Şimdi Ara

Osmanlı padişahlarında en iyi en güçlü lider hangisi? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
180
Cevap
2
Favori
42.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ercan_yılın

quote:

Orijinalden alıntı: bozcaa

quote:

Orijinalden alıntı: marfoglu

quote:

Kanuni için zalim diyenelr olmuş. Yapmayın arkadaşlar. Bizzat hocasına ağacı talen eden karıncalar öldürülebilr mi diye soruyor. O da yarın Hakk'ın divanında karınca hakkını alır diyor ve vazgeçirtiyor. Padişahlar hakkında konuşurken iki defa düşünün. Hepsi Allah'ın veli kullarıdır.

Ayrıca saçma sapan karşılaştırmalar yaparak şu iyi bu güçlü diye karşılaştırma yapılamaz. Örneğin Yavuz döneminde şu kadar toprak alındı, Kanuni dönemi'nde bu kadar toprak alındı.

Lider kadar altındaki kadroda çok önemlidir. Alltaki kadro çökmeye başlamışsa, lider ne kadar iyi olursa olsun sonuç pek değişmez(bkz. II. AbdulHamit Dönemi). Zamanın Alman imparataru II. Abdulhamit için: Allah aklın %90 ının Hamit'e, %5 ini bana kalanını da diğer liderlere vermiştir demiş.

Kadro tabikide cok onemli AMA o kadrodan cikan fimirleri Kabul etmek reddetmek sonuclarini dogurmak padisahi baglidir o yuzden onlar sorumludur kadronun iyi veya kotu olusu onlardan cikan kararlarla belli olur.Yani padisahi ad sorumludur ve Itaat gerekir onlar Kabul eder bu yuzden sorumludurlar tabiki fikirler allataki kadro da onemlidir devleti brazen ayakata tutmuslardir ve zarai azaltmislardir en buyuk ornek ikinci selim donemidir.Yani diyecegim odur ki o saysiginiz mevkilr fikirler acisindan onemlidir AMA o fikirlerin ise yarayip yaramama dusjnmeside padisaha kalmistir.Gunumuzdeki parti sistemleriyle karistirmayin demokratik birsey yoktu Altai kadro yine vardi AMA bugunki gibi degildi kilt Nokia padisahti itahat mecburdu is onda bitiyordu zaten duzenleme seviyesi her donem Kanuniyi kadar yeterliydi zaten bu misiler cok ozellikle seclidk yani fos Olan yoktu ne zaman padisah bunlari degerlendiremedi idler kotulesti.Ayrica tam olarak nasil degerlendirmek gerektigine yarin oylede karsilastiralim.

Öncelikle ercan_yılın isimli arkadaşımın geniş açıklamasına binaen Hz Muhammed(sas) Türk'tü demiş. Hz. Muhammed Arap idi. Hatta bu konuda şöyle bir hadis-i şerif var.
    "Arapları şu üç sebep dolayısıyla seviniz. Çünkü ben Arap’ım, Kur’ân Arapçadır, cennet dili Arapça olacaktır"

İkincil olarak II. Abdulhamit siyaseti çok iyi bilen bir padişahtı. Hasta adam denilen Osmanlı nın yıkımını çok yavaşlatmış, nerdeyse durdurmuştur. Himayesinde seçtiği kişileri kendisi yetiştirmiştir. Fakat sonraları Batı'dan etkilenen Osmanlılar İttihat ve Terakki gibi bir oluşumla II. Abdulhamit Han'a karşı gelmişler. Onu anlayamamışlardı. Tüm ömrünü, aklını harcayarak yapmış olduğu denge siyaseti sayesinde Osmanlı dalgalı denizlerden güvenli limanlara ulaşmıştı. Fakat bu oluşum bu siyaseti bozdu.

Özellikle amcası Abdulaziz in tahttan indirilip hunharca öldürülmesi onun çok ihtiyatlı olmasına yol açmıştı. Ona suikast düzenlemek için çok uğraştılar. Fakat Allah'ın bir lütfu keremi olarak Yıldız da yapılan saldırıdan kurtuldu. Merhametsiz denilen II. Abdulhamit bombayı yapan kişiyi affederek kendisi için ajanlık yapması maksadı ile Avrupa'ya göndermiştir. Bu derece siyasi bilimlerde iyiydi.

