Şimdi Ara

otomobil ses sistemlerini evde çalıştırmak isteyenler OKUSUN.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
27.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Maşallah. insanın canı çekiyor görünce.
  • quote:

Orijinalden alıntı: marantz

Arkadaşlar uzun yıllardır bu sorular sorunlar ve denemelerle çok karşı karşıya kaldım, o yüzden özellikle stereo ses sistemleri ana başlığı altında böyle bir konu açan, bazı arayışlarda olan arkadaşlara yardımcı olmak istedim.

bu tip denemeleri bundan 16 yıl öncesinde daha insanlar oto audio nun ne olduğu bilmezken "subwoofer lara tepsi dendiği dönemlerde evde denemeler yaparak kendi geliştirdiğim filtreleri deneyerek küçük bir ilde yığınla para verilip alınmış oto ses sistemlerini yanlış bağlantılarını ücretsiz düzelterek başlamıştım..

bir çok arkadaşım bu oto ses sistemlerini eve kurdular çok uğraştılar bende yeri geldi onlara yardımcı oldum kimi zaman bende (dememeler hariç) böyle bir sistem yapmak istedim ama mantığımı öne sürdüğüm zaman bu uygulamanın zaman ve para kaybından başka birşey olmayacağını anladım

Evde oto ses sistemi kurlumu ve getirileri

1.besleme sorunu

2.kullanışlı olmaması

3.anten ve yerleşim konusu

4. kablolama ve dağınıklık

5.akustik sorunlar

6. omaj güç değer sorunları

7.çirkin görünüm

1. besleme sorunu: bence başlıca en büyük sorunlardandır, bazı denemeler ve bazı güç üniteleri ile bu sorunu çözmeye çalışılsada asla ve asla istenilen amper değerleri evde elde edilemez elde edilse bile otombilde randımanı vermez bu cihazlar peak değerlerini oto besleme sistemine göre ayarlanmışlardır.

2. kullanışlı olmaması:otomobiller için üretilen cihazların genelde ev içinde diğer sistemler kadar kullanışlı olmadığı aşikardır.

3. anten ve yerleşim konusu: radio dinlemek için mutlaka pasif 75ohm bir anten bağlantısı gereklidir buda özel jacklar sayedinde otomobile uyumlu şekilde yapılmıştır ayrıca sistemin küçük ve hafif olması sabitleme açısından ayriyetten bir maliyet ve çirkin görünüm oluşturur

4. kablolama ve dağınıklık: yüksek değerdeki kalın kablolar çok karmaşık bağlantılarıda beraberinde getirmektedir. bu durum hem salkım saçak bir görünüme sebeb verir ayriyeten amfilerin bağlanması bu durumu dahada karışıklaştırır

5. akustik sorunlar: otomobil içindeki akustik yapı için üretilmiş oto hoparlörleri asla otomobil içindeki yoğun loud sesi başka hiç bir mekanda vermezler buna subwoofer larda dahildir. kabin hesapları her nekadar doğru yapılsada bu hoparlörlerden istenilen sonuç alınsa bile kalitede ödün verilmesi gerekir.

6.omaj ve güç sorunları: yeterli amperde besleme alamayan cihaz farklı omaj ve güç değerlerinde çalışır buda sesteki kirliği arttırır duyumu fazlasıyla bozabilir.

7.çirkin görünüm: ben bu yukardaki maddelerin hepsini geçtim, hallettim, süprde bir kasa yaptım üzerinide halıfleks döşedim harika oldu diyorsanız zevkler ve renkler taştışılmaz.. otomobil içinde oldığı groove akustik sound un aynısını evde duyamak çok normaldir çünkü bu sistemler otomobiller için yapılmışlardır zaten dahilinde ses sistemi olan bir otomobil için bir hopalör kabininin içi gibidir.

/>

/>

/>

MARANTZ KARDEŞİM....

