Şimdi Ara

Otelde 6 yıldır yöneticiyim TAZMİNAT-AVUKAT LAZIM

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
1.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bir otelde 6 yıldır yöneticiyim.
    1-) İşe giriş tarihimi 3 ay geç başlatmışlar. (şahit bulamam sanırım)
    2-) Ortalama her yıl gir-çık yapılmış. Gün kaybı yok aynı gün, şirketin altındaki a şirketinden b şirketine sgk gir-çık
    3-)Ortalama yazları 14-16 saat mesai, kışları ise 12 saat mesaim var. (dönemsel sezonlar için şahit bulabilirim, lakin kışları 12 saat mesai ıspatlamak biraz zor-şahit yok)
    4-)Hiç yıllık izin kullanmadım. Araştırdığıma göre iş yeri ispatlamak zorundaymış. Lakin 1 yıl geçmeden Gir-Çık yapılması biraz karıştırıyor.
    5-) 6 yıl boyunca kullandıgım haftalık izin sayısı 10 günü geçmemiştir. (Haftalık izin kullanmadıgını işci ispatlamak zorunda) Dönemsel yanımda çalışanların şahitliği genel 6 yılı kapsar mı!?
    6-) İşletme yüzünden zaman zaman sağlık problemleri yaşadım. Örnek, stresten dolayı çok diş sıktım. 1-2 dişim kırıldı. Bu vb. durumlar yüzünden manevi tazminat!?
    7-)İşletme bu 6 yıl içerisinde arka arkaya ZAMANINDA maaş yatırma durumu belki 2 belkide 3 ay olmuştur. Maaşların düzensiz ödemesinden kaynaklı.
    Kredi borclarım 2 bazı bankalardaki 3'e katlanarak haciz- ve bazıları için "hapisle tazyik mesajı" aldım.
    Bunlara istinaden çalıştıgım yer için tazminat davası açabilir miyim.
    8-) Orta derece yönetici oldugumu belge ve şahit ile ispatlarım. Lakin SGK'mı asgari ücretten yatırmışlar. 8 ay kadar bir dönemde normal ücret üzerinden.
    Eksik sgk yatırımına dair tazminat hakkım var mı.
    Vb benzeri başka şeylerde var. Lakin ana hatlarıyla aktardım.
    Bunlara istinaden, BU KONULARDA bilgi-tecrübeli arkadaşların yorum ve fikirlerini beklerim.
    Halen işerinde görevime devam ediyorum. Çok yakın zamanda ayrılacağım. Bir kaç avukatla görüştüm. Ömrümden geçen 6 yıl olduğu için en doğru adımları atmak adına birde buraya konuyu açtım. Ve önerebileceğiniz İŞ HUKUKU-İŞCİ TAZMİNATLARI konusunda bilgi ve tecrübesine güvendiğiniz AVUKAT var mı.
    Şimdiden teşekkür ederim.

• 1. İşe giriş tarihinin 3 ay geç yapıldığını maaş aldığını ispatlayabilirsen kanıtlarsın, mali dokümanlar mutlaka muhasebe kayıtlarında vardır ama maaşı elden aldın ve işletmeye yazilmadiysa ispatlayamazsin.

2. Sıkıntılı bu genelde kıdem tazminatindan kurtulmak için izlenen ve en bilinen bir yol, aynı şirkette gir çık yapılmış olsaydı ise girişin en başından belirsiz iş sözleşmesi olarak değerlendirilip kıdem tazminatı alırdiniz ancak bu durumu inanın bilmiyorum.

3. Mesaileriniz için 1.de söylediğim durum geçerli

4. Yıllık izinler yanmaz ama 2.de söylediğim şeyler geçerli

5.1.de yazdığım durum geçerli ek olarak işveren işçinin çalışıp çalışmadığının ihtilafina dusulmesine karşılık imza sirkusu tutmak zorunda, 6 yıl geçmiş olsa da mali evraklar duruyor olmalı.

6. Bunun için dra gidip rapor alın ne yapabileceğinizi sorun araştırın

7.isletmenin zamanında maaş ödememesi işçi için haklı neden fesih nedeni sayilmakta, ugradiginiz zarardan dolayı tazminat davası açabilirsiniz ama sonuç alir mısınız bilmem.

8. 1de yazdığım durum gecerli, yani aldığınız maaşın bordrosu lazim ve size ödenen ücret bankaya yatiyorsa dekontu ile ispatlayabilirsiniz, eksik sgk ödemesi sizin ispatiniza bağlı bu durumda sizin elinize muhtemelen para geçmez geriye dönük sigortaların düzeltilmesine karar verebilir mahkeme, kişiye odeyin diyeceğini sanmam.

