Şimdi Ara

OTOMATİK VİTES ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ (176. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
14 Misafir (1 Mobil) - 13 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.597
Cevap
244
Favori
1.190.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 174175176177178
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Flying Nimbus

Herkese merhaba. Aracım Fiesta 1.4 Otomatik araç 65000 kmde

Benim şanzımanda birinci viteste sanki araç isteksiz gibi gidiyor ve 2'den bire düşerken geçişi hissettiriyor. Taktuk bir ses gelmiyor ama diğer viteslerde sorun olmamasına rağmen 2'den 1'e düşüşte bu düşüş hissediliyor. Özellikle de sert frenlemelerde bu durumla karşılaşıyorum. Ayrıca çok nadir olmakla beraber 1'den ikiye geçişte de bu geçiş hissediliyor ve sanki araç birinci viteste zorlanıyor 2'de birden rahatlıyor hissi yaratıyor. Son olarak da 1. viteste hızlanırken bir uğultu var, sanki geri viteste gelen uğultu gibi ama daha tiz ve kısık sesli. Bu yaşadıklarım normal mi yoksa şanzımanı göstermem mi gerekir.

Geri vitese geçiş D'ye geçiş ya da P modundan diğer viteslere geçişte pek bir sarsıntı olmuyor. Olursa da öyle pat küt etmiyor.
    Merhabalar
    Öncelikle geçmiş olsun
    Anlattiğiniza göre büyük ihtimalle aracınızın arka kapak bilyası dağılmış olabilir. Eğer bilya dağılmış ise şimdilik vuruntu yapmasa bile bilyadan çıkan çapaklar yakın zamanda beyne gidecek ve yağ kanallarını tıkayarak vuruntu yapmaya başlayacaktır. Her otomatik şanzıman kullanicisi dostuma tavsiye ettiğim gibi basit uyarılar ihmale gelmez tedbir alınmasında fayda vardır. Yoksa daha büyük masraflar açar. Bir sanzimancida cihaza baglatin kafaniz rahat olsun. Cihaza bağlayıp arıza tespitini bütün sanzimancilarda ortalama 50 TL'ye yaptırabilirsiniz. Gelelim sizin arizaniza. Eğer ki teşhis dogru ise arka kapak bilya değişimi ortalama 1500 TL (1200-2000) masraf çıkaracaktır. Ama eğer çapaklardan beyin zarar görürse zarar katlanarak artacaktır. Umarım arizaniz kısa zamanda çözülür.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• merhaba beyler mazda 323 94 model R vites vuruntu yapıyor.ve vites geçişler geç geliyor veya gaz cekince vites geçiyor .arka vurmuş gibi geçiyor sorunu nedir selenoid mı
  • Selamun Aleyküm 1994 honda accord aracıma motor yaptırdım ve otomatik şanzumanımda d4 lambam yanıyor birde kick down yapmıyor teşekür ederim

• Selamun aleykum. ustalara selam olsun..96 model tam otomatik, 4 vitesli ve 4x4 kia sportage marka aracımın, motor ve alt takım bakım onarım ve iyileştirmelerini değişimlerin hepsini yaptım. ...

AMA......AMA.....AMA......

1-) aracın tamir ve bakımını yapan iki ustada aracınızın kavramasında sıkıntı var dedi.

2-) araç vites geçişlerini sarsıntılı biçimde hissettiriyor.

3-) aracın uzun yolda vites değişimleri çok zor ve ağır oluyor.

4-) Araç uzun yolda giderken 140'ın üstüne çıkmıyor yada çok zorlanıyor.

5-) Yokuşlarda aracın çekişi çok düşüyor. devir 20'ye kadar düşüyor.

6-) Vites değişimleri sarsıntılı oluyor. Şanzıman az biraz geri kaçırıyor.

7-) Devir yükseldiği halde şanzımandan gelmesi gereken vites değişikliği gelmiyor.