İttihat ve Terakki ciler II.Abdulhamit i tahttan indirmek için geldiklerinde, sırf bu yüce hakan kardeş kanı dökülmesin diye tahtı tacı bırakmıştır. Fakat devleti daha iyi yerlere getireceğim diye gelen bu ordu Yıldız Sarayı nı yağmalamaktan da geri durmadı.

İttihat Terakki ciler her ne kdar vatanperver de olsa II. Abdulhamit kadar siyaseti iyi bilmedikleri için devletin Balkan Savaşları, Trablusgarp ve I. Dünya Savaşı'na girmesine yol açmıştır. Abdulhamit Balkan savaşları çıktığında İttihatçilerin kendisini kapattığı Selanik te bulunmaktadır. Hiçbir haber almasına izin verilmemektedir. Kendisine Balkan Savaşı çıktığı söylendiğinde yoksa siz azınlık sorununu mu çözdünüz diyerek ne kadar dahi bir padişah olduğunu bir kez daha göndermiştir. Nitekim II. Abdulhamit şimdiki İngilizler'in Araplar'ı bize karşı kışkırtarak bizi arkadan vurmasını sağladığı gibi, II. Abdulhamit de Katalik Kilisesi karşısına Ortodoks kilisesi kurdurup Ortodoks ları destekleyerek Hristiyanlar ın mezhep çatışmasına girmelerini sağlamıştır. Buda Balkanlar da yaşayan Hristiyan topluluğun Osmanlı ya saldırmasını engellemiştir. Fakat İttihat ve Terakki başa geldiğinde Katolik ve Ortodoks lara kiliseleri paylaştırarak bir anlamda aracı olup onları barıştırmıştır. Böylece aralarında husumet kalmayan bu iki mezhep yanlısı topluluk birleşerek Osmanlı ya bağımsızlık için saldırmıştır.

Bunların hepsini niye anlattım. II. Abdulhamit batmakta olan bir devleti kıyıya çekmiştir. Fakat her ne kadar kendisi bu kadar zeki olsada altında bulunan kişiler onu anlayamamış ve devleti ele geçirip onu tahttan indirmişlerdir.

Bir Kanuni Sultan Süleyman'ın yanında sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa vardı ki Kanuni den sonra bile devleti idare edip ömrünü uzatmıştır. Fakat aynı sadrazam makamındaki kişi Abdulaziz döneminde padişaha ihanet ederek katline sebep olmuştur.

çok ilginç.ben peygamber efendimizi türktü diye biliyorum.ve peygamber efendimiz hz. muhammet (s.a.v.) arapsa ten rengi siyahmıydı yoksa beyazmıydı sormamın sebebi araplar genelde siyah olurlar.

Bildiğin epey bir şey var da çoğu yanlış.

• quote:

Orijinalden alıntı: ebedidevlet
    Tarih kitapları aksini idda ediyor olmasına karşın kendisi direniş hareketinin başlamasını sağlamış ve üç kıtadaki Osmanlıları direnişe dahil etmiştir.

En muhteşemi bu. Demek üç kıtadaki Osmanlıları direnişe dahil etti. İbretlik.
    Memleketi Kuvay-ı İnzibatiye ve Aznavur kurtardı galiba sanırsam. Üç kıtadan mı bilmem ama padişahın savaşa dahil ettiği güçler bunlar. Üstelik yanlış tarafa karşı savaştılar. O derece yani. Tabi padişahsever olunca o kadar kusuru görmek mümkün değil.

Bugün öğle saatlerinde samanyolu tv de başkanlık sistemi gazlaması yapılırken izledim ve bu tür konuların neden yalan yanlış bilgilerle sanal medyada yükseltildiğini anladım. Çingene beylik verilmez. Osmanoğullarını rahat bırakın.

• quote:

İkincil olarak II. Abdulhamit siyaseti çok iyi bilen bir padişahtı. Hasta adam denilen Osmanlı nın yıkımını çok yavaşlatmış, nerdeyse durdurmuştur. Himayesinde seçtiği kişileri kendisi yetiştirmiştir. Fakat sonraları Batı'dan etkilenen Osmanlılar İttihat ve Terakki gibi bir oluşumla II. Abdulhamit Han'a karşı gelmişler. Onu anlayamamışlardı. Tüm ömrünü, aklını harcayarak yapmış olduğu denge siyaseti sayesinde Osmanlı dalgalı denizlerden güvenli limanlara ulaşmıştı. Fakat bu oluşum bu siyaseti bozdu.

