Şimdi Ara

Otomobil Severler Sohbet Konusu. (422. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9.011
Cevap
49
Favori
127.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 420421422423424
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: amadeus99

En üst katlar esiyor. O kadar büyük sorun olmuyor klima.

Aşağıda 27'lik bir büyük salon tipi uyunacak odalara 9'luk yeterli.
    Birde uyunacak yerde asla üstünüze vurmamalı. Düz hava verip vermediğine yatağın yerine çok dikkat.

Ayrıca filtresi nerede kolay çıkıyor mu temizliği nasıl bakın. Ben öyle bir bosch aldım filtre temizliği işkenceydi.

Alıntıları Göster
    Alt katta o açık alanın arka tarafında 3 oda var hocam büyük bir klima olursa (45_48) aşağı kattaki o odalarıda tek başına soğutabilirmiyiz diye düşünüyoruz çünkü çocukların odaları orada olsun direk klimayla muhattap olmasınlar gibi bir düşüncemiz var.
    Bu büyük klimalar 20 metre ye kadar soğu hava gönderiyorlarmış buna güveniyorum açıkçası.
    Ne dersin bu fikre.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

Gördünmü fotoğrafları hocam.
    İşin aslı şu, aylardır ufaktan ufaktan ev bakmaya başlamıştım ama şimdi iş ciddiye bindi tabi, adananın iyi muhitlerinde eli yüzü düzgün evlerin kiraları çok yüksek (küçük ev bakma isteğim/şansım yok çünkü benim ailemde eşimin ailesi de farklı şehirlerde olduklarından bizde kalmaya gelirler, dolaysıyla toplamda en az yılın 2 ayı evde yatılı misafirimiz vardır bu nedenle 4+1 ev bakıyorum) birde insan bir standarta alışınca daha aşağısı olsun istemiyor şu an güzel bir sitede şehrin iyi bir mevkisinde sosyal donatıları olan güvenlikli bir sitede 4+1 bir evde oturuyoruz ve kirası 1000 tl hadi ben eski kiracıyım diyelim bugün sen kiralasan en fazla 1200-1300 lira ödersin. Ama adanada bu 'tür bir ev için 2500_3000 lira kira ödemek lazım oda hem ekonomil olarak hemde piskolojik olarak şu an bize zor geliyor. Bu sefer muhit iyi olsun ama ev daha eski sradan bir daire olsun diyorsun bunlar içinde yıllık 20_30 arası kira istiyorlar.
    Böyle olunca büyük arabayı satıp (hiç istemesemde başka çıkar yol kalmazsa mecburum) peşinat yapıp ev alayım diyorum bu seferde istediğim gibi evlere 600_700 li minimum rakamlar çıkıyor. Oda şu anki durumda zor.
    Hadi ev istediğimiz gibi olmasın desen bu seferde 500 lü rakamlara çıkmak gerekiyor ki sırf ev almış olmak için ev almış olacağız buda benim yapmak istemediğim birşey.

Gelelim o fotoğraftaki eve hani d segmenti sw nasıl tam benim istediğim tarz ise yüksek tavanlı geniş ferah bir evde, benim tam istediğim ev tipi ve fiyat o metrekarede bir ev için gerçekten çok uygun işte bu 2 şey beni olumsuz taraflarına rağmen o eve itiyor. Bununla birlikte evin sıfır olması experin evin değerinden fazla değer biçeceği söylemi, 0.79 luk krediye uygun oluşu gibi aşırı tahrik unsurlarıda cabası
    ama ısıtma soğutma maliyeti, son kat olması nedeniyle satışının zor olması (zaten bu nedenle o fiyata satmaya çalışıyorlar) 300 metrekarelik evin temizliği vesiare gözümü korkutmuyor değil.
    Bir alt kat 3+1 450 bin
    Son kat 6+1 500 bin
    İki gündür hesap kitap yapıyorum.
    Tahminlerim şöyle

Haziran temmuz ağustos eylül en az 1000 tl Mayıs ve ekim en az 500 tl soğutma gideri
    Aralık ocak şubat içinse en az aylık 1000 tl ısıtma gideri olacaktır. Dolyasıyla 8000 tl ısıtma soğutma için senelik para harcamak gerekebilir.

Peki bunun yerine normal 4+1 bi ev olsa ne olur yarı yarıya düşer mi? Düşerse bile yıllık 4000 lira fazla maliyete katlanmak çok mantıksız olurmu ne dersin.

Bu arada muhit hakkında çok fazla bilgim yok gidip muhiti beğenmezsem zaten isterse saray olsun ilgilenmem.