8-) ustaların yorumuna göre düz yolda hız düşüyor ve devir düşüyor.

aracı aktif halde kullanıyorum. yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: krıminal

Selamun aleykum. ustalara selam olsun..96 model tam otomatik, 4 vitesli ve 4x4 kia sportage marka aracımın, motor ve alt takım bakım onarım ve iyileştirmelerini değişimlerin hepsini yaptım. ...

AMA......AMA.....AMA......

1-) aracın tamir ve bakımını yapan iki ustada aracınızın kavramasında sıkıntı var dedi.

2-) araç vites geçişlerini sarsıntılı biçimde hissettiriyor.

3-) aracın uzun yolda vites değişimleri çok zor ve ağır oluyor.

4-) Araç uzun yolda giderken 140'ın üstüne çıkmıyor yada çok zorlanıyor.

5-) Yokuşlarda aracın çekişi çok düşüyor. devir 20'ye kadar düşüyor.

6-) Vites değişimleri sarsıntılı oluyor. Şanzıman az biraz geri kaçırıyor.

7-) Devir yükseldiği halde şanzımandan gelmesi gereken vites değişikliği gelmiyor.

8-) ustaların yorumuna göre düz yolda hız düşüyor ve devir düşüyor.

aracı aktif halde kullanıyorum. yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkürler.
    arkadaşlar bu soruya cevap verecek kimse yok mu..??

• Selamün aleyküm ford focus 2001 model aracım p1746 arızası veriyor. Bazen kusursuz şekilde geçiş yapıyor fakat bazen geçiş süresi uzatıyor ve ardından sert geçiş yaptığı oluyor sorunda bundan sonra başlıyor bazen vites geçerken vuruntu yapıp bu arızayı veriyor bazense ışıklarda vb durduğum noktada da arıza veriyor. stop edip çalıştırınca belli süre tekrar devam ediyorum. Uzun yolda durmadıkça hiç sıkıntı çıkartmıyor. Benzin lpg farketmeksizin yapıyor. Sadece benzinde vuruntu daha az oluyor.yağ ,hidrolik beyin , motor beyni değişti belli süre sonra yine aynı moda dönüyor
     OTOMATİK VİTES ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elturco54 -- 16 Aralık 2019; 8:36:20 >

• Tahir_Usta T kullanıcısına yanıt
    Ustam merhaba. Aracı bir ustaya götürdüm. Cihaz bağladı, inceledi, çıkıp biraz dolaştık.(Kendisi Ford ustası)
    Kavrama çanağından dedi. Parçanın ne olduğunu bilmiyorum açıkçası. Bu parçada çatlak oluyormuş, yağ basıncını ayarlayamadığı için vuruntu yapıyor daha önce de çok karşılaştık dedi. Şanzımanın modeli 4F27E

Araç herhangi bir arıza ışığı yakmıyor. Normal çalışmadığını anlayabiliyorum. Kime hangi ustaya güveneceğimi de şaşırdım. Sanayide usta usta gezecek vaktim de yok.

• MuratbanK kullanıcısına yanıt
    2013 1.6 dizel otomatik aracımda da aynı sorun var patron. 2. den 1 e düşerken şaak diye vuruyor. haricinde hiçbir sorun yok vites geçişinde falan.Adaptasyon yapıldı testten geçti ve şanzıman herhangi bir arıza kodu vermiyor. yine hidrolik beyin midir ?
  • wildboyankara W kullanıcısına yanıt
    Aynı problem bende var çözüm bulabildiniz mi
    Gazdan ayak çektikten sonra vuruntu yapıyor
    Vites geçişleri normal