Özellikle amcası Abdulaziz in tahttan indirilip hunharca öldürülmesi onun çok ihtiyatlı olmasına yol açmıştı. Ona suikast düzenlemek için çok uğraştılar. Fakat Allah'ın bir lütfu keremi olarak Yıldız da yapılan saldırıdan kurtuldu. Merhametsiz denilen II. Abdulhamit bombayı yapan kişiyi affederek kendisi için ajanlık yapması maksadı ile Avrupa'ya göndermiştir. Bu derece siyasi bilimlerde iyiydi.

İttihat ve Terakki ciler II.Abdulhamit i tahttan indirmek için geldiklerinde, sırf bu yüce hakan kardeş kanı dökülmesin diye tahtı tacı bırakmıştır. Fakat devleti daha iyi yerlere getireceğim diye gelen bu ordu Yıldız Sarayı nı yağmalamaktan da geri durmadı.

İttihat Terakki ciler her ne kdar vatanperver de olsa II. Abdulhamit kadar siyaseti iyi bilmedikleri için devletin Balkan Savaşları, Trablusgarp ve I. Dünya Savaşı'na girmesine yol açmıştır. Abdulhamit Balkan savaşları çıktığında İttihatçilerin kendisini kapattığı Selanik te bulunmaktadır. Hiçbir haber almasına izin verilmemektedir. Kendisine Balkan Savaşı çıktığı söylendiğinde yoksa siz azınlık sorununu mu çözdünüz diyerek ne kadar dahi bir padişah olduğunu bir kez daha göndermiştir. Nitekim II. Abdulhamit şimdiki İngilizler'in Araplar'ı bize karşı kışkırtarak bizi arkadan vurmasını sağladığı gibi, II. Abdulhamit de Katalik Kilisesi karşısına Ortodoks kilisesi kurdurup Ortodoks ları destekleyerek Hristiyanlar ın mezhep çatışmasına girmelerini sağlamıştır. Buda Balkanlar da yaşayan Hristiyan topluluğun Osmanlı ya saldırmasını engellemiştir. Fakat İttihat ve Terakki başa geldiğinde Katolik ve Ortodoks lara kiliseleri paylaştırarak bir anlamda aracı olup onları barıştırmıştır. Böylece aralarında husumet kalmayan bu iki mezhep yanlısı topluluk birleşerek Osmanlı ya bağımsızlık için saldırmıştır.

Bunların hepsini niye anlattım. II. Abdulhamit batmakta olan bir devleti kıyıya çekmiştir. Fakat her ne kadar kendisi bu kadar zeki olsada altında bulunan kişiler onu anlayamamış ve devleti ele geçirip onu tahttan indirmişlerdir.

Bir Kanuni Sultan Süleyman'ın yanında sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa vardı ki Kanuni den sonra bile devleti idare edip ömrünü uzatmıştır. Fakat aynı sadrazam makamındaki kişi Abdulaziz döneminde padişaha ihanet ederek katline sebep olmuştur.

Bilgi var ama, yaptıklarından sonuca ulaşmaya değil, önyargıdan kişiyi aklamaya kullanılmış. Abdülhamit Osmanlının en çok toprak kaybeden padişahıdır. İttihatçilere mal ettiğiniz devleti Almanlara bağlama eylemini gerçekleştirmiş kişidir. Devleti kıyıya çektiği doğru değildir. Ermeni terörü ile savaşmak için resmi ordu kurmaktan bile acizdir. Herzl'i huzurdan kovduğu iddiaları doğru değildir. Yahudi yerleşimlerine o izin vermiştir. Batıyı iyi idare etmiş, onlarla uyumlu bir politikacıdır o kadar.

Ben en çok IV. Murad ve Abdülaziz'i beğeniyorum. Ancak; bugün asla padişahın tebaaından biri olmak istemem. Her ne kadar cilveleri olsa da laik hukukun egemen olduğu demokrasiden daha iyi bir sistem yok.

• quote:

quote:

quote:

Kanuni için zalim diyenelr olmuş. Yapmayın arkadaşlar. Bizzat hocasına ağacı talen eden karıncalar öldürülebilr mi diye soruyor. O da yarın Hakk'ın divanında karınca hakkını alır diyor ve vazgeçirtiyor. Padişahlar hakkında konuşurken iki defa düşünün. Hepsi Allah'ın veli kullarıdır.