Alıntıları Göster
    Çatı düblex lerin bir kaç sıkıntılı durumu oluyor;

1- yalıtım meselesi: Eğer bina çatı yalıtımı iyi yapılmamışsa -ki genelde dikkat/önem verilmiyor. Kiracıysan sıkıntı ama ev sahibiysen yaptırıp kurtulabilirsin.
    2- Güneş enerji ısıtma sistemleri: Site/apt. tüm dairelerin günısıları haliyle yükarıda: zamanla akıtma yapıyor ve çoğu kiracı yönetim ilgilenmiyor. Dairenin bir
    duvarına yol bulup
    sızıntı/nem/küf yapabiliyor. Süreli damlayan akan yer tık tık/pıt pıt/ ses yapıyor. Bazen şamandıralar takılıyor, şakır şukur akıyor, usta gelene kadar akıyor.
    Evde otıuran şehirdışında oluyor, ilgilenecek kişi olmuyor vs...
    3- Sıcak ve soğuk oluyor: Isınma soğutma giderleri bir miktar artıyor. Örneğin İstanbul'daki Dublex evimizin üst katını kışın ısıtmak sorun, Alanyadaki kızkardeşimin
    Dublex evi yazın cehennem gibi ve gün ısı akıntı/nem sorunu var).

En üst katta oturmanın avantajı: Seni hiç kimse rahatsız edemez, ara katlar her zaman sorunlu kiracı/ev sahibine gebe. Bende bir üst komşu vardı neredeyse evi
    satıp geçecektim. Allah'tan yukarıyı birisi satın aldı, çıt çıkmıyor yıllardır.

Baktığın ev tipini bende beğeniyorum, yüksek tavanlı ferah. ısoğutma işini klima ile yapacaksın ama ben salon tipi almanı tavsiye etmem(başka yere taşınsan uymaz
    kullanılmaz vs.) ben olsam aşağıya 24.000Btu( odalara da 9.000Btu takar geçerdim. Zaten her yer buz gibi yapılmayacak, ortam serin ve kuru tutulacak. Gerektiğinde
    odalar aç kapa yapılır olur biter. Böylelikle tek bir salon tipine mahkum olunmamış olur. Kilmanında çok iyisini seçmene gerek yok orta halli her daim iş görür.

Şimdi bu maliyetler yeni geldiği için biraz fazla detay düşünülüyor. Daha önce alınmış yada evde hazır bir ürün olsa, klima aç kapat yada faturası/ne yaktığıı falan
    bunlar rutine bağlanıyor görünmüyor. nede olsa bir anlamda mecburi durum. Nasıl ki İnternet faturası artık gerekli ve ne kadar ödendiği bakılmıyorsa, bu klima işi de
    bizim memleketlerde yaşayanlar için böyle(tabi bu genişlik, gelir ve ödeme düzeyi ile de alakalı bir durum. Tabi biz her ne kadar mecburi ve önemsemiyoruz desekte...)

Mesela araç kliması açmakta bizde rutin hareket, 0.5lt fazla yakmış çok önemli ve hesap edilen bir gider kalemi değil.

Ev alma işime gelirsek: yerleşik düzende olsan hiç kiraya girme derim.

Ama şu an oturduğun ev ile Adana arasında epey fark oluşuyormuş. O kadar parayı kiraya boşa vermek! ne bileyim; havaya giden para gibi? Birde yıllık peşin veriliyor!

Şimdi kredilerde uygun, hesap etmek lazım. Kredi bitip ev senin olunca "hiç birşey ödememek" çok büyük bir lüks ve ferahlık sağlıyor. Araba her zaman alınır 508'i peşinat
    yapıp bu işe girişilebilir.5 yıllık kira giderini ve ev kredisi ödemelerini hesaplamak lazım. Evi alınca başka birsi ile muhatap olmamak da ayrı bir güzel,

3+1 iile 6+1 arasındaki 50.000TL farka bakıldığında mantıklı olan elbette 6+1 ev. Sıkıntı sorun(sızıntı/akıntı/yalıtım vs.) olur mu? Olursa ev senin yaptır kurtulursun
    Maliyeti arttırır ama çözümü var...Tabi bu aradaki farkın sebebini de araştırmak evi yerinde detaylı incelemek lazım. Belki klasik 4+1 bir dublex daha iyi bir seçenek
    olabilir. Adanaya gidip semt semt incelemek gerek?

