Şimdi Ara

otomobil ses sistemlerini evde çalıştırmak isteyenler OKUSUN..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
38
Cevap
0
Favori
27.413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar uzun yıllardır bu sorular sorunlar ve denemelerle çok karşı karşıya kaldım, o yüzden özellikle stereo ses sistemleri ana başlığı altında böyle bir konu açan, bazı arayışlarda olan arkadaşlara yardımcı olmak istedim.

bu tip denemeleri bundan 16 yıl öncesinde daha insanlar oto audio nun ne olduğu bilmezken "subwoofer lara tepsi dendiği dönemlerde evde denemeler yaparak kendi geliştirdiğim filtreleri deneyerek küçük bir ilde yığınla para verilip alınmış oto ses sistemlerini yanlış bağlantılarını ücretsiz düzelterek başlamıştım..

bir çok arkadaşım bu oto ses sistemlerini eve kurdular çok uğraştılar bende yeri geldi onlara yardımcı oldum kimi zaman bende (dememeler hariç) böyle bir sistem yapmak istedim ama mantığımı öne sürdüğüm zaman bu uygulamanın zaman ve para kaybından başka birşey olmayacağını anladım

Evde oto ses sistemi kurlumu ve getirileri

1.besleme sorunu

2.kullanışlı olmaması

3.anten ve yerleşim konusu

4. kablolama ve dağınıklık

5.akustik sorunlar

6. omaj güç değer sorunları

7.çirkin görünüm

1. besleme sorunu: bence başlıca en büyük sorunlardandır, bazı denemeler ve bazı güç üniteleri ile bu sorunu çözmeye çalışılsada asla ve asla istenilen amper değerleri evde elde edilemez elde edilse bile otombilde randımanı vermez bu cihazlar peak değerlerini oto besleme sistemine göre ayarlanmışlardır.

2. kullanışlı olmaması:otomobiller için üretilen cihazların genelde ev içinde diğer sistemler kadar kullanışlı olmadığı aşikardır.

3. anten ve yerleşim konusu: radio dinlemek için mutlaka pasif 75ohm bir anten bağlantısı gereklidir buda özel jacklar sayedinde otomobile uyumlu şekilde yapılmıştır ayrıca sistemin küçük ve hafif olması sabitleme açısından ayriyetten bir maliyet ve çirkin görünüm oluşturur

4. kablolama ve dağınıklık: yüksek değerdeki kalın kablolar çok karmaşık bağlantılarıda beraberinde getirmektedir. bu durum hem salkım saçak bir görünüme sebeb verir ayriyeten amfilerin bağlanması bu durumu dahada karışıklaştırır

5. akustik sorunlar: otomobil içindeki akustik yapı için üretilmiş oto hoparlörleri asla otomobil içindeki yoğun loud sesi başka hiç bir mekanda vermezler buna subwoofer larda dahildir. kabin hesapları her nekadar doğru yapılsada bu hoparlörlerden istenilen sonuç alınsa bile kalitede ödün verilmesi gerekir.

6.omaj ve güç sorunları: yeterli amperde besleme alamayan cihaz farklı omaj ve güç değerlerinde çalışır buda sesteki kirliği arttırır duyumu fazlasıyla bozabilir.

7.çirkin görünüm: ben bu yukardaki maddelerin hepsini geçtim, hallettim, süprde bir kasa yaptım üzerinide halıfleks döşedim harika oldu diyorsanız zevkler ve renkler taştışılmaz.. otomobil içinde oldığı groove akustik sound un aynısını evde duyamak çok normaldir çünkü bu sistemler otomobiller için yapılmışlardır zaten dahilinde ses sistemi olan bir otomobil için bir hopalör kabininin içi gibidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi focusrite -- 1 Ocak 2011; 18:10:03 >

• Bende yaklaşik 4 yıl kadar ugraştim. Ve bıktım usandım, gereksiz bir ugraş oldugunun farkına vardim. Tabiki tadı ayridi otonun ama suan imzamdaki sistemi kullanıyorum.

