Şimdi Ara

Otomobil fiyatları halkın ulaşamayacağı seviyeye geldi.(1 Mayıs tekrar zam)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
495
Cevap
5
Favori
31.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
200 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar otomobil fiyatları halkın ulaşamayacağı seviyeye geldi bu böyle devam edemez coronadan sonra nasıl bir yol izlerler merakla bekliyorum bir yılda fiyatlar yüzde yüz arttı böyle bir şey hayatımda görmedim şuan insanlarin Corona yüzünden ekonomisi zaten bozuldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HAKTAN06 -- 2 Mayıs 2020; 1:3:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Genşler 80leri 90lari bilmediği için paniklemisler.

Zaten sıradan halk araba alamazdi ki. Asıl Normalimiz bu... Anormal olan 2005-2015 arasiydi.

Sabah erken kalkan soluğu borusanda F10 sirasinda aldi, haftasonu canı sıkılan soluğu Paris sokaklarında aldı... Siz kimsiniz la?

Kimin parasıyla kime artistik yapiyosunuz? Fed ile biyere kadar di o balon da 2015 te Janett Yellen ile patlatıldı. Artik evli evine köylü köyüne.
    aynen, bu gençler gazete kampanlayaları ile aylık taksitle doğan-şahin-taunus verildiğini bilmezler. 6-9 ay sırada beklediğin şahinin sağ aynasının olmadığını, içeride kol tutacağının çıkarıldığını da bilmezler.

2005-2015 arası cicim aylarında yenilen hurmalar başladı şimdi tırmalamaya. sat sat nereye kadar? 60 yılda yapılan herşey 10 yılda satıldı şimdi satacak bir şey kalmadı. araplardan da hazır para gelmiyor, onlar düşmüşler kendi dertlerine. amerika dersen orada da bir başkan var ki damardan dezenfektan veriyor herkese. ee, bir de salgın muhabbeti tüy dikti ülke ekonomisine, var ile yok arası olan üretim sıfırlandı. o nedenle herkes köyüne dönecek ve fadime'nin düğününde halay çekecek uzun bir süre...
    belçikadan dayım var oğlu 21 yaşında işe başlamış 4-5 ay sonra clk 230 komp almış kaça aldın dedim 4800 euro diyo,bizde 4-5 bin maaş alan bir genç ev geçindirmesi falan yoksa bile yemeden içmeden para atsa 2 sene sonra falan ancak araba alıyor ya da 30-40 bin biriktiren herkes krediye abanıyor,bahsettiğim örnekte avrupanın asgari ücretlisi,bizde 4-5 bin maaş alan kesim ülkenin % kaçını oluşturuyor hesap edin

geçen sene bana da gurbetçi bi kız bulmuşlardı babası market işletiyormuş bana dediler kızla evlenirsen marketin manav bölümünde çalışırsın tabi küçük gördük manav marketi lan git işte asgari maaş bile alsan en azından hayatı yaşarsın bir çok şeye ulaşırsın

2 yıl önce köyden gelen ilkokul diplomalı elemanı istanbulda ağırladık konsolosluk işlerini yaptık vize pasaport yardımcı olduk,eleman geçen yaz antalyada 5 yıldızlı otelde tatilini yaptı ben o otelin kapısından geçemiyorum ondan kat ve kat donanımlı,eğitimli ve kendi ülkemin şartlarına göre fena olmayan bi maaş almama rağmen
    Ulan yine bizde oldu suç iyi mi. Adamlar maaşının üçte biriyle aldığı telefonu her sene değiştirme lüksüne sahip, değiştiriyor da. Kimmiş o 4-5 sene kullanan? Adamların taksi yaptığı arabaları biz makam arabası diye kullanıyoruz. Yerli üretim yok diye almayalım mı? İthalata dayalı tüketimi halk değil devlet bitirir, vergiyle değil üretimle bitirir, kalkıp elindeki parasıyla kendince yaşayıp giden halka bok atmayın.
    Şuan arabalardan ÖTV kaldırılsın sokaklar sıfır araba ile dolar. Türkiye ne üretiyor ne ihraç ediyorda bu kadar ithalat yapıyor? Adam cebinde parası olmasada gidiyor 60 ay taksitle arabasını alıp çekiyor altına. Kazandığı parayı harcayana cari açığı zıplatana hadi bir şey demeyelim birde borçlanıp olmayan parayı yabancıya gönderiyorlar. Bizim milletimiz sıfır arabaya binecek kadar refah sahibi bir millet değil. Ondan sonra arabamı çizdiler sürttüler diye burada ağlayacaksınız araba almayın. İthalata dayalı tüketimin acilen bitirilmesi lazım yoksa bugünleri çok arayacağız.

