Şimdi Ara

Otomatik vitesin kilitlenmesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir (6 Mobil) - 2 Masaüstü6 Mobil
5 sn
44
Cevap
0
Favori
116.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Az önce bir arkadaşımızı hastaneye götürdük.Hastanenin önünde vitesi P ye aldım.Daha sonra hareket edecekken vites kilitlendi ve D ye alamadım.

Vites hiç değişmedi. Dakikalarca uğraştık ve en sonunda D ye geçti.

Hemen arabayı durdurmadan eve geldik. Eve geldiğimde arabayı kapattım ve tekrar vitesi değiştirmeyi denedim ama vites yine kilitlendi.

Arabayı hareket ettiremiyorum ve vites P den başka bir vitese geçmiyor kilitlendi kaldı.

Acaba sorun neyden kaynaklanabilir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz?

Bu arada araç golf 4 otomatik vites.

Herkese saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Coşkun

Corsa D'de de benzer bir olay başımıza gelmişti. Yine bu şekilde kilitleniyordu ve vites körüğünü kaldırarak sarı bir pimi çekmemizi istiyorlardı. Bu sayede vites boşa alınıyor ve 2-3 hafta idare ediyordu. Ama en son biraz sert çekince pim koptu. Garantiden vites kolunu değiştirmeye yarayan mekanik parçaları değiştirdiler ve problem çözüldü.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar bugün servisle görüştük ve fren müşüründen kaynaklanabileceğini söylediler. Aracı hareket ettirebilmek içinde ilk önce aracı çalıştırın sonra frene basıp çekin dediler.

Az önce aracı çalıştırdım ve 30 saniye frene basıp çektim ve vitesi değiştirebildim en sonunda.

Sorun fren müşüründen kaynaklanıyormuş. Allahtan ki fazla tutmuyormuş yaklaşık 30-40 lira fiyatı var.

Şanzımana birşey oldu diye korktum şükürler olsun büyük birşey çıkmadı. Bugün gidip yaptıracağım.

Yorum yapan herkese teşekkür ederim.
    quote:

Orijinalden alıntı: Red_Devils_

Arkadaşlar bugün servisle görüştük ve fren müşüründen kaynaklanabileceğini söylediler. Aracı hareket ettirebilmek içinde ilk önce aracı çalıştırın sonra frene basıp çekin dediler.

Az önce aracı çalıştırdım ve 30 saniye frene basıp çektim ve vitesi değiştirebildim en sonunda.

Sorun fren müşüründen kaynaklanıyormuş. Allahtan ki fazla tutmuyormuş yaklaşık 30-40 lira fiyatı var.

Şanzımana birşey oldu diye korktum şükürler olsun büyük birşey çıkmadı. Bugün gidip yaptıracağım.

Alıntıları Göster
    Aynı sorun bugün banada oldu. 2003 golf arabam. Fren müşüründenmiş sorun. Ustayı getirdim sanayiden aracı aldık götürdük sanayiye müşürü değiştirdi. Müşürünüde ben aldım (20TL) ve usta 130TL işçilik istedi. Şok oldum. 100TL verdim lanet olsun dedim. Böylelerinin eline düşmeye gör. Haram zıkkım olsun hakkından fazlasını istediyse eğer. Siz siz olun önce anlaşın sonra ustayı getirin.
  • Ben de merak ettim doğrusu. Mesajım bulunsun.

Yukarı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Engineer !

Ben de merak ettim doğrusu. Mesajım bulunsun.

Yukarı
    Park edilen yerlerde yüksek eğim var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Alıntıları Göster
    Valla pek anlamam otomatik vites araçlardan ama hiç şanzıman yağını değiştirmişmiydiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Alıntıları Göster
    Frene basmadan P den vitese alınmasını önleyen kilit mandalı bozulmuştur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: [dodo]

Frene basmadan P den vitese alınmasını önleyen kilit mandalı bozulmuştur.