Ben Hiç ev almayı düşünmüyorken, anlık kararla ev aldım. İyiki de almışım. Bazen fazla hesap yapmakta yanlış kararlara yol açabilir, kafa bulanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 23 Mayıs 2020; 20:47:52 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

Çatı düblex lerin bir kaç sıkıntılı durumu oluyor;

1- yalıtım meselesi: Eğer bina çatı yalıtımı iyi yapılmamışsa -ki genelde dikkat/önem verilmiyor. Kiracıysan sıkıntı ama ev sahibiysen yaptırıp kurtulabilirsin.
    2- Güneş enerji ısıtma sistemleri: Site/apt. tüm dairelerin günısıları haliyle yükarıda: zamanla akıtma yapıyor ve çoğu kiracı yönetim ilgilenmiyor. Dairenin bir
    duvarına yol bulup
    sızıntı/nem/küf yapabiliyor. Süreli damlayan akan yer tık tık/pıt pıt/ ses yapıyor. Bazen şamandıralar takılıyor, şakır şukur akıyor, usta gelene kadar akıyor.
    Evde otıuran şehirdışında oluyor, ilgilenecek kişi olmuyor vs...
    3- Sıcak ve soğuk oluyor: Isınma soğutma giderleri bir miktar artıyor. Örneğin İstanbul'daki Dublex evimizin üst katını kışın ısıtmak sorun, Alanyadaki kızkardeşimin
    Dublex evi yazın cehennem gibi ve gün ısı akıntı/nem sorunu var).

En üst katta oturmanın avantajı: Seni hiç kimse rahatsız edemez, ara katlar her zaman sorunlu kiracı/ev sahibine gebe. Bende bir üst komşu vardı neredeyse evi
    satıp geçecektim. Allah'tan yukarıyı birisi satın aldı, çıt çıkmıyor yıllardır.

Baktığın ev tipini bende beğeniyorum, yüksek tavanlı ferah. ısoğutma işini klima ile yapacaksın ama ben salon tipi almanı tavsiye etmem(başka yere taşınsan uymaz
    kullanılmaz vs.) ben olsam aşağıya 24.000Btu( odalara da 9.000Btu takar geçerdim. Zaten her yer buz gibi yapılmayacak, ortam serin ve kuru tutulacak. Gerektiğinde
    odalar aç kapa yapılır olur biter. Böylelikle tek bir salon tipine mahkum olunmamış olur. Kilmanında çok iyisini seçmene gerek yok orta halli her daim iş görür.

Şimdi bu maliyetler yeni geldiği için biraz fazla detay düşünülüyor. Daha önce alınmış yada evde hazır bir ürün olsa, klima aç kapat yada faturası/ne yaktığıı falan
    bunlar rutine bağlanıyor görünmüyor. nede olsa bir anlamda mecburi durum. Nasıl ki İnternet faturası artık gerekli ve ne kadar ödendiği bakılmıyorsa, bu klima işi de
    bizim memleketlerde yaşayanlar için böyle(tabi bu genişlik, gelir ve ödeme düzeyi ile de alakalı bir durum. Tabi biz her ne kadar mecburi ve önemsemiyoruz desekte...)

Mesela araç kliması açmakta bizde rutin hareket, 0.5lt fazla yakmış çok önemli ve hesap edilen bir gider kalemi değil.

Ev alma işime gelirsek: yerleşik düzende olsan hiç kiraya girme derim.

Ama şu an oturduğun ev ile Adana arasında epey fark oluşuyormuş. O kadar parayı kiraya boşa vermek! ne bileyim; havaya giden para gibi? Birde yıllık peşin veriliyor!

Şimdi kredilerde uygun, hesap etmek lazım. Kredi bitip ev senin olunca "hiç birşey ödememek" çok büyük bir lüks ve ferahlık sağlıyor. Araba her zaman alınır 508'i peşinat
    yapıp bu işe girişilebilir.5 yıllık kira giderini ve ev kredisi ödemelerini hesaplamak lazım. Evi alınca başka birsi ile muhatap olmamak da ayrı bir güzel,

3+1 iile 6+1 arasındaki 50.000TL farka bakıldığında mantıklı olan elbette 6+1 ev. Sıkıntı sorun(sızıntı/akıntı/yalıtım vs.) olur mu? Olursa ev senin yaptır kurtulursun
    Maliyeti arttırır ama çözümü var...Tabi bu aradaki farkın sebebini de araştırmak evi yerinde detaylı incelemek lazım. Belki klasik 4+1 bir dublex daha iyi bir seçenek
    olabilir. Adanaya gidip semt semt incelemek gerek?

Ben Hiç ev almayı düşünmüyorken, anlık kararla ev aldım. İyiki de almışım. Bazen fazla hesap yapmakta yanlış kararlara yol açabilir, kafa bulanıyor.

Alıntıları Göster
    Hocam detaylı açıklama için çok teşekkür ederim.
    Bu çatı yalıtımına bakmak aklımdaydı ama güneş enerjisi durumu hiç aklıma gelmemişti.
    Onların ne nalet sıkıntılar açtığını her sene yazlıkta görüyorduk bi gidersin bir yerinden su kaçırır tavan kabarmış, bir sene gidersin çalışmıyor, bir sene gidersin samandıra sı sıkıntı çıkarmış veaaire vesaire
    Koca binada 30 daire var olduğunu düşününce evet çok sıkıntılı bir durum oluşturabilir, bunu yazdığın çok iyi oldu valla
    Klima konusunda ise haklısın aslında duvar tipi klimalarda olabilir bi fiyat fayda hesabı yapmak gerekebilir ama o fotoğrafları olan ev olursa zaten orayı satın almak gerekiyor salon tipi klimayı evin demirbaşı olarak düşünmek lazım.
    Ama şu güneş enerjisi olayı gözümü korkuttu eğer bakmaya gidebilirsek bu aklımda olacak tekrar sağol👍

