Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Osmanlıdan japonyaya robot

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
52
Cevap
0
Favori
2.380
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> Osmanlıdan japonyaya robot
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   44900 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:01:23
   Sırf demagojisin bingo. Yazdıklarımda yalan yanlış ne var? Ve niye böyle celallendiniz? Gerçeklerin yazılması sizi niye rahatsız etti?
   İslam dünyasının Ortaçağ'da ileri olduğu doğrudur. Ben geridir diye bir şey demedim ki. Aksine Osmanlı'nın bilime önem vermesi sayesinde dünyanın 1 numarası olduğunu vurguladım. Ne zaman skolastizme bulaştıysa o zaman çöktü. 1700 sonrası batının gerisine düştü. 1800 lerde ise oyuncağı oldu.

   Yazında yanıt verilecek tek nokta bugün nerede olduğumuz konusudur. Türkiye Cumhuriyeti bugün 20. büyük dünya ekonomisidir. Bu büyüklüğe demokratik laik Cumhuriyet sayesinde ulaşmıştır. Karanlığın egemen olduğu İslam coğrafyaları yerden kaynayan petrollere de sahip olmalarına karşın Türkiye'nin açık ara gerisindedir. Geçen 85 yılda neden Avrupayı yakalayamadığımıza gelince, hem yarışa onlardan geç başladık, hem de içeriden sürekli engellendik. Yine de bulunduğumuz nokta kötü bir nokta değildir. Skolastizm ayakbağı olmasa şüphesiz çok daha iyi yerlere ulaşırız. Zaten emperyalistler bunu gördükleri için örüyorlar başımıza bu ılımlı İslam çuvalını.
   |
   |
   _____________________________

   psn
   acaltun17
  • Yüzbaşı
   689 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:12:09
   Sayın bingo crepuscule orda yazdıklarınızın büyük bir çoğunluğu Osmanlı kurulmadan önce yaşamıslardır.İstersen arastır.Öncelikle verdiğimiz bilgilerin doğruluğunu tartısaım.
   Yazdıklarının konuyla hiçbir alakası yoktur.
   Günümüzde yaşananları takip etmiyorsun heralde.Bilkent Üniversitesi nonoteklolojide ve elektrik elektronikte önde gelen üniversitelerden biridir.Tıp alanında cok gelişmiş bir eğitim verilmektedir ülkemde.Hacettepe tıptaki ve bircok üniversitemizdeki doktorlar dünyanın dört tarafında seminer vermekteler.
   Hala Atatürkün devlet sistemini eleştiriyorsunuz.Bu sistem neden bir türlü tam olarak uygulamaya geçmedi biliyormusun?Senin gibi milli özgüveni olmayan insanlar yüzünden.Osmanlının yaptığı hataları görmezden gelen zihniyet yüzünden.
   Batıdan taklit edildi dediğin şeyler taklitmi acaba
   Atatürk'ün bir sözü var.
   " Biz Garb ( Batı ) medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz, onda iyi olarak gördüklerimizi, kendi bünyemize uygun bulduğumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz "
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   7 Not
   20 Haziran 2009 23:19:02
   quote:

   Orjinalden alıntı: lehrer35

   Sırf demagojisin bingo. Yazdıklarımda yalan yanlış ne var? Ve niye böyle celallendiniz? Gerçeklerin yazılması sizi niye rahatsız etti?
   İslam dünyasının Ortaçağ'da ileri olduğu doğrudur. Ben geridir diye bir şey demedim ki. Aksine Osmanlı'nın bilime önem vermesi sayesinde dünyanın 1 numarası olduğunu vurguladım. Ne zaman skolastizme bulaştıysa o zaman çöktü. 1700 sonrası batının gerisine düştü. 1800 lerde ise oyuncağı oldu.

