Şimdi Ara

Otomobil Bebek/Çocuk Koltukları [İlk Sayfa Güncel] (13.03.2017) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6.206
Cevap
272
Favori
617.442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
38 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    quote:

Orjinalden alıntı: ilker67

Oğlumuz yılbaşına doğru dünyaya gelecek ama doğum başka şehirde olacağı için iki ay önce arabası ile set olarak satılan ve araca monte edilebilen ana kucağı aldım.1 yaşına kadar kullanılabiliyormuş.Seneye de iyi bir araba koltuğu almayı düşünüyorum, hangi markalara yoğunlaşmalıyım?Kraft,Chicco gibi bebek ürünleri satan markaları zaten biliyoruz ama sadece bu alanda uzmanlaşmış başka bir firma var mı?
    Bu koltukların testleri ve varsa aldıkları güvenlik puanlarını nasıl bulabiliriz?
    Siz hangi ürünleri kullanıyorsunuz? Memnun musunuz,şikayetleriniz ya da pratik önerileriniz var mı?
  • Valla 1 yılı geçti tam hatırlayamıyorum ama çocuk arabası ve ana kucağı set olarak 500 YTL ye yakın bir fiyattı.
    quote:

Orjinalden alıntı: iyi kötü çirkin

kaça aldın be hocam
    quote:

Oğlumuz yılbaşına doğru dünyaya gelecek ama doğum başka şehirde olacağı için iki ay önce arabası ile set olarak satılan ve araca monte edilebilen ana kucağı aldım.1 yaşına kadar kullanılabiliyormuş.Seneye de iyi bir araba koltuğu almayı düşünüyorum, hangi markalara yoğunlaşmalıyım?Kraft,Chicco gibi bebek ürünleri satan markaları zaten biliyoruz ama sadece bu alanda uzmanlaşmış başka bir firma var mı?
    Bu koltukların testleri ve varsa aldıkları güvenlik puanlarını nasıl bulabiliriz?
    Siz hangi ürünleri kullanıyorsunuz? Memnun musunuz,şikayetleriniz ya da pratik önerileriniz var mı?

• Ben Römer kullanıyorum,memnunum.İlk 9-18 isofix kullandım,şimdi de 15-36 isofix modelini aldım.İkisini 650 ytl(tanesi) civarı aldım.Zaten ADAC testlerinde Römer kullanıyor bildiğim kadar...
  • Bu konuda yardımcı olabilecek yok mu arkadaşlar?
    quote:

Vay be, çocuk anne karnındayken yazmaya başlamışız.Şimdi 1 yaşında dana gibi oldu ve ana kucağından oto koltuğuna geçme zamanı geldi.Bu arada ana kucağı bile bana inanılmaz özgürlük sağladı,kısa mesafeler de olsa oğlumla beraber gezebildik.Uzun yolculuklarda zaman zaman sıkılsa da hep bağlıydı.Neyse şimdi oto koltuğu ile ilgili soruma geleyim.
    Aynı dergi 2008 testinde de Besafe izi comfort için en iyi oto koltuğu demiş.Benim kafam iyice karıştı. Aklımda güvenlik açısından 2 model var bir tanesi Maxi Cosi Priorifix (980 YTL) diğeri de Besafe (720 YTL) yalnız bu satılan Besafe 2006 daki model mi 2008 deki model mi nereden bileceğiz? Linkihttp://www.hepsiburada.com/besafe-isofix-oto-koltugu/productDetails.aspx?categoryid=305661&productid=oyunstrbeiso

Ayrıca şu linkte de derginin 2008 test yazısı var ama Almanca olduğu için anlayamadım.http://www.hts.no/english/pdf/Crashtest_AMuS_Nr10_08.pdf
    Bilen bir arkadaş iki markanın yorumlarını tercüme ederse çok memnun olurum. Bu koltuklar gerçekten pahalı,ayrıca ikisinin arasında da 260 YTL fark var,iyi araştırmak gerekiyor.Yardımlarınız için teşekkürler.
    quote:

Orjinalden alıntı: EXTREMETE

pardon yukarıda en iyisi 9-18 yazacağıma 9-36 yazmışım

test sonuçları

ana kucağı kategorisinde ağır yaralanma ihtimali kafa boyun göğüs sonuç
    1.maxi-cosi cabriofix düşük düşük düşük önerilir
    2.recaro young profi plus düşük düşük düşük önerilir
    3.römer baby safe plus düşük düşük düşük önerilir
    4.concord ulti max düşük orta yüksek önerilmez

grup 1. çocuk koltukları kategorisi
    1. HTS besafe izi comfort düşük düşük orta şartlıönerilir
    2. Kidy Life pro düşük orta düşük şartlönerilir
    3. Britax evolva 123 orta düşük orta şartlıönerilir
    4. STM Starligt SP orta düşük orta önerilmez

test auto moto & sport dergisinin 02/2006 sayısında ve geçen ay dergi ile verilen dvd de var

• Römer linkteki testte 3. çıkmış sanırım ama Almancam olmadığı için pek de anlayamıyorum.
    quote:

Orjinalden alıntı: salatan

Ben Römer kullanıyorum,memnunum.İlk 9-18 isofix kullandım,şimdi de 15-36 isofix modelini aldım.İkisini 650 ytl(tanesi) civarı aldım.Zaten ADAC testlerinde Römer kullanıyor bildiğim kadar...
  • gthyjkjhgfd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HELICOPTERPILOT -- 3 Mart 2009; 0:17:30 >
  • Almanca olan test sonucuna baktım . MAxi cosi ile Besafe eşit değerdeler.Yani özellikle önerilen grubundalar.Diğer koltuklar önerilir grubundalar.
    Kısacası MAxi cosi ile Besafe pekiyi almışlar diğerleri iyi almışlar diyebiliriz.Almancam iyi olmasına rağmen gecenin bir vakti olduğu ve yatacak olduğumdan oturup okumadım testi ama göz gezdirdim sadece.
  • 2.5 ay sonra inşallah bende baba oluyorum.
    bende ana kucağı ve araba şeklide set olanlardan almak istiyorum ilker senin aldığının markası neydi ve memnunmuydun.
  • "Recaro Young Profi Plus" kullanıyoruz çok memnunuz.. Oğlum da çok seviyor, koltuğuna oturur oturmaz gezmeye gideceğini anlıyor kerata

Recaro 100 yılı aşkın süredir sadece oto koltuğu üretiyor.. Diğer bebek ürünü markaları (Chicco,Kraft vs.) sonuçta bunu başka firmalara yaptırıp üzerine kendi markalarını koyuyorlar.. Kendi fabrikaları falan yok yani..

Recaro'yu incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim..

*** Bende bu forumdaki bir arkadaşın tavsiyesi üzerine almıştım
  • quote:

Orjinalden alıntı: otomobilci_x

2.5 ay sonra inşallah bende baba oluyorum.
    bende ana kucağı ve araba şeklide set olanlardan almak istiyorum ilker senin aldığının markası neydi ve memnunmuydun.

