Şimdi Ara

oto yedek parça işine girmeyi düşünüyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
7.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• ucuz ve orjinal yedek parça sat insanları mağdur etme yeter. Dürüst esnaf ol. orası burası oynayanlardan olma. Yeterli mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: alsace34

ucuz ve orjinal yedek parça sat insanları mağdur etme yeter. Dürüst esnaf ol. orası burası oynayanlardan olma. Yeterli mi?

Dürüstlük bizim temel karakterimiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhatcn

quote:

Orijinalden alıntı: alsace34

ucuz ve orjinal yedek parça sat insanları mağdur etme yeter. Dürüst esnaf ol. orası burası oynayanlardan olma. Yeterli mi?

Dürüstlük bizim temel karakterimiz.

Alıntıları Göster
    daha evvelden bu sektörde tecrüben var mı? ne kadar sermaye koyacaksın dükkanın nerde olacak hangi markanın ürünlerini satacaksın
    hiç bir açıklama vermeden bizden nasıl bir yardım bekliyorsun
    seni gaza getirip yürü be koçum kim tutar seni mi diyelim

• Cok acik ve net yurtdisi baglantiniz yoksa sadece esnaf olarak perakende dusunuyorsaniz girmeyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asermis

Cok acik ve net yurtdisi baglantiniz yoksa sadece esnaf olarak perakende dusunuyorsaniz girmeyin.
    *3 liraya aldıgın parçayı 20 liraya kaktır gitsin...

*kullanılmış parçayı iyice temizle,sıfır diye kakala...

*hurda parasına aldıgın arabaları topla,çıtır hasarlı olarak yasla gitsin...

*biri önden ve diğeri arkadan kazalı iki arabayı al..ortadan kes kaynat...kazasız boyasız diye itele gitsin...

*takla atmış arabayı al..tamir ettir...döşe gitsin..."bu aracın tavanı neden boyalı" diyen olursa aynı renk ve aynı model üzerine saksı düşmüş bir arabanın videosunu izletirsin...

*kilosunu 1 tlden aldıgın kırık tamponları plastik kaynakla kaynattırıp sıfır diye çak gitsin...

deveye diken yaranırmış...

• quote:

Orijinalden alıntı: degobar

daha evvelden bu sektörde tecrüben var mı? ne kadar sermaye koyacaksın dükkanın nerde olacak hangi markanın ürünlerini satacaksın
    hiç bir açıklama vermeden bizden nasıl bir yardım bekliyorsun
    seni gaza getirip yürü be koçum kim tutar seni mi diyelim

Haklısınız.
    Ankara ivedik osb de olacak. Daha önce ticaret tecrübem olmadı. 50bin lira ile başlamayı düşünüyoruz.
  • serhatcn kullanıcısına yanıt
    Nasrettin hoca misali dostlar alışverişde görsün olur, bu işin kurdu değilseniz maceraya girmenin bir manası yok.
  • Bu işe girecekseniz o 50 bin lirayı kaybettiğiniz vakit sizi etkilememesi lazım.
    Yani kendinizi garantiye almalısınız.
    Ticarette en büyük risk daha elinize geçmeyen parayı harcamaktır ( günü gelmemiş çeki döndürmek v.s ) bunları yaparken çok dikkatli olmalısınız
    Önemli olan malı satmak değil parayı alabilmektir
    Ayrıca 50 bin lirayla ne kadar stok yapabilirsiniz ki ? Kar marjınız düşük olur sermayeyi arttırmaya bakın

Bide son bir tavsiye mümkün mertebe kredi kartlarıyla çalışın
  • serhatcn kullanıcısına yanıt
    Hangi markalar düşünüyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ongun_44

Ben yapan çok görüyorum da ne kadar karlı bilmem.

Annemin arkadaşının oğlu vs. girdi ama onun eniştesi yıllardır bu işi yapıyordu önce ortak yaptılar sonra ortaklığı bozdular çok kazanmayınca oğlu devam etti aynı dükkanda.

Birde mesela japon otomotiv parçaları,Alman otomobil parçaları tarzı çalışın derim.

Birde iki kişi olun mesela adamlar almaya gelmesin siz ayaklarına gidin sanayie dolaşın dükkanları parça konusunda konuşun edin.Büyük özel servisler olursa kotalı anlaşma yapmaya çalışın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ongun_44

Fiat, renault, japon düşünüyorum.
  • quote:

Haklısınız.
    Ankara ivedik osb de olacak. Daha önce ticaret tecrübem olmadı. 50bin lira ile başlamayı düşünüyoruz.