   Yazında yanıt verilecek tek nokta bugün nerede olduğumuz konusudur. Türkiye Cumhuriyeti bugün 20. büyük dünya ekonomisidir. Bu büyüklüğe demokratik laik Cumhuriyet sayesinde ulaşmıştır. Karanlığın egemen olduğu İslam coğrafyaları yerden kaynayan petrollere de sahip olmalarına karşın Türkiye'nin açık ara gerisindedir. Geçen 85 yılda neden Avrupayı yakalayamadığımıza gelince, hem yarışa onlardan geç başladık, hem de içeriden sürekli engellendik. Yine de bulunduğumuz nokta kötü bir nokta değildir. Skolastizm ayakbağı olmasa şüphesiz çok daha iyi yerlere ulaşırız. Zaten emperyalistler bunu gördükleri için örüyorlar başımıza bu ılımlı İslam çuvalını.   ilmi siyasetin forumlarda bir yere kadar işe yaradığını inkar edemem nabza göre şerbet vermekte üstüne yok

   celallenmedim inan bana.. çıtayı mutedil seviyede tutuyorum

   ekonomik ölçülerdeki sıralama dış güçlere bağımlı olduğumuz gerçeği göz önüne alındığında arzu ettiğimiz manada semere vermiyor ne yazık ki..elimiz kolumuz bağlı ve bu durum gözümüzü de boyamamalı ..imrenilen geçmişe aid müspet gelişmelerin dinin desteği ile gerçekleştiğini hatırlatırım .. bu konudaki ayet ve hadisleri sıralamaya gerek yok zaten

   yine batı marifeti ile içimize sokulan dini yanlış anlama ve uygulamadaki cehalet dine aid olmayıp bilakis insan ürünüdür..bu gerçeğe rağmen teşhisi doğru koymak yerine hu çekenler diyerek aslında neyi hedeflediğinizin ya farkında değilsiniz yada..
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   20 Haziran 2009 23:19:22
   quote:

   Orjinalden alıntı: bingo crepuscule

   quote:

   Orjinalden alıntı: metete

   @ bingo crepuscule ;

   Rahat, özgür, ferah, ekonomik sorunların olmadığı bir ortamda bilim gelişir. İslamiyetin bazı çağlarında bu sağlanmıştır. O dönemlerde de meyvesini vermiştir hemen. Günümüzde malasef böyle bir ortam mevcut değil islamiyette. Gelecekte durum değişir umarım.
   her şey aslına dönecektir metete seni temin ederim sahip çıkmaktan aciz kaldığımız şanlı geçmişimize yeniden sıkı sıkıya sarılacağız ve hak ettiğimiz mevkide yerimizi alacağız
   Mutezile mezhebi engellenmese/kapatılmasa şuan için çok ilerde olabileceğimizi görüyorum ben, niye böyle birşey yaptılar(İmam Gazali sanırım) anlamak güç, İslamiyeti tek görüş, tek düşünce, tek biçim, tek yönteme indirgemek istediler başardılar da ee sonuç ne? Günümüzdeki müslüman ülkelerin durumu ortada? Hak dine bağlı ülkelerin günümüzdeki hali niye böyle? Niye birşeyi uygulamakta başarısız, niye başarısız, niye düşünmüyoruz, niye tabularımız var, niye "neden acaba? araştırayım bir." diye demeden "duydun mu şu şöyleymiş bu böyleymiş, xx böyle dedi" diyoruz, niye kendi aklımızla düşünmeden, hacıların, hocaların sözleriyle hareket ediyoruz, niy hala kılık kıyafetle ilgileniyoruz?

   Bunları çözmek zor mu? Düşünmek zor mu?

   Tabuları yıkmak, akla/mantığa uymak zor mu?

   "Geçmişe sıkı sıkı sarılmak" amacınız ne? Teokratik bir yönetim mi istiyorsunuz? Şamanizm mi? Ne kadar geriye gidelim? Kökenlerimiz nereleri? Ne farkeder imanımız, rengimiz.

   Amaç en iyi koşullarda hakettiğimiz biçimde yaşamak değil mi? Bunu sağlayacak olan ne? Birlik, beraberlik, toplumsal dayanışma, bilim, din (sorgulanmış bir din), akıl, düşünce... Çok zor olmasa gerek..

   Biz ne yapıyoruz ? BU solcu, şu sağcı, ordaki fetocu, şurdakiler dinsiz, yanındakileri kürt, alt taraftakiler laz, şunlar çerkez, bunlar nurcu, üsttekiler ülkücü... Eee ? İnsan değil mi hepsi ? Hem de aynı vatanın insanı değil mi ? Sorun ne? Birbirimizi yememizin nedeni ne ? Bizi birbirimize düşürenler kim?