• Merhaba arkadaşlar. Aracımla ilgili bir sıkıntım var ve sizlere danışayım dedim.
    Aracım 2011-S-max 2.0 tdci Aisin TF81SC tam otomatik 6 ileri şanzımana sahip. Aracımı sakin kullanımda belirgin bir sıkıntı yok. Ama biraz fazla yüklendiğimde ve özellikle dip gaz yaptığımda 2'den 3'e geçerken vuruntu şeklinde bir titreme yapıyor.
    Dediğim gibi sakin kullanımda bu titretme özellikle dikkat etmezsen hissedilmez şekilde az.
    Birkaç ustayla görüştüm süren usta da telefonla görüştüğüm usta da beyin değişecek dedi.
    Gerçi aracımı süren usta bu kadar bişey için elletme sakın dedi :)

Bu tarz bir arıza için ne yapmalıyım. Aynı durumu yaşayan var mı?
    Bu şekilde kullanmaya devam etsem mi yoksa müdehale ettirsem mi kararsız kaldım?

Bu arada; beyin de buldum komple şanzıman da. Sıfır orjinal beyin 6 Bin TL, Sıfır komple (beyinde dahil) orjinal şanzıman 12 Bin TL.. Bir yerle de görüştüm beyin tamiri yapıyorlarmış 3 Bin TL civarında..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GhOsT_RiDeR_ -- 26 Aralık 2019; 14:57:48 >

• Lucifer in hikmeti üzerinizde olsun.

3. Vitesten 4. E geçerken hafif vuruntu yapıyo..

4. Den 3. E inerken hafif vuruntu yapıyo...

Sebep.ne olabilir araç dsg dq250

• manilafortuna kullanıcısına yanıt
    Hocam bunlar sadece lucifer aracta iken mi oluyor?
    Lucifersiz bir sürüşe cikin bir bakalım.bu şanzimanlar cok nazik dsg zaten kronik bu problemler tam vites gececekken ihhhhh

• Merhabalar,

Esime almis oldugumuz 2003 model 4 vites tam otm daihatsu cuore 1.0 DVVT'de 1. viteste bir ugultu/vinlama sesi geliyor. Arac ikiye atinca ses tamamen kesiliyor.Birinci vites harici bu ses gelmiyor.

Araci 4 gun once aldik, almadan once test surusunde farketmedim(ustaya da gostermedim), bugun esim surerken fark ettim sesi.
    Aracin cekisi ve vites gecisleri iyiydi ve arac lazimdi fiyat uygundu direk aldim.
    Acikcasi sadece ses cikaracaksa mesele degil, 10 km capinda bir bolgede kullanilacak. surekli sehir ici kullanilacak.
    Ama yine de basit bir tamirle falan cozulebilecekse de cozmek isterim. sanziman revizyonuna giremem muhtemelen arac fiyatina cikar(yurt disindayim)

ilk etapta sanziman yagi degisimi yapmayi dusunuyorum ama bunun cozecegini dusunmuyorum.

Bilgili arkadaslar tavsiye verebilir mi? Flush islemi tavsiye eder misiniz?(kendim yapmayi dusunuyorum :))

Bu konuyu kendi konumu actiktan sonra fark ettim. Nerden cevap gelirse kabulum.

Kendi konum da burda

• Renault Megane 2 1.6 Benzinli otomatik aracım vites kutusunu kontrol ettirin yazdı 4-5 kere arıza kodu olarak bunu verdi araç

P0841: Şanzıman Yağ Basınç Sensörü / A Devresi Aralığı / Performans Anahtarı
     OTOMATİK VİTES ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ

hangi parçayı değiştirmem gerekiyor

gecen gün rampa yukarı manuelde 1. vites giderken tak diye bir ses geldi ve otomatiğe aldı kendi vites konumu manuelde iken bu arada

• quote:

Orijinalden alıntı: mavinet08

merhabalar

2003 model laguna 3000 v6 motor 5 ileri vites ve 170000 kilometrede
    aracı sabah ilk çalıştırıp yola çıkınca ilk 15 dakika bir sorun yok 15 dakika sonra vites değişmelerde vuruntu yapıyor araç sollarken gaza yüklenince daha belirgin oluyor durmaya başlayınca 4 den 3 biraz vuruyor 3 ten 2 düşürünce vitesi daha çok vuruyor.
    bölgede otomatikten anlayan yok ama bir motorcuya gittim yağ seviyesine baktık çubuğunda eksik göründü ve ekleme yaptık atf yağla. 15 dakikalık sure 20 dakikaya çıktı vuruntu su başlama sureci. seyahat ederken yokuş aşağı inerken araç sollarken vites kutusunu kontrol et diye yazı çıktı ve servise gitmemi belirtti 3 te takılı kaldı vites ve durup istop edip yeniden çalıştırdım düzeldi ve en yakın servise gittim. serviste bilgisayara bağladılar debriyaj hatası göründü ve yağı değişmemi dediler düzelme ihtimali var dediler.
    yağı değişmek istedim ama bu aracın yağı Türkiye de yok dediler. bu durumda nasıl bir yağ bulup ta değiştirmem lazım.
    bu konuda desteğinizi bekliyorum
    Hocam konuyu hortlatmak gibi olacak ama bahsettiğiniz arızayı benim aracımda veriyor laguna 1 ad4 şanzıman koruma modu dedigi 2.5 . Vites alıyor. Sizin durumda nasıl bir süreç gerçekleşti . Aracı yaptırdınız mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: elturco54

Selamün aleyküm ford focus 2001 model aracım p1746 arızası veriyor. Bazen kusursuz şekilde geçiş yapıyor fakat bazen geçiş süresi uzatıyor ve ardından sert geçiş yaptığı oluyor sorunda bundan sonra başlıyor bazen vites geçerken vuruntu yapıp bu arızayı veriyor bazense ışıklarda vb durduğum noktada da arıza veriyor. stop edip çalıştırınca belli süre tekrar devam ediyorum. Uzun yolda durmadıkça hiç sıkıntı çıkartmıyor. Benzin lpg farketmeksizin yapıyor. Sadece benzinde vuruntu daha az oluyor.yağ ,hidrolik beyin , motor beyni değişti belli süre sonra yine aynı moda dönüyor
    Aracım şimdi de arıza lambası yakmıyor fakat kalkışta 1. Vitesten 2. Viteste geçerken ayağım hafif gazda ve ya sert farketmiyor 4000 4500 bandına çıkıyor devir yani vites geçişi uzuyor birden devir düşüyo ve baya bir sarsıntılı geçiyor sanki toparlamak için ufak bir vuruntu daha yapıyor 3 4 de problem yok nedeni ni tahmin edebilen var mı ustalarım ?

• Arkadaşlar ,
    2008 model megane 2 dizel otomatik aracımızda “Vites kutusunu kontrol ettir” yazısı çıkmaya başladı.
    Daha önce bi kere yağı değişti , ancak vuruntu , vitesin gec geçmesi vb hatalar almaya devam ettik.
    Başina gelen ve çözüm bulabilen var mi?
    Usta, sanayi vs nereye götürmek lazım.
    Öneri ve fikirlerinizi bekliyorum.

• Merhaba egea aracım var eko modda vites geçişleri normalken eko moddan çıkınca vites geçişlerinde zorlanma oluyor nedendir acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: EfsaneFocus

Arkadaşlar ,
    2008 model megane 2 dizel otomatik aracımızda “Vites kutusunu kontrol ettir” yazısı çıkmaya başladı.
    Daha önce bi kere yağı değişti , ancak vuruntu , vitesin gec geçmesi vb hatalar almaya devam ettik.
    Başina gelen ve çözüm bulabilen var mi?
    Usta, sanayi vs nereye götürmek lazım.
    Öneri ve fikirlerinizi bekliyorum.
    Ne yaptınız acaba sorun neymiş çözüm bulabildiniz mi
  • EfsaneFocus kullanıcısına yanıt
    İstanbul anadolu yakasındaysan yönlendirebilirim işininin uzmanıma?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 174175176177178
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.