Tazminat hesabı vs yapabilirim ama bunu dava açtığınızda avukat zaten yapacaktır ve bir tarz hesaplar için birçok belge gerekir ama tahminimce hesaplar bilirkişilere yaptırılır.

Hakkınızı aramak en doğal hakkınız, yasadiklariniz karşısında yilmayin çünkü bu süreç uzun olabilir, hakliyken haksız konuma dusmemeye çalışın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • xkrc kullanıcısına yanıt
    Ayırdığınız zaman ve ilginize teşekkür ederim.
    9 ocak2013 giriş ama o dönemin banka kayıtlarında (mart-nisan gibi) ödemeler var. Genel maaş hesabımdan oldugu icin sanırım mart ödemesini şubat olarak gösterebilirim (lakin maaş ödemesidir yok açıklamasında, sadece yatan havale-patron biraz kurnazlık yapmış ben geç farkettim)
    2-) Nolu konu için, danıştıgım avukatlara göre AYNI İŞLETME el değiştirmediği vede aynı işletmede sabit çalıştıgım için(sadece aynı işetmenin A'şirketinden B şirketine aynı gün sgk gir/çık) onuda mahkeme işciyi haklı buluyormuş (eski emsal yargıtay kararları)
    3-) Benim hesabıma göre 8bin saat civarı. Lakin dönemsel çalışıldığı için(ben12 ay sabit) yanımdaki çeşitli dönemlerdeki personel şahitleriyle sanırım en az 2-4bin saat arasını kurtarabilirim.(brütden günü/günden saati saatinde 1.5 katı baz alındıgı icin hesabını yaptım ortalama 111binTL fazla mesai ücreti çıkıyor)
    4-)kullanılmayan yıllık,haftalık,ulusal izinleri +mesai kendim oturdum min ve maximum rakamlar çıkardım.
    Min garanti gözüyle baktıgım 130BİN TL, davanın mesai + haftalık izin vs kazanırsam +160bin=> 290BİN TL ediyor.
    mahkeme (nedenini bilmiyorum %30 işletme lehine mesai ve tazminat vs indirim veriyormuş "zengin olamaz maddesi")
    290Bİn-%30=>yaklaşık 90bin.
    Sanırım 200BİN TL alıcam.
    Ben avukat vede böylesi forumlara danışmadan normal kendim hesapladıgımda 368BİN TL alacağım çıkıyordu. Maalesef TR'DE hep adalet "YOK" deniyordu.
    Sanırım Bu adaletsizlik beni de geldi VURDU!
    İlginiz ve zamanınız için teşekkür ederim.
    Son olarak şu konularda(NET) fikir sahibi olamadım.
    Avukatlık ücreti %5'den %25'e kadar gidiyor. ortalama %7 avukat buldum gibi.
    Alacaklarımın zaten NET MAAŞ(78bin747tl + kullanılmayan yıllık izin10BİN430tl +kullanılmayan 82.5gün ulusal tatil 12.292tl
    (herhangi hicbir evrak imzalamadıgım icin"maş bordrosu" dahil.) yani 100binTL'si avukatsız kendiminde takip ederek alabileceğim rakam. %10 verip kendi maaşımı&emeğimi başka birisine vermek, biraz tuafıma gidiyor.
    Acaba avukat bey/hanım ile KAZANILMIŞ haklarım olan (maaş+y.izin+ulusal izin)dışarıda tutarak bir pazarlık edebilir miyim.
    geri kalan 190bin TL üzerinden isterse %25 alsın.
    Bu konulara dair tecrübeniz varsa, avukat ile nasıl bir anlaşma yapmamı tavsiye edersiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: turker777