   Herşey kafada bitiyor, toplumumuzun büyük çoğunluğunun kafasını almışlar...

   İyi akşamlar, saygılar...
   |
   |
   _____________________________

   Niceleri geldi bu viraneyi mamur etmeye
   Bir tarafın mamur ederken, bir tarafın ettiler harap
   Ne akıl, ne akıl ötesi eremedi bu sırrı bilmeye
   Aşk'ta bir avuntu, gerçek ise hayal içindeki hayale şarab
  • Yüzbaşı
   389 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:20:33
   quote:

   Orjinalden alıntı: lehrer35

   Bu tür yazılarda amaç Osmanlı'yı olduğundan farklı göstererek Osmanlı özelinde padişahlığa zemin hazırlamak olmalı. Yazıda anlatılanlar ile yazının vermeye çalıştığı amaç birbirinden farklı.

   II. Abdülhamit teknolojiye meraklı bir insandır. Sadece II. Abdülhamit değil dağılma döneminin diğer padişahlarında da bu özellik görünür. Teknolojiye meraklı ama Osmanlı'nın kendi dinamikleri bu merakı gidermeye yetecek durumda değil. Osmanlı çivi üretmekten bile aciz. Yobazlık Osmanlı'yı miskinleştirmiş. Eskiden dünyadan önce Şahi topu üreten, bu üretim gücü sayesinde de dünya lideri olan Osmanlı hilafet sonrası yobazlık batağına saplanarak giderek erimiş, sadece "hu" çekmekle idare edeceğini sanar hale gelmişti. Neyse padişahlar Avrupa'da ne çıkmışsa hemen İstanbul'a getirtmişlerdir. Elektrik, havagazı, tramvay, tünel Avrupa kökenli buluşlar olmasına karşın bir çok Avrupa ülkesinden önce İstanbul'da uygulamaya sokulmuştur. II. Abdülhamit dünyanın ilk denizaltısını yapmak isteyen ama Avrupada kaynak bulamayan Hollandalı bir mühendise kaynak sağlayarak iki tane denizaltı bile yaptırmıştır. Hoş bu denizaltılar hiç çalışmadı ama bu deneme sonrası İngiltere, Hollandalı mühendisi kaparak çalışan ilk denizaltıyı yaptı.

   II. Abdülhamit saat ve saat kulelerine de meraklıdır. Bugün çoğu hala çalışan saat kuleleri o'nun ülkeye kazandırdıklarıdır. Alman Kayseri Büyük Frederik'e başvurarak (ülkede olmadığı için olsa gerek!) her alanda ustalar istedi. Demircisinden lehimcisine, saatçisinden mimarına kadar binlerce Alman usta istedi. Bu ustalara saray kadrosunda yer verdi. Saatçibaşı kadrosuyla Alman Johann Meyer çalıştırılmaya başlandı. Johann Meyer, Fransız Paul Garnier firmasının saatlerini kullanarak bugünkü saat kulelerimizi yaptı. Zamanla bunların yanında Türk ustaları da yetişti ama bahsi geçen zaman dilimine kadar bu ustaların yetişmiş olması ihtimal dışıdır.

   Sonuç olarak; Böyle bir saat var mıdır belli değil. Velev ki varsa da bu bir robot falan değil, mekanik bir saattir ve bu saati yapanlar Türk değil Alman, İsviçreli ve Fransızlardır.
   Bir Türk atasözü "el eliyle su içen kanmaz" der, bir diğeri "el bilmem neyi ile gerdeğe girilmez" der. Bu tür sahte sahiplenme girişiminde bulunan marazlı kafaların da bu atasözlerini dikkate alması dileğimle...

   Johann Meyer hakkında oğlundan bilgi;
   http://www.feiland.com/meyer.htm   Yazının doğruluğu ya da yanlışlığı bir yana... Bence bu tür yazılar sizin ve sizin gibilerin düşüncelerine yön veren efendilerin paranoyalarının ürünü olan "Osmanlı padişahlığına zemin hazırlamak" değil tam aksine sizin içinizdeki Osmanlı düşmanlığını kusmanıza vesile oluyor. Arada bir kusmazsanız içinizde sıkıntı yapıyor biliyorum. Arada bir sırt tarafına "pıtı pıtı" yapıp gaz çıkartmaya yardımcı olunmalı. Ancak böyle rahatlayabiliyorsunuz.