Ufak bir öneri. Konuyu "Oto Müzik Sistemleri" altında başliğya ttaşirsanız daha çok talep alacağina eminim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhan2

Bende yaklaşik 4 yıl kadar ugraştim. Ve bıktım usandım, gereksiz bir ugraş oldugunun farkına vardim. Tabiki tadı ayridi otonun ama suan imzamdaki sistemi kullanıyorum.

Ufak bir öneri. Konuyu "Oto Müzik Sistemleri" altında başliğya ttaşirsanız daha çok talep alacağina eminim.

evet uğraşması, hobi olarak gerçekten zevkli ama sonuç alınamıyor..

özellikle bu başlık altına (stereo ses sistemleri) açtım çünkü defalarca bu ana başlık altına bu tip sorular geldi bari stereo sistemler başlığına giren bu konuyu okusun sonra konu açsın dedim, maksadım bu.

ben bu konuyu oto ses sistemleri başlığına açarsam ortalık karışır gerek yok

adminler den üst konu olmasını rica edeceğim

• en sevdiğim başlıklardan biri daha acıldı

yazdıklarınız genel olarak sorun ama en başta yatan sorun kesin olarak bir şeyler yapmak şisteyipte maddiyattan dolayı sınırlı kalanlarda yada olupta ona okadar verilmez etmez deyip alt sınıf kalitesiz cihazlarla bir şeyler yapıldığında bu sorunlar cıkıyor

katılmadığım bir konuda evde oto sistemleriyle müzik dinlenir hemde mükemmel limitte yok ama sade olcak

en büyük sorun

sistemi besliycek adaptör yada SMPS

ORTA VEYA ÜSTÜ KALİTE CİHAZLAR

OMAJ VS VS VS DOĞRU VE DÜZGÜN BİR MONTAJ ( EHLİ KİŞİ VE KİŞİLERCE )

SİSTEM SADE VE ABARTISIZ OLCAK ( BİR CİFT KOMPENENT VE BİR TANE BAS HOPARLÖR )

ELİMİZDE NE VARSA BAĞLAMAK KESİNLİKLE OLMIYCAK YADA BİR CİFT 6*9 BİR BAS VS VS VS

PC DVD VS VS FARKLI SİSTEMLERLE BİR LEŞTİRİLMİYCEK

NEYSE UZUN SÜRÜCEK BU GİBİ TEMEL PRENSİPLERE DİKKAT EDİLİRSE MÜKEMMEL OLUR . KEMDİMİDE SİZE ÖRNEK VERİYORUM

• SİSTEMİMİ BESLEYEN NÜKLEER SANTRALİM 100 AMPER 13.8 VOLT SÜREKLİ

• alcıpan tavanları oynatan canavarım ama bunun iki büyük model olan abisi ni faal durumda CVX 15

• KLIASİKLERDEN BİR TOPLU FOTORAF

• Valla ne diyeceğimi şaşırdım bu konuyla ilgili oto müzik sistemlerinin eve taşınması konusunda bu kadar antipatik yaklaşımlar şaşırttı doğrusu neden bu kadar ön yargı var bilmiyorum ama ben çoguna katılmıyorum sistem iyi kurulduğu taktikde hesapları doğru yapıldığı taktirde çok tat verceğine inanıyorumki biliyorumda (uygulamarımdan)tabi akustik değerler felan işin içine girdiği zaman o işin içinden çıkılmaz ozaman bütün sistemleri çöpe atmak gerekir gerek stereo sistemler gerek hi-fi sistemler olsun çünkü ortamın akustik hesabını yapmak zordur ve uğraştırıcıdır ama oto müzik sistemlerinde radyo dinlemek için eve kurulanlara bende karşıyım ve öle birşey yapmak isteyen arkadaşlarıda algılamada güçlük çekiyorum doğrusu ama dediğim gibi tabi bunların hepsi bütün hepsi hesaplamadan ve uygun sistemden geçiyor yani kesinlikle öle tat vermiyecek ve rahatsız görüntü ve ses yaratacak sistemler değiller...

