Şimdi Ara

Oto Hoparlöründe Ses sorunu fazla cızırtı acayip ( ÇÖZÜLDÜ SORUN BULUNDU )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
47.194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Konu doğru yerdemi bilmiyorum ama
    Pioneer oto teyp aldım ve 98 corolla xei aracıma bağlamak için arka koltukları ve pandizotu söktüm,
    daha sonra oralara hoparlörleri monte ettim sorun yok fabrika hoparlörleri patlamış yırtılmıştı
    Ön taraftaki hoparlörler aklıma geldi ve onları da söktüm onlarda mahvolmuş neyse
    arkalara yuvarlak hoparlörleri taktım sonra önler ede 10 cm hoparlör taktım teyibi eskiden tecrübeli olduğum için elektirik şase ve çıkış kablolarını bağladım, ve kontağa bağladım sorun yok teyip açıldı
    sonra ses biraz açayıp dedim
    abi bide baktım müzik bas vurunca ses öle bir cızırtı yapıyor müzik duyulmuyor,
    sonra teyibi çıkardım baktım arkadaki soğutucu bölümü çok ısınmış hemde nasıl el değmiyor
    sonra dedim elektrik problemi var ama testte yaptım o sağlam,
    sonra ön hoparlörleri çıkıştan söktüm sadece arkalar takılı sesi sona getirdim ses mükemmel sorun yok ısınma yok
    tekrar sağ sol çıkışları değiştirerek bağladım yine ayni acayip bi ısınma el değmiyor ve bass vurunca seste cızırtı hemde nasıl anlamadım
    bilen arkadaşlar yardım istiyorum çözemedim,
    araç üzerinde orginal fabrika kabloları çekili ekstra bir kablo çekilme olmadı.

Hoparlör özellikleri aşağıdaki gibi arabada takılı olanlar
    arka hoparlörler 16 cm 4OHM - 320 w kicker ( hoparlör sağlam ayrı ayrı körükler dahil test edildi patlak yırtık v.b yok)
    ön hoparlörler 10 cm 6OHM - 50 w aiwa ( hoparlör sağlam ayrı ayrı körükler dahil test edidi patlak yırtık v.b yok)
    oto teyp pioneer deh-1500

Elimde boşta kalan hoparlörler
    Pilippo 16 cm 2 yollu 200 watt 2 adet - 2 side denendi sağlam çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djvahset -- 17 Nisan 2017; 12:5:50 >

• konu doğru yerde hocam. sorun öne taktığınız 10cm hoparlörlerin 6ohm olması nedeninden kaynaklanıyor. oto teypleri 4 ohm olarak çıkış verir, siz 6 ohm hoparlör takarsanız teybin çıkışlarını çok zorlarsınız ve çıkışları yanabilir. çözüm: 4 ohm hoparlör takmak. yine yeri gelmişken ön kapıya en çok kaç cm hoparlör sığabilir, Toyota nın belirttiğiniz modelinin ön kapı ölçüsünü bilmiyorum. eğer 16cm sığdırabilirseniz 16cm hoparlör takın, 2. seçenek 13cm, o da sığmazsa 10cm 4ohm kolon takın. 16cm hoparlör ses kalitesi ve yüksekliği için daha yararlı olacaktır. değişikliği yaptığınızda sonucu paylaşırsanız sevinirim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ercan hocam teşekkürler o benim aklıma gelmedi hatta bi kaç kişiye sordum 6 ohm olması bişey olmaz çalışır dedi
    98 efsane kasalarda ön kapılarda 10 cm hoparlör ve yeri var fabrika çıkışı öyle ancak pandizot ile genişlete biliyorsun

Peki o zaman 6 ohm olması çıkışa ne gibi zarar verir neticede teyp 4 ohm veriyor ben ona 6 ohm luk hoparlör takıyorum daha rahat çalışması lazım değilmi mantık olarak ama haklı olabilirsin

O zaman elimde 2 adet 16 cm 2 yollu 200 watt lık hoparlör var onları kullansam nasıl olur onları takmak için pandizot yapabilirim ama işe yararmı ? Peki teybin çıkışları arızalı ise onu nasıl tespit ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djvahset -- 1 Nisan 2017; 21:47:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: djvahset

Ercan hocam teşekkürler o benim aklıma gelmedi hatta bi kaç kişiye sordum 6 ohm olması bişey olmaz çalışır dedi
    98 efsane kasalarda ön kapılarda 10 cm hoparlör ve yeri var fabrika çıkışı öyle ancak pandizot ile genişlete biliyorsun

Peki o zaman 6 ohm olması çıkışa ne gibi zarar verir neticede teyp 4 ohm veriyor ben ona 6 ohm luk hoparlör takıyorum daha rahat çalışması lazım değilmi mantık olarak ama haklı olabilirsin

O zaman elimde 2 adet 16 cm 2 yollu 200 watt lık hoparlör var onları kullansam nasıl olur onları takmak için pandizot yapabilirim ama işe yararmı ? Peki teybin çıkışları arızalı ise onu nasıl tespit ederim

hocam sesi fader ayarından sadece arkaya verdiğinde normal ses alıyorum, sesi öne verdiğimde 10cm lik hoparlörler bağlıyken bozuk ses alıyorum dedin doğru mu anladım. eğer böyleyse kapılara 16cm likleri takmadan önce ön çıkışlara bu 4 ohmluk 16cm pilippoları bir takıp sesi sadece önlere verip bir denermisin. eğer çalışırsa kesin olarak ohm uyuşmazlığı olmuştur. bir deneyip cevap atabilir misin.

