Şimdi Ara

Osmanlı’yı anlatan Netflix dizisi Rise of Empires: Ottoman’ın fragmanı yayınlandı (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
148
Cevap
1
Favori
8.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Neresi saçma canım söylediğimin bi anlat hele bakim sen.

Alıntıları Göster
    kardes arapca dil bilgisi veya dil bilgisi nedir bir bilgin olmadan yorum yapmissin. o su ismi koymaz bu su ismi koymaz vs. bunlar tamami ile bagnazlik.

Tanri kelimesinden nem kapan dinci cahillerden pek bir fark gormuyorum.

Allah ismi Kuran inmeden once de vardi. Cunku Arapca, Ibranice gibi semit dil ailesinden. Senin Allah sifatinin asli ibranice atasi Eloah dan geliyor.

Mesela Peygamber Muhammed efendimizin babasinin adi Abdullah. Yani Allah`in sevdigi demek oluyor. Abdullah efendi, kuran inmeden 60 yil once doguyor. Yani goruldugu uzre Allah sifat olarak isim yerine kullaniliyor.

Esmaul husna gibi. yani 99 en guzel sifat isim. Bu sifatlarin da latince veya ingilizce olmasini bekleyemeyiz sonucta kuran arapca olarak araplara indiriliyor.

bunlari anlayacak bilgin oldugunu da sanmiyorum.

Ataturk ne demis? "Turk evladi beyni sulanmis imamlara dondu" ...

Tam yerinde bir soz. Bugun gordugumuz din oyunlari, 100 yil once yapilmadi mi? 300 yil once ? 1000 yil once? Peygamber bosuna veda hutbesi okumadi. bosuna "dinin asirisindan kacinin" demedi.

• bıktık şu osmanlı muhabbetinden bir dizisi eksikti zaten. elalem tweet atarak ekonomimizi batırıyor eve et alamıyoruz bana ne faydası var be osmanlının ne faydası var !!
  • Valla benim bu belgeselden anladığım,justiniani midir yazılışı bilmiyorum ama,o bizim takımda olsa fark atarmışız
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebavamqko

kardes arapca dil bilgisi veya dil bilgisi nedir bir bilgin olmadan yorum yapmissin. o su ismi koymaz bu su ismi koymaz vs. bunlar tamami ile bagnazlik.

Tanri kelimesinden nem kapan dinci cahillerden pek bir fark gormuyorum.

Allah ismi Kuran inmeden once de vardi. Cunku Arapca, Ibranice gibi semit dil ailesinden. Senin Allah sifatinin asli ibranice atasi Eloah dan geliyor.

Mesela Peygamber Muhammed efendimizin babasinin adi Abdullah. Yani Allah`in sevdigi demek oluyor. Abdullah efendi, kuran inmeden 60 yil once doguyor. Yani goruldugu uzre Allah sifat olarak isim yerine kullaniliyor.

Esmaul husna gibi. yani 99 en guzel sifat isim. Bu sifatlarin da latince veya ingilizce olmasini bekleyemeyiz sonucta kuran arapca olarak araplara indiriliyor.

bunlari anlayacak bilgin oldugunu da sanmiyorum.

Ataturk ne demis? "Turk evladi beyni sulanmis imamlara dondu" ...

Tam yerinde bir soz. Bugun gordugumuz din oyunlari, 100 yil once yapilmadi mi? 300 yil once ? 1000 yil once? Peygamber bosuna veda hutbesi okumadi. bosuna "dinin asirisindan kacinin" demedi.

