Şimdi Ara

Osmanlı'nın 1. dünya savaşında başaralı olma ihtilmali

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
1
Favori
3.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Osmanlı devletinin 1. dünya savaşında başarılı olma ihtimali varmıydı.Mesela ırak cephesinde Osmanlı kuvvetleri Kut şehrini ele geçiriyorlar.bu şehri
    1918 yılına kadar savunsak ne olurdu.
    2. olarak İngilizler ile 3 defa Gazze savaşı yapıyoruz.ilk 2sini biz kazanıyoruz.farz edelimki 3. sünüde biz kazandık ve gazze hattını elimizde tuttuk ve
    ingiliz ilerleyişini durdurduk.
    Birde pek bilinmeyen İran cephesi var.osmanlı birlikleri tebriz ve iran ın kuzey kısımlarını Bakü'yü Azerbeycan Ermenistan Dağıstan gibi yerler Osmanlı ele geçirmişti.

Hatta Mondros ateşkes antlaşması imzalandığında Azerbeycan ve Dağıstan Osmanlı'nın elindeydi.

Şimdi gelelim esas soruma.Almanya 1. dünya savaşını kaybetti ve teslim oldu.ama diyelimki Almanyanın teslim olmasına rağmen bu sırada Osmanlı
    Kut şehrini, Gazze yi veya Kudüsü hala elinde tutuyor olsaydı yani ingilizlerin ilerleyişini durdursaydı ne yapardı.Tek başına savaşı devam edermiydi.
    yoksa teslim olup silah bırakırmıydı.veya itilaf devletleriyle silah bırakmadan ateşkes imzalarmıydı.o andaki elindeki bölgeler osmanlı da kalmaş şartıyla.yani Kut un kuzeyi falan osmanlıda kalıyor.Azerbeycan Tebriz Dağıstan dahil.

Hatta ingiltereyle ateşkes imzalayınca iç savaş halindeki rusyaya harekat düzenleyip tüm kafkasyayı ele geçirebilirmiydi.

Bu mümkün olabilirmiydi.bu arada ingiltere ve fransa neredeyse tüm kaynaklarını Almanya ile savaşta tüketiyor.
    Abd savaşa girinceye kadar İttifak devletleri yani biz burun farkıyla öndeydik.Fransa ve İngiltere neredeyse tüm kaynaklarını ve parasını tüketmişti.ve dayanacak güçleri kalmamıştı.fransa ingiltereye borçlanmış ingilterede ABD ye borçlanmıştı.yani almanya kazansaydı ingiltereye borç veren abd de borçlarını geri alamazdı.bu paraları kurtarmak için abd lfiili olarak savaşa katıldı.

Bunu biraz araştırınca olabileceğine ihtimal verdim.mesela çanakkele savaşından sonra boşta kalan birlikler avrupa cephesine göderiliyor.bunun yerine güneye filan gönderilebilirdi.İranda ki Ali ihsan paşa Kut sehrine yardım gidiyor ama yetişemiyor daha oraya varmadan şehir düşüyor.yetişseydi Kut taki birliklerin sayısı 2 katına çıkacaktı.Kanal harekatında yok yere asker ve mühimmat kaybettik.

Yunanistan ın anadoluda başarısız olmasından dolayı ingiltere başbakanı istifa etti.Çünkü yunanistana borç para vermişti.yunanistan yenilince bütün o para boşa gitmiş oldu.işte ingilterenin maddi durumu bu kadar kötü.çünkü kaynaklarını ve gücünün büyük çoğunu tüketti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yavuz92 -- 6 Mart 2014; 11:54:42 >

• Ne desem, bilemedim şimdi...
  • Nicelik yerine nitelige onem verilseydi basarili olunurdu, varsin olsun 500.000 daha az ama karni tok techizati iyi eratimiz olsaydi. Keske Rus cephesine bir taarruzda bulunulmasaydi, daglik dogu anadolu savunmasi avantajli olurdu, keske daha fazla yuksek kalibreli hmg ve sahra topuna sahip olsaydik. Ama keskelerle olmuyor tarih, 1 yil once balkanlardaki devletcikleri bile yenemeyen osmanlimi zafer kazanacakti ? Peeh , iyi bile savasti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kendi valisinin isyanını bastıramayıp, İstanbul'un düşmemesi için düşmandan yardım isteyen bir devletin Dünya Savaşı'nda etkili olabileceğini düşünmek cidden çok iyi niyetli bir yaklaşım.

