DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
otomatik/manuel vites karşılaştırmaları...
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
192
Cevap
0
Favori
71.005
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> otomatik/manuel vites karşılaştırmaları...
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
      2793 Mesaj
      27 Mart 2006 20:45:32
      arkadaşlar otomatik ve manuel vites in avantajları,dezavantajları nelerdir?büyük çogunluk manuel kullanıodur heralde aramızda iyiki otomatik vites araba kullanıyorum diyen arkadaş var mı acaba?bir de otomatik vitesin en büyük dezavantajı yakıtı biraz daha fazla tüketmesi,bunu engellemek için en ekonomik şekilde nasıl kullanabiliriz otomatik vitesli arabayı...herhangi bir arıza durumunda hangisinin maliyeti daha yüksek acaba..

tecrübelerimizi paylaşalım...

• Binbaşı
      1148 Mesaj
      27 Mart 2006 20:49:52
      bi gazetede otomatik vitesli arabaların uzun yolda tehlikeli olduğun duymuştum hiç vites le debriyajla uraşmadığından bi süre sonra dikkat dağılıomuş ve sürekli aynı kalan motor seside insanın uykusunu getiriomuş.

F20 SPORTLİNE
    • Emekli Yönetici
      15765 Mesaj
      27 Mart 2006 21:36:50
      ban göre manuel yani düz vites daha güzel, çünkü araba ile uğraşıyorsun arabanın zevki çıkıyor uzun yolda mesela otomatik vitesle seri bi şekilde sollama yapılabilir mi (hiç kullanmadım bilmiyorum ) yani kamyonun arkasına gelip 3 viteste deviri düşürüp 2 ye atıp sol şeride fırlayabilirimisin yapılamaz gibime gliyor

Bana sorarsanız herzaman için manuel vites Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz otomatik vitesi sevenlerde vardır ama ben düz vites isterim

23MART GüncelTWRP & LG UP & LG Flashtool ile 6.0 yükleme Lolipop'a dönme

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
      Ne mutlu Türküm Diyene

• Yarbay
      14764 Mesaj
      27 Mart 2006 21:46:37
      [Deleted by Admins]

• Yarbay
      2051 Mesaj
      27 Mart 2006 21:55:43
      quote:

Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online

ban göre manuel yani düz vites daha güzel, çünkü araba ile uğraşıyorsun arabanın zevki çıkıyor uzun yolda mesela otomatik vitesle seri bi şekilde sollama yapılabilir mi (hiç kullanmadım bilmiyorum ) yani kamyonun arkasına gelip 3 viteste deviri düşürüp 2 ye atıp sol şeride fırlayabilirimisin yapılamaz gibime gliyor

Bana sorarsanız herzaman için manuel vites Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz otomatik vitesi sevenlerde vardır ama ben düz vites isterim

Arkadaşım aynı kafadayız. Aynen bende her zaman düz vitesi tercih ederim. Hem kullanım zevki hem arabanın devrini dolayısıyla sesini ve gücünü ayarlayabildiğin ve bunu elinle yapabildiğin yer. Otomatik vites bana göre fazla kolaylık ve rahatlık gibi geliyor. Kandi fikrim tabii.

Doğru zamanda doğru fren, HIZ kazandırır!!!
    • Binbaşı
      1256 Mesaj
      27 Mart 2006 22:00:30
      2 si birarada olsa süper olur hem standart manuel şanzıman debriyajlı ama bir buton la trafik modu için otomatikleşse D drive konumu olsa . Triptronic ve bilimumlarını kastetmiyorum manuel zevki asla vermiyorlar .

Amd Phenom x6 1055T (3500 mhz)-Gigabyte GA-880GA-UD3H - Ati radeon HD 5770 - 4x2 gb G.skill ddr 3 (833 mhz) - 790 watt PSU -2x1 Tb WDC 7200 devir RAID 0 -HKC 27 inch monitör -LG Sata DVD Ram GH24NS95 - FEEL Meshcool S901 Case
    • Emekli Yönetici
      6652 Mesaj
      27 Mart 2006 22:03:22
      otomatik vites tercihen orta yaş üstü ve yeni ehliyet sahibi bayan aracı olarak yorumlamışımdır hep.

