Şimdi Ara

Osmanlı zamanında yaşamış bir Japon gözünden 2.Abdülhamid ve Mustafa Kemal (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
38
Favori
45.877
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
156 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "Atatürk'ün Türk milliyetçisi olması zorunuza gidiyor tabi ümmetçiler sizi."

Atatürk, İslâm'a ırkçılığıyla savaş mı açtı demek istiyorsun? Irkçılığı dava edindiğin için müslüman olmadığını düşünüyorum. Çünkü ırkçılık İslâm'da yoktur. Zaten Atatürk'ü ırkçı olarak göstermen, ona Hitler iftirasını attığını kanıtlıyor. Atatürk'e hakaret ettiğin kanısına vardım. 5816 ile hayatının sonunun gelmesini istemiyorsan derhal İzmir'deki dev Atatürk heykelinin önüne gidip özür dileyeceksin! Özür dilediğini kanıtı olarak video çekmen gerekiyor.

Bu yorumlarınızı gördükçe soğuduğum Ak Parti'ye tekrar ısınıyorum Atatürkçülük maskesinin arkasına saklananlar, size diyorum; tavırlarınız sayesinde Ak Parti hiçbir zaman kaybetmeyecektir

Çıkın her yerde müslümanlara olan düşmanlığınızı açıkça dile getirin, bizi CeHaPe ile korkutun. Bizlerde Ak Parti'ye sıkı sıkıya sarılalım

Ak Parti'yi dolaylı yoldan desteklediğinizin farkında bile değilsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: furkangunes04

"Atatürk'ün Türk milliyetçisi olması zorunuza gidiyor tabi ümmetçiler sizi."

Atatürk, İslâm'a ırkçılığıyla savaş mı açtı demek istiyorsun? Irkçılığı dava edindiğin için müslüman olmadığını düşünüyorum. Çünkü ırkçılık İslâm'da yoktur. Zaten Atatürk'ü ırkçı olarak göstermen, ona Hitler iftirasını attığını kanıtlıyor. Atatürk'e hakaret ettiğin kanısına vardım. 5816 ile hayatının sonunun gelmesini istemiyorsan derhal İzmir'deki dev Atatürk heykelinin önüne gidip özür dileyeceksin! Özür dilediğini kanıtı olarak video çekmen gerekiyor.

Bu yorumlarınızı gördükçe soğuduğum Ak Parti'ye tekrar ısınıyorum Atatürkçülük maskesinin arkasına saklananlar, size diyorum; tavırlarınız sayesinde Ak Parti hiçbir zaman kaybetmeyecektir

Çıkın her yerde müslümanlara olan düşmanlığınızı açıkça dile getirin, bizi CeHaPe ile korkutun. Bizlerde Ak Parti'ye sıkı sıkıya sarılalım

Ak Parti'yi dolaylı yoldan desteklediğinizin farkında bile değilsiniz
    Milliyetçi olmak ırkçı olmak değildir. Atatürk'ün Türk tanımını : Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk halkı denir. Ne mutlu Türküm diyene ile Ne mutlu Türk olana arasında dağlar kadar fark vardir işte bu fark ırkçılıkla milliyetçiliğin arasındaki ince çizgidir.

Senin gibi siyasal islamcilar asla bunu anlamayaz, size laf anlatmakla duvara konuşmak aynı şey. Ayrıca CHP li değilim CHP ye oy vermedim ve önümüzdeki seçimde de vermeyeceğim (aklı olan Atatürkçü birisi Kılıçdaroğlu başta kaldığı sürece CHP ye oy vermez), sadece Atatürkçü ve vatansever birisiyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Donanım -- 4 Kasım 2018; 0:33:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Abdülhamit han donanmayı çürümesi için halice zincirlememiştir. Onun döneminde devrin en güçlü donanmalarından birisini kurmuştur. Lakin güç sadece donanma gücü ile bitmiyor, bu donanmayı hareket ettirmek içinde ekonomik güç gerekiyor. Yer yer kullanılmıştır bu donanma. Karadeniz’de Rus donanması ile savaşmıştır lakin hücum bot şeklinde hafif ve manevra kabiliyeti yüksek gemilere karşı Osmanlı’nın hantal gemileri pek bir üstünlük sağlayamamıştır, flikaları denize indirerek gemileri korumaya çalışmışlardır. Donanmaya önem vermesinin en büyük kanıtlarından birisi de ilk denizaltısını almakla yetinmemiş alırken de revizyona sokturarak diğer denizaltılarına nazaran daha üstün hale getirtmiştir.

Araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle bir çok kişi konuşuyor, bilgisi olmayanlar da inanıyor.

• Çok güzel bir konu, teşekkürler.

• Şu osmanlı fanboyları; Fatih, Yavuz, Kanuni gibi ordularının en önünde savaşan, aleme nizam veren büyük liderler yerine niye her defasında, korkudan sarayından bile çıkamayan abdülhamit ile düşmana teslim olan vahdettin gibi vasat ve karaktersiz adamları övüyor?

Gerçi bu adamlar vatan için cepheden cepheye koşan Mustafa Kemal yerine oturduğu yerden halkı meydanlara davet edeni de seviyor.

• 1. Ahmetten sonra padişahların orduya katılması kuralı kaldırılmıştı yanlışta hatırlıyo olabilirim

Birde farklı bi örnek verecegim abd ıraka 2 sefer girdi ama başkanları abd den ırak a gelmedi şimdi o başkanları korkakmıydı ?

Bazen yorum yaparken yapayımda adım yorum yaptı siyaset kattı olsunda gerisi önemli değil diyosunuz

Kirletmeyin forumu artık

• Hocam nasıl öğrendiniz bu dilleri.
  • Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Bizim eksiğimiz ne tarihimizi ne dinimizi çok fazla araştırmamak, derinine okumamak bari okuyan bilenlerden dinleyelim.

• Cem yilmaz yahsi bati filmini bundan esinlenerek yapmis sanirim

• quote:

Orijinalden alıntı: Mitolojiden Biri

Şu osmanlı fanboyları; Fatih, Yavuz, Kanuni gibi ordularının en önünde savaşan, aleme nizam veren büyük liderler yerine niye her defasında, korkudan sarayından bile çıkamayan abdülhamit ile düşmana teslim olan vahdettin gibi vasat ve karaktersiz adamları övüyor?

Gerçi bu adamlar vatan için cepheden cepheye koşan Mustafa Kemal yerine oturduğu yerden halkı meydanlara davet edeni de seviyor.
    Neden olacak Ingilizler onlarla iyi anlasiyordu

• Japon ajanını gelmiş bize Türk sever gibi yutturma,
  • quote:

Orijinalden alıntı: denizaya

1-2 kitapevine başvurdum çeviri için, umarım ilgilenirler.

Alıntıları Göster
    Bir gelişme olursa beni bilgilendirir misiniz hocam

• Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Mustafa Kemal Atatürk yetmez mi? Miras olarak daha değerli ne olabilir? 90 yılda kaç tane Mustafa Kemal yetiştirmeyi başardık?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Buna bakarak referans sağlanmaz. Zaten bizde 1. Elden kaynaklar var. Zamanında ne olduğu belirsiz bi Japonun belirsiz hatıratlarına kalmadık Atatürk için. Ayrıca harp akedemisnden mezun olunca şama sürgün edilmesi, 1.dünya savaşı başladığında hala sofyada ateşe elçi olarak tutulması. Devamında zorla Çanakkalede görev talep etmesi ve anafartalar zaferleri sonrası madalya bile verilmemesi dönemin dengesizliğini ve harbiye bakanı enver paşayı iyi anlatıyor. Bu japon kitabı yorumu yerine ilber ortaylı halil inalcık gibi tarihçiler hatta normal ders kitapları bile daha güvenilir. Ayrıca Atatürk ırkçıda değildir. Kendisi zaten çekik gözlü asyalı yüzüde yoktur. O türk millettini savunur. Kendini Türk hisseden herkes türktür der

• Cennet mekan Abdülhamid han siyasi ve askerî bir dehaydi Allah rahmet eylesin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çok güzel bir konu. Böyle içerikli şeyler paylaştığınız için teşekkürler.