I. Dünya Savaşı'nda aldığımız başarılar küçük kıvılcımlardı, her ne kadar bizim açımızdan çok büyük galibiyetler olsalar da. Gerçi hala bile okullarda ''Almanlar yenildi diye yenilmiş sayıldık,'' diye öğretiliyor. Üzerine pek birşey denemez sanırım.
  • ben zaten osmanlı 1. dünya savaşına yön verir, zafer kazanır, mısır'ı alır demedim.daha ayağı yere basan planlar ve harekâtlar yapsaydı,
    elindeki mühimmatı ve askeri boş yere harcamasaydı bu kadar büyük bir yenilgi almayacağını düşündüm.yine toprak kaybederdi hicazı arabistanı
    sina yarımadasını basra körfezini falan.Enver Paşa bütün ipleri almanların eline verdi.örneğin kışın ortasında sarıkamış harekatı yapıldı.bir sürü asker ve
    mühimmat kaybı oldu ve doğu anadoluyu katbettik.sırf almanların cephedeki yükü azalsın diye yenileceğimiz belli kanal harekâtı yaptık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yavuz92 -- 6 Mart 2014; 17:12:22 >
  • Muhtemelen ufak tefek başarılar elde ederdik ama sonunda müttefikimiz olmadığı için yenilirdik yani Kanal taaruzunu durdurduk diyelim 3 kere ama yine pek bişey değişmezdi.

• Başlığı okudum sadece fakülteye gidecem çünkü, onu belirteyim. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı'nın galiplerindendir. Tek sorun savaşın topyekün olmasıydı, o yüzden mağlup sayıldık. Her cephede başarılı olma zorunluluğu yok, o gözle bakmayalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ottoman_PoweR

Başlığı okudum sadece fakülteye gidecem çünkü, onu belirteyim. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı'nın galiplerindendir. Tek sorun savaşın topyekün olmasıydı, o yüzden mağlup sayıldık. Her cephede başarılı olma zorunluluğu yok, o gözle bakmayalım.

Söylemini temellendirir misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cypon

quote:

Başlığı okudum sadece fakülteye gidecem çünkü, onu belirteyim. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı'nın galiplerindendir. Tek sorun savaşın topyekün olmasıydı, o yüzden mağlup sayıldık. Her cephede başarılı olma zorunluluğu yok, o gözle bakmayalım.

Etki alanı meselesi esasen. Devlet zaten çok yer kaybetmişti dünya savaşı öncesinde, savaşa girme amacı zaten bu etki alanını tekrar elde edebilir miyiz hayaliydi. Kabaca şöyle bakıyorum Suriye, Irak vs. bazı yerlerde mağlubiyetler almış olabiliriz, ama adamlar Çanakkale'den geçemediler. Uğradıkları hüsran herkesin malumudur. Savunma cephelerini tenzih edersem, taarruz cephelerinde çok ağır mağlubiyetler aldığımızı düşünmüyorum. Sadece olaya ne kadar uzatılabildi, o şekilde bakıyorum. Mühimmat ya da askeri açıdan çoğu cephede yetersizdik, yapılabilecek en iyi mücadele verildi. Zaten bu savaş bir dünya savaşına dönüştüyse en büyük etkenlerinden birisi Osmanlı Devleti sınırlarıydı. Karşı devletlerin toprak paylaşma idealleri vardı kuşkusuz ama kimse bu kadar büyük bir devleti bir anda ortadan kaldırmaya göze alamazlardı. Parçalarsın anca işte. Yaşadığımız Balkan Savaşları tecrübesiyle geçişine başladığımız ve gerçekten iyi bir şekilde adapte olduğumuzu düşündüğüm kolordu sistemi bunun temelidir. He ortada yaşananlar var, kaybedilenler var. Kesinlikle onlara karşı bir tezim yok ama içerik olarak baktığımda geldiler dağıttılar diyemiyorum ben. Hatta aksine kök söktürdüğümüzü ve karşı tarafı perişan ettiğimiz kanaatindeyim. Gerçi Ruslar düşmeseydi bunları der miydim, sanmıyorum. Açıkçası şahsi fikrim olduğunu belirtmeliydim sanırım. Çokta tekniğine, sayılarına vs girmemeye çalışıyorum, çünkü düşüncelerimi söylemek istedim.

• quote:

quote:

quote:

Etki alanı meselesi esasen. Devlet zaten çok yer kaybetmişti dünya savaşı öncesinde, savaşa girme amacı zaten bu etki alanını tekrar elde edebilir miyiz hayaliydi. Kabaca şöyle bakıyorum Suriye, Irak vs. bazı yerlerde mağlubiyetler almış olabiliriz, ama adamlar Çanakkale'den geçemediler. Uğradıkları hüsran herkesin malumudur. Savunma cephelerini tenzih edersem, taarruz cephelerinde çok ağır mağlubiyetler aldığımızı düşünmüyorum. Sadece olaya ne kadar uzatılabildi, o şekilde bakıyorum. Mühimmat ya da askeri açıdan çoğu cephede yetersizdik, yapılabilecek en iyi mücadele verildi. Zaten bu savaş bir dünya savaşına dönüştüyse en büyük etkenlerinden birisi Osmanlı Devleti sınırlarıydı. Karşı devletlerin toprak paylaşma idealleri vardı kuşkusuz ama kimse bu kadar büyük bir devleti bir anda ortadan kaldırmaya göze alamazlardı. Parçalarsın anca işte. Yaşadığımız Balkan Savaşları tecrübesiyle geçişine başladığımız ve gerçekten iyi bir şekilde adapte olduğumuzu düşündüğüm kolordu sistemi bunun temelidir. He ortada yaşananlar var, kaybedilenler var. Kesinlikle onlara karşı bir tezim yok ama içerik olarak baktığımda geldiler dağıttılar diyemiyorum ben. Hatta aksine kök söktürdüğümüzü ve karşı tarafı perişan ettiğimiz kanaatindeyim. Gerçi Ruslar düşmeseydi bunları der miydim, sanmıyorum. Açıkçası şahsi fikrim olduğunu belirtmeliydim sanırım. Çokta tekniğine, sayılarına vs girmemeye çalışıyorum, çünkü düşüncelerimi söylemek istedim.

Olanları özetlemişsin ancak Osmanlı'yı neden I. Dünya Savaşı'nın galiplerinden biri gördüğünü yazmamışsın.

Osmanlı'nın başındakilerin elbette ki kaybedilen toprakları geri alma hayali vardı. Bu çok eski bir hayal. Taa Karlofça'dan beri süregelen bir hayal. Ancak bu hayali kuruyor olmamız, o hayali gerçekleştirebilecek gücümüz olduğu anlamına gelmiyor. Ki savaşın sonunda da bunu acı bir şekilde anladık.

İttilaf devletlerinin Çanakkale'yi geçememesi, bizim için çok büyük bir zaferdir, ancak amacına ulaşmamış bir zaferdir. Keza Çanakkale'den üç sene sonra İngilizler İstanbul'u, yani Osmanlı İmparatorluğu'nun başkentini işgal etti. Ertesinde ise Osmanlı topraklarının hepsinin işgali başladı. Bize Ankara çevresinde küçük bir bölge bırakmalarının nedeni de zaten Wilson İlkeleri'nin savaşı kaybeden ''Türklere bile'' uygulandığını gösterebilmek içindi.

Parçalarsın anca demekle ne kastettiğini anlayamadım. I. Dünya Savaşı sonunda sahip olduğun bütün topraklara el konulup kala kala Ankara'nın cevresi ile sınırlı bir toprak parçasının kaldığı, askerlerinin elinden silahlarının alındığı, halkının genç yaşlı kadın çocuk demeden köle gibi alıkonulduğu, zevk için öldürüldüğü, tecavüz edildiği, bir zamanlar cihanı yöneten padişahların artık Aksaray ile Bebek arasında hüküm sürdüğü bir devlet için ''geldiler ve dağıttılar diyemem,'' diyor isen, seni ayakta alkışlarım cidden. Çünkü bize yapılanın bir tık ilerisini Versay ile Almanlara yaptılar ve o yapılanlar da gelecekte 40 milyon kişinin ölümüne temel oldu. Kazandığımız tek cephe Çanakkale cephesi iken, İtilaf devletlerine kök söktürdük demek çok cesurca bir söylem.

Yukarıda da dedim, Almanlar yenildi diye yenilmiş sayıldık denmesi kadar vahim bir durum Osmanlı I. Dünya Savaşı'nın galiplerindendir demek. O savaşta herşeyimizi kaybettik. Herşeyimizi. Şükürler olsun ki Allah Mustafa Kemal gibi bir komutan nasip etti bu millete de, hiçliğin içinden çıkıp dünyaya biz de varız dedik.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Olanları özetlemişsin ancak Osmanlı'yı neden I. Dünya Savaşı'nın galiplerinden biri gördüğünü yazmamışsın.

Osmanlı'nın başındakilerin elbette ki kaybedilen toprakları geri alma hayali vardı. Bu çok eski bir hayal. Taa Karlofça'dan beri süregelen bir hayal. Ancak bu hayali kuruyor olmamız, o hayali gerçekleştirebilecek gücümüz olduğu anlamına gelmiyor. Ki savaşın sonunda da bunu acı bir şekilde anladık.

İttilaf devletlerinin Çanakkale'yi geçememesi, bizim için çok büyük bir zaferdir, ancak amacına ulaşmamış bir zaferdir. Keza Çanakkale'den üç sene sonra İngilizler İstanbul'u, yani Osmanlı İmparatorluğu'nun başkentini işgal etti. Ertesinde ise Osmanlı topraklarının hepsinin işgali başladı. Bize Ankara çevresinde küçük bir bölge bırakmalarının nedeni de zaten Wilson İlkeleri'nin savaşı kaybeden ''Türklere bile'' uygulandığını gösterebilmek içindi.

