Şimdi Ara

Otomobil ihtiyaç mı, lüks mü yük mü?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kabaca 1600 cc bir otomobilin yakıt hariç yıllık asgari maliyetine bakalım. Kasko ortalama 1500- 2000 TL, trafik sigortası 700-1000 TL, mtv yıllık 1500 TL (2018 sonrası hesap), periyodik bakım 500-1500 TL, fenni muayene yaklaşık 300 TL (muayene + egzos), kış lastiği 1000-3000 TL (3-4 yılda bir değiştiğini düşünelim), araç yıkatma yıllık 500 TL, otopark parası yıllık 1000-3000 TL (günde en az 1 kez paralı otopark kullanmak zorunda kaldığımızı düşünerek). Şimdilik aklıma gelen bunlar. Yani bunun aylık maliyetini hesaplarsak neredeyse bir asgari ücretin yarısı ediyor. Bazı masrafları unutmuş olabilirim. Aklıma gelenler bunlar. Şimdi görüşlerinizi bekliyorum. Bu masraflar ihtiyaç mı, lüks mü, yük mü?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yıl 2017 hala Otomobili lüks olarak gören var ya.

Alafranga Tuvalet de lüks, LCD TV de lüks, 1 Odalı evden fazlası da lüks, kombi de lüks

Lan 1 kere yaşıyoruz zaten bir bırakın be kardeşim yakamızı gidin kendi hayatınızı ne kadar iğrenç yaşarsanız yaşayın be gidin Orta Doğu'da deveye mi biniyorsunuz kabile savaşı mı yapıyorsunuz ne yaparsanız yapın
  • Tek kişiye lüx,karı kocaya lazım,bebekli aileye gerekli,çocuklu aileye zaruri,kalabalık aileye elzem.Not:Elzem ile zaruri'yi yer değiştirebilirsiniz.Otomobil çağdaş insanın merkebidir,katıra eşşeği mi? binelim bu çağda,afedersiniz.
  • Yıl 2017 hala Otomobili lüks olarak gören var ya.

Alafranga Tuvalet de lüks, LCD TV de lüks, 1 Odalı evden fazlası da lüks, kombi de lüks

Lan 1 kere yaşıyoruz zaten bir bırakın be kardeşim yakamızı gidin kendi hayatınızı ne kadar iğrenç yaşarsanız yaşayın be gidin Orta Doğu'da deveye mi biniyorsunuz kabile savaşı mı yapıyorsunuz ne yaparsanız yapın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 12 Kasım 2017; 11:11:38 >
  • Günde 1 paket sigara içiyorsa yaklaşık 400 TL, ilave olarak ta 300-400 TL yakıt fiyatı eklersek aylık masraf eder 1500 TL.

• Tabiki de ihtiyaç.Bu zamanda lüks oldu maalesef.
  • Demin arkadasin birisi yazmis diger konuya

"Gecenin 2sinde cocugun ateslensin anlarsin ihtiyac mi luks mu"

Luks arabaya binmek lukstur.arabaya binmek ihtiyactir

• Otomobil ulaşım için bir araçtır.

Aynı işi yapacak, aynı seviyedeki iki arabadan pahalı olanını almak lükstür.

Parası olan lüks olanını alır, parası olmayan öbürünü.

Tabii bunlar bizim ülkede geçerli değil.
  • At,eşek,katır lüks müydü eskiden?

• araba masrafı git gide artıyor

1.6 motorlu bir aracınız olsa mtvsi 1300

yıllık yakıtı 1200 olsa

kaskoyla trafik sigortası 1500 olsa

Aracın bakımı 700 olsa

yani ortalama 65-70 bin liralık bir araba için bile

yıllık 4000-4500 masrafınız olucak

• Yaklaşık olarak 100 yıldan fazladır kullanılan bir nesne, doğal olarak lüks sınıfına sokmak mantıksız. Bu durumu ben halkımızın zihniyet fukarası olmasına bağlıyorum artık. Aynı mevzuyu cep telefonu ya da tatil konularında da görebilirsiniz, belli başlı bir kitle her seferinden insanların 1 haftalığa tatil yapmasını lüks bir kavram olarak görebiliyor.