Alıntıları Göster
    Kardeşim Türkler birden bire neden Osman, Ömer gibi isimler koymaya başlamış onu anlatıyorum ben.Sen bana neden bahsediyorsun şu anda?
    Neyse seninle de uğraşamıcam şu anda blokluyorum gidiyorsun.Saçmalamaya başladınızmı durmuyorsunuz bir daha çünkü,öyle gidiyer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 24 Ocak 2020; 23:0:44 >

• Belgesel genel hatlarıyla güzeldi.Olabildiğince objektif olarak iki tarafa yaklaşılmış.Daha iyi olabilir miydi?Evet fakat bu hali bile iyi.
  • 1. sezonu bitirdim. sevdim.

genelde karşı taraf hep gaddar gösterili v.s. tarafsız olmuş görünüyor.
  • bu kadar kalliteli iyi bir yapım geleceğini tahmin etmiyordum , her iki atarafa da olabildiğince tarafsız yaklaşılmaya çalışılmış.kendilerince bir mizansen yansıtmaya çalışmışlar ilk bölümden sonra bırakamadım peşisıra tüm bölümleri izledim.

dip not:tarihinden utanan insanlar görüyorum enteresan geldi bana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi captanico -- 25 Ocak 2020; 20:44:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: captanico

bu kadar kalliteli iyi bir yapım geleceğini tahmin etmiyordum , her iki atarafa da olabildiğince tarafsız yaklaşılmaya çalışılmış.kendilerince bir mizansen yansıtmaya çalışmışlar ilk bölümden sonra bırakamadım peşisıra tüm bölümleri izledim.

dip not:tarihinden utanan insanlar görüyorum enteresan geldi bana
    Hocam onlar 1453 ü aşağıdaki linkten izleyenlerdir.

https://www.youtube.com/watch?v=97oCQM4Vzas&feature=youtu.be

Hiç tarih kitabını okumamış hep sağdan soldan duyduğu efsaneleri dinleyen kişiler gerçek bilgiyi görünce şaşırıyor tabi.

Şaşırmamak lazım ülkenin yarısı Cumhuriyet tarihi ile ilgili bile tartışmaya giriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel bir yapım olmuş beğendim. Şu tartışmalar da acayip baydı izle geç kardeşim neyin tantanasını yapıyorsun.
  • Valla arkadaş diziyi seyrettim.
    Seyrettim de Bizansın İstanbulu nasıl son ana kada kahramanca savunduğunu,Konstantinin ne kadar cesur ve onurlu bir komutan ve Lider olduğunu, adını hayatımda ilk kez bu dizede duyduğum Venedikli korsan Giustinianinin de bizim Malkoçoğlundan Battal Gaziden falan 3-5 gömlek daha iyi bir kahraman olduğunu seyrettim.
    Diğer tarafta biz barbarın tekiymişiz.Fatih Sultan Mehmette dandik,zayıf sağlantılı bir komutan ve lidermiş,adamlar son ana kadar savunmuşlar ama biz şansa bala biraz da çakallıkla ama çoğunlukla batıdan yeterince yardımın zamanında gelmediğinden fethetmişiz.

Hani Ulubatlı Hasanlar falan hikaye hepsi yalan...Öyle biri bile yok tarihte,biz uydurmuşuz.

Celal Şengörün uzman olarak çağırılmasından kıllanmıştım ben.Yapım olarak fena olmasa da zamanımı boşa harcamışım.

Kendi tarihini elin adamına yazdırırsan o tarihe düşman nesiller yetiştirirsin işte böyle.Batıda bunu görebilir misiniz?Göremezsiniz.Adamlar haçlı savaşlarında da kahramanca savaşmıştır,1. dünya savaşında da 2. dünya savaşında da.Hatta uzaylılardan bile kurtarırlar dünyayı.Amerika tabi sadece.Onlar yapabiliyor bir tek.