Hadi hayırlısı,sağ salim anne ve bebeğiniz kurtulsun(doğsun),kutlarız artık.
  • Çocuğum olursa tabiiki de kullanırım.
  • galiba 7-8 sene önce hatirlarsiniz belki, türkiyede mercedes bir araçta ufak çocugu tek başına ön koltuğa oturtmuşlar ve araç kaza yapıp airbag açilip çocugun kafası kopmuştu lütfen önlemlerinizi alın
  • Arkadaşım, öncelikle hayırlı olsun.Bak ben de doğuma 2.5 - 3 ay kala yazmışım.Oğlan şimdi kocaman oldu ve son 1 senenin nasıl geçtiğini anlayamadım bile, harika günlerimiz oldu neyse anlatılmaz yaşanır.
    Ana kucağının markası Chicco kullanım zorluğu yaşamadım, zaten ana kucaklarının hepsi aynı mantıkla bağlanıyor fakat güvenlik konusunda nasıldır bilemiyorum.Gerçekten cahilce davranarak ve hiç araştırma yapmadan mağaza gezerken alıvermiştik.Zaten o yüzden şimdi arkadaşlara sorup duruyorum,testleri okumaya çalışıyorum.
    Şu anda senin yerinde olsaydım kesinlikle Maxi Cosi'nin isofix bazalı ana kucağını alırdım. İsofix olayı çok önemli çünkü kemerle bağlarken acele edebilirsin ve gevşek kalabilir ya da yanlış bağlayabilirsin.Bu isofixli baza daha pahalı ama mutlaka onu seç. Hem çocuğu bağladıktan sonra kemerle de koltuğu araca sabitlerken çocuğun üstüne kapanmamış olursun.Hava soğuk olduğunda ya da biraz acelen varsa ana kucağını kemerle bağlamak işkenceye dönüşebiliyor.
    Şimdi gelelim işin ayrıntılarına.Ben de yukarıdaki bir arkadaş gibi 1 haftalıkken çocuğu ana kucağına bağladım.Burada en büyük sorunu aslında anne çıkarıyor. Daha 3-4 kg bir bebeğin oraya konup da bağlanmasına razı gelmiyor.Çocuksa genelde uyuyor ama 1-2 saatlik aralarla ya da yarım saatte de olabiliyor ya sıkılıyor ya da acıkıyor ve bağırmaya başlıyor.İşte bu noktada arabayı park etmek, çocuğu sabırla sökmek,annesini emmesini ya da keyfinin gelmesini beklemek ve tekrar bağlayarak yolculuğa devam etmek gerekiyor. Bu iş yarım saatte bir olunca 2 saatlik yol 3-4 saate uzuyor ama başka çare de yok. Bu esnada anne ve otomobilde başka birisi varsa 'yapma, yine ağlayacak, geciktik' vs. gibi şeyler duyabiliyorsun.Sabır çok önemli çünkü bu yazdıklarım olurken arka fonda genelde ağlama sesi duyacaksın.
    Yine yukarıda bir arkadaş çok güzel yazmış, eğer bebeğin altına yastık falan koyarsan emniyet kemeri doğru noktalardan tutmayabilir.Zaten altında bez olduğu için çocuk aslında oldukça yumuşak bir zeminde oturuyor.Bir de ana kucaklarının eğimli olması insana sanki rahat değilmiş izlenimi veriyor ama kesinlikle öyle değil.Gayet rahat oluyorlar.Bunları kullanırken en büyük sıkıntılardan biri yıkanabilir kumaştan yaptıkları için bebeğin kafa kısmının çok terlemesi, bu durumda bebeği bağladıktan sonra başının altına temiz bir kumaş parçası koyabilirsin. Bir kaç tane de cama yapışan gölgelik al ve arka cama yapıştır ki yolda giderken çocuğun gözüne güneş gelmesin.Ayrıca bir de ana kucağının tutacağına asabileceğin bir şıngırdak,oyuncak almalısın böylece çocuk onunla oyalanabilir.Benimki her yolculukta başka bir şey istyor artık.Bu bazen bir kaset,ciklet kutusu,su şişesi olabiliyor ve onu baya bir süre oyalıyor.
    Tüm bu uğraşların sonunda ilk başta ne kadar ağlarsa ağlasın emin ol oraya oturmaya alışacak ve bunun faydasını da sen göreceksin. Bu sayede çocuğunla beraber anne olmasa da kısa yolculuklar yapabileceksin. Örneğin biz bu şekilde istediğimiz gibi geziyoruz, bazen anneyi işten almaya gidip süpriz bile yapıyoruz.
    quote:

Orjinalden alıntı: otomobilci_x

2.5 ay sonra inşallah bende baba oluyorum.

• dostum çok çok saol verdiğin bilgiler benim için çok değerli.
  • bu yazdıklarınızı okuyunca insanın bir an önce evlenip çocuğuyla gezintiye çıkası geliyor gerçektengüzel bir duygu olsa gerek
  • Biz Maxi Cosi Priori XP modelini kullanıyoruz. Isofix bağlantısı yok ama güzel bir gerdirme sistemi yapmışlar; koltuğa düzgün sabitlenince kaya gibi oluyor. Zaten Isofix'in geliştirilmesinin ana nedeni emniyet kemeri ile sabitleme işleminin büyük oranda yanlış yapılması.

Modelleri çok bilmiyorum ancak emniyet kemeri ile sabitlenen modellerde dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Çocuk koltuğu kaza sonrasında çocuğu hiç yerinden oynatmadan araçtan çıkartılabilmeli. Yani siz çocuğunuzun parmağını bile kıpırdatmadan koltuğu ile birlikte araçtan çıkartabilmelisiniz. Kullandığınız koltuğun bu özelliği olup olmadığını bizzat deneyerek kontrol edin ve koltuğu bu şekilde sökemiyorsanız yeni bir koltuk bakmaya başlayın.
  • benim de 9,5 aylık oğlum var geçen aya kadar ana kucağı ile idare ediyorduk ama artık küçük gelmeye başlayınca aşağıdaki linkteki ürünü aldık, izmirde kemeraltından aldığımız için daha hesaplıydı. montesi kolay, çocuğu yerleştirmek de ilk başta zor gibi geldi ama öğrenince çok pratik,
    oğlumuz koltuğa oturur oturmaz uyumaya başladı ve 3 saatlik bir yolculuğun tamamını uyuyarak geçirdi. tabi ben de annesi de rahat rahat yolculuk yapmış olduk.