ama düz vites.....bir yaşam tarzı

• Yüzbaşı
      372 Mesaj
      27 Mart 2006 22:07:40
      düz vitesde kullndım ve şu an tiptronik vites kullnyorum.yani diyecek bir şey bulamıyorum.deneyin ve görün...
      1.yokuşlarda araç takip ederken kesinlikle kayma yok
      2.yokuşlarda kayma olayı yok
      3.ışıklarda herkesten önce fırlama şansına sahipsin
      4.debriyaj tutturmaydı,kaçırmaydı stresi yok
      5.çayını kahveni yudumlayarak seyahat etme özgürlüğü
      eksileri
      1.yakıt sarfiyatı fazla biraz ama değer..
      2.uzun yolculukta rehavetten dolayı bir gevşeme olabilir ama pürdikkat yola konsantre olabilen biri için sorun değil..
      bazı araçların otmtklerinde kaydrma gibi sornlar duydum ama tercih edecekler için mercedesin tiptroniğini kesnlikle tavsiye ederim.

sd
    • Emekli Yönetici
      15765 Mesaj
      27 Mart 2006 22:13:32
      quote:

Orjinalden alıntı: .C.O.

Alıntıları Göster

tabi yaaa , ben düz vites olmayan arabaya araba demem(biraz ağır bi laf oldu ama) Bayırda kaçırmıcan biraz uğraşacan , hangi ehliyet kursunda otomatik vites araba kullandırıyorlar

quote:

Orjinalden alıntı: serkes1

otomatik vites tercihen orta yaş üstü ve yeni ehliyet sahibi bayan aracı olarak yorumlamışımdır hep.

ama düz vites.....bir yaşam tarzı

evet

quote:

Orjinalden alıntı: onur_er

düz vitesde kullndım ve şu an tiptronik vites kullnyorum.yani diyecek bir şey bulamıyorum.deneyin ve görün...
      1.yokuşlarda araç takip ederken kesinlikle kayma yok
      2.yokuşlarda kayma olayı yok
      3.ışıklarda herkesten önce fırlama şansına sahipsin
      4.debriyaj tutturmaydı,kaçırmaydı stresi yok
      5.çayını kahveni yudumlayarak seyahat etme özgürlüğü
      eksileri
      1.yakıt sarfiyatı fazla biraz ama değer..
      2.uzun yolculukta rehavetten dolayı bir gevşeme olabilir ama pürdikkat yola konsantre olabilen biri için sorun değil..
      bazı araçların otmtklerinde kaydrma gibi sornlar duydum ama tercih edecekler için mercedesin tiptroniğini kesnlikle tavsiye ederim.

kırmızı ışklarda kalkışta beni geçen yoktur ama artık daha yumuşak kulanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 27 Mart 2006; 22:20:02 >

Ne mutlu Türküm Diyene

• Motor Uzmanı
      2700 Mesaj
      27 Mart 2006 22:16:01
      OTOMATİK TE KULLANDIM MANUEL DE.
      SONUÇ: OTOMATİK BANA GÖRE DEĞİL.

10 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA ARKA KOLTUĞA OTURTUNUZ VE KAPILARI KİLİTLEYİNİZ.
      AYRICA; FARLARI AYARSIZ OLUP GÖZLERİMİ YORANLARIN GÖZÜ ÇIKMASIN!
    • Emekli Yönetici
      4142 Mesaj
      27 Mart 2006 22:21:03
      arabayı kullanan ben olduğuma göre hangi vitesle gideceğime de ben karar veririm mantığıyla bence manuel vites daha cazip..diyordum ben 1 hf öncesine kadar..ama arkadaştaki bmw 320 yi kullandıktan sonra tüm fikirlerim değişti..alette sıralı şanzıman vardı..smg diyorlarmış..debriyaj filan yok..vites kolunu ne zaman ileri ittirirsen o zaman vites büyüyor..ne zaman geri çekersen o zaman küçülüyor..harika bişeydi

Her zaman doğruyu söyle; ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın...
    • Emekli Yönetici
      15765 Mesaj
      27 Mart 2006 22:25:38
      quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

arabayı kullanan ben olduğuma göre hangi vitesle gideceğime de ben karar veririm mantığıyla bence manuel vites daha cazip..diyordum ben 1 hf öncesine kadar..ama arkadaştaki bmw 320 yi kullandıktan sonra tüm fikirlerim değişti..alette sıralı şanzıman vardı..smg diyorlarmış..debriyaj filan yok..vites kolunu ne zaman ileri ittirirsen o zaman vites büyüyor..ne zaman geri çekersen o zaman küçülüyor..harika bişeydi