Ayrıca saçma sapan karşılaştırmalar yaparak şu iyi bu güçlü diye karşılaştırma yapılamaz. Örneğin Yavuz döneminde şu kadar toprak alındı, Kanuni dönemi'nde bu kadar toprak alındı.

Lider kadar altındaki kadroda çok önemlidir. Alltaki kadro çökmeye başlamışsa, lider ne kadar iyi olursa olsun sonuç pek değişmez(bkz. II. AbdulHamit Dönemi). Zamanın Alman imparataru II. Abdulhamit için: Allah aklın %90 ının Hamit'e, %5 ini bana kalanını da diğer liderlere vermiştir demiş.

Kadro tabikide cok onemli AMA o kadrodan cikan fimirleri Kabul etmek reddetmek sonuclarini dogurmak padisahi baglidir o yuzden onlar sorumludur kadronun iyi veya kotu olusu onlardan cikan kararlarla belli olur.Yani padisahi ad sorumludur ve Itaat gerekir onlar Kabul eder bu yuzden sorumludurlar tabiki fikirler allataki kadro da onemlidir devleti brazen ayakata tutmuslardir ve zarai azaltmislardir en buyuk ornek ikinci selim donemidir.Yani diyecegim odur ki o saysiginiz mevkilr fikirler acisindan onemlidir AMA o fikirlerin ise yarayip yaramama dusjnmeside padisaha kalmistir.Gunumuzdeki parti sistemleriyle karistirmayin demokratik birsey yoktu Altai kadro yine vardi AMA bugunki gibi degildi kilt Nokia padisahti itahat mecburdu is onda bitiyordu zaten duzenleme seviyesi her donem Kanuniyi kadar yeterliydi zaten bu misiler cok ozellikle seclidk yani fos Olan yoktu ne zaman padisah bunlari degerlendiremedi idler kotulesti.Ayrica tam olarak nasil degerlendirmek gerektigine yarin oylede karsilastiralim.

Öncelikle ercan_yılın isimli arkadaşımın geniş açıklamasına binaen Hz Muhammed(sas) Türk'tü demiş. Hz. Muhammed Arap idi. Hatta bu konuda şöyle bir hadis-i şerif var.
    "Arapları şu üç sebep dolayısıyla seviniz. Çünkü ben Arap’ım, Kur’ân Arapçadır, cennet dili Arapça olacaktır"

Yazdiklarinizi zaten biliyorum ve haberim var ben orada Kanuni ornegini unvaninin kendi basina yururluge soktugu yasalardan dolsyi oldugunu ve padisahin makaminin onemini vurgulamak icin yazmistim.Ikimizde en onemli makamin halen padisahlar oldugunu dusunuyoruz burada ben Kanuni en iyi veya sizin soylediginiz II. Abdulhamitten iyi bir padisah demedim.Kanuninin bu lakabi yebni kanunlar yuzunden degil kanunlari yururuluge sokabilmesinden dolayi gelmistir bunuda padisahin makamini vurgulamak icin yazdim.Hatta ust mesajlarima bakarsaniz Sultan Suleymanin kararda en buyuk rolu oynamasini ancak en iyi padisah olamamayacagin taninmasinin sebebininde en yuksek doruklara ulastirmasi oldugunu yazmistim yine bir kac ust mesajimda II. Abdulhamitin neden hic anilmadigini cok daha buyuk isler basardigini ve sadece buyuk bir devleti ayakta tutmak ile degil cogu padisahin yaoptigi gibi cok buyuk bir imparatorlugun batisini hem geciktirmis hemde ayni anda idare edebilmisdir cogu padisah sirf idare ederken hatta ulkeyi ayaga kaldirdigindan dolayi Atamiza benzetmistim.Yani bende II. Abdukhamitin cok daha iyi bir padisah oldugunu biliyorum Kanuni bir ornek kaldiki bunlari bildigimden isyanlari durdurusu ve geciktirme suresi yuzunden tebrik edilecek bir padisahtir ki yukarida neden soylenmedi diyee yazdim.Sizde bu yazida padiash makaminin pasalar olmadan isleri cok buyuk sekilde yapabilecegini vurgulamissiniz.Suleyman her ne kadar pasalardan destek alsada kendi basinada basariliydi ki unvanini haketti asil yardimi oglu sari selim almistir.Yani ben sizden once zaten II. Abdulhamiitin once geldigini yazdim bana bu kadar yazi yazacaginiza ana fikrimi anlasaydiniz bu yaziya gerek kalmazdi ki zaten biliyordum ozellikle cogu bilgi turk tarihi sitesinde var.Iyi forumlar.