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 23 Mayıs 2020; 15:51:5 >

• quote:

Hocam detaylı açıklama için çok teşekkür ederim.
    Bu çatı yalıtımına bakmak aklımdaydı ama güneş enerjisi durumu hiç aklıma gelmemişti.
    Onların ne nalet sıkıntılar açtığını her sene yazlıkta görüyorduk bi gidersin bir yerinden su kaçırır tavan kabarmış, bir sene gidersin çalışmıyor, bir sene gidersin samandıra sı sıkıntı çıkarmış veaaire vesaire
    Koca binada 30 daire var olduğunu düşününce evet çok sıkıntılı bir durum oluşturabilir, bunu yazdığın çok iyi oldu valla
    Klima konusunda ise haklısın aslında duvar tipi klimalarda olabilir bi fiyat fayda hesabı yapmak gerekebilir ama o fotoğrafları olan ev olursa zaten orayı satın almak gerekiyor salon tipi klimayı evin demirbaşı olarak düşünmek lazım.
    Ama şu güneş enerjisi olayı gözümü korkuttu eğer bakmaya gidebilirsek bu aklımda olacak tekrar sağol👍

Alıntıları Göster
    Yeni tip apartmanlarda yan taraftan ayrı giriş yapılır çatıya. güneş enerjisi için zaten yer hazırdır.çatı ise kaplama ile geliyor akma falan gibi şeyler artık tarih oldu.

Salon tipi ile tüm aşağıyı soğutma olmaz. Odalar gene ister.

• quote:

Yeni tip apartmanlarda yan taraftan ayrı giriş yapılır çatıya. güneş enerjisi için zaten yer hazırdır.çatı ise kaplama ile geliyor akma falan gibi şeyler artık tarih oldu.

Alıntıları Göster

• quote:

Alıntıları Göster
    6-8 daire için ayrı bir yerden giriş ve belli bir alan, belki! uygulama olarak kolay ama 15-20 daireli apt. için zaten daire başı günısı çatıyı tamamen kaplıyor.

Daha önce kiracı olarak oturduğum 12 katlı 24 daireli yerin çatısı 2/3'ü kaplıydı. Alanyadaki daire 4 kat 8 daire, günısılar ortada bir alanda yer yapılarak oturtulmuş
    ama oturtulan alanın gideri bizim çatıya sızıyor oradan yol bulup dublexin iç merdiven boşluğuna, her gidildiğinde bir tantana bir tamirat bir stres...
    2 yıldır hiç gidilmedi kimbilir ne hale gelmiştir??

Bizim 6 daireli apartmanın en üst çatı kaplama, ama dublex günısıları(bunlar normal dairelerden farklı oluyor, şimdi öyle mi bu sistemler bilmiyorum?) her zaman
    sorun ve akıtıyor. Çatıdaki kaplamada kireç bırakıyor bu kireş zamanla taşlaşıp güneş ısısı ile kopup yağmur/su vasıtası ile trerasa oradan da giderlere...

Giderler hep tıkalı sorun yaratıyor, bizim apartmanda!

Sürekli aynı yere doğru akıtan günısı üzünden çatı kaplaması zamanla oralardan deforme oluyor ve bir yerden zayıflıyor, Dublexlerin üst kat odalarına sızma yaptı.
    üzün süre kiracılar vardı ve ev sahipleri ilgilenmedi, hep küf içinde kaldılar, ev sahipleri gelip otumaya karar verince çatıyı ve kaplamalarıı mecburen yenilediler.

Ben ve 2 ev sahibi günısıların sürekli derdinden(evde 2. bir ısıtma sistemi var ise hava yapıyor,şamandıra bozuluyor ve tamirat istiyor) dolayı iiptal ettirdik
    (zaten ömrünü de tamamlamıştı). 5 senedir termosifon kullanıyoruz sürekli 60 derece duruyor ve sıcak su her daim hazır. kabaca 20Tl ek elektrik maliyeti
    vardır, uğraşmaktan bıkmıştım günısı derdinden. Günısı o zamanlar 2.000TL gibi bir şeydi? 2000TL/20TL=8 yıl yapar. Zaten ömrü 8-10 yıl. Benim için ikisi de aynı kapı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 23 Mayıs 2020; 21:22:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

6-8 daire için ayrı bir yerden giriş ve belli bir alan, belki! uygulama olarak kolay ama 15-20 daireli apt. için zaten daire başı günısı çatıyı tamamen kaplıyor.