• Tabiki atarım ercan hocam bu yazdıklarını okuyunca aklıma geldi şimdi onuda yazmak istiyorum

Şöle yaptım 4 hoparlörü bağladım önler 6 ohm lik

Ve sesi 15 getirdim normal birazdaha açayım dedim ses 25 e getirdim bass vurunca ses acayip cızırtı ve bozuk hemen teybin çıkışını söktüm ordaki soğutucuya sıcaktan el değmiyor acayip ısınmış

Sonra ön hoparlörleri çıkıştan söktüm arkalar kaldı sesi 35 getirdim ses düzeldi hatta mükemmel oldu ulan dedim bide şöle deniyim ön deki 1 hoparlörü bağlamak için teybin çıkışından gelen gri siyah kabloyu hoparlöre giden 1 tane kabloya değdirdim aha ön hoparlörün birinden ses geliyor 1 kabloyu değdirdim 2 .sini bağlamadan halbuki ses için 2 sininde bağlanması gerek şaşırdım ama yine baktım tehbin arkasına acayip ısındı bi anda ben şok çözemedim
    Şunu biliyorum teyibin çıkışları sağlam çünkü daha önce beyaz ve beyaz siyah olan çıkış kablosunu gri ve gri siyah olan kabloları denedim sorun yok

Hoparlörleri deniyeceğim pilippoları bidaha bakıcam belki onda olmaz ama olay böle oldu aynı anlattığım gibi sence ne oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djvahset -- 1 Nisan 2017; 22:51:53 >

• quote:

Tabiki atarım ercan hocam bu yazdıklarını okuyunca aklıma geldi şimdi onuda yazmak istiyorum

Şöle yaptım 4 hoparlörü bağladım önler 6 ohm lik

Ve sesi 15 getirdim normal birazdaha açayım dedim ses 25 e getirdim bass vurunca ses acayip cızırtı ve bozuk hemen teybin çıkışını söktüm ordaki soğutucuya sıcaktan el değmiyor acayip ısınmış

Sonra ön hoparlörleri çıkıştan söktüm arkalar kaldı sesi 35 getirdim ses düzeldi hatta mükemmel oldu ulan dedim bide şöle deniyim ön deki 1 hoparlörü bağlamak için teybin çıkışından gelen gri siyah kabloyu hoparlöre giden 1 tane kabloya değdirdim aha ön hoparlörün birinden ses geliyor 1 kabloyu değdirdim 2 .sini bağlamadan halbuki ses için 2 sininde bağlanması gerek şaşırdım ama yine baktım tehbin arkasına acayip ısındı bi anda ben şok çözemedim
    Şunu biliyorum teyibin çıkışları sağlam çünkü daha önce beyaz ve beyaz siyah olan çıkış kablosunu gri ve gri siyah olan kabloları denedim sorun yok

Hoparlörleri deniyeceğim pilippoları bidaha bakıcam belki onda olmaz ama olay böle oldu aynı anlattığım gibi sence ne oldu

hocam nick ecrasniann, ismim ersin, yaklaştın ama saol abimin adı ercan.

sen pilippoları bir dene ona göre yorum yapayım, böyle uzaktan arıza tahmini zor oluyor, biryerde bir terslik var.

• Pioneer oto teypleri 2-8 ohm arası çalışır. 6ohm oto hoparlörü nereden bulduğunuz ayrı bir konu ama 6ohm hoparlör teypte sözünü ettiğimiz ısınma ya da zorlamaya sebep olmaz. Çok büyük ihtimal ile ya kublajı ters yapıldı ya da artıları farklı şaseleri ortak kullandınız eski teypler gibi sanarak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SabitSalınım

Pioneer oto teypleri 2-8 ohm arası çalışır. 6ohm oto hoparlörü nereden bulduğunuz ayrı bir konu ama 6ohm hoparlör teypte sözünü ettiğimiz ısınma ya da zorlamaya sebep olmaz. Çok büyük ihtimal ile ya kublajı ters yapıldı ya da artıları farklı şaseleri ortak kullandınız eski teypler gibi sanarak.

eyvallah işte benimde duyduğum bu 6 ohm lik çalışır sorun olmaz ama 10 cm olduğu için fazla ses alamassın dediler taktım
    6 ohm luk hoparlörleri müzik setinden söktüm arızalı idi bende teyibe taktım
    aslında aklıma şu geliyor acaba arabanın üzerinde orginal bağlantı kablosu var acaba bu bağlantı kablolarında şase yada kısa devre olmuş yada oluyor olabilirmi belki şase olduğu için kabloda böle ısınıyor ve cızırtı yapıyor
    aklıma gelen şu ön hoparlörlerden bağımsız kablo çekip teybin çıkışlara bağlamak bide öyle denemek
    sizce bundan dolayı olmuş olabilir mi ?