• Güldürdün çocuk beni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercan_yılın

quote:

Orijinalden alıntı: alikuşcu

Ercan yılın hikayesi olmuş. Okuması çok zevkli oldu.

rica ederim.tarih hakkında sizleri bilgilendirdiysem ne mutlu bana

Yürü be koçum
  • teşekürler arkadaşlar.
  • Osmanlı'nın en büyük hatası, Malkoçoğlu'yu padişah yapmamak olmuştur. Ben olsam o cengaveri padişah yapar ve tek başına Viyana'ya salardım. En geç bir hafta içerisinde tüm Viyana'lı sarışın kadınlar Türk hayranı olur, erkekler ise Kelime'i Şehadet getirip müslüman olurlardı. Arada mutlaka birkaç mendebur çıkardı, ama Malokoç'um tek başına hepsini kılıcıyla keserdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nürnberger

quote:

/********************/

Bilgi var ama, yaptıklarından sonuca ulaşmaya değil, önyargıdan kişiyi aklamaya kullanılmış. Abdülhamit Osmanlının en çok toprak kaybeden padişahıdır. İttihatçilere mal ettiğiniz devleti Almanlara bağlama eylemini gerçekleştirmiş kişidir. Devleti kıyıya çektiği doğru değildir. Ermeni terörü ile savaşmak için resmi ordu kurmaktan bile acizdir. Herzl'i huzurdan kovduğu iddiaları doğru değildir. Yahudi yerleşimlerine o izin vermiştir. Batıyı iyi idare etmiş, onlarla uyumlu bir politikacıdır o kadar.

Ben en çok IV. Murad ve Abdülaziz'i beğeniyorum. Ancak; bugün asla padişahın tebaaından biri olmak istemem. Her ne kadar cilveleri olsa da laik hukukun egemen olduğu demokrasiden daha iyi bir sistem yok.

http://tr.wikipedia.org/wiki/II._Abd%C3%BClhamit
    Yukarıdaki linkten aldığım bilgiler ile bizi ilgilendiren kısım ile ilgili özet bilgi çıkardım.

Abdülhamit Dönemi 1876 - 1909 dönemleri arasındadır.

Abdülhamit tahta geçerken Meşrutiyet'i ilan etme sözü vermiştir. Meşrutiyet ile kurulan hükümet Rusya ile savaşa girmemize sebep olmuştur. 93 Harbi'de denilen bu savaş'a girilmesine Abdülhamit Han karşıdır. Bu savaşla birlikte büyük bir toprak kaybı yaşanmış ve şartları çok ağır olan Ayestefanos Antlaşması imzalanmıştır.

93 Harbi'nde imzalanan anlaşmanın şartlarının çok ağır olması İngiltere'yi harekete geçirdi(çıkarlarına ters düşüyor Rusya'nın güçlenmesini istemiyordu) ve Kıbırıs'ı almak şartı ile Osmanlı'nın yanında yer alarak Ayestefanos Antlaşması'nın şartlarını hafifletti.

Bu savaştan sonra Abdülhamit Han devletin yönetimini ele almış ve kendi döneminde ve sonrasında onun çokca eleştirileceği fakat devleti ayakta tutan istibdat dönemi başlamıştır. Daha öncede bahsetmiştim kendisine suikast düzenlemeye çalışan bir kişiyi bile affeden Abdülhamit döneminde yüz kızartıcı suçlar yüzünden asılan birkaç kişi dışında kimse idam edilmemiş, sadece ceza olarak İstanbul'dan sürgüne yollanan kişiler olmuştur.