Ayırdığınız zaman ve ilginize teşekkür ederim.
    9 ocak2013 giriş ama o dönemin banka kayıtlarında (mart-nisan gibi) ödemeler var. Genel maaş hesabımdan oldugu icin sanırım mart ödemesini şubat olarak gösterebilirim (lakin maaş ödemesidir yok açıklamasında, sadece yatan havale-patron biraz kurnazlık yapmış ben geç farkettim)
    2-) Nolu konu için, danıştıgım avukatlara göre AYNI İŞLETME el değiştirmediği vede aynı işletmede sabit çalıştıgım için(sadece aynı işetmenin A'şirketinden B şirketine aynı gün sgk gir/çık) onuda mahkeme işciyi haklı buluyormuş (eski emsal yargıtay kararları)
    3-) Benim hesabıma göre 8bin saat civarı. Lakin dönemsel çalışıldığı için(ben12 ay sabit) yanımdaki çeşitli dönemlerdeki personel şahitleriyle sanırım en az 2-4bin saat arasını kurtarabilirim.(brütden günü/günden saati saatinde 1.5 katı baz alındıgı icin hesabını yaptım ortalama 111binTL fazla mesai ücreti çıkıyor)
    4-)kullanılmayan yıllık,haftalık,ulusal izinleri +mesai kendim oturdum min ve maximum rakamlar çıkardım.
    Min garanti gözüyle baktıgım 130BİN TL, davanın mesai + haftalık izin vs kazanırsam +160bin=> 290BİN TL ediyor.
    mahkeme (nedenini bilmiyorum %30 işletme lehine mesai ve tazminat vs indirim veriyormuş "zengin olamaz maddesi")
    290Bİn-%30=>yaklaşık 90bin.
    Sanırım 200BİN TL alıcam.
    Ben avukat vede böylesi forumlara danışmadan normal kendim hesapladıgımda 368BİN TL alacağım çıkıyordu. Maalesef TR'DE hep adalet "YOK" deniyordu.
    Sanırım Bu adaletsizlik beni de geldi VURDU!
    İlginiz ve zamanınız için teşekkür ederim.
    Son olarak şu konularda(NET) fikir sahibi olamadım.
    Avukatlık ücreti %5'den %25'e kadar gidiyor. ortalama %7 avukat buldum gibi.
    Alacaklarımın zaten NET MAAŞ(78bin747tl + kullanılmayan yıllık izin10BİN430tl +kullanılmayan 82.5gün ulusal tatil 12.292tl
    (herhangi hicbir evrak imzalamadıgım icin"maş bordrosu" dahil.) yani 100binTL'si avukatsız kendiminde takip ederek alabileceğim rakam. %10 verip kendi maaşımı&emeğimi başka birisine vermek, biraz tuafıma gidiyor.
    Acaba avukat bey/hanım ile KAZANILMIŞ haklarım olan (maaş+y.izin+ulusal izin)dışarıda tutarak bir pazarlık edebilir miyim.
    geri kalan 190bin TL üzerinden isterse %25 alsın.
    Bu konulara dair tecrübeniz varsa, avukat ile nasıl bir anlaşma yapmamı tavsiye edersiniz?
    Bence güzel bir tutum içindesiniz. Her işveren adalet çizgisinde iş yapsaydı kimse bu tarz hak aramalarla kendini yormazdi. Ben işçinin hak aramasını en doğal durum olarak buluyorum.

İş hukuku hem isimde hemde merak olarak ilgilendiğim bir konu, bilgim dahilinde yardımcı olurum. Benim tavsiyem davayi işini bilen bir avukata vermeniz, az çok alacağınızı değil hiç birşey alamayacaginizi düşünerek yola çıkın, avukat sizin için kazanacak ve bundan kendi de kazanacak.

Sormak istediğiniz birşey olursa sorun, hesaplama yöntemleri vs bilgi veririm.

• Umarım işin ehli bir avukat bulabilirim. Sonuçta ömrümden 6 yıl ve bunun yanında ciddi psikolojik ve buna bağlı fiziki rahatsızlıklarım oldu. Bu kadar özverinin sonunda "haksızlığa" uğramak.. İşte o tarifi imkansız bir duygu.
    Keşke patronum yukarıdaki 250-300 yerine düz vermediği maaşlarımı vede kullanmadıgım izinlerin tazminatını güzellikle verse de 3-4 yıl hem benim zamanımdan hem de onun "DEĞERLİ" servetinden gitmese... Hakkımı da geçtim nalet olsun, en azından düz maaş ve kullanmadıgım yıllık izinleri..
    neyse yazdıkça insanın canı sıkılıyor...

İlginize teşekkür ederim.
  • Müsait zamanımda yazıcam. Bu arada ubgt yi unutma sgk girişiniz nedir ? beden işçisi mi otel müdürü mü otel müdürünün asgari ücrete çalışması zaten hayatın olağan akışına ters bir durum bir sürü şey var bir arabulucuya gidin ama o kadar paraya kimse anlaşmaz (işveren için diyorum) dava ile sonuçlanacaktır.
  • Arabulucu vs aşamalarını bitirdim. 6ay önce Arabulucundan aldığım belgeler ile birlikte vekaleti bir avukata verdim...

• turker777 T kullanıcısına yanıt
    Bende bir şey sormak istiyorum.Şimdi işçi alacaklarında maaş-tazminat- ek mesai vs. bir avukat tutsak mahkemeye bizim gitmemiz gerekiyo mu gitmesek yerimize avukat gitse oluyo mu

Süreç nasıl işliyor bilgi verebilir misiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba. Farklı firmalar dahi olsa çalıştığın işyerleri arasında organik bağ varsa ve bahsettiğin gibi fasılasız çalışma varsa kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. Yargıtay'ın bu konudaki içtihatları tutarlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.chaLi -- 29 Temmuz 2020; 9:14:35 >
  • Avukat tüm süreci kendisi takip edebilir. Sizin ayrıca duruşmalara vs. gitmenize gerek yok.
  • K.chaLi kullanıcısına yanıt
    Forum sitelerini kullanma ve takip etme konusunda biraz beceriksizim..