   Bence bazılarını ancak şu söz keser. Çok sevilen(!) bir Türk büyüğü şöyle der: " Elin bilmemneyini al da git! "


   Sizleri ancak böyle sert cümleler keser. Öyle ya. Sizler Osmanlı hakkında böyle hakaretvari cümleler edince bunun adına "çağdaşlık" dersiniz. Ben savunmaya kalkınca "Aaaa gericiye bak" olur. Hadi oradan gidinin sözde çağdaşları. Burası Osmanlı düşmanlığı kusma yeri değil.


   Birilerinin derin odalarda hazırladığı "Padişahlık zemini hazırlıyorlar yalanını yayarsak rant yaparız, Osmanlıyı sevenlerin kendilerinde eziklik hissetmelerini sağlarız ve açık bir şekilde Osmanlıyı dile getirememelerini sağlarız. Osmanlı sevgilerini belirtememelerini sağlarız. Zamanla atalarından soğumuş bir nesil elde ederiz. Bir taşla kuş katliamı! " düşüncelerini yayma yeri hiç değil.


   (önceki mesaj şikayet edilmiş. Onu silip tazeleyeyim dedim )
   |
   |
   _____________________________

   2008 - IMZAM KURAL DIŞIDIR | |
   Kuralları öğrenmek için burada tıklayınız.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   7 Not
   20 Haziran 2009 23:26:19
   quote:

   Orjinalden alıntı: sariemir06

   Sayın bingo crepuscule orda yazdıklarınızın büyük bir çoğunluğu Osmanlı kurulmadan önce yaşamıslardır.İstersen arastır.Öncelikle verdiğimiz bilgilerin doğruluğunu tartısaım.
   Yazdıklarının konuyla hiçbir alakası yoktur.
   Günümüzde yaşananları takip etmiyorsun heralde.Bilkent Üniversitesi nonoteklolojide ve elektrik elektronikte önde gelen üniversitelerden biridir.Tıp alanında cok gelişmiş bir eğitim verilmektedir ülkemde.Hacettepe tıptaki ve bircok üniversitemizdeki doktorlar dünyanın dört tarafında seminer vermekteler.
   Hala Atatürkün devlet sistemini eleştiriyorsunuz.Bu sistem neden bir türlü tam olarak uygulamaya geçmedi biliyormusun?Senin gibi milli özgüveni olmayan insanlar yüzünden.Osmanlının yaptığı hataları görmezden gelen zihniyet yüzünden.
   Batıdan taklit edildi dediğin şeyler taklitmi acaba
   Atatürk'ün bir sözü var.
   " Biz Garb ( Batı ) medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz, onda iyi olarak gördüklerimizi, kendi bünyemize uygun bulduğumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz "   osmanlı ile alakası olmayan isimlerin bulunduğunu biliyorum islamı temsil etmeleri bakımından ekleme ihtiyacı duydum ilk cevabımda da belirtmiştim batının desteği olmadan adım atabilmiş değiliz var olan mevcut müspet gelişmelerin tümünü inkar ediyor değilim ancak bağımlılığın hangi derecede olduğunu ve farkında olmasak bile taklitçiliğin hayatımızın her alanına sirayet ettiğini hatırlatmakta fayda var hocalarımız ders veriyor evet ama üniversitelerimiz ne alemde !!
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   44900 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:32:14
   quote:

   Orjinalden alıntı: Saygılı1i   Yazının doğruluğu ya da yanlışlığı bir yana... Bence bu tür yazılar sizin ve sizin gibilerin düşüncelerine yön veren efendilerin paranoyalarının ürünü olan "Osmanlı padişahlığına zemin hazırlamak" değil tam aksine sizin içinizdeki Osmanlı düşmanlığını kusmanıza vesile oluyor. Arada bir kusmazsanız içinizde sıkıntı yapıyor biliyorum. Arada bir sırt tarafına "pıtı pıtı" yapıp gaz çıkartmaya yardımcı olunmalı. Ancak böyle rahatlayabiliyorsunuz.