BU DÖNEMDE ERMENİLER İLE İLGİLİ AŞAĞIDAKİ BİLGİLER GEÇİYOR WİKİ DE

Berlin Antlaşması, Doğu Anadolu'daki Ermenilerin Rus himayesine yönelmelerine engel olmak amacıyla, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu bölgedeki Ermenilerin durumunu düzeltmeye yönelik bir dizi reform yapmasını talep etti. Abdülhamid yönetiminin bu reformları ertelemesi ve bölgedeki Kürt aşiretlerini muhtemel bir Ermeni isyanına karşı silahlandırma yoluna gitmesi üzerine Ermeniler arasında devrimci ve milliyetçi örgütler güç kazandı. 1887'de Maraş'a bağlı Zeytun'da, 1891'de ise Siirt'e yakın Sason'da Ermeni devrimci örgütlerince desteklenen direniş hareketleri başlatıldı. 1895'te bu olayların ülke çapında bir ihtilale dönüşmesi olasılığının doğması ve İstanbul'da Ermeni örgütlerinin Kumkapı'da Batı kamuoyunu etkilemeye yönelik bir ayaklanma düzenlemesi üzerine Kâmil Paşa hükümeti tarafından Anadolu'da Ermeni topluluklarına yönelik sert bastırma tedbirleri alındı. IV. Ordu Komutanı Müşir Zeki Paşa, Ermeni isyanını bastırmakla görevlendirildi. Doğuda Kürt aşiret reisleri Hamidiye Alayları adı altında düzensiz milis birliklerinde örgütlendi. 1895 yazında tüm Anadolu taşrasında gerçekleşen kanlı olaylar Batı kamuoyunda genellikle "Ermeni katliamı" olarak değerlendirildi; liberal Avrupa basınında Abdülhamid aleyhine şiddetli bir kampanya başlatılmasına sebep oldu

Ermeniler'in isyanı(buna isyan denmez düpe düz oralarda katliam yapmaya çalışmışlar) bastırıldıktan sonra Yunanistan Osmanlı'ya saldırmaya başlamıştı. Meşrutiyet meclisi nden sonra göreve gelen vükela meclisi her ne kadar savaşa karşı idilerse de Abdülhamit ve birkaç devlet adamı bu savaşın olması gerektiğini düşünüp savaşa girdiler ve büyük zaferler kazandılar.

Abdülhamit sonrasında yine çokça tartışılan Yıldız İstihbarat Teşkilatı'nı kurdurmuştur. Sonraki dönemlerde denge siyasetini izlemesindeki en önemli kuvvetlerden biri bu teşkilat olmuştur.

II. Abdülhamit'in bu yönetimleri sırasında kendisine olan muhalefet de arttı. Bu muhalefet İttihat ve Terakki adı altında toplanarak ayaklandılar ve II. Meşrutiyet'in ilanını sağladılar. Sonraki dönemlerde ve girilen savaşlarda hep bu topluluk ön plandadır.
    Yine wikipedi de aşağıdaki bilgiler geçmektedir.

İkinci Meşrutiyet dönemi ağırlıklı olarak İttihat ve Terakki hükümetlerinin yönetiminde geçti. Devlet yönetiminde İttihat önderleri Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa etkili oldular. Bu dönemde Osmanlı Devleti, Trablusgarp, I. ve II. Balkan Savaşları ve I. Dünya savaşlarına girdi. I. Dünya Savaşı'nın hemen ardından VI. Mehmet, İtilaf Devletleri’nin baskısıyla 21 Aralık 1918'de parlamentoyu kapattı

ABDÜLHAMİT HAN'IN TAHTTAN İNDİRİLİŞİ
    wikipedi de aşağıdaki bilgi geçmektedir.
    Abdülhamid, Selanik'ten gelen Hareket ordusuna karşı herhangi bir direniş göstermedi. Kendi hatıratında bunu kardeş kanı dökülmesin diye yaptığını yazar. Oysa Osmanlı Paşaları bu toplama orduyu rahatlıkla geri püskürtebileceklerini padişaha arz etmişlerdi

Özellikle wkipedi den hakkındaki görüşleri okumanızı tavsiye ederim. Bu kısımda neden hakkında karalama kampanyaları yapıldığı açıkca anlatılmış. En önemli kısımlarından birisi de aslında Atatürk'ün de İttihat ve Terakki içerisinden çıkmasıdır. Fakat dönemimizde Atatürk'ü ilahlaştıran siyasi görüşler Atatürk'ün bir insan olduğunu unutup hata yapma olasılığını tamamen ortadan kaldırmıştır. Atatürk sonraları İttihat ve Terakki'nin devleti kurtarmaktan çok batırdığını görmüş ve onların arasından ayrılmıştır. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki Atatürk de bir insandı ve yaptığı hatalardan edindiği tecrübeler ile 19 Mayıs'ta kurtuluş mücadelesini başlattı ve büyük başarılar elde etti. Annesinin karnından Mustafa olarak doğdu, sonrasında gösterdiği başarılar karşısında hocası tarafından Kemal(olgunlaşmış, büyük yeterlilikleri olan insan) ünvanı verildi(her ne kadar ismimiz karışıyor gibi saçma sapan bir neden sunulsa da bana kalırsa bu ismin bir anlamı var. senin ismin Mustafa Selim olsun da diyebilirdi). Atatürk ismi ise 1934 yılında verildi.