İvedik yerine Şaşmaz taraflarına bakın.Oto sanayi dendiğinde akla direkt Şaşmaz geliyor.İstanbul yolu üzerinden geçtiğinden şehir dışından gelen giden bile aracında arıza olduğunda veya baktırmak için oraya uğruyor.Ticarette dükkanın konumu çok önemli sonrasında reklam ve tanıtım.Şaşmaz'a taa Çankaya,Dikmen,Mamak...tarafından gelen arkadaşlarım var.Birde ticarette çok para kazanmak istiyorsan namusunla ve şerefinle iş yapmayı hiç düşünme.Bu devir böyle,esnaflıkta berber,lokanta,nakliyeci vb... dışındaki sektörlerde düzgün iş yapan zor bulunur.2 yıl önce optikçi de çalışıyordum,dükkanın ustası vardı.Adamın Altındağ'da dükkanı varmış,iflas etmiş kapatmış.Neden battığını sorduğumda düzgün ve namusumla iş yaptığımdan demişti.Yanında çalıştığım gözlükçü yalanla,dolanla mal sata sata altına c180 çekmişti.Sonrası ne oldu bilmiyorum,para konusunda anlaşamadığımdan yanından ayrılmıştım.

Esnaflık ve ticaret tecrüben yoksa muhakkak yanına işi bilen biriyle başla.Toptancılar bile şeytan kesiliyor,aynı sektördeki çevre esnafta sana rakip olacak.İnce eleyip sık dokumak lazım,50 bin lira az para değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

quote:

Haklısınız.

İvedik yerine Şaşmaz taraflarına bakın.Oto sanayi dendiğinde akla direkt Şaşmaz geliyor.İstanbul yolu üzerinden geçtiğinden şehir dışından gelen giden bile aracında arıza olduğunda veya baktırmak için oraya uğruyor.Ticarette dükkanın konumu çok önemli sonrasında reklam ve tanıtım.Şaşmaz'a taa Çankaya,Dikmen,Mamak...tarafından gelen arkadaşlarım var.Birde ticarette çok para kazanmak istiyorsan namusunla ve şerefinle iş yapmayı hiç düşünme.Bu devir böyle,esnaflıkta berber,lokanta,nakliyeci vb... dışındaki sektörlerde düzgün iş yapan zor bulunur.2 yıl önce optikçi de çalışıyordum,dükkanın ustası vardı.Adamın Altındağ'da dükkanı varmış,iflas etmiş kapatmış.Neden battığını sorduğumda düzgün ve namusumla iş yaptığımdan demişti.Yanında çalıştığım gözlükçü yalanla,dolanla mal sata sata altına c180 çekmişti.Sonrası ne oldu bilmiyorum,para konusunda anlaşamadığımdan yanından ayrılmıştım.

Esnaflık ve ticaret tecrüben yoksa muhakkak yanına işi bilen biriyle başla.Toptancılar bile şeytan kesiliyor,aynı sektördeki çevre esnafta sana rakip olacak.İnce eleyip sık dokumak lazım,50 bin lira az para değil.

Alıntıları Göster
    Ticari tecrüben yoksa bu sektöre hiç bulaşma derim. Ticaret çok ayrı bir şey memurluk vs çok ayrı bir şey.
    Dükkanın iş yapması için insanların tanıması lazım. Araba dediğin her gün arıza çıkartan bir melet değil. Dolayısıyla düzenli müsterin olsa bile yılda 1 kere gelirse şanslısın demektir. Kuş serisinin parçaları zaten para etmiyor her ay gelse ne olur ki? Bakkaldaki sakız onların tamponları ve diğer parçaları. İnsanların seni tanıması en iyi ihtimalle( o da çok kral çevren varsa 5 ay sürer) yok durum öyle değilse 1 yılını alır. 1 yıl boyunca o dükkan muhtemelen zarar edecektir bunu kaldırabilecek misin? Kendini yaşatabileceğin bi 1 yıllık paranın hazır olması lazım kötü durum için.
    Ha bir de dürüstlük ticarette çok önemlidir. özellikle otomotiv ve inşaat piyasası namussuzluk yuvasıdır. İnsanların sana güvenmelerini sağlamalısın. İşte o zaman millet 3 e satarken , sen 4 e satarsın. Benim babamda müüteahitlik yapıyor. 80 bin lira parayı bırakıp daha başlamamış inşaatttan ev alan müşterimiz var. Tavsiye üzerine gelmiş. Hiç de kontrat falan yapmamıştık. 7 ay sonra büroya geldi tanıyamadık buyrun dedik :D abi dedi sizden ev almıştım ben hatırlamadınız mı? o an dank etti :D Verdik adamın evini. Bu 2 sektörde size güvenilirse işte o zaman hem keyif alırsınız hem de boğazınızdan helal lokma geçer. 1 yıllık süreç içerisinde gelen müşterilere güleryüzlü ve dürüst davranırsanız kazanırsınız.

