazın ayda 3 kere falan yıkarken kışın ayda 1 anca yıkıyorum

• oto yikamaya verilecek parayi yakita ayirmak cok daha mantikli ha cok mu kirlendi? o zaman ilaclama tulumbasi al 2 tane. birine sabunlu su koy etrafini islat onla, durulamak icinde diger tulumbadaki temiz suyu kullan. tamamdir oldu bitti. lastikleride temizliyor su tulumbasi. bunlarin masrafi tas catlasin 10tl

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

Kışın yıkamak gereksiz zaman kaybı. En azından ankara için, 1 gün sonra çamur içinde kalıyor. Her gün araba yıkanmaz, anca tozu alınır.

tuzlanan yollarda araçlarımız gezdiği için tuzlar araçlara yapışıyor . haftada 1 dışına su pompası ile su tutmayı yararlı buluyorum. sizede öneririm.
  • Bimmerist kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: John Shepard

Sık yıkatmam ben. Ayda 1 en fazla.

Heryerde de yıkatmam.

Gerek kullanılan şampuan, gerek su basıncı ve suyun filtre den geçmesi, gerekse de kullanılan diğer malzemeler çok önemli benim için.

Sık yıkatmak boyayı, plastik aksamı yıpratıyor.

İçini ise hiçbir yerde elletmem. Ekranları falan asla. Sadece süpürge ile alınır.

İçini kendim silerim, özel bez, temizleyiciler ile. Derileri falan kremle temizlerim.

Çünkü aracın dışı içinden çok daha dayanıklı. Tırt bir malzeme ile içi silinir ise zamanla rezil oluyor.

Hocam sizin psikolojiniz bozulmuş olabilir, ciddiyim bakın.

Kendi hijyeninizde de böyle misiniz?

Gördüğünüz masaların üstüne parmağınızı siliyor musunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: SirrealsQ

quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

Kışın yıkamak gereksiz zaman kaybı. En azından ankara için, 1 gün sonra çamur içinde kalıyor. Her gün araba yıkanmaz, anca tozu alınır.

tuzlanan yollarda araçlarımız gezdiği için tuzlar araçlara yapışıyor . haftada 1 dışına su pompası ile su tutmayı yararlı buluyorum. sizede öneririm.

Hocam yorumunuza katılıyorum kışın zaten kirlenecek araba biliyorum ama yinede mümkün oldukça yazınki gibi sık olmasada yıkarım çünkü o tuzlu su arabayı mahvediyor zamanla

• Çikizen kullanıcısına yanıt
    Psikolojim gayet yerinde, okb de değilim.

Hijyenime de önem veririm evet.

Ne yaparsam araştırıp yaparım, aracıma verdiğim önemi işime de veririm. İşimde de detaylara önem gösteririm.

Hiç kostik isimli maddeyi gördünüz mü? Ucuz yıkamacılarda kullanılan şampuanlarda, ki ona ancak deterjan denir aslında, yüksek oranda kostik kullanılıyor. Görünürde boyayı matlaştıran bu madde, plastik aksamı da haşat ediyor zamanla. Ki bu plastik aksam sadece cam kenarları vs değil, aracın görmediğiniz yerlerindeki plastik parçaları da yıpratıyor.

Filitre ise şundan önemli, yıkama makineleri çok yüksek basınç ile su püskürtüyor, bu su dik açıyla boyayı dahi kaldırır. O sebeple özel uçlar kullanılır. Özel uç olsa dahi kullanılan su filitreden geçmiyorsa, su içerisindeki malzeme zamanla yine boyaya zarar verir.

Neyse uzatmayacağım, herkes kendinden mesul. Siz aracınızı bulaşık deterjanı ilr yıkayabilirsiniz, başkası 50 lira verir yıkamaya.

Tercih meselesi.

Ayrıca 9. Arabamı şu anda kullanıyorum. 18 yaşından beri kendime ait aracım var. Neredeyse 20 yıl olmuş. Az çok deneyim sahibi olunuyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Hocam çok temizmişsiniz ben yılda 2-3 defa falan yıkatıyorum. İzmir'de sağ olsun yağmur yağdımı sağnak şeklinde araba tertemiz oluyor:D
  • Hocam, konut projelerim başlayana kadar arabaya çok temiz binerdim, senin kadar olmasada haftada 2 haftada iç dış yıkatırdım. 15 liraydı yıkatması ve bunu depoyu fullediğimde %50 indirimli yaptırırdım toplamda bana 15 liraya mal olurdu, fakat konut projelerim başladığı için şantiye sahasına günlük 2 sefer gitmek zorundayım, mecbur arabadan indiğim an çamurun içinden geçmek durumunda kalıyorum ve eve ulaşana kadar ayakkabıları temizleme şansım 0, haliyle sürücü mahali, eğer yanımda gelen başka biri olursada o kısımlar rezil olurdu. Bu yüzden araç yıkama konusunda biraz umursamaz olmaya çalışıyorum ama gözüme çok batıyor kaşıyamadığım bir kaşıntı gibi ...
  • Haftada bir yikarim eger temizse camlarini siler devam ederim yoluma

• Ben de yıkama ile ilgili birkaç not düşeyim.

Mümkün olduğunca yıkamacıya aracı götürmüyorum. Eğer götürürsem fırçasız, sünger ile yıkattırıyorum ve asla onların deterjanını kullandırtmıyorum. Bagajımda sonax şampuanım var onu kullanmalarını söylüyorum.

Kendim temizlersem iç aksam için yine sonax ın ilacı var onu kullanıyorum, lastikler için ayrı parlatıcım var. Cama plastik aksama ve iç mekana ayrı bez kullanıyorum.

Şuna da dikkat ettim, aracı sonax cilalı şampuan ile yıkayınca yıkamacı deterjanına göre muhteşem farkettiriyor parlaklıkta.

Bir de çeşme suyu yerine (AKÇAY I BİLEN BİLİR) doğal yeraltı suyu kullanınca daha da fazla bir parlıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • John Shepard kullanıcısına yanıt
    Hocam ben size önem vermeyin demedim, bizde ailece arabalarla haşir neşir insanlarız (galeri vs) lakin bu kadar detaycı birini ilk defa gördüm.

Hani arabanın içini nemli bezle sildiririz vs lakin tazyik makinesi filtreli mi, kullandıkları ilaç kaçıncı sınıf diye de kontrol etmedik açıkçası.

Aracı fırçayla yıkatmadığımız, önce normal su üstüne döküp, tazyikli suyla çamuru vs alınıp sonrasında köpük makinesiyle köpüklettiğimiz, temiz sünger ile ovalandıktan sonra normal suyla köpüğü ve kalan çamuru akıtılıp, daha sonrasında da tekrar tayzikli suyla yıkatıldığını biliriz, oda bize yetiyor açıkçası.

Aracınızı sevmeniz güzel birşey, lakin sattıktan sonra yada ikinci el aldığınızda maalesef sizden önceki kişi de sonraki kişi de sizin kadar titiz ve hijyenik davranmamakta...

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.