ABDÜLHAMİT ve FİLİSTİN
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Siyonizm#cite_note-20
    Yine wikipedi den örnek veriyorum. Bu konuda Filistin'e Yahudi göçleri sürekli olmuş. Özellikle Ruslar'dan kaçan Yahudiler Osmanlı'ya sığınarak bu bölgeye yerleşmişlerdir. Herzl ise burada özerk bir yönetim istemiş ileride kurmak istedikleri İsrail in temelin atmak istemiş fakat Abdülhamit buna karşı çıkmıştır. Osmanlı daha önceki dönemlerde de katliama uğrayan Yahudiler'e kucak açarak onları korumuştur. Bu sadece Abdülhamit değil tüm Osmanlı tarihi için geçerli bir durumdur.

FARKLI KAYNAKLAR

Osmanlı'nın I. Dünya Savaşı'na girme nedeni ile ilgili bilgi
    http://ilimyurdu.blogcu.com/osmanli-devleti-1-dunya-savasina-neden-katildi/4045486

PADİŞAHLIK, LAİK HUKUK, DEMOKRASİ
    Şimdiki laik düzen kendisini ön plana çıkarıp en iyi düzen olduğunu gösterme amaçlı padişahlara her türlü iftirayı atmaya çalışmışlar, Abdülhamit Han gibi bir padişaha kızıl sultan, Vahdettin gibi bir padişaha hain demişlerdir(Sonrasında Ecevit Vahdettin hain değildi diye açıklama yaptığında kabineden birkaç bakan istifa etmiş.). Muhafazakar kesim her ne kadar eski halife padişahlara büyük bir gönül bağı ile de bağlı olsalar onlarda bilmektedirler ki artık padişahlık sistemi geride kalmıştır. Tüm uluslar Cumhuriyet'in en iyi sistem olduğunu anlamışlardır. Fakat her ne kadar böyle de olsa laik zihniyet padişahları karalamaya devam etmiş ve etmektedir.

Laik hukukun egemen olduğu demokrasiden daha iyi bir sistem yok demişsiniz ama bu sistem halkın her türlü inancına karışmış, her türlü baskıyı yapmış. İnsanların Allah demesini yasaklamış. Laikliği örnek aldığımız Avrupada ki statlarda bile ibadet amaçlı yerler varken bizim bir futbolcumuz namaz kıldı diye takımdan atılıyor.
    Sonrasında hangi hak ve hukuktan bahsediyorsunuz. Benim evimin içine kadar hırsız giriyor ama tutup da adama tek bir tokat atma hakkım bile yok. Adamla kavga edip orada öldürsem meşru müdafaaya bile girmiyor.
    Abdülhamit'in istibdat döneminde bile 2 kişi asılırken bahsettiğiniz sistemin İstiklal mahmeleri yüzlerce kişiyi asmış.

Bu millet bütün bu eziyet, baskıya rağmen cumhuriyet ten vazgeçmedi. Atatürk ün getirdiği seçim hakkını iyiye kullanarak asıl demokrasiyi getirdi.