   Bence bazılarını ancak şu söz keser. Çok sevilen(!) bir Türk büyüğü şöyle der: " Elin bilmemneyini al da git! "


   Sizleri ancak böyle sert cümleler keser. Öyle ya. Sizler Osmanlı hakkında böyle hakaretvari cümleler edince bunun adına "çağdaşlık" dersiniz. Ben savunmaya kalkınca "Aaaa gericiye bak" olur. Hadi oradan gidinin sözde çağdaşları. Burası Osmanlı düşmanlığı kusma yeri değil.


   Birilerinin derin odalarda hazırladığı "Padişahlık zemini hazırlıyorlar yalanını yayarsak rant yaparız, Osmanlıyı sevenlerin kendilerinde eziklik hissetmelerini sağlarız ve açık bir şekilde Osmanlıyı dile getirememelerini sağlarız. Osmanlı sevgilerini belirtememelerini sağlarız. Zamanla atalarından soğumuş bir nesil elde ederiz. Bir taşla kuş katliamı! " düşüncelerini yayma yeri hiç değil.


   (önceki mesaj şikayet edilmiş. Onu silip tazeleyeyim dedim )   Burada sadece bilgi paylaşılır, demagoji yapılmaz ama sizde bilgi nema olduğu için siz sadece kusmuktan falan bahsedebilirsiniz.
   |
   |
   _____________________________

   psn
   acaltun17
  • Yüzbaşı
   389 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:33:59
   quote:

   Orjinalden alıntı: lehrer35

   Burada sadece bilgi paylaşılır, demagoji yapılmaz ama sizde bilgi nema olduğu için siz sadece kusmuktan falan bahsedebilirsiniz.   Sizin paylaştığınız bilgileri de görüyoruz. Örnekleriniz de mükemmel: Elin bilmemneyine merak salmışsınız. Bence biraz daha erkeksi örnekler vermekte fayda var.
   Yazdıklarım hem kabullenilmiş hem de fena dokunmuş anlaşılan. Karşı saldırı bunun göstergesi. Biraz da hazımsızlık yan etkisi yapmış ben bunu anladım.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saygılı1i -- 20 Haziran 2009; 23:42:31 >
   |
   |
   _____________________________

   2008 - IMZAM KURAL DIŞIDIR | |
   Kuralları öğrenmek için burada tıklayınız.
  • Yüzbaşı
   689 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:36:16
   Ancak birbirimizi yanlış anlıyoruz değilmi?
   Anlatmak istediklerimizi anlatamıyoruz sonra yanlış anlaşıylıyoruz.Bu çağımızın sorunlarından birisi.
   Osmanlı :
   Türklük ve İslamiyeti harmanlayıp ortaya bir şahaser cıkaran, şu anda dünya çapında islam dininin bu kadar yayılmasını sağlayan, Türklüğü ve dinimizi 600yıl boyunca koruyan ve gelistiren ancak cağının ilerisindeyken kötü yönetim nedeniyle ve yenilikleri yakalamada geri kaldığı için çağının gerisine düşen bu yüzden yok olup giden ;
   Büyük Türk devletlerinden birisidir.

   Osmanlıla alıp veremediğimiz yok cehaletle alıp veremediğimiz var.
   Saygılarla...   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sariemir06 -- 20 Haziran 2009; 23:37:38 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   4299 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:41:57 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: sariemir06

   ve "bakın osmanlı ne kadar iyiymiş aslında" demeye getiriyor lafı.
   Böyle örneklerle cok karsılastık   Peki neye getirmesini isterdiniz? Bu haber den nasıl bir yorum çıkarılabilir başka türlü lütfen açınız.

   Konuda osmanlı döneminde yürüyen bir robot yapımı söz konusu.Geçmişine bu kadar kin kusmak niye?
   |
   |
   _____________________________


   he still waiting for god's choice
  • Yüzbaşı
   389 Mesaj
   20 Haziran 2009 23:46:44
   Osmanlı düşmanları için bir konunun içinde "Osman" kelimesi geçmesi bile yeter.

