Şimdi Ara

Otomatik mi Düz Vites mi ?????? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
87
Cevap
2
Favori
60.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yaklaşık 10 senedir düz vites araç kullanıyorum.geçenlerde arkadaşımın otamatik vites honda civic aracını kullandım ama bana pek zevk vermedi belki alışık olmadığımdandır.otomatik viteseli araç sanki bana hükmediyomuş gibi geldi.düz viteste araç benim konturolumde gibi bu yüzden düz vites diyorum.artık yaşalnıca alırım bir otomatik vites araç alırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atlas06 -- 3 Ağustos 2009; 22:07:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: turkun oglu

otomatik bize ters ne performanbs var ne ekonomi ayrıca seven hissden bilir manuelin kıymetini otomatik vitese elini koydugunda arabanın yüreginden gelen titresimi hissedersin bir de arızaları var 6-7 bin ytl civarı tutanları var yag muhabbeti var ne varsa manuelde var

DSG hem performans açısından hem yakıt açısından manuele göre daha rahat.

Yeni aracımı almadan önce koyu bir manuel vites taraftarıydım ama İstanbul gibi trafiği bol bi yerde yaşıyorsanız(ki bence nerde yaşandığı farketmeksizin) yeni nesil otomatik vitesler tercih edilmeli.
  • Bazı markaların otomatik vitesli modellerinde performans düşüşü oluyor.Bir de manuel vitesi kullanmanın tadı tuzu bi başka yav
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuzsuzDELiBEKiR

Ülkemizde manuel-otomatik olayına çok garip bir yaklaşım var ... Sanki manueli kullanmak daha bi beceri istiyor, otomatiği acemiler kullanır tadında, otomatik vites kullanılan araba araba kullanmak sayılmaz, yok efendim manuelde çok keyif alırsın vs vs gibi ...
    Yalan ... külliyen yalan :)
    10 yıldan fazla manuel kullandım ... Son 1 yıldır otomatik kullanıyorum ... 10 yılıma yanıyorum :)
    Ha derseniz Ferrari kullanıyorum, Porche kullanıyorum o zaman anlarım manuel kullanım tercihini ... Ama aksi halde Hyundai Getz'in (Hyundai sahipleri alınmasın aklıma ilk o geldi öylesine yazdım) manuelini kullansanız ne olur kullanmasanız ne olur ... Ben 10 yıl yaptım o hamallığı bi faydasını göremedim :)

+1
  • madem bu işi otomobil benim yerime otomatik olarak yapıyor, o zaman ben niye yorulayım ki?
    trafikte, manuelin verdiği rahatsızlık bazen işkenceye dönüşüyor, bu nedenle tabi ki otomatik.
  • Alırsam otomatik alıcam yorumlardan sonra kesin kararlıyım
    Aslında vites atmak da ayrı bi şekil ama kararsızım
  • Otomatik vites beni bozar. Ben gerekirse vitesi tokatlıyacağım gerekirse elimin tersiyle atacağım....Arabayı hissettmem lazım... Otomatik vites arabayı zevk için kullananların tercih edeceği şanzıman tipi değil... Arabayı zevk alarak ve hissederek kullancaksam kesinlikle manuel.... Yoğun trafikte manuel şanzumanında eziyet olduğu bir gerçek...
  • istanbul trafiğinde manuel araba kusura bakmayın ama amelelik başka bir şey değil....
  • otomatik vites durup dururken sorun çıkarmaz sonuçda vitesi araç kendi belirliyor düz vitesde ise sürücü araba kendi belirlediginde en uygun vitesde gider
    ama sürücü bazen en uygun vitesi bulamaz motoruda viteside kucaklar.
  • Ben de Yorum yapam Bir kişi söylemiş 1-2 litre fazla yakar diye katılıyorum
    birde 10-20 km/hz hız farkı olur :) birde otomatik viteste uzun yolda uyku getiriyor bir gaza basıyorsun ne vites ne debriyaj yok...
    kim ne derse dersin araba dediğin manuel vites olur manuel tavsiye ederim
    eger yook ben ist içinde kullanacağım şehirler arası yola gitmem işim olmaz uzun yolla diyorsan otomatik şehirr içine daha kullanışlı olur aydınlattıysam ne mutlu bana :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: taforadeon

Otomatik vites beni bozar. Ben gerekirse vitesi tokatlıyacağım gerekirse elimin tersiyle atacağım....Arabayı hissettmem lazım... Otomatik vites arabayı zevk için kullananların tercih edeceği şanzıman tipi değil... Arabayı zevk alarak ve hissederek kullancaksam kesinlikle manuel.... Yoğun trafikte manuel şanzumanında eziyet olduğu bir gerçek...