Toplumun önemli bir bölümü zihin fukarası. Para puldan önce daha çok öğrenmeniz gereken şey var.
  • Bu sorunun sorulmasi bile ekonominin ne kadar rezil bir halde oldugunu gosteriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Yıl 2017 hala Otomobili lüks olarak gören var ya.

Bende sizin gibi düşünüyorum ama maddi durumu olmayan birisi için bu tür şeyler lux geliyor olabilir o tamamen bulunduğunuz konumla alakalı misal sana bmw lux gelir bana aston martin.

• Soru aslında çok açık. Ben görüş belirtmedim. Ama sanırım yanlış anlayanlar var. Soru aynen şu. Bir otomobilin yakıt dahil ayda 1000 TL masrafı var. Bu masrafa bakış açınızı soruyorum. Bu masraf, ihtiyaç mı, lüks mü, yük mü?

• quote:

Orijinalden alıntı: isyankar97

araba masrafı git gide artıyor

yıllık yakıtı 1200 olsa

Aracın bakımı 700 olsa

Yillik yakit masrafi 1200 tl olan birisinin araba almasina gerek yok

• Otomobil ihtiyaçtır hocam.

Ben 21 yasindayim bu sene mezunum , belki bir iki sene iş durumuna göre evlenecegim.

Zamani gelir allah nasip ederse esim hamile olur , araba olmadan ne olacak mesela ?

Ev alisverisine gideceksin , araban olmadan napacaksin , belediye otobuslerinde poset mi tasiyacaksin

Canın bir yere gitmek ister , belediye otobüsü ile ulasimi yoktur.

Cocuklarin olur gezmeye götürmek istersin

Acil bir yere gitmen gerekir , otobus mu bekleyeceksin? Gece yarisi olsa bir de ?

Bizde araba yok biliyorum. Bizim orda musluk suyu icilmiyor doktorlar elinizi bile yikamayin diyor. Yazin her gun merkeze gidip 10 litre su tasimaktan bikmistim. Araba olsa at bagaja istedigin kadar.

Yada pazardan sonra o posetleri tasimak.

Annem rahatsizlanmisti gece yarisi , acile gotureceksin mecbur taksi , onu bekliyorsun on dakika

Neyse soylemecek cok sey var. Araba ihtiyac ama malesef bizde lux. 20 binin altina arac alinmaz oldu doğru düzgün.

• Siz ihtiyaç dedikçe birileri bindiriyor. Halbuki yat, mücevher gibi lüx olsa idi indirecekti.

Antalya da yüklü mücevher alıp satan bir abimiz sırf ötv nin sıfırlanmasından dolayı aldığı onca mücevher elinde patladı. Ve adam şu anda Yedikule sahilinde pilav satıyor.

Anlayın artık nasıl dolaplar dönüyor tepede.

• Bir müddet Almanya da yaşadım. Otomobile inanın hiç ihtiyaç duymadım. Sadece başka ülkelere gezi amaçlı gittiğimizde araç kiraladık. Ama Türkiye’de şartlar çok farklı. Şehirleşme düzensiz. Toplu taşıma çok yetersiz.

• Aile, çocuk, hasta vb. nedenlerle -> ihtiyaç

ÖTV ve ÖTV'nin KDV'si nedeniyle -> lüks

Akaryakıt fiyatları, MTV, sigorta ve kasko fiyatları nedeniyle -> yük

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ultrasaray0643

quote:

Orijinalden alıntı: isyankar97

araba masrafı git gide artıyor

yıllık yakıtı 1200 olsa

Aracın bakımı 700 olsa

Yillik yakit masrafi 1200 tl olan birisinin araba almasina gerek yok

👍

• quote:

Orijinalden alıntı: otodr

Günde 1 paket sigara içiyorsa yaklaşık 400 TL, ilave olarak ta 300-400 TL yakıt fiyatı eklersek aylık masraf eder 1500 TL.

Pul bandrol parasini unutmussun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagleoneye -- 12 Kasım 2017; 13:12:51 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.