Ha bu arada dizinin adını Rise of Empires Ottoman yerine Fall of Empires Byzantine veya Fall of Empires Eastern Roman falan yapsalardı daha inandırıcı olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 26 Ocak 2020; 12:1:49 >

• Mükemmel bir yapım olmuş. Netflix sayesinde bu konularda yeteneğimiz olduğu çıktı ortaya. Oyuncular çok iyiydi. Hem Avrupalı, hem bizim tarihçilerimizle içeriğin desteklenmesi güzeldi. Propaganda yapımı olmadığı, her iki tarafa da tarihi saygı çerçevesinde eşit yaklaşılmaya çalışıldığı belli. Tabii bu durum; Abdülhamid, Diriliş gibi propaganda içeriklerini izleyenleri rahatsız etmiş. Keza padişahların da insan olduğunu, zorlandıkları anların olabileceğini veya Osmanlı Ordusu'nun da zayiat verebildiği gerçeklerini görmek, bazı şeyleri ilahlaştıran arkadaşlar için zor. Velhasıl kelam; Fatih Sultan Mehmed gibi bir Ataya sahip olmak, bir Türk olarak gurur verdi tekrardan. Aynı şekilde düşmana da saygı duyuyorsun. XI. Konstantin'in de halkı için orada ölmesi saygı duyulacak bir hadise. Her kişi yapamaz bunu. Ki tarih savaşlardan kaçan imparatorlar ve komutanlarla dolu. Hepsine saygılar olsun. Tarih böyle bir şey işte. Nice bu tarz yapımlara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ambarad -- 26 Ocak 2020; 15:25:35 >

• diziyi bitirdim. yorumlarım ; biraz sert bir eleştiri olacak ama ..... spoiler içerir devamı.......

evvela, şehzade kırbaçlamak ne demek lan? adamın bir yerinden kan alırlar kâmil kan. fatih gibi zamanının ötesinde zekası, ufku olan bambaşka bir karaktere biçtikleri rol; atarlı bir ergen, sadrazamdan kırbaç yiyen şehzade, yeniçeri ağası üstüne falan yürüyor??? (wtf) osmanlıda padişah demek şehzade olsa bile allahın yeryüzüne yansıması demek. bide fatih sultan mehmed'i kibirli ve asi biri gibi göstermişler aşırı derecede. o ergen çocuğun oynadığı sahnelerde çocuğu tokatlayasım geldi yani.

bide son bölümde ki yok meryem şehri terk etmiş, yok ayasofya çılgın atıyor, üzerinde şimşekler çakıyor. yok kızıl ay olmasa ordu cesaretlenmeyecek fasa fiso saçma avuntu rivayetleri ciddi ciddi belgesel gibi sunum yapan bir diziye eklemiş adamlar. kaynak da doğu roma savunmacılarının rivayetleri, yanlış olmasın. burası da ayrı bir saçmalıktı. sanki böyle fatih şansa almış gibi konuşuyorlar şehri.

şahi topu, o surları yıkamadı hiç, o surların yıkılışını göremedik, şehrin surlarını topların yıkamaması ve yeniçeriler kapıdan girmesi koca bir yok artık lan sizde dedirtmiştir. neyse ki yıkılan surları çıplak gözle görebiliyoruz.

cenevizlileri de 300 spartalı, guistinaniyi de truvadaki hector’a benzetme çabaları. adam gibi iş yapmazsanız elin adamı böyle tarihi yeniden yazıp izletir size işte.

ayrıca gemiler karadan yürütülüp haliç'e indiriliyor ama öylece kalıyorlar orada fetih sırasında bir etkisini yokmuş gibi kenarda süs gemisi gibi durmuşlar orada.

sonuç olarak yabancı bir yapım olduğunu belli etmiş bir dizi olmuş. şu haliyle bakan istanbulun bir dizi talihsizlik ve inatla düştüğünü, hünkarın kendinden emin olmayan ergen inatçı biri olduğunu zanneder. o yüzden sonda bu "konstantiniyyenin düşüşü değildir, aslında bir fetihtir" muhabbetleri de durumu toparlamak için konulmuş.