Alıntıları Göster
    Eğer arabayı park ederken veya durdugunuzda aracı p ye aldıktan sonra yükü şanzımana bindiriyorsanız zamanla bozmuş olabilirsiniz. Ayagınız frendeyken aracı boşa alıp el freni çekip yükü el frenine attıktan sonra (frenden ayak çekerek) p ye almanız en dogrusu. Ancak genelde şanzımana yük bindiriliyor ve bu gibi sorunlar çıkabiliyor. Özellikle eğimli yerlerde dikkatli olmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ExTReMee

Valla pek anlamam otomatik vites araçlardan ama hiç şanzıman yağını değiştirmişmiydiniz ?

Alıntıları Göster
    Konu başlığını görünce bugün gördüklerimi anlatmak istiyorum.

İşlek caddede tam yolun ortasında bir araç kalmış. Etraf kalabalıklaştı. Ben de merak ettim. Baktım. Golf'ün otomatik vitesi kilitlenmiş.

Trafik polisleri geldi. Araç için çekici çağırdılar.

Ya yüksek hızda kilitlenme olsaydı diye düşündüm ama böyle şey olmaz sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exxcrea

Eğer arabayı park ederken veya durdugunuzda aracı p ye aldıktan sonra yükü şanzımana bindiriyorsanız zamanla bozmuş olabilirsiniz. Ayagınız frendeyken aracı boşa alıp el freni çekip yükü el frenine attıktan sonra (frenden ayak çekerek) p ye almanız en dogrusu. Ancak genelde şanzımana yük bindiriliyor ve bu gibi sorunlar çıkabiliyor. Özellikle eğimli yerlerde dikkatli olmak lazım.

Alıntıları Göster
    Corsa D'de de benzer bir olay başımıza gelmişti. Yine bu şekilde kilitleniyordu ve vites körüğünü kaldırarak sarı bir pimi çekmemizi istiyorlardı. Bu sayede vites boşa alınıyor ve 2-3 hafta idare ediyordu. Ama en son biraz sert çekince pim koptu. Garantiden vites kolunu değiştirmeye yarayan mekanik parçaları değiştirdiler ve problem çözüldü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Coşkun

Alıntıları Göster

• quote:

Orijinalden alıntı: Red_Devils_

Alıntıları Göster
    Aynı sorun bugün banada oldu. 2003 golf arabam. Fren müşüründenmiş sorun. Ustayı getirdim sanayiden aracı aldık götürdük sanayiye müşürü değiştirdi. Müşürünüde ben aldım (20TL) ve usta 130TL işçilik istedi. Şok oldum. 100TL verdim lanet olsun dedim. Böylelerinin eline düşmeye gör. Haram zıkkım olsun hakkından fazlasını istediyse eğer. Siz siz olun önce anlaşın sonra ustayı getirin.
  • 20 liralık parçaya 100 lira işçilik helal olsun bu ustalara
  • quote:

Orijinalden alıntı: salikocan

20 liralık parçaya 100 lira işçilik helal olsun bu ustalara
    usta mı ??? fırsatçı desek daha doğru olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi temizyurek -- 7 Mayıs 2013; 16:14:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: temizyurek

usta mı ??? fırsatçı desek daha doğru olur.

Alıntıları Göster
    Parçanın fiyatıyla işçiliğin ne alakası var anlayamadım. Mesala parça pahalıdır takılması kolaydır , usta az işçilik ister. Parça ucuzdur, takılması için birçok parçanın daha sökülmesi gerekir, saatler sürer o zamanda fazla işçilik ister.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cdmustafa

Ustalaramız saolsun çok iyiler ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barracud@

Parçanın fiyatıyla işçiliğin ne alakası var anlayamadım. Mesala parça pahalıdır takılması kolaydır , usta az işçilik ister. Parça ucuzdur, takılması için birçok parçanın daha sökülmesi gerekir, saatler sürer o zamanda fazla işçilik ister.