Bizim milletin cebine iki kuruş para koy önce gider arabayı telefonu değiştirir. Avrupada yabancılar bir telefonu en az 4-5 sene kullanıyor bizimkiler gibi görgüsüz değiller tasarrufuda biriktirmeyide biliyorlar.
    Yıllardır ticaretle uğraşan birisiyim böyle bir kriz görmedim bu fiyatlar gerçekçi fiyatlar değil böyle bir para akışı yok ikinci eldede sifirdada kime satacaklar o arabaları göreceksiniz insanların gelirlerinde artış yok aksine değer kaybı var hayat çok pahalı piyasanın sakinleşmesi lazım yoksa tamamen batar Ülke ekonomiside şirket gibidir aynı mantık
  • Daha önce vergide güzel indirimler gelmişti 90.000 olan corollayi 74.000 e alan arkadaşlarım olmuştu böyle bir teşvik olmak zorunda yoksa ekonomi kötü etkilenir sadece otomobil olarak düşünmeyin zincirleme devam eder

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HAKTAN06 -- 27 Nisan 2020; 6:10:24 >
  • Herşeye vergi gelirken ÖTV indirimi gelmez bence. Tek yol kalıyor oda döviz, dövizin de düşeceği yok şu anda. IMF yede sıcak bakmıyorlar. Çok umut yok gibi o yüzden. Ben şahsen kredi mrediye girip bir tane sıfır almak istiyorum.

• Deníz kullanıcısına yanıt
    Hocam mantıklı düşünün hayat o kadar pahalı oldu ki otomobil alacak durum kalmadı millette ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama özel sektörde iş verenden işçi de bitti krize girdiler bu işin sonu b.k çukuru olur geçen sene bile piyasa iyiyken çok güzel teşvikler geldi millet bedavaya araba aldı bu sene el mecbur yapacaklar adam sıfır araba satacak ki ekonomi hareketlensin zircirleme piyasa bu

• quote:

Orijinalden alıntı: HAKTAN06

Hocam mantıklı düşünün hayat o kadar pahalı oldu ki otomobil alacak durum kalmadı millette ne iş yapıyorsunuz bilmiyorum ama özel sektörde iş verenden işçi de bitti krize girdiler bu işin sonu b.k çukuru olur geçen sene bile piyasa iyiyken çok güzel teşvikler geldi millet bedavaya araba aldı bu sene el mecbur yapacaklar adam sıfır araba satacak ki ekonomi hareketlensin zircirleme piyasa bu
    Öğretmenim , geçen sene güzel şeyler oldu gerçekten. Hurda teşvikide vardı araçlar ucuza gitti. Bu sene hurda teşviki kalktı döviz arttı araç fiyatları uçtu gerçekten ve hiçbir şey yapmadılar. Şimdi korona da çıktı iyice kötü oldu, 3000 ürüne ek vergi geldi. Keşke dediğiniz gibi olsa ama ben ümit etmiyorum şahsen.

• quote:

Orijinalden alıntı: Deníz

Öğretmenim , geçen sene güzel şeyler oldu gerçekten. Hurda teşvikide vardı araçlar ucuza gitti. Bu sene hurda teşviki kalktı döviz arttı araç fiyatları uçtu gerçekten ve hiçbir şey yapmadılar. Şimdi korona da çıktı iyice kötü oldu, 3000 ürüne ek vergi geldi. Keşke dediğiniz gibi olsa ama ben ümit etmiyorum şahsen.

Alıntıları Göster
    Yıllardır ticaretle uğraşan birisiyim böyle bir kriz görmedim bu fiyatlar gerçekçi fiyatlar değil böyle bir para akışı yok ikinci eldede sifirdada kime satacaklar o arabaları göreceksiniz insanların gelirlerinde artış yok aksine değer kaybı var hayat çok pahalı piyasanın sakinleşmesi lazım yoksa tamamen batar Ülke ekonomiside şirket gibidir aynı mantık

• Şuan insanlarda gelir yok tamamen gider var ve sürekli gider artıyor bunun sonu neresi sizce şuan 2300 TL asgari ücret geçen senenin 1150 TL sine eşit ve en acısını söyleyim size milletin asgarî ücreti bile gitti şirketler zaten b.ku yedi faiz yiyenler acayip zarara para değer kaybetti faiz getirisi düştü ev sahipleri kira alamayacak bu kargaşada sıfır araba almak mantıksız gerçek fiyatlar değil bir satar iki satar sonra biter çünkü para yok

• Bir yılda iki kat artan nedir?