PUANIM 6/10

• netflix'in yapacağı dizi bu kadar olur ha bunu seyretmişsin ha 13 reasons why yani aynı tadda gençlik dizisi.tarih dizisi olunca biraz realite istiyor insan, görsellik oyunculuk değil.çernobil böyle miydi ben hala inanamıyorum nasıl çektiler o diziyi diye.567 sene önce değildi çünkü yalan söyleyemezsin ama 1453 dediğinde kimin kayıtlarına güveneceksin işte görsel şölen yapalım iki tarafa da yaranalım demişler.
  • Ben genel olarak oldukça beğendim, tek saçma gelen Fatih in kırbaç yemesi , varmıdır bunla ilgili Bir kaynak?

• Ne dirilişi seyrettim ne Abdulhamidi ne Ertuğrulu.Oturduğunuz yerden fikir yürütmeseniz keşke?
    Adamlar resmen kendi açılarından bakıp yapmışlar filmi.Bizansın kahramanlığını izliyorsun bu mu tarafsız bakış?
    Ya işte Türkler de İstanbulu aldı öyle tesadüfen ama Bizansta aslanlar gibi savundu kendini der yabancı biri bu diziyi seyrettiklerinde ki amaç o zaten benim anladığım bu dizide.Bir de Türk oyuncular var şaka gibi.
    Elin oğlu bir fethi anlatan film yaptığında "ya tarafsız olduk bakın" mı diyor,gömüyor geçiyor seni.Hele Amerikan filmi ise filmin başından sonuna Amerikan başkanının nasıl bir Superman olup herşeye gücü yettiğini izliyordsun.Neyin kafasını yaşıyorsunzu anlamıyorumki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 27 Ocak 2020; 10:35:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Ne dirilişi seyrettim ne Abdulhamidi ne Ertuğrulu.Oturduğunuz yerden fikir yürütmeseniz keşke?
    Adamlar resmen kendi açılarından bakıp yapmışlar filmi.Bizansın kahramanlığını izliyorsun bu mu tarafsız bakış?
    Ya işte Türkler de İstanbulu aldı öyle tesadüfen ama Bizansta aslanlar gibi savundu kendini der yabancı biri bu diziyi seyrettiklerinde ki amaç o zaten benim anladığım bu dizide.Bir de Türk oyuncular var şaka gibi.
    Elin oğlu bir fethi anlatan film yaptığında "ya tarafsız olduk bakın" mı diyor,gömüyor geçiyor seni.Hele Amerikan filmi ise filmin başından sonuna Amerikan başkanının nasıl bir Superman olup herşeye gücü yettiğini izliyordsun.Neyin kafasını yaşıyorsunzu anlamıyorumki?
    Bu tamamen bakış açısıyla alakalı. Ben hiç "Tesadüfen İstanbul'u aldık" gibi bir izlenime kapılmadım. Yapımda hatalar var mıydı? Vardı. Mesela Osmanlı'nın surda açılan gediklerden değil, küçücük bir kapıdan şehre girmesi gibi veya Haliç'e indirilmiş gemilerin, savaşa nasıl katkı yaptığını göstermemeleri gibi. Eğer takıldığınız şeyler, dizideki mistik öğelerse, (Meryem'in Ayasofya'dan gökyüzüne yükselip şehri terketmesi veya Kanlı Ay.) bunların tamamen ilgi çeksin, mistik bir hava olsun diye konulduğunu düşünüyorum. Yoksa herkes böyle şeylerle bu işlerin olmayacağını bilir.

Bu sahneler tamamiyle yapımın "Dizi" tarafına oynanmış sahneler. Bu sahneleri de biz görmüyoruz aslında. Karakterler görüyor, gördüğünü zannediyor. Çünkü iki tarafta kendine inançlı. Bir de Cenevizli paralı askerlere "Ulan ne savundular be" diye eleştiri gelmiş. Dizide az 5-10 kişi gibi görünseler de, Cenevizliler oraya 2bin askerle geliyor. Dolayısıyla orada 5-10 kişi değil, 2bin asker varmış ve savunma yapıyormuş gibi düşünmek lazım. Bu adamlar da profesyonel asker olduğu ve savunmada usta oldukları için, günlerce çatışmaları, püskürtmeleri doğal. XI. Konstantin'i de yüceltmeleri doğal çünkü yenileceğini bile bile şehri terketmemek ve orada ölmek, düşman da olsan saygı duyulacak bir şey. Tarih savaştan kaçan imparatorlar ve komutanlarla dolu. Herkes böyle kararlar alamaz. Avrupalılar genelde hiç alamaz.