Ben size şöyle söyleyim. Ustayı arkadaşın arabasıyla sanayiden alıp benim arabanın yanına getirdik. Frenin orda 2 dk lık birşey yapıp ben süreyim sanayiye gidelim tekrar dedi tamam dedik bindik gittik. Sanayide dedi ki fren müşürü değişecek, tamam dedim gittim yedek parçacıdan 20TL verip aldım. Fren müşürünü aldı ve maksimum 10dk uğraşıp taktı ve sonra yağına suyuna da bakmak istedi bende yok onu başka yerde yaptırırım sağol dedim ve borcumu sordum. 130TL versen yeter abi dedi direkt. Ne demek 130 ne yaptın ki bu kadar anlamadım falan dedim. E abi dışarı gittik öyle oluyor falan dedi. Kendimiz getirip götürdük herifi ama pişkin laf anlayacak tipten değil. Lanet olsun deyip 100TL attım önüne eyvallah dedim çıktım. Olay bundan ibarettir.

Az mı çok mu varın siz karar verin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mufaner

quote:

Ben size şöyle söyleyim. Ustayı arkadaşın arabasıyla sanayiden alıp benim arabanın yanına getirdik. Frenin orda 2 dk lık birşey yapıp ben süreyim sanayiye gidelim tekrar dedi tamam dedik bindik gittik. Sanayide dedi ki fren müşürü değişecek, tamam dedim gittim yedek parçacıdan 20TL verip aldım. Fren müşürünü aldı ve maksimum 10dk uğraşıp taktı ve sonra yağına suyuna da bakmak istedi bende yok onu başka yerde yaptırırım sağol dedim ve borcumu sordum. 130TL versen yeter abi dedi direkt. Ne demek 130 ne yaptın ki bu kadar anlamadım falan dedim. E abi dışarı gittik öyle oluyor falan dedi. Kendimiz getirip götürdük herifi ama pişkin laf anlayacak tipten değil. Lanet olsun deyip 100TL attım önüne eyvallah dedim çıktım. Olay bundan ibarettir.

Alıntıları Göster
    Sizinkisi abartmış o zaman. Baştan pazarlık etmek lazımmış.
  • Lanet olsun insanların boşluğundan faydalanmak isteyen usta, esnaf bozuntularına.. Genelde işçilik ücreti parça fiyatı kadardır.. Bir parça ne kadar pahalı ise işçiliği de o kadar pahalı olur.. 35 yıl esnaflık yapan babamın bulunduğu oto sanayinde işçilik ücretleri böyle belirlenirdi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gareysar -- 7 Mayıs 2013; 19:04:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gareysar

Lanet olsun insanların boşluğundan faydalanmak isteyen usta, esnaf bozuntularına.. Genelde işçilik ücreti parça fiyatı kadardır.. Bir parça ne kadar pahalı ise işçiliği de o kadar pahalı olur.. 35 yıl esnaflık yapan babamın bulunduğu oto sanayinde işçilik ücretleri böyle belirlenirdi..
    Kendi vicdanına bırakıyorum artık. Çoluğuna çocuğuna nasıl yedirecekse kendisi biliri. Bu işin dinle diyanetle de alakası yok aslında. Tamamen DÜRÜSTLÜK. Kaybetmeye mahkum olacaklar ömürleri boyunca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mufaner

Kendi vicdanına bırakıyorum artık. Çoluğuna çocuğuna nasıl yedirecekse kendisi biliri. Bu işin dinle diyanetle de alakası yok aslında. Tamamen DÜRÜSTLÜK. Kaybetmeye mahkum olacaklar ömürleri boyunca.

Alıntıları Göster
    P'ye aldıgınızda aracı kaydırdıysanız yani yükü şanzumana bindirdeyseniz rampada falan, o nedenle olur. Frene basıyorsunz degilmi vites geçirirken ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cdmustafa

quote:

adam olsa baştan pazarlık yapmaya gerek duyulmaz zaten. fırsatçılık işte tam budur.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.