Aynı benim gibi düşünüyorsun :) Zevk için alacaksan manuel den şaşma
  • Manuel vites; araba kullanmaya yorum katmaktır.
  • Tiptronik al.İstediğin gibi hükmet.İstersen kırmızı çizgiye gelince at.Yada sıkıldın çek D'ye o kendi atsın.Bende arabayı aldıktan sonra keşke otomatik alsaydım dedim ama iş işten geçti.:)
  • en güzeli triptonıc arabayı ıstedıgın devirde istedigin viteste kullanırsın . debriyajla ugraşmazsın . trıptonık otomatıklerden daha az yakar ( easytronıc vites manuelınden bile daha az yakıyor diye biliyorum ) fakat bakımları daha sık yapılıyor. Otomatigin keyfıne varan insan duz vıtes kullanıpta sol ayagını yormaz
  • İkisininde artısı ve eksisi tamamen size bağlıdır.Siz aracı nasıl kullanmaktan hoşlanıyorsanız ona göre değerlendirme yapın.Biz düz iyidir de desek,otomatik iyidir de desek sizi yanlış yönlendirmiş olabiliriz.
  • otobüs ve agir vasita alemi icin otomatik donamli sanzimanlar
    ideal...

binek araclarinda ;

düz vites

+ HIZ ve cekis
    + ekonomik
    +tamiri kolay
    +sanziman yagi, otomatik viteslere göre degistirlime zorunda degil veya 60-90000kmde bir
    +uzun ömürlü
    +tamiri kolay
    + adam gibi kullanildiginda debr. balatasi 200000km minimun dayanir, hatali kullanimda ( genelde bayanlar ) 50000 de degisir
    - konfor

otomatik vites
    + konfor
    +sürüs zevki
    - bozulma orani yol sartlarina göre ( sarsintilar sanziman icini cok etkiler ) veya kullanim hatalarian göre degisir
    -periyodik yag degistirme bakimi ( 40-60000km ) ister
    -yeni nesil sanzimanlar elektronik donanim agirlikli , tamir esnasinda pahali olur
    -genelde yedek parcalari pahali, tamir islemleri pek kolay degil.Uzman tamirci ister
    - fazla yakar ( 1,5-2,5 l/100 km )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E75606366 -- 30 Ekim 2009; 21:59:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sky__walker

Senelerdir manuel vites kullanırım, en ufak artısını görmüşlüğüm yoktur, bana sıkışık büyük şehir trafiğinde çektirdiği çile de cabası.

İmkanınız varsa kesinlikle otomatik vites öneririm, yeni nesil otomatik vitesler, manuel le aynı hatta çoğu markanın aynı model araçlarının (örneğin auris otomatik, auris normal) otomatik-manuel farkında artık otomatiğin az da olsa daha az yakıt tükettiği görülüyor.

Bu işin manuel vites kullanmayı bilmek yada bilmemekle alakası yok, yeni araç kullanmaya başlayan otomatik, uzun süredir kullananda manuel almalı mantığına çıkar ki bu doğru bi yaklaşım değil. Otomatiğin kullanımı çok rahat, konforlu, heleki büyük şehirdeyseniz imkanda varsa kesinlikle otomatik diyorum.

Babamda aynı sorundaydı.yaklasık 25 yıldır manuel kullanıyor.Son yılda aldııgmız otomatik 88 model 560 sec ten ve 190d 2.5 otomatikten sonra asla tekrar manuele gecmek istemedi.Ha diyenler oluyor ben özürlümüyüm otomatik kullanayım zart zurt,yıllar gectıkce bıkıyor insan.Ve otomatıkteki rahatlık hıc bır manuelde yok,uzun yolda sehır ıcınde.1lıtre daha fazla yaksada viteslerle cok oynamadıgınız surece genelde "d" kullandıgınız surece manuelden daha az sanzıman arıza cıkıyor 21 yasındakı mercedes 190d 'de arabanın 2.sahibi olmamıza rağmen daha 1 kere bile şanzıman sorunu cıkmadı.Bence her zaman en iyisi otomatik...
  • belkide bende yeni bir sürücü olduğuum için öyle geliyor fakat imzamdaki araç var manuel bir onu sürüyorum birde 2005 model konforlu sorento yu fakat sorentodan bizim araçtan aldığım keyfin yarısını alamıyorum.Haklı olabilirsiniz belki ilerde fikirlerim değişebilir.Yeni olduğum için sadece çok dik yokuşlarda durmaktan çekiniyorum biraz fakat el freni bir kez bile kullanmadım.Yani işin kısası bence manuel insana araba kullandığını hissettiriyor be otomatik araba kullanmanın manuele göre çok daha kolay olduğu da gerçek.Ben şuan araba alıcak olsam tercihim manuel olursa mesela 2002 civic aşığım araca
  • 1 yıl amerikada kaldım, ve bu bir yıl içinde bir tane bile manuel vites araba görmedim en ilginci ise 2 tane fiat regata ve fiat 131 görmüştüm ve birde renault 12. Bu arabalar bile otomatik vitesti amerika için özel donanım yapılmıştı,şimdi manuel vites diye ısrar eden arkadaşlara sorarım amerikan halkı aptalmı
  • Bilende konuşuyor bilmeyende otomatik vites araç nasıl 7000 tl masraf açıyor:) yok artıl Lebron James yani.manuel vites araç heleki istanbul gibi yerde genç ateşli çok usta değilseniz amelelikten başka birşey değildir.otomatik vites araç her zaman iyidir.bir miktar tüketim artışı ve performans kaybından başka hiçbir eksisi yoktur manuele göre.bakımı da öyle pahalı felan değildir.ilk kalkış anından sonrada performans kaybını fazla hissedemessiniz.Zaten yakında dozerlerin bile otomatik vitesi çıkarsa şaşırmayın belki de öyledir bilmiyorum:)
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.