Şimdi Ara

OTOMATİK VİTES ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.597
Cevap
244
Favori
1.187.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tatar0619

Merhaba ustalarım burda bizi bilgilendirip yardımcı oldugunuz için t.ederim müsadenizle benimde bi sorum olacak aracım 2001 model renoult scenic 98 binde aracım da durduk yere şanzıman lambası yanıyor ve lamba yandıgı zaman araç çekmiyor ve acayip fazla vurma oluyor aracı yetkile servise götürdüğümde rdf gibi bişeyin değişmesi lazım oda 2000 tl den fazla tutar yapılmasınada garanti veremem dedi sonra da tanıgım baska bir özel servise götürüp iki adet bilgisayara baglattıgımda sorun gözümüyo dendi lamba durmadan sürekli yanıp hiç sönmezse getir dedi lamba bazen yanıp bazen sönüyor bugunlerde bi kaç kez daha yandı bende içim rahat etsin diye şanzıman yağını değiştirdim bugun ama eve dönerken 1-2 kez daha lamba yandı ne yapmam lazım masrafım çok olurmu şimdiden teşekkürler

selam sizin sorununuz elektro vanalar yani selenoidler ikitane değişiyor kaliteli olanın tanesi 160 tl civarında onlar değişsin birde beyinin temizliği yapıldıktan sonra sorun kalmaz iyi günler
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartal90

quote:

Orijinalden alıntı: çözüm kamil usta

quote:

Orijinalden alıntı: kartal90

merhaba ustalarım kolay gelsin hepinize.öncelikle sorunumu şözyle anlatayım 93 model otomatik hyundai sonata sahibiyim.aracımın sorunu şu.yolda vitesi 1 e atıyor sorun yok 2 ye atıyor sorun yok 3 e atacağı sırada.araba bagırıyor devir yükseliyor birden ama araç gitmiyor.aracı yavaslatıp bosa almak zorunda kalıyorum vites düşürmesi için.hatta usta bilgisayara bağladı vites 1 e geçti 2 ye geçti 3 e geçti gözüktü(ama gitmiyor tabi aradan yarım saniye geçmeden 4 e geçt ide gözüktü ama araba bagırıyor devir artıyor gitmiyor araba tabi.ancak overdrive off konumuna getirdiğim zaman arabayı sorunsuz kullanabiliyorum sadece sadece 4 e geçmiyor ki bildiğim kadarıyla overdrive da 4 e geçmiyor zaten arabalar.sorunum neden kaynaklanabilir acaba.bir kaç yeree gösterdim bugün adamlar direk şanzımanı indirecez diyolar bakmadan.eğer şanzumanda sorun olsa overdriveda da vitesin geçmemesi gerekmez mi durum böyle olunca da ben durumun mekanik olmadıgını düşünmeye basladım.yardımlarınızı bekliyorum.öğrenciyim şanzımanı indirirlerse bu gerçekten benim maddi durumumu aşar.teşekkürler şimdiden yardımlarınız için

iyi günler sizin aracın şanzumanın inmesi gerekir ilk önce hidrolik beyne bakılması lazım ve onun yaptığı arızada 3 vites yani koruma balatalarını yakmıştır iyi günler

teşekkür ederim ustam cevap için.peki overdrive off konumuna getirdiğim zaman nasıl geçiyor vites sorunsuz.bir de overdrive off konumunda kullansam arabayı bir sorun yaratır mı.bir de tahmini masraf ne kadar tutar ustam?

cevap vermedin ustam görmedin herlde
  • cevap verdiğin için teşekkür ederim ustam şimdilik sorun gözükmüyor yağ değişeli bir hafta oldu bidaha yanmadı lamba tekrar yanarsa dediğiniz işlemler için uğrarım iyi günler
  • Selam...
    19 Mayıs,
    Türk’ün temel taşıdır,
    Onun ardından gelen
    Kurtuluş Savaşı’dır.

İşte Türk gençliğine,
    Sağlam temeldir, diye,
    Türk’ün bu şanlı günü
    Bırakıldı hediye.

Dünya 19 Mayıs
    Bir kurtuluş düğünü.
    Bugün 19 Mayıs
    Gençlik ve Spor günü. herkesin 19 Mayıs Bayramını en iyi dileklerle kutlarım.
  • Otomatik Şanzıman ve Çalışma Prensibi. - Ilk tam otomatik şanzıman 1948 Oldsmobile çıktı yana, teknoloji verimliliği en üst düzeyde sağlamak, bilgisayar kontrollü birimler halinde yayınlar dönüştürdü. Bugünün otomatik şanzıman teknolojisi planet dişli takımları, hidrolik sistemleri ve elektrik sistemleri içerir. Düzgün işleyen bir otomatik şanzıman yumuşak ve zahmetsiz çalışma koşulları tam mesafe boyunca kayması ile sürücüleri sağlar.
  • Merhaba

Arabayı yeni aldım bazı sorunlar yaşıyorum yönlendirmeye göre hareket edecem, Otomatik şanzuman ve yağ değişimi hakkında bilgiye ihtiyacım var yardımcı olacak arkadaşa şimdiden teşekkür ederim.