Daha önce kiracı olarak oturduğum 12 katlı 24 daireli yerin çatısı 2/3'ü kaplıydı. Alanyadaki daire 4 kat 8 daire, günısılar ortada bir alanda yer yapılarak oturtulmuş
    ama oturtulan alanın gideri bizim çatıya sızıyor oradan yol bulup dublexin iç merdiven boşluğuna, her gidildiğinde bir tantana bir tamirat bir stres...
    2 yıldır hiç gidilmedi kimbilir ne hale gelmiştir??

Bizim 6 daireli apartmanın en üst çatı kaplama, ama dublex günısıları(bunlar normal dairelerden farklı oluyor, şimdi öyle mi bu sistemler bilmiyorum?) her zaman
    sorun ve akıtıyor. Çatıdaki kaplamada kireç bırakıyor bu kireş zamanla taşlaşıp güneş ısısı ile kopup yağmur/su vasıtası ile trerasa oradan da giderlere...

Giderler hep tıkalı sorun yaratıyor, bizim apartmanda!

Sürekli aynı yere doğru akıtan günısı üzünden çatı kaplaması zamanla oralardan deforme oluyor ve bir yerden zayıflıyor, Dublexlerin üst kat odalarına sızma yaptı.
    üzün süre kiracılar vardı ve ev sahipleri ilgilenmedi, hep küf içinde kaldılar, ev sahipleri gelip otumaya karar verince çatıyı ve kaplamalarıı mecburen yenilediler.

Ben ve 2 ev sahibi günısıların sürekli derdinden(evde 2. bir ısıtma sistemi var ise hava yapıyor,şamandıra bozuluyor ve tamirat istiyor) dolayı iiptal ettirdik
    (zaten ömrünü de tamamlamıştı). 5 senedir termosifon kullanıyoruz sürekli 60 derece duruyor ve sıcak su her daim hazır. kabaca 20Tl ek elektrik maliyeti
    vardır, uğraşmaktan bıkmıştım günısı derdinden. Günısı o zamanlar 2.000TL gibi bir şeydi? 2000TL/20TL=8 yıl yapar. Zaten ömrü 8-10 yıl. Benim için ikisi de aynı kapı.

Alıntıları Göster
    Otomobilcinin düşündüğü evde doğalgaz var gibi. Zaten çoğu daire hiç kurdurmaz bile. Kombi varken aşırı anlamsız olur. 4000 TL şu anda düzgün sistem. 10 yıl sonra eskiyecek. Değmez.

Basınçlı sistem koyuyorlar çatı dubleksi için. Üstte ekstra bir depo daha ile kapalı sistem oluyor.

Yeni güneş enerjileri eskisi kadar sıkıntı değil. Ama kaplamalara dikkat etmek arada sıkıntı çıkaran enerji var mı bakmak lazım.

Bizim çatı dubleksi dairede 5 senede sorun çıkmadı ama yeni bina buna uygun hazırlanmış.
    Yalnız yan duvardan su aldı yatay yağmurda. Çatı kaplamalarını uzattık. Artısı eksisi var her şeyin işte.

Yeni ev için doğalgaz gelecek seneye bende doğalgaza geçerim sanırım.

• quote:

Otomobilcinin düşündüğü evde doğalgaz var gibi. Zaten çoğu daire hiç kurdurmaz bile. Kombi varken aşırı anlamsız olur. 4000 TL şu anda düzgün sistem. 10 yıl sonra eskiyecek. Değmez.

Basınçlı sistem koyuyorlar çatı dubleksi için. Üstte ekstra bir depo daha ile kapalı sistem oluyor.

Yeni güneş enerjileri eskisi kadar sıkıntı değil. Ama kaplamalara dikkat etmek arada sıkıntı çıkaran enerji var mı bakmak lazım.

Bizim çatı dubleksi dairede 5 senede sorun çıkmadı ama yeni bina buna uygun hazırlanmış.
    Yalnız yan duvardan su aldı yatay yağmurda. Çatı kaplamalarını uzattık. Artısı eksisi var her şeyin işte.

Alıntıları Göster
    Pek gerekli görmüyordum ama bende bu kışa doğru doğalgaza geçeceğim.

• quote:

Alıntıları Göster
    Yan duvardan su alma diyince, şu fotoğrafta (daha boya falan atılmamış hali ve tam belli oluyormu bilmiyorum ama su lekeleri var. Bu inşaat olduğu içinmidir yoksa dediğin gibi bir durumdanmıdır acaba?

• quote:

Yan duvardan su alma diyince, şu fotoğrafta (daha boya falan atılmamış hali ve tam belli oluyormu bilmiyorum ama su lekeleri var. Bu inşaat olduğu içinmidir yoksa dediğin gibi bir durumdanmıdır acaba?

Alıntıları Göster
    O duvar dıştan ve tavan köşesinden su almış. nemlenen/ıslanan yerler kuruyunca lekesi kalmış. Tavan alçıpanları da sararmış lekeli.

