Şimdi Ara

Otobanda araba kullanmanin incelikleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ehliyetimi yeni aldim dedem rahatsiz hastaneye gelirken babam bana kullandirdida cokta iyi degilim ama ilk kullanisim
    Hani babam gibi tak tak serit degistiremiyorum isiktan sonra kamyon vardi onun sayesinde sag serite gectim yavas oldugu icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Taktik maktik yokbam bam bam tak 6ya bas (manuelse)

• up

• Aynaya bakın aynadan gördüğünüz arabaları takip edin bir gözünüzle. Zamanla trafiği okumaya başlayacaksınız.

• Sol şeridi 100le kapatmamak bu inceliklerden biridir.

• Düzenli olarak aynalarınızı kontrol edin. Yalnızca yolda belli bir noktaya odaklanmayın, bu dikkatinizi dağıtabilir. Her an uyanık olun, trafiği iyi analiz edin, gereksiz sol şerit ihlali yapmayın, sinyal kollarını kullanmaktan çekinmeyin, direksiyonu ani hamlelerle çukurdan kaçacağım diye sert çevirmeyin, kamyonları yakın takip etmeyin, uzunlarla insanları kör etmeyin, gündüz de olsa kısa farlarınız açık olsun vs...

• Sol seritten saga gecmem gerektiginde ne yapayim peki

Isiklari gectim diyelim en soldan kalktim ve ilerden sola donecem yavaslayip mi serit degistireyim hizlanip mi ?

Babam sol seritte ani bisey olmadikca yavaslama arkadaki carpar dedi ve sol seritten saga gececegimde hizlandim sagda ki ile arama mesafe koyup oyle gectim

Daha ilk kullanisim ama bilmem gereken bunlar galiba gerisi pratik

Sol seritte ani fren yok

Serit degistirkende aynami kontrol edip hizlaniyorum

• CooLMan99 kullanıcısına yanıt
    Sol şeritten ışıkta kalktın ve ileride göbekten vs. sola döneceksen aksi bir durum olmadığı sürece sağa geçme, soldan dönüp tekrar sol şeritte yoluna devam et. Sıkışık trafikte kimse sol şeritte ne yapıyorsun diye korna çalmaz, müsait olduğunda geçersin sağ şeride ancak.

Sol şeritten sağa geçerken solladığın araçla aranda yeteri kadar mesafe bıraktığından emin ol, sağ aynadan kontrol et ve sinyalini vererek sağ şeride geç. Babanın söylediğinde de haklılık payı var. Pratik yaparak çözersin kısa sürede

• Önce bir ehliyet kursuna yazıl.

• kerotobil K kullanıcısına yanıt
    Ehliyetim var zaten

• Uzun süre otobanda orta şeritte mümkün mertebe hız sınırlarına uyarak kullan.Sol şeride geçme çünkü geçersen hem hiz yapamazsın acemilikten , hem de tecrübe eksikliği sebebiyle ani bir durumda kazaya sebebiyet verebilirsin.

Orta şeritte bol bol aracı kullan, insanların tepkilerine ve araca alış.Zamanla otomatik olarak herşeyi yapacaksın.

• Yeteri kadar ne teorik bilgin var ne de pratik. Bu halde otobana çıkıyorsun. Burada yazılanlar ile araba kullanmayı öğrenmeyi planlıyorsan çok yanılıyorsun.

İlk once trafigin daha sakin olsugu yer ve zamanları seç. İlla aynı yerde sürekli araba kullan demiyorum ama trafik seni psilojik olarak etkilemesin. Yanina da araba kullanmasini bilen ve senin vermis oldugum kararları doğru ve yanlış olarak degerlendirebilecek birini al. Dogru yaptiginda dogru desin; yanlisini da duzeltsin. Araba kullanmadigin zamam; şöfor her kimse onu takip et; izle.

Ardından yavas yavas kendini diger yollara at gitsin. Yolda ne çok gergin ol ne de kendinden çok emin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 17Scorpion -- 1 Ekim 2017; 20:6:43 >
    Sürücü kursundaki derslerde sadece 1 derste otobanda araç kullandım. Türkiyedeki ehliyet sisteminin hâla eksik olduğu konular bu işte. Almanya'da gece-trafik-gündüz sürüşü sınavlarından geçmen gerekirken bizde parkurda güzel kullanana ehliyet veriyorlar.
  • CoppeR. kullanıcısına yanıt
    Sonuna kadar haklısınız ama arkadaşın kavşaktan sola dönmesini bile sorduğuna göre parkurda da sorun var.

• Bi taktiği yok arkadaşım çıkarım sol şeride 180 e kadar basarım önümde birisi varsa selektörümü atarım devam ederim. Hayatımız otobanlarda geçmiyor ayda yılda bir kere yolumuz düşer ondada keyiflice kullanmak lazım diye düşünüyorum. Zaten hep limitlerde araç kullanıyoruz şehir içinde bölünmüş yollarda vs.

• Burada yazılanlar tabi ki aklının bir kenarında bulunsun ancak araç kullandıkça iyi bir sürücü olabilirsin. Olayın teorik kısmından çok pratik kısmına ihtiyacın olacak.

• Bunu izlemeniz bir şeyler katacaktır GÜVENLİ ŞERİT DEĞİŞTİRME KURALLARIhttps://www.youtube.com/watch?v=XAUForV7YTA
  • takip mesafeni koru, sollamaya girerken tır otobüs gibi araçların yanından rın tın tın geçme. sollamayı kafana koyduysan kökle, sonra yavaşlarsın. bu araçların sağından geçerken bile mesafeli geç. hiç şakası olmaz.

Sende haklısın hocam, ben sınav konusunda görüşümü bildirdim ama arkadaşında eksikleri var tabii.
  • Kardeş önce hangi yolun otoban, hani yolun bölünmüş karayolu olduğunu öğren. Otobanda kavşaktan sola dönüş ya da trafik ışığı bulunmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.