Lakin alttaki yorumlar gene beni üzdü. Ağırlıklı olarak okuduğunu anlamayan, anladıysa da bunu safi kendi ideolojik yorumuna paralel olarak algılayabilen ve empati yeteneğinden yoksun arkadaşlar...

Sondan başlayalım. Bunu yazan bir japon elbetteki olayları kendi ve kendi halkı açısından yorumlayacak ve bir insan olduğu içinde duygularını da konuya katacak. Bundan doğal bir şey var mı? Bu adamın bir robot gibi objektif olacağını beklemiyorsunuz sanırım. Neymiş Ruslardan çekinilmesine bozulmuş. Bozulacak tabi..

Ve gelelim en önemli noktaya, çok zor olduğunu biliyorum ama tarihe kimyaymış veya fizikmiş gibi yaklaşırsanız sorun kendiliğinden çözülür. Tarihi şahsiyetlere sevgi veya nefret beslemek en hafif tabirle saflıktır benim görüşüm... Saygı veya minnet duyabilirsiniz ama nedir bu sanki sevgilinden bahsediliyormuş kadar öznel bir şekilde konuları anmak...

Öncelikle şunu söyleyeyim hepininiz bu ülkenin fiziken olmasa bile düşünce bazında bölünmesine yardımcı oluyorsunuz. Atatürk veya Apdulhamit taraftarı olmak zorunda değilsiniz. Bu şahsiyetleri olduğu gibi algılayın onlara, süper kahraman yada kötü adam karakterleri yapıştırmayın. Tarih o anda bulunan konjektürel durumdan bağımsız olarak algılanamaz. Apdülhamitten Fatih döneminde yapılan atraksiyonları bekleyemezsiniz. Çünkü çok zayıf ama büyük bir devletin başında ve çevresinde dünyanın en güçlü ülkeleriyle mücadele ediyor yada etmeye çalışıyor. Kendi valisine söz geçiremeyen bir ülkeden bahsediyoruz. Dünya sanayi 2.0'a geçmişken hala tarım toplumu olan bir milletten bahsediyoruz. Ha elbet bunda yönetenlerde suç vardır ama bu bir yanlışlık, eksikliktir bilerek isteyerek bu duruma gelinmez. Bilimsel olarak buradaki hatalardan bahsedebiliriz.

Sonuç olarak Atatürk bir Osmanlı Askeridir ve onun gibi değerli silah arkadaşları da osmanlı okullarında yetişmiştir. Gidip Amerika'da Harward'dan mezun olmamışlar... Demek ki halen bir ışık varmış.. Atatürk memleketi için kafasında bir plan kurmuş ve bunu adım adım gerçekleştirmeye çalışmış, sonuçta yıkılmak üzere olan ve kurumları çürümüş bir devlet var. Bu devleti aynı şekilde kalmasını sağlamaya çalışmak belki bütün bir milletin yok olmasını sağlayabilirdi. Ha bu konularda eleştirilerin olabilir. Benim dahi var. Ama bütün bunlar bu şahsiyetler üzerinden saçma ideolojiler geliştirtirmeye çalışmanıza çok bozuğum.

Erken Cumhuriyet döneminde sistem kendini korumaya çalıştığı ve temellendirmeye ihtiyacı olduğu için Osmanlıya fazladan bir çemkirme içine girdiği doğru. Ama o, o zamandı. Artık geçerliliği yok. Bugün açısından değerlendirelim herşeyi. Önemli olan bu bayrak altında yaşayıp, mutlu olmak. Ben şahsımca bu memleket için kim taş üstüne taş koyduysa Allah (yada neye inanıyorsanız ondan) razı olsun diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feylosoft -- 4 Kasım 2018; 16:16:52 >

• Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Yan bilgi olarak bırakayım, Atatürk'ün 15 yılda kurduğu fabrikalar:

1-ankara fişek fabrikası (1924)
    2-gölcük tersanesi (1924)
    3-şakir zümre fabrikası (1925)
    4-eskişehir hava tamirhanesi (1925)
    5-alpullu şeker fabrikası (1926)
    7-uşak şeker fabrikası(1926)
    8-kırıkkale mühimmat fabrikası (1926)
    9-bünyan dokuma fabrikası (1927)
    10-eskişehir kiremit fabrikası (1927)
    11-kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası (1928)
    12-ankara çimento fabrikası (1928)
    13-ankara havagazı fabrikası (1929)
    14-istanbul otomobil montaj fabrikası (1929)
    15-kayaş kapsül fabrikası (1930)
    16-nuri killigil tabanca, havan ve mühimmat fabrikası (1930)
    17-kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası (1931- genişletildi)
    18-eskişehir şeker fabrikası (1934)
    19-turhal şeker fabrikaları (1934)
    20-konya ereğli bez fabrikası(1934)
    21-bakırköy bez fabrikası (1934)
    22-bursa süt fabrikası (1934)
    23-izmit paşabahçe şişe ve cam fabrikası (1934 temel atma)
    24-zonguldak antrasit fabrikası (1934 temel atma)
    25-zonguldak kömür yıkama fabrikası (1934)
    26-keçiborlu kükürt fabrikası (1934)
    27-ısparta gülyağı fabrikası (1934)
    28-ankara, konya, eskişehir ve sivas buğday siloları (1934)
    29-paşabahçe şişe ve cam fabrikası (1935 - tamamlandı)
    30-kayseri bez fabrikası (1934 temel atma)
    31-nazilli basma fabrikası (1935- temel atma)
    32-bursa merinos fabrikası (1935 temel atma)
    33-gemlik suni ipek fabrikası (1935 temel atma)
    34-keçiborlu kükürt fabrikası (1935)
    35-ankara çubuk barajı (1936)
    36-zonguldak taş kömür fabrikası (1935)
    37-barut, tüfek ve top fabrikası (1936)
    38-nuri demirağ uçak fabrikası (1936- ilk türk uçağı nud-36 üretildi)
    39-malatya sigara fabrikası (1936)
    40-bitlis sigara fabrikası (1936)
    41-malatya bez fabrikası (1937 temel atma- bu fabrika hariç bütün bez ve dokuma fabrikaları atatürk'ün sağlığında açılmıştır.)
    42-izmit kağıt ve karton fabrikası (1934- temel atma)
    43-karabük demir çelik fabrikası (1937- temel atma)
    44-divriği demir ocakları (1938)
    45-izmir klor fabrikası (1938- temel atma)
    46-sivas çimento fabrikası (1938-temel atma)

bu fabrikalar sayesinde 1929-1938 yılları arasında ağır sanayi üretimi %152 artarken toplam sanayi üretimi %80 artmıştır. kömürde %100, kromda %600, diğer madenlerde %200 artış olurken demir üretimi 0'dan 180.000 tona çıkmış, şeker üretimi 200 misli artmıştır. 1926'da başlayan şeker üretimi 1927-1930 arasında 5162 tondan 95.192 tona çıkmıştır. tekstil sanayi ülkenin tekstil ihtiyacının %80'ini karşılar duruma gelmiştir. tekstil ürünleri ithalatı 1927'de 51.000.000 türk lirası iken bu rakam 1939'da 11.900.000 türk lirasına düşmüştür. 1924-1929 arasında pamuk ürünleri üretimi 70 tondan 3773 tona, yün 400 tondan 763 tona, ipek 2 tondan 31 tona çıkmıştır.

• operadakises O kullanıcısına yanıt
    Japon gelmis donanmayi korkudan curuttu demis sen hala laga luga yapiyorsun. Kesin japonda islam dusmani oldugun icin oyle demistir demi yoksa ulu hakan supreme leader falan yaneee xD

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baxa

Yok be cildiricam ,Ataturk ismi cismi beni neden cildirtsin.

Alıntıları Göster
    Allah razı olsun sizden Atatürk ve silah arkadaşlarının , Cumhuriyet’in değerini her geçen gün daha iyi anlıyoruz unutmuyoruz sayenizde

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.