Hatta, yuvarlak içine aldığın dairenin sol kenarındaki duvar kenarına düz olsun diye atılan ve alçı sonrası içte kalan çıta da çatlamış, boydan boya ince siyah çizgi görüyorum.
    Bu en soldaki yatay çıkıntı çizgisinde de var. yada fotonun kalitesiz durumu beni yanıltıyor? Orjinal fotoyu görsem daha net yorum yapardım.

• otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Adana ya gelecekseniz size kuzey adanayı öneririm.
    Turgut özal bulvarın şehrin en gelişmiş lokasyonudur.
    Kenan Evren bulvarı,baraj yolunun kuzeyi de oturmak için idealdir.
    Kesinlikle sosyal alan ve aktivite var diye gürselpaşayı tercih etmeyin.Yazın daha sıcak olur kuzey adana ya göre,kışın da hava kirliliği fazladır, eşinizle ve çocuklarınızla gezmek te sorundur.
    Kuzey Adana da 24 saat rahatlıkla gezebilirsiniz.
    Çocuklarınız okul çağında ise hayalpark çevresini de düşünün,en iyi okullar o çevrede bulunur.
    Ev kiralarına gelirsek 2000 liraya 4+1 200 metrekare gayet güzel ev bulursunuz,ama genelde bizim burada kiralar yıllık.
    Ben de evimi yıllık 13.000 liraya verdim,ev 165 metrekare 3+1 Turgut özal bulvarında.8 katlı binanın 5.katı GD cepheli ve göl manzaralı.

• quote:

Orijinalden alıntı: arda2007

Adana ya gelecekseniz size kuzey adanayı öneririm.
    Turgut özal bulvarın şehrin en gelişmiş lokasyonudur.
    Kenan Evren bulvarı,baraj yolunun kuzeyi de oturmak için idealdir.
    Kesinlikle sosyal alan ve aktivite var diye gürselpaşayı tercih etmeyin.Yazın daha sıcak olur kuzey adana ya göre,kışın da hava kirliliği fazladır, eşinizle ve çocuklarınızla gezmek te sorundur.
    Kuzey Adana da 24 saat rahatlıkla gezebilirsiniz.
    Çocuklarınız okul çağında ise hayalpark çevresini de düşünün,en iyi okullar o çevrede bulunur.
    Ev kiralarına gelirsek 2000 liraya 4+1 200 metrekare gayet güzel ev bulursunuz,ama genelde bizim burada kiralar yıllık.
    Ben de evimi yıllık 13.000 liraya verdim,ev 165 metrekare 3+1 Turgut özal bulvarında.8 katlı binanın 5.katı GD cepheli ve göl manzaralı.
    Hocam hayal park civarı benimde ilk tercihim okullar nedeniyle
    Buhara, vakıfbank ortaokulu, mehmet kayhan gibi okullar yüzünden oraya yoğunlaştım ama eli yüzü düzgün kapalı mutfaklı 4+1 bir ev uygun fiyata bulamadım.
    Beğendiğim evler 25_30 civarında buda bana yüksek geliyor.
    Sizce yüzüncüyıl tarafı nasıldır. Altıneller kampüsü civarı.
    Birde son kat evlerle arakat evler arasında çok ciddi fiyat farkı var bu neden böyle yani bulunduğum şehirde son kat 450 ise bir altı en fazla 500 olur.ama adanada 450 ye 550_600 gibi (rakam örnek olsun diye yazıldı) gözlemliyorum.

Kesinlikle 100.yıldan uzak durun,büyük bir altyapı sorunu var,sürekli şu baskınları ile gündeme gelir,Adana nın yaşam alanlarına uzak vd 500.000-600000 gibi rakamlar çok fazla.
    Ben size 500.000 e mavi bulvarda 3.kat yüksekliğinde 1.kat 400 metrekare 4+1 evi (yol üstü) 500.000 alırım hatta daha da aşağı.
    Siz çocuklar varsa okul için hayalpark civarına bakın,benim kızım buhara mezunu geçen sene,oğlumda bu yıl 7.sınıf,ayrıca ben de buhara da öğretmenim.
    Adana da son kat ile ara katlar arasında 50.000 fark olduğunu ilk defa sizden duydum.10-20.000 fark var.
    Uzun yıllar Adana da kalmayacaksınız ev almayın,burda fiyat kira oranı 20 yılı geçiyor.
    Yaz sıcağı hariç ,gayet ucuz ve medeni bir şehirdir ben bütün türkiye yi görmüş biri olarak diyorum.Belki adanalı olduğum için subjektif değerlendirebilirim.
    Yardımcı olmamı istediğiniz bir konu olursa seve seve yardım ederim.

