Şimdi Ara

Otomatik şanzımanın yağı değişir mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
20.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Otomatik şanzımanın yağı değişir mi? değişirse ne zaman değişir.
    aracım 2001 opel astra 1.6 16v 78000 km'de. yetkili servis değişmez diyor. ancak değiştirilmesi gerekir diyen de çok. ne yapmalıyım sizce. değiştirmemin bir zararı olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turkalog -- 2 Temmuz 2008; 0:51:44 >

• Otomatik şanzıman yağı yani atf uzun ömürlüdür.

Yağın değişimi üreticilere göre değişiklik gösterir.

En doğru bilgiyi yetkili servis verir.
  • Aracın kullanma kılavuzu yok mu? Bende Honda varken kitapçığında ilgili bilgiler mevcuttu ve yablış hatırlamıyorsam 80 bin km.de değiştirin yazıyordu. Tabi bu Opel'i bağlamaz ancak yağ eksime falan yapmasa da 7 sene özelliğini koruması zor gibi geliyor bana.
  • Opel'e mail at 1 2 gün içinde seni geri arıyorlar.
  • kullanma klavuzunda servise danışın diyor. değiştirin diye bir şey demiyor.
    quote:

Orjinalden alıntı: oflazca

Aracın kullanma kılavuzu yok mu? Bende Honda varken kitapçığında ilgili bilgiler mevcuttu ve yablış hatırlamıyorsam 80 bin km.de değiştirin yazıyordu. Tabi bu Opel'i bağlamaz ancak yağ eksime falan yapmasa da 7 sene özelliğini koruması zor gibi geliyor bana.
  • 60000-80000km aralığı çoğu otomatik şanzıman için önerilen yağ değişim zamanıdır.
  • mitsubishi carisma için servisin söylediği 60.000 km, sizin otomobilinizde de yaklaşık bu kadardır ama cevabı gene en iyi yetkili servisiniz bilir diyorum...
  • bmw kitapçığında ömür boyu kullanılır yazıyor..
  • 2000 opel astra CD sahibi idik, onda da şanzuman yağı değişimi konusunda bir bilgilendirme yapmamışlardı. Motor yağı gibi ısınan ve bozulan bir yağ olmadığından uzun süre kullanılabilir bu yağ.
  • 2 tane opelim, hondam ve renault'um oldu. hepsinde de otomatik vites yagini degistirdim. gittiklerim arasinda yetkili serviste vardi, ozel serviste. degistirdikten sonra bana gore cok fark ediyor, vites gecisleri eger sertlesmeye baslamissa mutlaka degistir derim.

kitapciklar turkiye sartlarina gore yazilmiyor ne yazikki. mesela ist. trafiginde 6 aydaki vites degisimini arac almanyada 1 senede yapmiyordur.
  • yetkili servisim gerek yok dese bile değiştirmem sanırım daha iyisi.
  • Ortalama olarak 60.000 km de bir şanzuman yağı değiştirilmelidir...
  • değiştirilmeli diyen arkadaşlar, servisim sizce neden yağ değişimine gerek görmüyor? siz neden gerek görüyorsunuz?
    bakın şu sitede ne yazıyor:
    quote:

Amerikan Otomatik Şanzıman Yenilemecileri Birliği(ATRA)’ne göre
    arızaların %90’ı aşırı sıcaklık yüzünden meydana gelmektedir. Otomatik şanzıman
    yağı normal sıcaklık şartlarında, yani 75~80°C’de 100~150000km hizmet edebilir.
  • evet o km.deki bir aracin degismesi iyi olur ben yetkili servisimi birkac degistirmistim mesela. hepsi yetkili servis adinda ancak muamele kesinlikle fark ediyor.

quote:

Orjinalden alıntı: turkalogy

yetkili servisim gerek yok dese bile değiştirmem sanırım daha iyisi.
  • şanzumanın uzun ömürlü olması ve vites geçişlerinin sarsıntısız olması için değişimini öngörüyorum ben...
  • ülkeden ülkeye bir fark olcağını sanmıyorum şanzıman yağında.....
    sonucta bütün ülkelerde aynı görevi üstleniyor çabuk aşınma olayı çok fark etmez bence....

bmw kitapçığında lifetime yazıyorsa bana b... yemek düşer şahsen adamlar hesaplarını yapıp yazmışlar
  • manuelde evladiyeliktir şanzuman yağı eksildikçe eklersin olur biter ama otomatikte böyle bir durum yok bildiğim kadarı ile
    geçen 90 binde şanzuman yağını değiştirdiler arabanın çok kötü değildi ama ekşimsi birde kokusu oluyor otomatik şanzuman yağlarıın
    serviste hocam 90 binde bakalitide değiştirelim dediler normal rutinde oda varmış 90 bin bakımında
    vaktim yok dedim temmuz sonuna kaldı
    bence 60 bin bile çok fazla şanzuman yağı değişimi için çünkü otomatik şanzuman arızaları basit sıradan arızalar değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi happymoon11 -- 2 Temmuz 2008; 19:25:10 >
  • Merhabalar,

otomatik şanzıman yağı her 60,000km de veya her 6 senede bir değişmelidir.hangisi önce dolarsa.. daha fazla detay öğrenmek isteyen 'teknik konular ve teknik yardım' bölümünde yazmış olduğum yağ sınıflandırması konusunu okusun...

teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meteg -- 3 Temmuz 2008; 14:41:29 >
  • sayın meteg, yetkili servisimin ve yukarıda bir arkadaşımın bahsettiği bmw nin kitapçığında yazan değişime gerek yoktur demesinin nedeni nedir sence?
    quote:

Orjinalden alıntı: meteg
    Merhabalar,
    otomatik şanzıman yağı her 60,000km de veya her 6 senede bir değişmelidir.hangisi önce dolarsa.. daha fazla detay öğrenmek isteyen 'teknik konular ve teknik yardım' bölümünde yazmış olduğum yağ sınıflandırması konusunu okusun...
    teşekkürler,
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.