Şimdi Ara

Otomatik vites hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Yarın otomatik vites araç alıyoruz. İlk otomatik vites deneyimim olacağı için merak ettiğim bişey var. Kırmızı ışıklarda yada sıkışık trafikteki uzun süreli beklemelerde boşa mı almak lazım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Şaft sürekli dönmek istediği için (araba sürekli ileri gitmek istediği için) belli bir dozda frenlemek gerekiyor malum. Bu enerjiden tasarruf etmek için vites boşa atılabilir.
    Ben kendim ne yapıyorum? Madem otomatik aldım, elimi sürmem vites topuzuna diyorum.

• 10 sn. üzerindeki beklemelerde boşa almakta fayda var.Çünkü araç sürekli kavramada ve ileri gitmeye çalışıyor.Bundan sebep de yakıt artıyor doğal olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hearthland -- 22 Şubat 2016; 3:36:58 >
  • Aracın tork konvertörlü (tam otomatik) şanzıman ise kesinlikle boşa ALMAMALISIN. Bu sistem tamamen yağ üzerine çalışır. Boşa aldığın zaman şanzımandaki yağlama durur. Geri direk d ye alıp şanzıman tam yağlama yapamadan hareket edeceğin için ise ciddi hasarlar meydana getirebilir.

• çok uzun süre beklenmeyecekse boşa almaya gerek yok
    ayağın frende bekleyebilirsin
    çek bi yudum çaydan sonra devam yeşil yandı mı sonra devam
  • 1 dk dan uzun beklemelerde p ye alabilirsiniz ayağınızı dinlendirmek için ama n ye değil. Dert etmeyin otomatiğin en yaygın olduğu abd de yaşadım yıllarca kimse ışıklarda n ye falan almıyordu, herkes ayağı frende bekliyordu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akorkmaz11

1 dk dan uzun beklemelerde p ye alabilirsiniz ayağınızı dinlendirmek için ama n ye değil. Dert etmeyin otomatiğin en yaygın olduğu abd de yaşadım yıllarca kimse ışıklarda n ye falan almıyordu, herkes ayağı frende bekliyordu.

Hocam ABD'ye ya da Kanada'ya nasıl gelebiliriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

quote:

1 dk dan uzun beklemelerde p ye alabilirsiniz ayağınızı dinlendirmek için ama n ye değil. Dert etmeyin otomatiğin en yaygın olduğu abd de yaşadım yıllarca kimse ışıklarda n ye falan almıyordu, herkes ayağı frende bekliyordu.

arada okyanus var bence uçak doğru seçim olur

• Öncelikle hayırlı olsun.20 sn civarı bekleyeceksen n ye al,sıkışık trafikte gidiyorsan manuele çek arabayı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker1041

quote:

quote:

İşin yasal yollarını soruyorum hocam, ciddi olaraktan. Eğer yasal yolla gelebileceksem gemiyle 5 ayda da gelirim sorun değil.

• quote:

quote:

valla o iş zor işte, ben herşeyin pespembe olduğu clinton yıllarında oradaydım, o zaman bile zordu bu işler. hele şimdi duffy duck denen psikopat gelirse truist olarak bile giremeyiz oraya.
    ama işin özü orada bir firmanın sizi istemesi ve çalışma izni ya da çalışma vizesi çıkarabilmesi gerekli. kanada'da durum daha farklı olabilir orası göçmen konusunda biraz daha gevşek(ti) diye hatırlıyorum..

• quote:

quote:

quote:

quote:

İşin yasal yollarını soruyorum hocam, ciddi olaraktan. Eğer yasal yolla gelebileceksem gemiyle 5 ayda da gelirim sorun değil.

suriyelilere takıl kısa yolda maceralı gidersin

• quote:

quote:

quote:

valla o iş zor işte, ben herşeyin pespembe olduğu clinton yıllarında oradaydım, o zaman bile zordu bu işler. hele şimdi duffy duck denen psikopat gelirse truist olarak bile giremeyiz oraya.
    ama işin özü orada bir firmanın sizi istemesi ve çalışma izni ya da çalışma vizesi çıkarabilmesi gerekli. kanada'da durum daha farklı olabilir orası göçmen konusunda biraz daha gevşek(ti) diye hatırlıyorum..

Hocam size bir ÖM gönderdim.
    quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

quote:

quote:

quote:

quote:

suriyelilere takıl kısa yolda maceralı gidersin

Suriye'ye gidip Suriye vatandaşlığı alıp Türküye'ye dönsem paşa paşa yaşarım ne işim olur ABD'lerde.