• quote:

Kesinlikle 100.yıldan uzak durun,büyük bir altyapı sorunu var,sürekli şu baskınları ile gündeme gelir,Adana nın yaşam alanlarına uzak vd 500.000-600000 gibi rakamlar çok fazla.
    Ben size 500.000 e mavi bulvarda 3.kat yüksekliğinde 1.kat 400 metrekare 4+1 evi (yol üstü) 500.000 alırım hatta daha da aşağı.
    Siz çocuklar varsa okul için hayalpark civarına bakın,benim kızım buhara mezunu geçen sene,oğlumda bu yıl 7.sınıf,ayrıca ben de buhara da öğretmenim.
    Adana da son kat ile ara katlar arasında 50.000 fark olduğunu ilk defa sizden duydum.10-20.000 fark var.
    Uzun yıllar Adana da kalmayacaksınız ev almayın,burda fiyat kira oranı 20 yılı geçiyor.
    Yaz sıcağı hariç ,gayet ucuz ve medeni bir şehirdir ben bütün türkiye yi görmüş biri olarak diyorum.Belki adanalı olduğum için subjektif değerlendirebilirim.
    Yardımcı olmamı istediğiniz bir konu olursa seve seve yardım ederim.
    Aaa çok iyi oldu hocam yazmanız o zaman çünkü benimde ilk tercihim buhara okulu (oğlan basketbolcu ve okul takımı sadece buharada var)
    Benimde ilk tercihim kiralamak zaten çünkü ev almak için araba mı satmam gerekir ki hiç istemediğim bir şey.
    Sizi bulmuşken bir iki soru sorsam vaktiniz olunca cevaplarsanız sevinirim.
    Buharanın kayıt yaptığı yerlerin sınırı tam olarak neresi acaba.
    Birde annesi babası çalışan çocuklar okuldan sonra o civarlarda ne yapıyorlar kaliteli etüd merkezi, dil kursu vesaire gibi yerler varmı bu konuda bilginiz varsa çok makbule geçer.

Kayıt sınırları temmuz sonunda belli oluyor,ama toros mahallesindeki tek ortaokul biziz.
    Sabahçı ve öğrenciyiz,tam gün değiliz kısaca.
    Okul 2000 öğrencili büyük bir okul.Sınıf mevcutlarımız 30-35 arası.
    7.ve 8.sınıflar sabahçı,5.ve 6.sınıflar öğlenci.
    Okul Adananın en elit semtlerinden birinde,çevresinde istemediğiniz kadar dil kursu,resim kürsü,müzik kursu ve etüt merkezi var ve bunlar öğrencilerimizin gittiği ve gayet memnun olduğu kurslar.
    Hayalparkın içinde açik ve kapalı yüzme havuzu,basket sahası ve devasa bir park var.
    Okulun hemen yanında yine basket sahası ve torosspora ait halı saha var.
    Toros mahallesinin hepsi barış manço bulvarı hariç bizim kayıt sınırlarımızda idi geçen sene,ayrıca işyeriniz toros mahallesinde ise,başla bir semtte otursanız dahi okula kayıt yaptırırsınız.
    Siz genede temmuz ayında bir okula gelin kayıt sınırlarını öğrenin.

• quote:

Kayıt sınırları temmuz sonunda belli oluyor,ama toros mahallesindeki tek ortaokul biziz.
    Sabahçı ve öğrenciyiz,tam gün değiliz kısaca.
    Okul 2000 öğrencili büyük bir okul.Sınıf mevcutlarımız 30-35 arası.
    7.ve 8.sınıflar sabahçı,5.ve 6.sınıflar öğlenci.
    Okul Adananın en elit semtlerinden birinde,çevresinde istemediğiniz kadar dil kursu,resim kürsü,müzik kursu ve etüt merkezi var ve bunlar öğrencilerimizin gittiği ve gayet memnun olduğu kurslar.
    Hayalparkın içinde açik ve kapalı yüzme havuzu,basket sahası ve devasa bir park var.
    Okulun hemen yanında yine basket sahası ve torosspora ait halı saha var.
    Toros mahallesinin hepsi barış manço bulvarı hariç bizim kayıt sınırlarımızda idi geçen sene,ayrıca işyeriniz toros mahallesinde ise,başla bir semtte otursanız dahi okula kayıt yaptırırsınız.
    Siz genede temmuz ayında bir okula gelin kayıt sınırlarını öğrenin.
    İlginize teşekkür ederim tekrar.

• quote:

İlginize teşekkür ederim tekrar.

Alıntıları Göster
    Oncelikle tum otomobil severlerin bayramini kutlarim.

Hocam merhabalar nasilsiniz gorusmeyeli ?

Klima konusunda dusundugunuz evin fotolarini gordumde. Navizane fikirlerimi soyleyeyim dedim.

Uzun sure arastirip icine sinen sw 508 i bile satmayi dusunuyorsaniz . Butce 500-600 leri planliyorsaniz.