Geçen ay sanayide bi işimiz düştü. Arkadaşın tanıdık ustası varmış gittik. ( Ben ona hep diyodum ama tanıdık falan böyle yerlerde hikaye para dosttan kazanılır diyodum da dinlemiyordu neyse) Baktı tiriger değişecek dedi. Zaten vakti gelmişti eyw. Bize i parçacı söyledi gidin alın gelin hemen değiştirelim dedi. Parçacıya gittik 750 lira dedi. Zaten 2 tane 20 yaşında genç adam ne anlar parça fiyatından diye söylediler belli ki. Neyse almadan çıktık. Aslında yanımzda vardı para da ben çıkarttım arkadaşı gel dedim başka yerlere de soralım. Neyse bu sefer benim güvendiğim biri vardır her konuda güvenirim öz abim gibidir. Aradım nerdesin dedim. Sanayideyim dedi. Gittik yanına. Dedik böyle böyle aradı bi parçacıyı anan aşağı baban yukarı derken 300 küsür bi fiyat aldı. İşimizi hallettik. Bir daha ilk parçacıya gider miyim? gitmem. Önerir miyim? önermem. Keşke 2. parçacının adını hatırlasaydım da şurda reklamını yapsaydım adamın.

Bu piyasada güvenilirsen çok iş yaparsın. Sakın aklın kötüye çalışmasın. Baktın yabancı plaka kötü malı yüksek fiyata yapıştır geç yapma. yeter. Açarsan da burda açtığın yeri ve adını ilan et kardeş.
    Allah yolunu açık etsin.

Son defa söylüyorum o çok önemli ticaret deneyimin yoksa çok üzülürsün haberin olsun. Ticareti bilirsen para vardır yoksa bilen adam gelir seni yer haberin olsun. İşin içine para girdiğinde babanın oğluna bile güvenme.

• Sağol yorumunu dikkatle okudum.
  • quote:

Sağol yorumunu dikkatle okudum.
    Senin gibi bu işi yapmayı düşünen ve herhangi bir sanayide yapan bir sürü yedek parçacı vardır. O piyasaya güçlü sermaye ile girmen lazım 50-100 ile olacak iş değil.
    Benim Tuningçinin dükkanında bile 150.000-tl sermaye var.Düşün bu adam aksesuarcı yani. Umarım çok iyi bir araştırma yapar doğruluğuna inanıp başarılı olursun.
  • Bende düşündüm ama düşüncede kaldı maalesef..
  • 3 araba grubu için gerekli parçaları stoklamanin maliyeti minimum 1 MİLYON TL. 50 bin lira ile sadece tofaş grubu için bile yedek parça dükkanı açılmaz. Yedek parçacilik sanayinin sarraflığı gibidir. Sermaye ve tecrübe ister.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Combalac

3 araba grubu için gerekli parçaları stoklamanin maliyeti minimum 1 MİLYON TL. 50 bin lira ile sadece tofaş grubu için bile yedek parça dükkanı açılmaz. Yedek parçacilik sanayinin sarraflığı gibidir. Sermaye ve tecrübe ister.

1 milyon çok büyük değil mi?
  • 50 bin bu işte, tek bir marka için bile çok az. İş yapabilmen için kaza yapıp sana gelen bir kişinin parça ihtiyacının %80 ini karşılaman lazım, bir markanın sadece bir modeli için bile 4-5 farklı kasa tipi, bir okadar motor seçeneği var yani çok kapsamlı bir iş.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.