Bence en az iki bölüm daha çekilmeliydi bence. Çünkü yukarıda yazdığım gibi bazı şeyler eksik. Sizi bilmem ama, ben Fatih Sultan Mehmed gibi bir ataya sahip olduğum için gurur duydum tekrardan. Çoğu sahnede tüylerim diken diken oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ambarad

Bu tamamen bakış açısıyla alakalı. Ben hiç "Tesadüfen İstanbul'u aldık" gibi bir izlenime kapılmadım. Yapımda hatalar var mıydı? Vardı. Mesela Osmanlı'nın surda açılan gediklerden değil, küçücük bir kapıdan şehre girmesi gibi veya Haliç'e indirilmiş gemilerin, savaşa nasıl katkı yaptığını göstermemeleri gibi. Eğer takıldığınız şeyler, dizideki mistik öğelerse, (Meryem'in Ayasofya'dan gökyüzüne yükselip şehri terketmesi veya Kanlı Ay.) bunların tamamen ilgi çeksin, mistik bir hava olsun diye konulduğunu düşünüyorum. Yoksa herkes böyle şeylerle bu işlerin olmayacağını bilir.

Bu sahneler tamamiyle yapımın "Dizi" tarafına oynanmış sahneler. Bu sahneleri de biz görmüyoruz aslında. Karakterler görüyor, gördüğünü zannediyor. Çünkü iki tarafta kendine inançlı. Bir de Cenevizli paralı askerlere "Ulan ne savundular be" diye eleştiri gelmiş. Dizide az 5-10 kişi gibi görünseler de, Cenevizliler oraya 2bin askerle geliyor. Dolayısıyla orada 5-10 kişi değil, 2bin asker varmış ve savunma yapıyormuş gibi düşünmek lazım. Bu adamlar da profesyonel asker olduğu ve savunmada usta oldukları için, günlerce çatışmaları, püskürtmeleri doğal. XI. Konstantin'i de yüceltmeleri doğal çünkü yenileceğini bile bile şehri terketmemek ve orada ölmek, düşman da olsan saygı duyulacak bir şey. Tarih savaştan kaçan imparatorlar ve komutanlarla dolu. Herkes böyle kararlar alamaz. Avrupalılar genelde hiç alamaz.

Bence en az iki bölüm daha çekilmeliydi bence. Çünkü yukarıda yazdığım gibi bazı şeyler eksik. Sizi bilmem ama, ben Fatih Sultan Mehmed gibi bir ataya sahip olduğum için gurur duydum tekrardan. Çoğu sahnede tüylerim diken diken oldu.

Alıntıları Göster
    Bakış açısına bağlı zaten onu dedim ben de.Adamlar kendi açısından bakıp yapmış diziyi en başından söylemeye çalıştığım bu.

Amerikan veya İngiliz dizisinde veya filminde gördün mü sen bunu hiç?Senin hangi açıdan baktığın ile ilgileniyormu?
    2. dünya savaşı filmi ise Nazileri duman ediyorlar ,Haçlı seferini anlatan filmse müslümanları dağitiyorlar.
    Afganistanda Irakta hep onlar haklı.Hatta başkanları tek başına uzaylıları yokedip istilayı önlüyor.