Adana emlak piyasasini bilmiyorum ama ustun koru goz attigimda piyasanin sisik oldugunu gozlemledim.

Ben sizin yerinizde olsam sw 508 i satmam bir dahasi zor bulunur o tarz bir aracin. Adanada kiraya cikarim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smasher3670 -- 6 Ağustos 2020; 11:24:24 >

• İyi bayramlar yahu hatlar meşgul birde. Bir tuhaf bayram oldu neyse.

• quote:

Orijinalden alıntı: smasher3670

Oncelikle tum otomobil severlerin bayramini kutlarim.

Hocam merhabalar nasilsiniz gorusmeyeli ?

Klima konusunda dusundugunuz evin fotolarini gordumde. Navizane fikirlerimi soyleyeyim dedim.

Uzun sure arastirip icine sinen sw 508 i bile satmayi dusunuyorsaniz . Butce 500-600 leri planliyorsaniz.

Adana emlak piyasasini bilmiyorum ama ustun koru goz attigimda piyasanin sisik oldugunu gozlemledim.

Ben sizin yerinizde olsam sw 508 i satmam bir dahasi zor bulunur o tarz bir aracin. Adanada kiraya cikarim.

Alıntıları Göster
    Bende bütün arkadaşların bayramını kutlarım sağlıkla mutlulukla nice bayramlara inşallah.

Hocam 508 i satmamak için ve eşime hırpalatmamak için hiç gereği yokken 2. Arabayı aldım ben(kasko vergi sigorta falan senede 2000 km kullanılacak araç için extradan ödüyorum), bu araca senede harcadığım parada geçmiş 10 senedeki bütün arabalarıma harcadığım paradan daha fazladır o yüzden bu aracı satmak benim için kolay bir karar değil seviyorum keratayı. Seninde yazdığın gibi satarsam bir daha kesinlikle yerine koyamam çünkü emsali yok ve artık gelmiyorda. Biraz daha yeni d segmenti sw lar 2015_2016 200 lü rakamları geçtiler sıfır d segmenti sw zaten ya yok yada buldun diyelim 270_300 bandında o yüzden arabayı satmayı düşünmek ve dolaysıyla ev almak benim için en son karar.

Zaten aklımda ev almak gibi bir düşünce de yok. çünkü işin doğrusu ev alacak peşinatımda yok.
    O evin özel durumları olduğu için (tam istediğim gibi bir ev, expertiz değeri yüksek dolaysıyla ulaşabilme imkanım var, başka bir ev aynı fiyatta olsada ulaşamıyorum zaten, kredi oranı 0, 79 veaaire vesaire) ilgileniyoruz.
    Yoksa başka alternatif satılık ev arayışım yok.
    Ama herşeyden önemlisi benim için muhit, çünkü çocuklar var yukarıda hocamız muhitle ilgili tavsiye etmediğini yazınca benim hevesim kaçtı zaten.
    O yüzden en başta olduğu gibi en mantıklısı iyi muhit ve kiralık ev bakalım şu anda il dışına çıkamadığımız için internetten takipteyim.
    Bakalım herşey kısmet işi.

Bu arada ege ve akdenizde müstakil ev hayalim yok ama bir bahçe yapma hevesim var bakalım önce ev işini bir çözelim hayatı adanada bir oturtalım şartlar imkanlar el verirse 5_10 dönüm bir yer alıp toprakla uğraşmaya başlama niyetim var ama hayat bizim planladığımız gibi gitmiyor bak arabayı hazırladık işleri planladık (nisan ayında ara tatilde) herşeyi ayarladık otel rezarvasyonlarını yapıp paralarını bile ödedik be gemiyi (508) suya indirelim dedik bi karadeniz turuna çıkalım hatta yetinmeyip peşine doğu anadolu nun vangölünün üst tarafınıda dahil ederek yol yapalım istedik. Sonrasında mayıs ayı için bi fethiye yapalım planı yapmıştık arkadaşlarla (çadır) kısacası şubat ortasında yaptığımız plana göre araç 3 ayda 10.000 km yol yapacaktı. Bak duruma 500 km yol yapamadık o yüzden artık daha kısa süreli plan yapmayı içinde bulunduğumuz zamanı iyi değerlendirme yi öncelik yaptım kendime herşeyin başı sağlık sağlık olsunda gerisi bir şekilde iyi kötü çözülüyor.

• quote:

İyi bayramlar yahu hatlar meşgul birde. Bir tuhaf bayram oldu neyse.
    Boy boy reklam yapmakla bir halt olmadığını böyle zamanlarda görüyoruz işte. Allah korusun bi afet olduğu zaman da hiçbir işe yaramıyor o çok övündükleri alt yapıları, yatırımları...

Neyse, herkesin bayramı kutlu olsun

• 
Sayfa: önceki 420421422423424
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.