• quote:

quote:

Pioneer oto teypleri 2-8 ohm arası çalışır. 6ohm oto hoparlörü nereden bulduğunuz ayrı bir konu ama 6ohm hoparlör teypte sözünü ettiğimiz ısınma ya da zorlamaya sebep olmaz. Çok büyük ihtimal ile ya kublajı ters yapıldı ya da artıları farklı şaseleri ortak kullandınız eski teypler gibi sanarak.

eyvallah işte benimde duyduğum bu 6 ohm lik çalışır sorun olmaz ama 10 cm olduğu için fazla ses alamassın dediler taktım
    aslında aklıma şu geliyor acaba arabanın üzerinde orginal bağlantı kablosu var acaba bu bağlantı kablolarında şase yada kısa devre olmuş yada oluyor olabilirmi belki şase olduğu için kabloda böle ısınıyor ve cızırtı yapıyor
    aklıma gelen şu ön hoparlörlerden bağımsız kablo çekip teybin çıkışlara bağlamak bide öyle denemek

seyyar bir kablo ile ön kolonlara önce bir deneme yapın, eğer çalışırsa torpidonun altından geçirirsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: ecrasniann

quote:

quote:

seyyar bir kablo ile ön kolonlara önce bir deneme yapın, eğer çalışırsa torpidonun altından geçirirsiniz

aynen evet çalışırsa demek ki sorun fabrikanın çektiği tesisatta demekki şase yada kısa devre var öndeki hoparlörlerin sağlam ve çalışır olduğu yada teyibin çıkışlarının sağlam olduğu
    en kısa zamanda bunu deneyip burdan yazıcam

• quote:

quote:

quote:

quote:

aynen evet çalışırsa demek ki sorun fabrikanın çektiği tesisatta demekki şase yada kısa devre var öndeki hoparlörlerin sağlam ve çalışır olduğu yada teyibin çıkışlarının sağlam olduğu

hocam sonuç ne oldu?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hocam sonuç ne oldu?

Ercan bey kusura bakmayın anca halledebildim işlerimden dolayı sorunu buldum
    fabrikanın tesisatın da herhangi bir problem yok gayet güzel çalışıyor sorun benim ön taraflara taktığım hoparlörlerden çıktı
    çünkü onları söktüm ve normal hoparlör taktım sorun düzeldi ne ısınma nede cızır mızır
    şöle yaptım araştırma sonucunda
    teyibin çıkışlarında ve kablolarda sorun yok
    ön tarafa taktığım hoparlörleri kodlarını internetten araştırdım
    ön hoparlörler 1 tanesi 8 OHM luk çıktı yani teyibe çok fazla geldi
    yani
    ön taraf 2 x 8 OHM = 16 ohm
    arka taraf 2 x 4 OHM = 8 OHM toplamda 24 ohm ile teyibe yükleme yapmışım oda kastı zaten ısınma ve cızırtı yaptı
    sonuç:
    ön hoparlörleri söktüm yerine sağ sol 2 tane 2 ohm hoparlör takdım arkalar aynı durdu sesi 40'a kadar getirdim züper oldu :D
    yani
    önler 2 x 2 ohm = 4 ohm
    arkalar 2 x 4 ohm = 8 ohm toplamda 12 ohm düşürdüm ve ses süper çalışıyor
    birde sanırım bu teyp 16 ohm kadar kaldırıyor diye düşünüyorum ama şuan sorunsuz çalışıyor çözdüm yani.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

hocam sonuç ne oldu?

Ercan bey kusura bakmayın anca halledebildim işlerimden dolayı sorunu buldum
    fabrikanın tesisatın da herhangi bir problem yok gayet güzel çalışıyor sorun benim ön taraflara taktığım hoparlörlerden çıktı
    çünkü onları söktüm ve normal hoparlör taktım sorun düzeldi ne ısınma nede cızır mızır
    şöle yaptım araştırma sonucunda
    teyibin çıkışlarında ve kablolarda sorun yok
    ön tarafa taktığım hoparlörleri kodlarını internetten araştırdım
    ön hoparlörler 1 tanesi 8 OHM luk çıktı yani teyibe çok fazla geldi
    yani
    ön taraf 2 x 8 OHM = 16 ohm
    arka taraf 2 x 4 OHM = 8 OHM toplamda 24 ohm ile teyibe yükleme yapmışım oda kastı zaten ısınma ve cızırtı yaptı
    sonuç:
    ön hoparlörleri söktüm yerine sağ sol 2 tane 2 ohm hoparlör takdım arkalar aynı durdu sesi 40'a kadar getirdim züper oldu :D
    yani
    önler 2 x 2 ohm = 4 ohm
    arkalar 2 x 4 ohm = 8 ohm toplamda 12 ohm düşürdüm ve ses süper çalışıyor
    birde sanırım bu teyp 16 ohm kadar kaldırıyor diye düşünüyorum ama şuan sorunsuz çalışıyor çözdüm yani.

çözdüğünüze sevindim, kolay gelsin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.