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Geçen yıl dava açıldı.
    Geçtiğimiz eylülde 5. Dava oldu.
    Aralıkta yeni dava var..
    Ben 2021'de alırım diye düşünüyordum. Araya pandemi girdi.
    Sanırım 2022'de paramı alırım..

Ve buradan tüm orucunu ve Cumasını kaçırmayan ve aynı zamanda KUL Hakkı ile zengin olan dini bütün Müslüman kardeşlerime selam olsun...

Adamı dinden imandan çıkartmak için "gevura" gerek yok. Bizim insanımız yeterli... ‼️

• Guest-FF49CD023 G kullanıcısına yanıt
    Avukatını çok ama çok iyi araştır..

• Merhaba

Umarım süreciniz en kısa zamanda tamamlanır. Konuyla ilgili danışmak istediğiniz bir şey olursa ya da süreçte kafanızı karıştıran bir durum söz konusu olursa buradan ya da özel mesaj yolu ile bana sorabilirsiniz.

Madde anlattığınız bütün sorunlarınızın ıspat yükümlülüğü karşı tarafta ama mutlaka şahit göstermelisiniz. Şahidinizin olmadığı durumlarda o mesleği yapan kişileri şahit olarak gösterebilirsiniz, kış çalışmalarınız için mesela. Konuyla ilgili meslek odalarından yazı alabilirsiniz.

Yapılan giriş çıkışlar için ayrıyeten SGK'ya şikayette bulunun. gerekirse onun için ayrı bir dava da açabilirsiniz. eksik sgk pirimleri ve günler içinde yine aynı şekilde dava yolunu tercih ederek düzeltme yapabilirsiniz.

maaş durumu içinde meslek odalarıyla görüşün ve oralardan yazı alın.

Ylıllık izinler, resmi tatillerde çalışma, fazla çalışma oldukça fazla bir tazminat çıkması gerekiyor. Konuyla ilgili tazminat hesaplamaları yapan bir çok yer var. fikriniz olması açısından oradaki araçları kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. Bizim sitemizde de konuyla ilgili detaylı makaleler var bakabilirsiniz. https://www.garantikazatazminat.com/

• Davayı 2019da açtım. Hala devam ediyor

• garantitazminat kullanıcısına yanıt

Yıl 2022 Ekim sonu ve dava halen devam ediyor. Avukatımla en son 1 Haziranda, haziran 16da dava olacagini ve (sanırım son bu) demişti..

En son 2018 kasımında ayrılırken sadece NET maaş alacağım 88yada 89bindi.

Avukatıma takribi ne alirim diye sorduğunda 2022 haziran (yıllık faiz vs) bana 110bin civarı deyince başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Nasıl olur, neden vs deyince belki 165bin de olabilir diye muallak bisiler konuşmuştu. O anda ben yurttaşındaydım whatsapp konuşması ve şartlar müsait değildi. Tr'ye gelince konuşuruz. Dedim öyle kaldı.

Kasim ayında Turkiyede olacağım.

Ofisine gidip son durumu öğreneceğim artık...

40lı yaşlara kadar öğrendiğim tek şey,

Insanoğlu çiğ süt emmiştir. Kimseye güvenmeyeceksin!!..

• turker777 T kullanıcısına yanıt

Alacağınız miktarı netleştirin. Arada 55 bin TL fark var. Davalar maalesef uzun sürüyor.

• 2019'un rakamına göre benim hesabım (herşey icinde) EN AZ 350bin TL, Avukata göre 250 BiN TL. Aradan geçmiş o kadar yıl dava Ekimde bitti. 177BIN kazandım.(ödeme emrinde yazan) bunun faizi şunu bunu en az 500 olmalıydı. NEYSE Güzel vatanımın ADALETİ, işçiyi çok sever.. Bu arada kazandığım davada otele ekim 17de ödeme emri gitti. Şu anda kasım 30 Hâlâ para alamadık
    Avukat, otelin tüm araç plakaları, banka hesaplarına haciz yazdım. Dedi lâkin YOK!! Ve gebe işin garibi(otel muhasebeden bilgi aliyorum) kasım sonu 285Bin TL çek ödemesini yapıyor. Bizim bloke koyduğumuz şirket hesabından nasıl bu para çıkıyor anlamadım. Avukata sordum cvp yok... bekliyorum bakalım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.