   Osmanlıyla ilgili ne zaman bir konu açılsa "marazlı cenah" kalemşörlüğe soyunur ve hemen Soner Yalçın benzeri komplo kalemşörlerinin dillerinden dökülme paranoyaları buralara döküverirler. Hoş, İsrail lehine yayın yapma zorunluluğu olan bir yayın grubundan da bu beklenir, fakat bu noktada bir soru akıllara gelir, acaba onlara bunu yaptıran İsrailiyat kaynaklı fikirlermidir yoksa neo-ulusalcılara yandan yandan göz kırpıp hoş görünmeye çalışmaları mıdır? Güzel yurdumun tarihine düşman insanları...   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saygılı1i -- 20 Haziran 2009; 23:48:12 >
   |
   |
   _____________________________

   2008 - IMZAM KURAL DIŞIDIR | |
   Kuralları öğrenmek için burada tıklayınız.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   7 Not
   20 Haziran 2009 23:59:16
   diğer isimleride ekleyeyim ..daha fazlasına da ulaşmak mümkün


   Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni

   Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler

   Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani

   Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah

   İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa

   Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri

   İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem

   Sesin .fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi

   İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara

   Kanatlarla uçan ilk alim Hazerfen Ahmed Çelebi

   İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas

   Yer çekimini ilk bulan alim Razi

   Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus

   Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini

   Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyam

   Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi

   İlk kimya laboratuarını kuran alim Cabir

   Saf alkolü ilk elde eden alim Razi

   Fosforu ilk bulan alim Beşir

   Havan topunu ilk bulan alim Fatih Sultan Mehmed

   İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta

   İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim

   İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar   http://tr.wikipedia.org/wiki/Cabir_bin_Hayyan


   sıraldığım isimlerinden biri wikiye pek güven olmaz ama dileyen farklı kaynaklara müracaat edebilir   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bingo crepuscule -- 21 Haziran 2009; 0:02:23 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   44900 Mesaj
   21 Haziran 2009 00:20:46
   @Bingo, bu yazdığınız bilimadamları Mutezile(akılcılık) akımının etkisiyle ortaya çıkmış olan İslam aydınları. Yaşadıkları zaman dilimine bakarsanız bunu net olarak görürsünüz. Keşke bugün İslam dünyasında yine egemen olabilse: Hiç değilse bulunduğumuz kötü durumdan çıkabiliriz.

   quote:

   Mutezilenin akli hükümleri esas alışı Emevilerin son dönemlerinde ve Abbasiler döneminde Hint ve Yunan düşüncesinin İslami kesimde yayılması ile gelişmiş ve farklı bir yön almıştır. Hint ve Yunan felsefesinden fazlasıyla etkilenen Mutezile, bu felsefelerden yeni metodlar üretmiştir. Zamanla Hint ve Yunan felsefesiyle yakınlık arz eden çeşitli felsefi hükümler de üretmeye başlamışlardır.
   http://tr.wikipedia.org/wiki/Mutezile


   Oysa Mutezile akımı bugün İslam dünyasında kabul görmemekte ve dışlanmaktadır. Bir şeyi sahiplenebilmek için öncelikle onu benimsemek gerekir. Her şeyden önce ahlâk bunu gerektirir.
   |
   |
   _____________________________

   psn
   acaltun17
  • Yarbay
   5173 Mesaj
   21 Haziran 2009 00:27:56
   @leher35'in emekli bir tarih öğretmeni olduğunu belirtmemde bir sakınca yoktur umarım.
   O yüzden ona karşı "bilmiyorsun, konunun uzmanı mısın?" gibi yakıştırmalarda bulunurken biraz daha düşünmekte fayda var.
   |
   |
   _____________________________

   dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   7 Not
   21 Haziran 2009 00:44:12
   quote:

   Orjinalden alıntı: lehrer35

   @Bingo, bu yazdığınız bilimadamları Mutezile(akılcılık) akımının etkisiyle ortaya çıkmış olan İslam aydınları. Yaşadıkları zaman dilimine bakarsanız bunu net olarak görürsünüz. Keşke bugün İslam dünyasında yine egemen olabilse: Hiç değilse bulunduğumuz kötü durumdan çıkabiliriz.