EGER SEN GERÇEKTEN EVİNE OTO MÜZİK SİSTEMİNİ BU ŞEKİL KULLANDIYSAN K.B AMA BENCEDE HEM GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞMUŞ HEMDE FAZLA YER KAPLAMIŞ.SEN ZATEN BU İŞİ HOBİ OLARAK DEĞİLDE UKALACA YAPTIGINI ZANNETME GİBİ Bİ TABİR KENDİ ÜZERİNE KULLANARAK BİZLERE AŞILAMAYA CALIŞMIŞSIN.EGER İSTERSEN BEN HER PARCASI İLE KENDİ EL EMEĞİMLE GÖZ NURUMLA VE BÜTÜN ZEVKLERİMLE ORTAYA CIKARDIGIM SES SİSTEMİMİ GÖSTEREYİM SANADA SEN O ZAMAN GÖR YAPTIGINI ZANNETME NASIL OLUYOMUŞ.KİMSENİN YAPTIGI UGRAŞTIGI EMEK HARCADIGI HOBİLERİNE SEN YAPTIGINI ZANNETME DİYE Bİ TABİR KULLANMA HAKKINI SANA KİMSE VERMİYO.AYRICA BAŞKA ARKADAŞLARI BİLEMEM AMA BEN YILLARDIR EVDE SES SİSTEMLERİ ÜZERİNE AMATÖRCE UGRAŞIR VE HEP MERAK EDERİM...VE EN SONUNDA KENDİM 200 MİLYONA (BAK DİKKAT ET 200 MİLYON) OLUŞTURDUGUN SES SİSTEMİNİ KENDİ NİŞANIMDA KULLANDIM VE GÖRENLER HAYRETE DÜŞTÜ NASILYAPMIŞ BUNU DİYE....

YANİ DEMEM OKİ BU İŞLER ZEVK İŞİ UGRAŞANLAR İÇİN FİKİRLERİ PAYLAŞABİLİRİZ...KİMSENİN HEVESİNİ KIRMANIN ALEMİ YOK VE KİMSEYEDE KÜÇÜMSEYİCİ TABİR KULLANMAYA GEREK HİÇ YOK...

• Merhaba arkadaşlar,
    Benim elimde bi çift pioneer TS-A6913IS hoparlör var, özellikleri:

Maximum güç 500 Watt

Nominal güç 80 Watt

Empedans 4Ω

bunları otomobil dışında çalıştırmak istiyorum.
    besleme için neye ihtiyacım var (adaptör vs.) bir de
    pahalı olmayacak bir amfi önerebilir misiniz?

yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler

ridwanoz
  • mesela bu amfi vatanda roadster amfi üstte yazdığım iki hoparlörü besleyebilir mi?
  • eskiden uğraşırdım rahat 20 çift hoparlör harcamışımdır bu hobi için.

beklenene yakın performanslar elde ediyordum ama zamanla maddi kaynakların azalması ve ev değiştirince de yapacak yerin kalmayışı bu hobimin son bulmasına sebep oldu.
  • oto müzik sistemini evde kullanan birisi olarak çok zevkli ve keyif verdiğini söyleyebilirim yaklasık 15 20 yıldır bu işin içindeyim hiç sıkıntı vermedi zevk meselesi tabi herkesin görüşüne saygı duymak lazım ama bi kere başladınmı bu işe kopamıyosunuz yeni başlayan veya başlamak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim.
  • valley4891_sony kullanıcısına yanıt
    Benim eski bir Pioneer müzik setim var. Radyosu istasyonları otomatik arayan değil, CD oynatıcısı da yok. Bu yüzden Goldmaster DVD-5090 alıp bağlamak istedim. Yani müzik setinin anfisini ve hoparlörlerini kullanacağım. Bu yüzden fazla güce ihtiyacım olmayacak diye düşünüyorum. Kaç amperlik bir adaptör almam lazım sizce. Yanıldığım bir yer varmı?
  • Evde bir cok sistem denedim cift 30cm baslara kadar en sonunda temiz orta ayar sesin 1 cift komp+1 adet bas oldugunu tespit ettim bas buyuk olursa biraz kafa agritiyor ama simdi sistemi kaldirdim.montaj ve baska sorunu olanlara yardimci olurum msj atabilirsiniz.
    Edit:kabinin ici ince sunger kapli sesteki ugultulari yok ediyor icini kesinlikle yalitin ben sunger kullandim.

otomobil ses sistemlerini evde çalıştırmak isteyenler OKUSUN..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi porsche911turbo -- 18 Şubat 2014; 1:49:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben bi ara elyaf dosemistim bass kabinine sesi oldugu gibi disari atiodu gayet basariliydi