http://www.ozelcan.com.tr/anne-bebek/662-Chicco-Zenith-0-1-Cocuk-Guvenlik-Koltugu-.aspx

• Maxi Cosi'yi Ankara'da 800 YTL ye satan bir yer buldum ama Be safe alacağım sanırım.Bu koltuğu kullanan yok mu acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: isteka

Çok gerekli. Şu şekilde düşünmek lazım kendimiz bir kaza anında kurtulma ümidiyle kemerimizi bağlıyoruz. Çocuklarımız ne yapacaklar. Bu sebeple çocuk koltuğu gerekli. Eğer yaşı çocuk koltuğuna göre büyük ama araç koltuğuna göre küçükse o zaman da yükseltme koltuklarını kullanmak gerekir.
    Uzun yolculuklarda ortaya, normal günlük kullanımda şoför arkasına takıyorum.
    Graco marka yılbaşında 140ytl Ankara'dan aldım.
    Ayrıca Türkiye için de cezası olması lazım ancak fazla üstüne düşülmüyordu. Yılbaşına doğru bir ara uyarmaya başlamışlardı. Şu anda durum nedir bilmiyorum.

Öncelikle önemli bir konuya temas ettiğiniz için teşekkür ederim.Her ne kadar bunun bilincincde olsakda bazen çocuğa laf dinletemiyoruz.Tabii bu konuda anne ve babanın ortak ve kararlı bir şekilde hareket etmesi gerekli.4 yaşındaki oğlumuz doğduğundan beri koltukta oturarak yolculuk yaptı.0-13kg,9-18kg,15-36 olmak üzere 3.koltuğa geçmiş bulunuyoruz.tabii bu sınır edilen kg değerleri birebir çocuğunuzun boy ve kilo gelişimiyle değişebiliyor.yani biz erken yenilemek zorunda kaldık hep.
    Ayrıca vurgulamak istediğim konu:
    Yanlış bir uygulamaya açıklık getirmek gerekir ki,araçların darbeye en dayanıksız yeri orta kısmıdır.Bu nedenle çocuk koltukları asla orta noktaya monte edilememeli.çocuk eğer göz önünde bulunulacak(kusma boğulma gb.)kadar küçükse şoför sizseniz sağa koyulmalı.Zaten 3,5 4 yaş arasıysa ben şu an solda oturtuyorum.Acil bir durumda bile hemen çıkartabilmek için.
    Kazalarda her türlü risk vardır.Araca sağlam montajlanmak nasıl güvenliyse,araçtan acil durumda çıkış da o kadar kolay ve çabuk olmalıdır(yangın vs.).
    (Bunlar benim araştırdıklarıma göre yürüttüğüm mantık sonucu aldığım önlemler)
    Katılıp katılmamak sizin elinizde.Yalnız kesin uyarıyorum ki çocuk koltukları asla ortaya monte edilmemeli.
    Oto koltuğu seçimi yaparken isofix bağlantı özelliği olması çok önemli.Ancak fiyatları da çok yüksek olabiliyor.Bir ebeveyn ortalama 25 000-30 000 TL otomobil sevdasına ayırabiliyorsa bu rakamlarıda göze alması gerekir diye düşünüyorum.
    Bence trafik denetimlerinde de bu konuda uygulama yapılsa çok yararlı olur...
    Ama ülkemizde emniyet kemeri gerekliliğinin bilincine bile sahip olmayan o kadar cahil var ki ner de kaldı oto koltuğu.....

• http://forum.donanimhaber.com/m_23565321/mpage_1/key_//tm.htm#23661368

KONUYU AÇALI EPEY ZAMAN GEÇMİŞ.YANİ OĞLAN 2.5 YAŞINDA AÇMIŞIM.
    BAZEN BİZİ DİNLEMİYOR AMA ZORLA DA OLSA KARARLI OLURSANIZ KENDİDE FARKEDECEKTİR DAHA FAYDALI OLDUĞUNU. SURAT ASARSA ASSIN .
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.