• quote:

Orijinalden alıntı: süper cüp

KLIASİKLERDEN BİR TOPLU FOTORAF

pioneer TS6985 ler orjinalmi

güzel hoparlördür

• 85 ler sıfır takılmamış elimde 85 cok var kutusunda
  • Konunun acılması gercekten guzel olmus
    Yenı baslayanlar ve Yenı bu ıse atılmaya heves edenler ıcın cok aydınlatıcı fıkır olmuş..
  • Benim bu konu ile ilgili anlayamadığım şeyler var.

Oto müzik sistemini eve taşımak için ihtiyaçlar:
    -Regülatör
    -Amfi
    -araç hoparlörü
    -subwoofer
    -gerekli kablolar
    -gerekli kabinleme (hoparlörler ve subwoofer için)

ses kaynağı olarak bilgisayar veya araç müzik seti...

Ev ses sisteminde ihtiyaç:
    -Amfi
    -Hoparlör
    -hoparlör kablosu

ses kaynağı olarak cd veya dvd deck veya bilgisayar

Şimdi cd-dvd deck ile araç müzik seti maliyeti aynı, kullanmıyoruz desek, ikisinde de bilgisayar kullanacağız, maliyet aynı... Araç hoparlörü, subwoofer ve kabinleme maliyetine zaten gider bir çift hi-fi hoparlör alırsınız. Oto amfi ve regülatör aldığınız paraya da hi-fi amfi alırsınız... Hi-fi sistemin de her zaman çok daha dengeli ve kaliteli ses ureteceğine iddiaya girerim...

Hi-fi hoparlörlerde kabin tasarımı çok çok önemlidir. Hi-fi hoparlör bu tasarıma sahip kabinde, kabine uygun sürücü ve crossover ile çalışan bir takımdır. Oto hoparlörüne rastgele bir kabin yapıp kullandığınızda elde ettiğiniz seste belli frekansların düşük, belli frekansların yüksek geldiğini görmüşsünüzdür. Kaldı ki oto hoparlörü kullanıldığı yer gereği sesi oldukça yaymaya çalışır. Hi-fi hoparlörün sürücüsü sesi o kadar yaymaya çalışmaz; çünkü hoparlör hacimli bir alanda (bir odada) çalışacak ve zaten ses yayılacaktır. Sesteki her detayı oto sistemini evde kullanarak almak imkansız gibi birşeydir.

Ancak sevdiğiniz müzik tarzı dıp-tıs dıp-tıs ise (bebekte üç beş üçbeş, serdar ortaç vs. ) Aynı maliyetle hi-fi, oto sistemine yetişemez o bir gerçek. Bu tarz müzikte bass ve tiz önemlidir. O kadar parlak tiz ve o kadar derin bass verebilen hi-fi ürünler maliyetlidir.

Ancak amaç ses kalitesi ve doğallığı ise, oto sistemi daha maliyetli bir çözüm olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 7 Ocak 2011; 10:36:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Hutnu!

Benim bu konu ile ilgili anlayamadığım şeyler var.

Oto müzik sistemini eve taşımak için ihtiyaçlar:
    -Regülatör
    -Amfi
    -araç hoparlörü
    -subwoofer
    -gerekli kablolar
    -gerekli kabinleme (hoparlörler ve subwoofer için)

ses kaynağı olarak bilgisayar veya araç müzik seti...

Ev ses sisteminde ihtiyaç:
    -Amfi
    -Hoparlör
    -hoparlör kablosu

ses kaynağı olarak cd veya dvd deck veya bilgisayar

Şimdi cd-dvd deck ile araç müzik seti maliyeti aynı, kullanmıyoruz desek, ikisinde de bilgisayar kullanacağız, maliyet aynı... Araç hoparlörü, subwoofer ve kabinleme maliyetine zaten gider bir çift hi-fi hoparlör alırsınız. Oto amfi ve regülatör aldığınız paraya da hi-fi amfi alırsınız... Hi-fi sistemin de her zaman çok daha dengeli ve kaliteli ses ureteceğine iddiaya girerim...