• Evde Kullanmak veya kulkanmayı denemek güzel birşey bence öyle büyük sorun olarak ben pek birşey göremiyorum ortada yapılabilir rahatca ben kendim kullanıyorum evimde çok rahat ses alıyorum bilgisayarıma ve uydu cihazına bagladım gece film izlerken sub patlatıyor çamları :D sistemim 1400 watlık pıoneer jameson 1600 watlık anfi 2 tane de 600 watlık oval hoparlör 2 adet de twitter var besleme ise smps adaptör le sadece yapıyoruum 30 amper lik ve kapasitör le kullanarak çok yer de kaplamıyor rahat da oluyor benim için şimdi ise yeni bir başlık açtım yardımcı olan arkadaslar olursa kabin yaptırmayı düşünüyorum oval hoparlör twitter + subwoofer içinde olacak hepsi bir arada olsun diyorum bakalım performans nasıl olur ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ankarali6600

quote:

Orijinalden alıntı: marantz

Arkadaşlar uzun yıllardır bu sorular sorunlar ve denemelerle çok karşı karşıya kaldım, o yüzden özellikle stereo ses sistemleri ana başlığı altında böyle bir konu açan, bazı arayışlarda olan arkadaşlara yardımcı olmak istedim.

bu tip denemeleri bundan 16 yıl öncesinde daha insanlar oto audio nun ne olduğu bilmezken "subwoofer lara tepsi dendiği dönemlerde evde denemeler yaparak kendi geliştirdiğim filtreleri deneyerek küçük bir ilde yığınla para verilip alınmış oto ses sistemlerini yanlış bağlantılarını ücretsiz düzelterek başlamıştım..

bir çok arkadaşım bu oto ses sistemlerini eve kurdular çok uğraştılar bende yeri geldi onlara yardımcı oldum kimi zaman bende (dememeler hariç) böyle bir sistem yapmak istedim ama mantığımı öne sürdüğüm zaman bu uygulamanın zaman ve para kaybından başka birşey olmayacağını anladım

Evde oto ses sistemi kurlumu ve getirileri

1.besleme sorunu

2.kullanışlı olmaması

3.anten ve yerleşim konusu

4. kablolama ve dağınıklık

5.akustik sorunlar

6. omaj güç değer sorunları

7.çirkin görünüm

1. besleme sorunu: bence başlıca en büyük sorunlardandır, bazı denemeler ve bazı güç üniteleri ile bu sorunu çözmeye çalışılsada asla ve asla istenilen amper değerleri evde elde edilemez elde edilse bile otombilde randımanı vermez bu cihazlar peak değerlerini oto besleme sistemine göre ayarlanmışlardır.

2. kullanışlı olmaması:otomobiller için üretilen cihazların genelde ev içinde diğer sistemler kadar kullanışlı olmadığı aşikardır.

3. anten ve yerleşim konusu: radio dinlemek için mutlaka pasif 75ohm bir anten bağlantısı gereklidir buda özel jacklar sayedinde otomobile uyumlu şekilde yapılmıştır ayrıca sistemin küçük ve hafif olması sabitleme açısından ayriyetten bir maliyet ve çirkin görünüm oluşturur

4. kablolama ve dağınıklık: yüksek değerdeki kalın kablolar çok karmaşık bağlantılarıda beraberinde getirmektedir. bu durum hem salkım saçak bir görünüme sebeb verir ayriyeten amfilerin bağlanması bu durumu dahada karışıklaştırır

5. akustik sorunlar: otomobil içindeki akustik yapı için üretilmiş oto hoparlörleri asla otomobil içindeki yoğun loud sesi başka hiç bir mekanda vermezler buna subwoofer larda dahildir. kabin hesapları her nekadar doğru yapılsada bu hoparlörlerden istenilen sonuç alınsa bile kalitede ödün verilmesi gerekir.

6.omaj ve güç sorunları: yeterli amperde besleme alamayan cihaz farklı omaj ve güç değerlerinde çalışır buda sesteki kirliği arttırır duyumu fazlasıyla bozabilir.