Proton Persona 416 GLX 16V

Arabayı N den D ey aldığımda vites bazen geçmiyor.
    Giderken ayağımı gazdan çekip tekrar gaza bastığımda vuruntu yapıyor irkiliyor araba.
    Yeni olmaya başladı P den R ye aldığımda vites geçmedi.

( Mağlüm otomatik şanzuman deyince insanlar yaşadığım sorunların çözümü bana çok masraf açarmı açarsa ne kadar açar randumanlı olurmu bilmiyorum
  • Herkese slm, meteg hocam yazdıklarını yaklaşlaşık 5-6 aydır takip ediyorum (6 aydır otomatik arabam olduğu için konuya dahil oldum :D ) insanlara yardımcı olmaya çalışmanızdan dolayı teşekkür ediyorum.
    Arkadaşlar benim sıkıntıma gelecek olursak;6 ay önce 2000 model opel OMEGA 2.5 benzinli araba aldım. Arabanın motor bakımlarını yaptırdıktan sonra arabayı denerken ani fren yapmak zorunda kaldım (frenleme 50km le giderken abs devreye girecek kadar sert yaptım) ve araba D modundan kenliğinden N' ye attı. Anlıyacağınız kendi kendine vites boşa geçti (vites kolu kendiliğinden N ye kaydı). Bu olayı 3.vitese çekip yaptığımda herhangi bir anormallik olmadı yani D'ye veya N'ye geçmedi. Bu olay üzerine şanzıman ustasına gittim ayaküstü bir denemenin ardından: nedeninin motor kulağı yada şanzıman kulağının kopmasından dolayı kaynaklanabilir dedi. Başka bir ihtimalde arka takozlardan olabilir dedi (ne alaka anlamadım, bilmediğimden). Başka birisi ise tam bilmemekle birlikte bu arabada ani frenlemede kendini korumak için kendiliğinden N' ye atabileceğini,geçebileceğini söledi.
    Bu konuda bilgisi veya başına böyle bişey geçen varsa yardımcı olursa çok sevinirim, başıma daha büyük masraf açmadan.
  • Selamlar,

İlk defa otomatik araç kullanıyorum ve kafama takılanlar var. Araç Hyundai Accent Era 2009 ve vitesler P-R-N-D-2-L. Yolda giderken uzun bir yokuş ineceksem motor freninden yaralanmak için ne yapmalıyım. Araç giderken D'den 2ye almaya korkuyorum şanzımana zarar veririm diye ve vitesin yanındaki OD düğmesine basıyorum, son viteste isem bir düşüğüne alıyor ve yavaşlama oluyor ama çoğu zaman bu yetmiyor ve frene yüklenmek zorunda kalıyorum.
  • Merhaba,

2000 primera 2.0 tiptronik arabamın şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Cumartesi günü Şaşmazdaki Oto Test Nissan servisinde bana NİSSAN markalı bir CVT yağı gösterdiler. Litresi 30 tl imiş. Elemana "Peki bu dextron 3 mü" diye sordum. "değil abi, dextron 3'ü biz Navara'lar için kullanıyoruz" dedi.

Açıkçası biraz kafam karıştı. Bana gösterdiği şanzıman yağının üzerinde CVT yazıyor, fakat başka kaynaklardan okudğum kadarıyla bizim araba için dextron 3 model yağ kullanmak gerekiyormuş.

Bu konuda bizi aydınlatır mısınız?
    Selamlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: serghat

Selamlar,

İlk defa otomatik araç kullanıyorum ve kafama takılanlar var. Araç Hyundai Accent Era 2009 ve vitesler P-R-N-D-2-L. Yolda giderken uzun bir yokuş ineceksem motor freninden yaralanmak için ne yapmalıyım. Araç giderken D'den 2ye almaya korkuyorum şanzımana zarar veririm diye ve vitesin yanındaki OD düğmesine basıyorum, son viteste isem bir düşüğüne alıyor ve yavaşlama oluyor ama çoğu zaman bu yetmiyor ve frene yüklenmek zorunda kalıyorum.

selam dik yokuş çıkarken fazla yüklenmemek için birinci vitesi seçebilirsiniz özellikle araç yüklüyse birinci vitesi tercih etmelisiniz inişlerde motor frenini sağlamak için yine birle inerek kopresyon yapabilirsiniz uygun şartlarda hızınıza göre ikiyi kullabilirsiniz iyi günler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nissan_muhibi

Merhaba,

2000 primera 2.0 tiptronik arabamın şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Cumartesi günü Şaşmazdaki Oto Test Nissan servisinde bana NİSSAN markalı bir CVT yağı gösterdiler. Litresi 30 tl imiş. Elemana "Peki bu dextron 3 mü" diye sordum. "değil abi, dextron 3'ü biz Navara'lar için kullanıyoruz" dedi.