   quote:

   Mutezilenin akli hükümleri esas alışı Emevilerin son dönemlerinde ve Abbasiler döneminde Hint ve Yunan düşüncesinin İslami kesimde yayılması ile gelişmiş ve farklı bir yön almıştır. Hint ve Yunan felsefesinden fazlasıyla etkilenen Mutezile, bu felsefelerden yeni metodlar üretmiştir. Zamanla Hint ve Yunan felsefesiyle yakınlık arz eden çeşitli felsefi hükümler de üretmeye başlamışlardır.
   http://tr.wikipedia.org/wiki/Mutezile


   Oysa Mutezile akımı bugün İslam dünyasında kabul görmemekte ve dışlanmaktadır. Bir şeyi sahiplenebilmek için öncelikle onu benimsemek gerekir. Her şeyden önce ahlâk bunu gerektirir.   durumu değerlendirir iken var olan gelişmeyi ilerlemeyi mutezilenin ismi geçen ilim adamları üzerindeki etkilerinden ibaret görülmek haksızlık olur..hatta hayli iddaalı bir görüştür misalen akşemseddin mutezile değildir ayrıca belirtmek gerekir ki mutezilenin ortaya çıkış tarihi ile ismi geçen ilim adamlarının aynı dönem içinde yaşadığı gerçeği (hepsi değil) bu akımı kabul ettikleri anlamına gelmez bu konuda kesin konuşmak nerede ise imkansızdır ..sonuç olarak islam asla bilime ve terakkiye mani değildir..bilakis destekler hatta emreder bu konudaki yanlış düşüncelerden sıyrılmak erdemlice olur ..

   birlikte yaşıyoruz aynı vatanı paylaşıyoruz eğer ortak paydamızda buluşup farklılıklarımız eritme yoluna gitmessek dışarıda ve içeride bizi boğup yok etmek için bekleşen hainlerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz ..bizler birbimize muhtacız kabul etmek ne kadar güç gelsede ne diyelim Allah sonumuzu iyi etsin birlik olmayı ve güçlenip hak ettiğimiz mevkiye ulaşmayı nasip etsin ..

   iyi geceler   cezeriye aid icadların resimleri belki ilgilenen olur   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bingo crepuscule -- 21 Haziran 2009; 0:47:44 >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   389 Mesaj
   21 Haziran 2009 17:56:33
   quote:

   Orjinalden alıntı: bingo crepuscule   Arkadaşım boşa zaman kaybetmemeniz için sizi uyarayım. Tartışırken sıkıştığı her köşe başında konuyu diğer yönlere çeviren ve ak dediğinize kara, kara dediğinize mutlaka ak diyen biriyle karşı karşıyasınız. O yüzden zaman kaybına karşı sizi uyarayım. Şimdi o arkadaşın tavrını size kısa bir diyalogla açıklayayım. Umarım başkasına ait olan bu örnekten dolayı beni yaftalayan çıkmaz. Bu örneği veren kişiye teşekkürlerimi de bildireyim:


   Marjinal düşüncelere sahip vatandaş yine bir gün bir hükümet hakkında atıp tutuyordu. Dedi ki:
   - Hiç bir iş yapmıyorlar. Hiç bir icraatları yok.
   Bunu gören başka biri derki:
   - Binlerce kilometre yol yaptılar. Eski tek şerit yolları duble yol yaptılar. Buyrun belgeleri...
   Marjinal vatandaş kısa bir süre dumur olur ve direksiyonu başka bir yöne kıvırıp derki:
   - İyi de trafik kazalarında ölenler arttı!


   Bilmem anlatabildim mi. Bazılarına ne deseniz ne anlatsanız boş. Siz onun ortaya attığı bir fikri çürütseniz, çürümüş olan fikriyle uzaktan ilgili bir başka alana sapar ve mutlaka sizi oradan vurmaya çalışır. Onu da çürütseniz yine o çürümüş fikirle ilgili yakından-uzaktan ilgili bir başka argüman bulur sizi oraya çeker. Her kaybettiği cephenin külleri üzerinden yeni bir cephe alevlendirmeyi iyi bilir. Laf cambazlıklarında üstüne yoktur.


