Şimdi Ara

Otomatik Sulama Sistemi Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Devreyi yapmayı düşünüyorum ama sondaki röleden çıkıp pompaya giden klemensli kısımda nasıl bir bağlantı yapılması gerektiğini anlamadım. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

•  Otomatik Sulama Sistemi Hakkında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi valdond -- 12 Mart 2016; 3:22:30 >
  • Neye göre otomatik sulama oluyor. Ben tam olarak çıkartamadım öğrenebilir miyim

• @yolcu27 zamanlayıcılı olsa gerek. Bir müddet sulama yapıyordur.
    Sayın @kLkN7 Hani bir cihazı çalıştırmak için iki kablo bağlıyoruz ya? O kablolardan birisini anahtarladığımızda yani düğmeye bağladığımızda düğme ile kontrol etmiş oluyoruz. Röle de enerjilendiğinde iki ucu arasında düğme gibi çalışan bir alettir. Röle aktif olduğunda iki ucu iletken pasif olduğunda da yalıtkandır.
    Rölenin bu anahtarlama uçlarına pompanın iki kablosundan sadece birisi kesilip bağlanır. Bu kesilen kablodan anahtarlama yapılmış olur.

Yalnız her röle no değildir nc olanı da vardır. Yani enerjilendiğinde iletkenliği yalıtkanlığa çevireni de vardır. Ve pompa kablolarından faz olanı röle anahtarlama ayaklarına bağlamak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

@yolcu27 zamanlayıcılı olsa gerek. Bir müddet sulama yapıyordur.
    Sayın @kLkN7 Hani bir cihazı çalıştırmak için iki kablo bağlıyoruz ya? O kablolardan birisini anahtarladığımızda yani düğmeye bağladığımızda düğme ile kontrol etmiş oluyoruz. Röle de enerjilendiğinde iki ucu arasında düğme gibi çalışan bir alettir. Röle aktif olduğunda iki ucu iletken pasif olduğunda da yalıtkandır.
    Rölenin bu anahtarlama uçlarına pompanın iki kablosundan sadece birisi kesilip bağlanır. Bu kesilen kablodan anahtarlama yapılmış olur.

Yalnız her röle no değildir nc olanı da vardır. Yani enerjilendiğinde iletkenliği yalıtkanlığa çevireni de vardır. Ve pompa kablolarından faz olanı röle anahtarlama ayaklarına bağlamak lazım.

aşağı yukarı bunu düşündüm de. merak ettiğim sürekli olarak bir müdahale olmadan kendi kendine açıp kapatıyor mu onu merak ettim.

yani örnek olarak; 1 saat çalışıyor 5 saat duruyor yeniden çalışıyor bu böyle sürüp gidiyor.

• op ta difransiyel fark alındığından ve devrede o biçim bi teferruat olmadığından o işi yapamayacaktır. (ilk devre)
    Zamanı uzatılmış flip floptur çözüm. Zamanlı prizler de var. 15dk da ayar yapılabiliyordu. Hani eski kalorifer kazanlarında da olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kLkN7

Merhabalar.

Devreyi yapmayı düşünüyorum ama sondaki röleden çıkıp pompaya giden klemensli kısımda nasıl bir bağlantı yapılması gerektiğini anlamadım. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

Hocam selam,

Devreyi yaptınız mı? Bir de şunu merak ediyorum: Böyle bir devrede pompanın hangi sıklıkta devreye gireceğini ve ne kadar süre boyunca devrede kalacağını ayarlamamıza imkan verecek devre düzeneği nedir? Yani, pompanın günde bir mi, 3 günde bir mi sulama yapmasını ve kaç saniye boyunca su basmasını mevcut devreyle ayarlayabilir miyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: Izmir_Khan

quote:

Orijinalden alıntı: kLkN7

Merhabalar.

Hocam selam,

Devreyi yaptınız mı? Bir de şunu merak ediyorum: Böyle bir devrede pompanın hangi sıklıkta devreye gireceğini ve ne kadar süre boyunca devrede kalacağını ayarlamamıza imkan verecek devre düzeneği nedir? Yani, pompanın günde bir mi, 3 günde bir mi sulama yapmasını ve kaç saniye boyunca su basmasını mevcut devreyle ayarlayabilir miyim?

Hayır hocam yapmadım. Arduino kullanarak yapacağım. Youtube'de var videolar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.