• Siz Süleyman hakkında neler söylüyorsunuz ya ! O mübarek padişah at üstünde savaşmaktan kendi oğlunu bile göremezdi. Saçma sapan bir diziden örnek alıpta,boş satırlar yazzmayın. O diziye bakılırsa Süleyman saraydan hiç çıkmıyor. Gerçek Süleyman soyunun devamı için evlenmiştir. Bu dönemdeki saçma dizilerde olduğu gibi zevk için değil. Ayrıca Rodos'u ve Mısır'ı fethetmek her yiğidin yapacağı iş değildir.
  • Bence 4.murat hıç arastırmadınızmı olum yazın googleden 4.murat fiziki sıze gstrr orda nasl oldunu ve yaptııqqı ıslahatlar padişajh osmanlı düşme durumundayke bıle savaş açıp brçok toprak alabılıyor
  • Tabiki Yavuz Sultan selim adam mısırı çölleri aşarak fethetmiş.doğuda ki şii propagandasını önlemiş.doğuda batıda sorunları halledip ballı ekmeği oğlu yavuza al oğlum ye demiştir.kanuni de afiyetle yemiştir.çünkü yapıcak başka iş yok mecbur yicen yani mecbur başarılı olucaksın bende abdülhamit kanuni zamanında olsa başarılı olur diyenlerdenim.
  • Cevaplara çok şaşırdım. Osmanlı'daki en kuvvetli lider 1.Murat(Hüdavendigar)'tır. 1.Murat, ondan sonra gelenler için önemli olanaklar sağlamış, devleti beylikten çıkartıp imparatorluk seviyesine getirmiştir. Rumeli'nin fethi ve Avrupa fetihleri çok önemlidir. Babası Orhan Gazi döneminde 95.000 km² olan devlet toprakları onun döneminde yaklaşık 500.000 km² kadar genişlemiştir. Kosova meydan muharebesinde Osmanlı Tarihinin göz ardı edilen fakat en önemli galibiyetlerinden birini kazanmıştır. Fakat Sırp Milos Obilic tarafından hançerlenmesi sonu olmuştur. Bu büyük padişah ülkesindede düzen ve birliği sağlamıştır. Savcı Bey isyanını bastırmayı başarmıştır. Harp sırasında öldürülen tek Osmanlı padişahıdır. Hiç savaş kaybetmemiştir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rotwein

Siz Süleyman hakkında neler söylüyorsunuz ya ! O mübarek padişah at üstünde savaşmaktan kendi oğlunu bile göremezdi. Saçma sapan bir diziden örnek alıpta,boş satırlar yazzmayın. O diziye bakılırsa Süleyman saraydan hiç çıkmıyor. Gerçek Süleyman soyunun devamı için evlenmiştir. Bu dönemdeki saçma dizilerde olduğu gibi zevk için değil. Ayrıca Rodos'u ve Mısır'ı fethetmek her yiğidin yapacağı iş değildir.

zaten basarili ama binevi duraklamayi baslatan kisi ayni zamanda.bildigim kadariyla 2.selim olum haberini alip gidiyor, bu sirada seferden donuyorlar biliyosundur, hazine bos oldugu icin odeme yapilamiyor hatta yolunu kapatiyorlar diye hatirliyorum 2.selimin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Padişah değilde ne kadar başarısız olsalarda İttihal ve Terakki'yi çok severim fikirleri yüzünden.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yavuz Sultan Selim derim. Zalimdi, sertti, kavgacıydı, agresifti, insafsızdı. Hepsine de eyvallah. Ancak kimsenin bırakamadığı bir hazine bıraktı. Kanuni de büyük padişahtı ama bir taç yaptırmak için Osmanlı'nın gördüğü en büyük hazineyi yok edip, üstüne bir de iç borçlanmaya gitmesi kendisinin en iyi lakabını almasını benim gözümde engeller. Devlet yönetimi ve siyasi strateji konusunda Kanuni'den daha iyi bir padişah gelse belki bugün hala Osmanlı devleti olabilirdi. Hatta süper güç olarak da devam edebilirdi. Tabii bunlar hep ihtimal. Ancak emin olduğum bir nokta var, Yavuz Sultan Selim uzun yıllar padişah olarak kalsa Osmanlı dünyanın tek hakimi olurdu.
  • Klasik çağda Fatih Sultan Mehmet, yakın çağda 2.AbdülHamid han. Hatta Celal Şengör bile ah bir tane daha fatih gelseydi böyle olmazdık diyor.
  • Yönetim, iktidar gücü olarak değişir. Fatih, Yavuz, Kanuni, 4.Murad, 2. Abdülhamid kendi zamanlarında çok başarılı deha seviyesinde yöneticilerdi..

Ama fiziksel güç olarak, sadece padişah değil dünya genelinde tek geçerim: 4. Murad

imzamı okumanız yeterli..
  • quote:

quote:

quote:

HZ. Muhammet Hz. İbrahim soyu ise arap olmasına olanak yok.

• Bence en fârik vasıflı olanlar Fatih Sultan Mehmet ve 2.Abdülhamittir.
    Biri çok değerli bir komutan ve devlet reisi, birisi ise siyasi bir deha(bkz: bismark'ın sözü) ve devlet müceddididir.
    Ha tabii bunların yanı sıra bir 2.Mahmutu, Yavuzu veyahutta 1.Muratları, Çelebi Mehmetleri(ki çok kritik bir kurtarış yapmıştır, devletin ikinci kurucusudur) es geçemeyiz.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.