7.çirkin görünüm: ben bu yukardaki maddelerin hepsini geçtim, hallettim, süprde bir kasa yaptım üzerinide halıfleks döşedim harika oldu diyorsanız zevkler ve renkler taştışılmaz.. otomobil içinde oldığı groove akustik sound un aynısını evde duyamak çok normaldir çünkü bu sistemler otomobiller için yapılmışlardır zaten dahilinde ses sistemi olan bir otomobil için bir hopalör kabininin içi gibidir.

/>

/>

/>

MARANTZ KARDEŞİM....

EGER SEN GERÇEKTEN EVİNE OTO MÜZİK SİSTEMİNİ BU ŞEKİL KULLANDIYSAN K.B AMA BENCEDE HEM GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞMUŞ HEMDE FAZLA YER KAPLAMIŞ.SEN ZATEN BU İŞİ HOBİ OLARAK DEĞİLDE UKALACA YAPTIGINI ZANNETME GİBİ Bİ TABİR KENDİ ÜZERİNE KULLANARAK BİZLERE AŞILAMAYA CALIŞMIŞSIN.EGER İSTERSEN BEN HER PARCASI İLE KENDİ EL EMEĞİMLE GÖZ NURUMLA VE BÜTÜN ZEVKLERİMLE ORTAYA CIKARDIGIM SES SİSTEMİMİ GÖSTEREYİM SANADA SEN O ZAMAN GÖR YAPTIGINI ZANNETME NASIL OLUYOMUŞ.KİMSENİN YAPTIGI UGRAŞTIGI EMEK HARCADIGI HOBİLERİNE SEN YAPTIGINI ZANNETME DİYE Bİ TABİR KULLANMA HAKKINI SANA KİMSE VERMİYO.AYRICA BAŞKA ARKADAŞLARI BİLEMEM AMA BEN YILLARDIR EVDE SES SİSTEMLERİ ÜZERİNE AMATÖRCE UGRAŞIR VE HEP MERAK EDERİM...VE EN SONUNDA KENDİM 200 MİLYONA (BAK DİKKAT ET 200 MİLYON) OLUŞTURDUGUN SES SİSTEMİNİ KENDİ NİŞANIMDA KULLANDIM VE GÖRENLER HAYRETE DÜŞTÜ NASILYAPMIŞ BUNU DİYE....

YANİ DEMEM OKİ BU İŞLER ZEVK İŞİ UGRAŞANLAR İÇİN FİKİRLERİ PAYLAŞABİLİRİZ...KİMSENİN HEVESİNİ KIRMANIN ALEMİ YOK VE KİMSEYEDE KÜÇÜMSEYİCİ TABİR KULLANMAYA GEREK HİÇ YOK...

angaralı biraz geç bir cevap oldu şimdi gördüm

neden bu kadar sitem ettin kızdın anlamadım belki bu konularda ukala olabilirim ama saygılıyımdır da

sen oto ses sisteminle mutluysan sorun yok. kimi sadece kabloya 200tl harcar, kimi 200tl ye herşeyi bitirir mutlu olur. sen becerdiğine inanıyorsan sorun yok. uğraşması elbette zevkli ve güzel ona da lafımız yok. ama bir hi-fi sistemde aynı müziği dinleyince "ben bu zamana ne yapmışım hacı" der insan. meğer herşey "güm güm güm" değilmiş der.. ayrıca kimsenin kafasındakini değiştirmeye ne gücümüz ne lüksümüz yeter.

kimsenin hevesi ile işimiz olmaz. nacizane olacağı söyledim zevk almak kendisine kalır..

90ların sonunda şu sony LBT ve RX serisi müzik setleri çıktıda milleti o kablo, sunta, vida, besleme derdinden bir nebze kurtuldu