Açıkçası biraz kafam karıştı. Bana gösterdiği şanzıman yağının üzerinde CVT yazıyor, fakat başka kaynaklardan okudğum kadarıyla bizim araba için dextron 3 model yağ kullanmak gerekiyormuş.

Bu konuda bizi aydınlatır mısınız?
    Selamlar...

selam sizin aracınız eğer cvt şanzuman ise yani zincirliyse dextron 3 kullanılmaz cvt şanzumanın yağı özeldir iyi günler
  • selam arkadaşlar şimdiye kadar elimden geldiği kadarıyla sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum telefonla arayıp sorununuzu anlatıyorsunuz bende cevaplamaya çalışıyorum eğer sorunları buraya yazarsak hem iyi bir arşiv olmuş olur hemde diğer arkadaşlar konuları okuyarak bilgilenebilirler iyi günler
  • quote:

selam arkadaşlar şimdiye kadar elimden geldiği kadarıyla sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum telefonla arayıp sorununuzu anlatıyorsunuz bende cevaplamaya çalışıyorum eğer sorunları buraya yazarsak hem iyi bir arşiv olmuş olur hemde diğer arkadaşlar konuları okuyarak bilgilenebilirler iyi günler

öyle diyon da ustam iki kere sorduk burda cevap vermedin yine de
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: serghat

Selamlar,

selam dik yokuş çıkarken fazla yüklenmemek için birinci vitesi seçebilirsiniz özellikle araç yüklüyse birinci vitesi tercih etmelisiniz inişlerde motor frenini sağlamak için yine birle inerek kopresyon yapabilirsiniz uygun şartlarda hızınıza göre ikiyi kullabilirsiniz iyi günler

Teşekkürler Kamil Usta

Araba yokuş inerken çok hızlanıyor ve sürekli freni kullanmak istemiyorum mecburen yandaki OD düğmesine basıyorum biraz fren yapıyor. Yeterince yavaşlayınca araba bayır aşağı giderken D'den 2'ye inmemin sakıncası yok yani.
  • merhabalar kamil ve mete usta inanın verdiğiniz bilgilerden sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır,benimde bi sorum olacak 99 model golf aracım bulunmakta 4 ileri otomatik şanzıman R ye aldığımda doldurmayı hemen yapıyor D ye aldığımda geç doldurma yapıyor, 1 den 2 ye geçişlerde önce boşa çıkıyomuş gibi olup devir yükseliyo sonra vuruntu yaparak 2 ye geçiş yapıyor bu düz yolda ve ağır kullanırken yapmıyor yokuşta ve seri kullanımda yapıyor,bugünlerde kalkışlarda titreme sorunu yaşamaya başladım sebepleri ve yapmam gereken nedir ustam yardımcı olursanız sevinirim...
  • Arkadaslar arabayı parkettigimizde P yerine N'de bıraksak bir sorun olur mu?arabayi aldığım kisi N'de bırakırsan sanzuman daha uzun ömürlü olur demişti.dogruluk payı var mı?
  • quote:

selam arkadaşlar şimdiye kadar elimden geldiği kadarıyla sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum telefonla arayıp sorununuzu anlatıyorsunuz bende cevaplamaya çalışıyorum eğer sorunları buraya yazarsak hem iyi bir arşiv olmuş olur hemde diğer arkadaşlar konuları okuyarak bilgilenebilirler iyi günler

KAMİL HOCAM benim sıkıntımla ilgili bilgin varsa paylaşırsan sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zzaf -- 31 Mayıs 2012; 0:17:01 >
  • benim bildiğin kadarıyle viteste park ettikten sonra P' ye almadan kontağı kapatıp el frenini çektikten sonra ayağı frenden çekmek gerekiyor. Bunu yapmakta ki amaç arabanın yükünü şanzımana yükelememek. Bu da olası sorunları ve şanzımanı da koruyor diye biliyorum. Bu şekilde ilk kullanımdan beri yapan arkaşımın arabasında vitese taktığınızda; vitese geçtiğini bile pek anlamıyorsunuz(sağlıklı çalıştığının göstergesi).
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salih

Arkadaslar arabayı parkettigimizde P yerine N'de bıraksak bir sorun olur mu?arabayi aldığım kisi N'de bırakırsan sanzuman daha uzun ömürlü olur demişti.dogruluk payı var mı?

N'de bırakmak sıkıntılı olur hocam bence. ALLAH korusun araba boşa kaçar veya birisi arkadan dokundurur daha büyük felaketlere neden olabilir.
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.