   İnsanların fikirleri belirli bir yaştan sonra kalıplaşır ve değiştirilemez hale gelir derlerdi. Sanırım bu doğru. Umarım aynı düz mantıklılık ve tekdüzelik hatasına ilerleyen yaşlarda bizler de düşmeyiz (Saygı kuralları çerçevesinde ancak bu kadar yazabiliyorum). Yoksa çevreye verebileceğimiz rahatsızlıkları şimdiki örneklere bakarak tahmin edebiliyorum. Çekilmez bir insan olmak istemiyorum.

   (düzenleme: imlâ)   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saygılı1i -- 21 Haziran 2009; 18:12:41 >
   |
   |
   _____________________________

   2008 - IMZAM KURAL DIŞIDIR | |
   Kuralları öğrenmek için burada tıklayınız.
  • Yarbay
   5463 Mesaj
   21 Haziran 2009 18:35:58
   Mekanikten anlayan herhangi birisi ilk fotoğraftaki mekanizmanın göz boyama olduğunu ve çalışmayacağını anlar.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1294 Mesaj
   21 Haziran 2009 19:09:26
   quote:

   Orjinalden alıntı: metalok

   @leher35'in emekli bir tarih öğretmeni olduğunu belirtmemde bir sakınca yoktur umarım.
   O yüzden ona karşı "bilmiyorsun, konunun uzmanı mısın?" gibi yakıştırmalarda bulunurken biraz daha düşünmekte fayda var.   Orjinalden alıntı: lehrer35
   "Bu tür yazılarda amaç Osmanlı'yı olduğundan farklı göstererek Osmanlı özelinde padişahlığa zemin hazırlamak olmalı. Yazıda anlatılanlar ile yazının vermeye çalıştığı amaç birbirinden farklı. "


   Çok büyük uzmandır kendisi, özellikle Türkiye'nin yıkılması üzerine yoğunlaşmıştır.
   Baksanıza resimdeki dandik robot üzerinden Türkiye'yi yıkmış Osmanlı'yı kurmuş.


   Bence Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün bir dezenfermasyonu bu. Şeriatçı Terminatör Mücahitlerin üretimine zemin hazırlamak için halkı robotlara ısındırmaya çalışıyorlar
   |
   |
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   21 Haziran 2009 19:55:58
   Lise hayatımda okul projem idi, bilim adamalrı hayatları ve çalışmaları.

   Bunalr arasında 1900 öncesi Türk-Müslüman Bilim Adamları da vardı. Göz gezdirmek, bilgi edinemk isteyen bakabilir.

   http://rapid share.com/files/247051555/1900oencesi_Tuerk-Mueslueman_Bilim_adamlar__305_.rar.html
   |
   |
   _____________________________

   Niceleri geldi bu viraneyi mamur etmeye
   Bir tarafın mamur ederken, bir tarafın ettiler harap
   Ne akıl, ne akıl ötesi eremedi bu sırrı bilmeye
   Aşk'ta bir avuntu, gerçek ise hayal içindeki hayale şarab
  • Binbaşı
   1201 Mesaj
   22 Haziran 2009 17:27:53
   quote:

   Orjinalden alıntı: metete

   @ bingo crepuscule ;

   Rahat, özgür, ferah, ekonomik sorunların olmadığı bir ortamda bilim gelişir. İslamiyetin bazı çağlarında bu sağlanmıştır. O dönemlerde de meyvesini vermiştir hemen. Günümüzde malasef böyle bir ortam mevcut değil islamiyette. Gelecekte durum değişir umarım.   Bilimin gelisimi çok güzel açıklamısın adeta lafı azımdan aldın
   |
   |
   _____________________________

   Juba13 - Youtube Kanalı

   Sistem özelliklerim Intel® Skylake Core™ i7-6700HQ 4C/8T; 6MB L3; 8GT/s; 2.6GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
   8GB (1x8GB) DDR3L 1.35V 1600MHz SODIMM 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX960M 128-Bit DX12
  Hızlı Cevap
Reklamlar
millenicom;internet;servis
SEO
paykasa
Yeni Abonelik d-smart
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,672
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.