• Way arkadaş bnce hiç denememişsiniz.elinizde 500 luk yada 1000 wtlık kabinli subwooferınız varsa birde güçlü bir 5+1 ses sistemi ve güçlendirici kit bulursanız olay tamadır.5+1 hoporlorunuze bass hoporlore gıden kabloyu çıft çıkışlı olarak kabine takın arayada bass güçlendirici kit koyun bağlayın olay tamamdır ama dersenizki bn daha kuvvetlı ıstıyorum derseniz.ozaman ev pizinden elektrik alarak araya güçlü bir adaptör yada akü baglayarak bunu yanında elektrık duzenleyıcı lazım olur tabi seside 5+1 2+1 den alabilirsiniz.
  • Merhaba
    Konu eski ama deneyimlerimi paylaşmak istedim, belki birilerinin işine yarayabilir. Eski arabamdan kalan oto radyo teybimi evde nasıl kullanırımdan yola çıktım. Forumları biraz araştırdıktan sonra aşağıda anlattığım şekilde sistemi kurdum.
    Herşey smart tv almakla başladı. Ardından 3D Bluray aldım, haliyle bir de ses sistemi gerekti. Biraz araştırma ile Logitech Z906 en iyi alternatif olarak belirdi. Fiyatı biraz yüksek, ses kalitesi de orta sınıf ancak 6 ayrı cihaz bağlanabilmesi seçim tercihim oldu. Herşey güzel ancak radyo eksik kaldı. Biraz 2. El deck tunerlere baktım, çoğunda RDS ve uzaktan kumanda yok. Yenileri de 1.000 TL civarı. Evde atıl duran Sony CDX-GT650UI uzaktan kumandalı radyoyu kullanayım dedim. Sonuç beklediğimden de başarılı oldu. Radyo uzaktan kumandalı, çekim gücü deck tunerlerden daha iyi, CD, USB mp3 vs herşeyi oynatıyor, ipod, iphone nu tanıyor oynatıyor. Böyle bir radyonun fiyatı yaklaşık 400 TL.

Sistem şöyle; eski modemimden kalan 12 volt adaptörün( yaklaşık 1Amp. ) + ucunu radyonun kırmızı ve sarı kablolarına, eksi ucuda radyonun siyah ucuna bağladım. Radyonun front amfi çıkışlarını da ( sadece stereo) ses sistemi girişine bağladım. Anten olarakta yine oto radyosu için çubuk anten kullandım ( 15 TL). İzmir de pek çok istasyonu çok net parazitsiz dinleyebiliyorum.

Böyle bir çözümün artıları; diğer çözümlere göre oldukça ucuz, radyonun yanısıra her türlü ses formatını da oynatır.
    Eksileri; radyonun adaptörü radyo kapalı olsa bile çalışıyor ve belli bir miktar elektrik tüketiyor ( bu konuyu çok araştırmadım, belki bir çözümü de olabilir). Bir de radyo ev için dizayn edilmediğinden, evde estetik bir şekilde yerleştirmek sorun olabilir.
    Herkese kolay gelsin.

otomobil ses sistemlerini evde çalıştırmak isteyenler OKUSUN..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bende şuan dediğiniz sıkıntıları yaşıyorum. Xetec 600.1 mono anfi ve 800 watt jameson 25 cm subwoofer kullanmaktayım.
    12.1 v 69a adaptör kullanıyorum. Fakat şöyle bir sorun var ilk açtığımda performans çok iyi fakat 2-3 parça sonra bass da bozmalar başlıyor ve ne yaptıysam bunu çözemedim. Çok sinir bozucu bir durum. Açıkcası evde oto ses sistemi masraf ve zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. Ne yaparsan yap besleyemiyorsun...
  • Selamun aleykum hayırlı günler dilerim evde oto ses kur cam 90 rms 1 takim mid 300 rms bas anfi ise kanal başı 60 rms teyp de 4.40 watt çıkışlı buna kaç amper adaptör gerekir şimdiden teşekkürler ederim yardımlarınızdan dolayı

• Konuya ilgi dağılmış
    Bir soru da ben sorayım
    Evde eski müzik seti var
    Kitabında 2 x 30 W rms / 2 x 60 W max yazıyor

bir çift kompanent alıp ev hoparlörüne taksam nasıl olur?
    Mevcut setin tizlerini beğenmiyorum
    Veya kompanent alıp uygun hazır boş kolon alsam ve içine monte etsem diyorum
    @valley4891_sony @porsche911turbo @teknisye
  • TiSKE kullanıcısına yanıt
    uygun bi oto amfisi ve comp. ile verdiğin paraya değer bir ses alman daha mantıklı, istediğin kalite ses alman zor, müzik seti ile. amfi ve comp. sana maliyeti 300+ şeklinde olur diye tahmin ediyorum

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.