Ben aracımı iki sene önce aldım iki yılda yüzde 65 arttı, sizin hesaba göre iki yılda yüzde 165 artması lazım en az!

Bu artış da çok fazla, alıştığımız yüzde 5-10 enflasyon dönemleri geçti, kötü oldu. Tabi ŞU AN DÜNYA GENELİNDE BÜYÜK EKONOMİK SIKINTI VAR, bize özel de değil.
    Ama araba satılmazsa ekonomi bitmez, burada yanlış düşünüyorsunuz bence. Zaten hep yabancı sermaye, hep onlar kazanıyor arabadan.

Nasıl oldu bu hesap şimdi yüzde yüz bir senede?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 27 Nisan 2020; 7:17:51 >
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt
    Geçen sene sıfır araç fiyatları suankinin tam yarısi gıda ürünlerindede neredeyse böyle

• quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

Bir yılda iki kat artan nedir?

Ben aracımı iki sene önce aldım iki yılda yüzde 65 arttı, sizin hesaba göre iki yılda yüzde 165 artması lazım en az!

Bu artış da çok fazla, alıştığımız yüzde 5-10 enflasyon dönemleri geçti, kötü oldu. Tabi ŞU AN DÜNYA GENELİNDE BÜYÜK EKONOMİK SIKINTI VAR, bize özel de değil.
    Ama araba satılmazsa ekonomi bitmez, burada yanlış düşünüyorsunuz bence. Zaten hep yabancı sermaye, hep onlar kazanıyor arabadan.

Nasıl oldu bu hesap şimdi yüzde yüz bir senede?
    Devletin aldığı vergi kadar üretici kâr etmiyor araçtan araştır biraz

• HAKTAN06 kullanıcısına yanıt
    Araştırdım.

Hem de senden çok araştırmışım demek ki.

DÜNYANIN HER YERİNDE BU BÖYLE, DEVLETİN ALDIĞI VERGİ ÜRETİCİSİ KARINDAN KAT KAT FAZLA. Örnek Almanya hatta tüm Avrupa ve Amerika üretici yüzde 5 kar ederken bu devletler yüzde 19 Kdv alıyor, yani üreticiden 4 kat daha fazla kar ediyor hiç uğraşmadan.

Bizde değil sadece o dediğin yani bizde ortalama 15 kat daha fazla kar ediyor devlet. Bence de bu kadar vergi adil değildir. Ama devletin kurması gereken bir denge var, onun için gerekli olabilir. Bişey diyemiyorum daha fazla, ötv aşırı yüksek, sadece Kdv gayet yerinde bir vergi olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: HAKTAN06

Geçen sene sıfır araç fiyatları suankinin tam yarısi gıda ürünlerindede neredeyse böyle
    Abartıyorsunuz hocam.

Geçen sene benim arabamın sıfırı ötv indirimli olarak 140 bin lira civarında şimdi 172 bin lira.

Hani iki katı nerde? Örnek ver?
    Üst vergi dilimine giren araçlar bile o kadar artmadı.

• Sıfırları bilmemde 2. Elde ufaktan bir düşüş söz konusu . Ekonomiyle alakalı %100 durumu sıkışan aracını satıyor . Özellikle lüks sayılabilecek 200-250 bin tl üstü 2. Ellerde piyasa aşırı haraketli . Son 2 aya göre 20-30-40 bin düşüş oldu bazı araçlarda .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

Abartıyorsunuz hocam.

Geçen sene benim arabamın sıfırı ötv indirimli olarak 140 bin lira civarında şimdi 172 bin lira.

Hani iki katı nerde? Örnek ver?
    Üst vergi dilimine giren araçlar bile o kadar artmadı.

Alıntıları Göster
    Hocam Clio tam iki kat arttı Corolla tam iki kat arttı Ocak ayı fiyatlara bak beni yorma

• 2017 maaşım 2400 lira Leon sıfır almıştım 61500
    2020 maaşım 4300 lira 110000 bin TL yapıyor .
    110 000 TL ye sıfır Leon alamam

• herşey pahalandı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi War Rock -- 21 Kasım 2020; 11:12:52 >
  • Bugun mu oldu bu? Saat 12 yi gecince mi alinacak seviyeyi gectik ? Cuma gunu alabiliyor muyduk ?

• Almayıversin öyle herkes araba. Avm otoparkları, yollar doldu taştı zaten millet toplu taşımayı öğrensin biraz. Ne güzel şu günlerde bir de yarı kapasitede rahat rahat gider millet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CapriceClassic -- 27 Nisan 2020; 9:36:46 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.