Triptronic vites olmasın o

Ne mutlu Türküm Diyene

• Yarbay
      2720 Mesaj
      27 Mart 2006 22:32:29
      Bana görede manuel vites
      manuel vites araba kullanan otomatik vitesli arabayı rahatlıkla kullanabilir
      ama otomatik vitesli araba kullanan herkes manuel vitesli araba kullanamaz

• Binbaşı
      1238 Mesaj
      27 Mart 2006 22:40:50
      Ewt bence de tiptroniktir o. BMW de SMG olduğu doğrudur ama bildiğim benim m3 lerde var o şanzumandan, 0-100 hızlanması manuelden daha iyi.
      Ben yıllar boyu her ikisini de kullandım. Otomatik vitesin düz vitese göre üç dezavantajı var, ilki yakıt tüketimi, ikincisi bakım gereksinimi, üçüncüsü ise şanzuman arızalarının manuele göre daha pahalı olması. Ancak otomatiğin konforu, hele sıkışık şehir içi trafiğinde apayrı bişey.

• Emekli Yönetici
      4142 Mesaj
      27 Mart 2006 22:42:24

quote:

Alıntıları Göster

Triptronic vites olmasın o

tiptronic vites değil arkadaşım..şu anda formula 1 araçlarında kullanılan sıralı manuel şanzıman..sequentil manuel geartronic lafının kısaltılmışı..smg yani...tiptronic ile uzaktan yakından bir alakası yok... tamamen farklı bir sistem..otomatik bir şanzıman değil bu..manuel 6 ileri bir şanzımanın debriyajsız ve çaprazlama değil sıralı olarak yerleştirilmiş şekli...formula 1 de kullanılan teknoloji yani...

• Emekli Yönetici
      6652 Mesaj
      27 Mart 2006 23:01:38
      türbülans haklısın sequentil manuel geartronic güzel bir şanzuman porsche de kullanıyordu zannediyorum.
      ama benim senkromeç sesini duymam lazım yoksa... bir zefk alamam...

quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

Alıntıları Göster

tiptronic vites değil arkadaşım..şu anda formula 1 araçlarında kullanılan sıralı manuel şanzıman..sequentil manuel geartronic lafının kısaltılmışı..smg yani...tiptronic ile uzaktan yakından bir alakası yok... tamamen farklı bir sistem..otomatik bir şanzıman değil bu..manuel 6 ileri bir şanzımanın debriyajsız ve çaprazlama değil sıralı olarak yerleştirilmiş şekli...formula 1 de kullanılan teknoloji yani...

• Yüzbaşı
      372 Mesaj
      27 Mart 2006 23:06:08
      bu dediğiniz sistem yani yarı otomotik sistem mercedesin a serisi arabalarında da kullnılıyo.98,99 model a 160lar bu yarı otomatik sistemle üretilmiş araçlar.yani sadece ferrariye özgü bir sistem değil.

sd
    • Emekli Yönetici
      4142 Mesaj
      27 Mart 2006 23:06:38

quote:

Orjinalden alıntı: serkes1

türbülans haklısın sequentil manuel geartronic güzel bir şanzuman porsche de kullanıyordu zannediyorum.
      ama benim senkromeç sesini duymam lazım yoksa... bir zefk alamam...

Alıntıları Göster

elbetteki dostum zevkler farklıdır..ben o arabayı kullanırken kendimi fernando alonso zannettiydim..zamanla ona da alışılır herhalde..

• Yarbay
      2155 Mesaj
      27 Mart 2006 23:09:01
      daha öncede belirtmiştim yine aynı şeyi yazıcam

kontrol montrol değilde
      vitesi küçültüp arabayı WOWWWW diye bağırtmanın zevki için manuelden wazgeçmem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crepassio -- 27 Mart 2006; 23:09:31 >

Bırakın adalet yerini bulsun , isterse kıyamet kopsun.. Freud....

Bmw 3.20d M Performance
    • Yarbay
      2793 Mesaj
      27 Mart 2006 23:29:12
      quote:

bu dediğin otomatik viteste de oluyor..arkadaş da astra vardı otomatik eğer gaza sonuna kadar yüklenirsen tık diye bi ses geliyo ve araba bi düşük vitese geçip şahlanıyor...gerçekten çok zevkli..bir de astrada vitesin üzerinde s diye bi tuş vardı 100-120 ile giderken buna bastıgında araba gerçekten etkileyici bi şekilde hızlanıodu..bence otomaik vitesin en kötü yanı ara gaz verememen...

peki arkadaşlar otomatik vites de "d" konumunda giderken hareketliyken "n" konumuna vites geçerse bi zararı olurmu?

Reklamlar
-x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.