Hani abi Ulubatlı Hasan (Aslında Uluabatlı doğrusu ,Bursanın ilçesi) diye bir karakter var tarihimizde ,filmin tek karesinde bile geçmiyor bu.Yabancının yazdığı tarih doğru, bizimki yalan yani şimdi?

Fatih sultan Mehmet ile bu dizide neyinden gurur duyduğunu anlamadım .İnatçılığından mı yoksa dik kafalılığından hatta psikolojik rahatsızlık seviyesine getirilmiş saplantılarından mı? Bir gemileri karadan yürütme mevzusu var onu da artık Ali Sami yuh derlerdi nasıl bunu işlemeyiz demişler herhalde.

Dizi Bir İmparatorluğun yükselişini anlatıyor hesapta ama baştan sona Bizansın şehri nasıl savunduğunu ne kadar kahraman olduğunu seyrediyorsun.Madem bunu yapacaksın Bizansın çöküşü falan yap ismini bir anlamı olsun.Dizinin sonunda yalandan bu bir çöküş değil bir fetihti diyor.E sen çöküşü anlatmışsın birader ne iş?

Hitlerin son günlerini anlatan bir film vardı Sadece Amerikan ve İngilizlerin zaferlerini değil de Nazilerin o anlarda neler yaptığını, yaşadığını ,düşündüğünü anlatıyordu , Fallen,Untertag,Çöküştü sanırım.Böyle bir yapım yaptım al izle diyorsan anlaşılabilir birşey ama onda da olanı ellemeden verdiler sadece, Nazilerin filmin başından sonuna hiç bitmeyen kahramanlıklarını değil.

Hepsini geç sen kurtuluş savaşını anlatan film yapsan "ya işte Yunan da böyle aslanlar gibi çarpıştı ama iyi olan kazandı" mı diyeceksin?

23 kez denenmiş ama başarılamamış bir olayda Bizans aslanlar gibi çarpıştı savundu ama ya işte sonunda da fethettiler şeklinde veremezsin.Bunu yapacaksan dediğim gibi Çöküş diye verirsin Direniş diye verisin, anlarızki sen Bizans tarafından baktın olaya,önemsemeyiz bile.

Konu başlığı bile Osmanlıyı anlatan dizi.Yok ya nasıl anlatıyor Osmanlıyı şimdi? Hiç haberi olmayan adam gelsin seyretsin diziyi ulan bu Bizansı ve çöküşünü anlatıyor ne Osmanlısı ,ne fetihi ne Fatih Sultan Mehmeti der sana.

Şu tarafsızlık mevzusunu gözden gerçirin siz .
    Bu konuda daha tartışmayacağım yazacağımı da yazdım zaten.Fikrini kendine saklayabilirsin bundan sonrasında.
    Tekrar tekrar aynı şeyleri yazdırıp duruyorsunuz baygınlık veriyor bir yerden sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 28 Ocak 2020; 16:23:41 >

• Taraflı olmuş, bizansın kahramanlığını görüyoruz daha çok. Gerçi Fatih in zekasıda işlenmiş ama.

Ne yapalım bizim dizi yapımcılarıda bol bakışmalı duraksamalı müzikli 2 saatlik 50 bölümlük sezon dizileri yapmasın onlarıda izleyelim. Kimin vakti var o kadar ev hanımları hariç. Onlarda haklı Türk dizi sektörü Türk ev hanımları belirliyor. İş gücüne katılım kadınlarda bu kadar düşük olunca kaçınılmaz son. Zincirleme reaksiyon herseyi bozuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miraclescape -- 28 Ocak 2020; 14:53:10 >
  • İtalyan paralı askerini Spartacus yapmışlar. Adam 10 kişiyle dışarı çıkıyor ve tek bir kayıp vermeden bizimkileri öldürüp geri dönüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Der Meister. -- 28 Ocak 2020; 18:21:44 >
  • İlave olarak 4-5 yerde Türklere küfür edilirken, Bizansa hiç küfür duymadım. Bilinç altına mesaj bunlar hep.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.