• Isiklarda dururken "D" bekleyebilirsin. Frene basmak sartiyla. Arac motor hacmi buyukse "N" de durmakta yarar var, sanzumana ve frenlere asiri yuk bindirmemek icin. uzun sureli beklemelerde ise "P" de durmakta fayda var. dalginlikla ayagini frenden cekebilirsin ..vs.

Ayrica, otomatik araclardaki bir tehlikede kaza durumlarinda. Ornegin isiklarda D modunda bekliyorsun. birisi duramayip arkadan vurdugunu farzedin. sofor kazanin siddetine gore bayilmasi durumunda arac kontrolsuz olarak(bircok aracta) hareket edebiliyor.

sadece isiklarda beklemeden ziyade park etmeye de dikkat etmelisin. aracin yukunu direkt sanzumana yuklememelisin. eger yuklersen sanzumanda bosluk olusmaya baslayacaktir. birde onune veya arkana parkeden yaslama yaparsa o zaman sorun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alish_alish

10 sn. üzerindeki beklemelerde boşa almakta fayda var.Çünkü araç sürekli kavramada ve ileri gitmeye çalışıyor.Bundan sebep de yakıt artıyor doğal olarak.

sürekli bu efsane dönüp duruyor forumlarda. araç sürekli kavramada değil. eğer öyle olsaydı sıyırırdı veya stop ederdi. araç kavramayı ayırıyor. frenden ayağını çektiğin anda da ileri gitmek istediğini düşünüp kavramayı tekrar devreye sokuyor. manuel vitesli bir araçta da yumuşakça debriyajdan ayağını çekersen araç gider. hatta sonra 2. vitese takarsan bayağı da hızlıca gider. türk otomatik vites kullanıcılarının kendi kendilerine icat ettikleri bir eziyetten başka birşey değil bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ıslanmış tarhana

Aracın tork konvertörlü (tam otomatik) şanzıman ise kesinlikle boşa ALMAMALISIN. Bu sistem tamamen yağ üzerine çalışır. Boşa aldığın zaman şanzımandaki yağlama durur. Geri direk d ye alıp şanzıman tam yağlama yapamadan hareket edeceğin için ise ciddi hasarlar meydana getirebilir.

şanzıman zaten yağın içinde çalışıyor arkadaşım.

tam tersi tork konvektörlü araçlarda 15 sn'den uzun beklemelerde boşa almak araç için çok daha iyidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

10 sn. üzerindeki beklemelerde boşa almakta fayda var.Çünkü araç sürekli kavramada ve ileri gitmeye çalışıyor.Bundan sebep de yakıt artıyor doğal olarak.

sürekli bu efsane dönüp duruyor forumlarda. araç sürekli kavramada değil. eğer öyle olsaydı sıyırırdı veya stop ederdi. araç kavramayı ayırıyor. frenden ayağını çektiğin anda da ileri gitmek istediğini düşünüp kavramayı tekrar devreye sokuyor. manuel vitesli bir araçta da yumuşakça debriyajdan ayağını çekersen araç gider. hatta sonra 2. vitese takarsan bayağı da hızlıca gider. türk otomatik vites kullanıcılarının kendi kendilerine icat ettikleri bir eziyetten başka birşey değil bu.

15 sn'den uzun beklemelerde n'ye alın yazar çoğu tam otomatik aracın kullanma kılavuzunda.

bu efsane falan değil, araç sürekli ilerlemek ister zaten rölanti devri de değişiktir. özellikle güçlü araçlarda titreme artar.

yani boşa almanız aracınız açısından daha iyidir.

• Anlık yüketim ışıklarda dururken 20 lt çıkıyordu araç e180 idi, boşa yada p ye alıyordum bir şey olucağını sanmam.

• quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

15 sn'den uzun beklemelerde n'ye alın yazar çoğu tam otomatik aracın kullanma kılavuzunda.

bu efsane falan değil, araç sürekli ilerlemek ister zaten rölanti devri de değişiktir. özellikle güçlü araçlarda titreme artar.

yani boşa almanız aracınız açısından daha iyidir.

Tek bir klavuzdan örnek var mı?

• Hocam şimdi burada böyle soruyorsun ama reel de bu iş hiç böyle olmayacak. Alacaksın D ye basıp gideceksin. Belli bir süre sonra yok 10 sn geçti mi yok 30 sn oldu boşa alayım P ye alayım falan kalmayacak. D ye atacaksın stop ederken de P ye alacaksın o kadar. Şahsen ben hiç takılmıyorum bunlara, sadece park ederken ağırlığın el frenine binmesine dikkat ediyorum o kadar.

Arac Civic.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.