Hi-fi hoparlörlerde kabin tasarımı çok çok önemlidir. Hi-fi hoparlör bu tasarıma sahip kabinde, kabine uygun sürücü ve crossover ile çalışan bir takımdır. Oto hoparlörüne rastgele bir kabin yapıp kullandığınızda elde ettiğiniz seste belli frekansların düşük, belli frekansların yüksek geldiğini görmüşsünüzdür. Kaldı ki oto hoparlörü kullanıldığı yer gereği sesi oldukça yaymaya çalışır. Hi-fi hoparlörün sürücüsü sesi o kadar yaymaya çalışmaz; çünkü hoparlör hacimli bir alanda (bir odada) çalışacak ve zaten ses yayılacaktır. Sesteki her detayı oto sistemini evde kullanarak almak imkansız gibi birşeydir.

Ancak sevdiğiniz müzik tarzı dıp-tıs dıp-tıs ise (bebekte üç beş üçbeş, serdar ortaç vs. ) Aynı maliyetle hi-fi, oto sistemine yetişemez o bir gerçek. Bu tarz müzikte bass ve tiz önemlidir. O kadar parlak tiz ve o kadar derin bass verebilen hi-fi ürünler maliyetlidir.

Ancak amaç ses kalitesi ve doğallığı ise, oto sistemi daha maliyetli bir çözüm olur.

dedıgın dogru yalnız kendı dusen ağlamaz dıye bı deyım vardır
    yaptıgını zannetmek de guzel bır duygudur.
    guzel bır sey ortaya cıkarıp da tıcaret yapıcak hallerı yok.
    hazır kolon u alıpda ne yapıcaksınız zaten guzel sıstemler mevcut hazır aldıgınız zaman uzerınde fazla oynama yapamıyorsunuz.
    oto dakı sıstemı eve uyarlamak demek emek ıster. hobı olarak dusunuldugunden
    ha dıyorsan kı ne gerek var bu kadar ugrasa al hazır gıtsın. o da dogru katılıyorum..
    bence bır sey yapmak ya da yaptıgını zannetmek guzel bı duygu herkesın tatması gerek..

• oto ses sistemlerini her babayiğit xD evde kullanamaz xD kullananlarda
    tadını alır dahada bırakamaz
    o müziğin doğallığı o basın adamın yüreğinde çarpması anlatılmaz yasanır
    hımm birde her bas vuruşunda basınçtan gözlerinin ağrıması tarifi olmayan bir duygudur ... xD
  • quote:

Orijinalden alıntı: süper cüp

KLIASİKLERDEN BİR TOPLU FOTORAF

bu arada mükemmeller ovaller o jbl lri satıyormusn merak ettimde
  • geçenlerde arabama taktırdığım müzik sistemi yandı bendede klasik ürünler vardı ama klasik ürünler yeni teknoloji ile uyum sağlamıyor malesef
  • klasik ürünler nelerdir yazabilirmisin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eseslichat

geçenlerde arabama taktırdığım müzik sistemi yandı bendede klasik ürünler vardı ama klasik ürünler yeni teknoloji ile uyum sağlamıyor malesef

eski ile yeni gayet iyi uyum sağlar yeterki işin ehli bir usta tarafından değerler doğru şekilde eşleştirilsin.
  • zamanında az koşturmamıştık (şimdi yerinde ıssız bir park olan) topkapı elektronikçiler çarşısında
    85 ler, tizler, kabinler, amfiler ama her zaman eksik kalan bir şeyler olurdu. bence çok güzel bir hobi hala uğraş verenlerin olması, nedense beni sevindirdi
  • elindeki bütün jbl t595 decade lere talibim...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.