Parçalarsın anca demekle ne kastettiğini anlayamadım. I. Dünya Savaşı sonunda sahip olduğun bütün topraklara el konulup kala kala Ankara'nın cevresi ile sınırlı bir toprak parçasının kaldığı, askerlerinin elinden silahlarının alındığı, halkının genç yaşlı kadın çocuk demeden köle gibi alıkonulduğu, zevk için öldürüldüğü, tecavüz edildiği, bir zamanlar cihanı yöneten padişahların artık Aksaray ile Bebek arasında hüküm sürdüğü bir devlet için ''geldiler ve dağıttılar diyemem,'' diyor isen, seni ayakta alkışlarım cidden. Çünkü bize yapılanın bir tık ilerisini Versay ile Almanlara yaptılar ve o yapılanlar da gelecekte 40 milyon kişinin ölümüne temel oldu. Kazandığımız tek cephe Çanakkale cephesi iken, İtilaf devletlerine kök söktürdük demek çok cesurca bir söylem.

Yukarıda da dedim, Almanlar yenildi diye yenilmiş sayıldık denmesi kadar vahim bir durum Osmanlı I. Dünya Savaşı'nın galiplerindendir demek. O savaşta herşeyimizi kaybettik. Herşeyimizi. Şükürler olsun ki Allah Mustafa Kemal gibi bir komutan nasip etti bu millete de, hiçliğin içinden çıkıp dünyaya biz de varız dedik.

Estağfurullah, ben dediğim gibi sonuçlara binaen herhangi bir anti tez sunamam. Sadece böyle olduğunu düşünüyorum ben. Bu geniş bir savaştı ve ellerini kollarını sallayarak geçtiklerini söylemiyorum. Zaten Anadolu için (Doğu cephesini tenzih ederim) konuşursam öyle sağlam bir askeri müdahale söz konusu değil, ayrıca savaş sonrası bile milli mücadele esnasında bu gerçekleşmedi yani bence çok basit olmalı efsane donanman var demir at Antalya'ya İzmir'e vs. çıkart askerini yardıra yardıra git, Osmanlı'yı direk savaştan düşür. Benim anlatmak istediğim o esasen coğrafya ve değişen ordu sisteminin sonucunda o kök söktürme dediğim. Bana sorarsan zaten savaş zamanlamamız çok kötü oldu daha ileri safhalarda böyle bir savaş içerisinde olsak, farklı olabilirdi. 90 dakika bir maçta çok iyi mücadele edersin ama ne yapsan gol atamazsın, rakip gelir 90+ gol çakar o hesap benimki. Çok doğru bir benzetme değil farkındayım, ama çok kolay lokma olmadık demek istiyorum. Masa başında kaybettik, ona lafım yok. Elle tutulur şekilde sadece Çanakkale cephesini gururla anlatıyoruz ya da efsane Medine savunması filan, haklısın bir şey demişliğim yok. Açıkçası çok fazla uzatıp, tartışma ortamı yaratmak gibi bir niyetimde yok, çünkü söylediğim anti tezim yok. Almanlar düşmemiş olsalardı belki bazı şeyler aleyhimize bile dönebilirdi çünkü Rusların düşüşü muazzam bir şanstı.

• @Ottoman_PoweR

Adamların yaldır yaldır gelmemesinin sebebi, Osmanlı'nın askeri gücünün ne kadar zayıf olduğunu bilmelerinden ötürü. Mustafa Kemal olmasaydı Çanakkale savaşı da hezimet ile sonuçlanır, İngilizler üç yıl önceden İstanbul'u işgal etmiş olurlardı. Ki Kurtuluş Savaşı'nda da zaten aynı küçümsemeyi takındıkları için neye uğradıklarını şaşırıp kendilerini Ege'nin serin sularına bıraktılar.

Ne yazık ki Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale'den başka kazandığımız bir cephe yok. Elbette mücadele ettik, ancak hiç biri yeterli değildi. Yeterli olmadığından ötürü zaten Sevr gibi bir anlaşmayı imzaladık.

Almanların bizi istemesinin sebebi zaten yeni cepheler açıp Osmanlı'yı yem olarak öne sürmek, böylece toparlanmaktı. Rusya'nın iç isyanlarla boğuşması bize üstünlük kazandırdı pek birşey diyemem. Ancak şunu diyebilirim ki, Osmanlı Almanlar için üçüncü teker olmuştur. Savaşı Almanlar kazansaydı veya biz İngilizler yanında savaşa girip kazansaydık bile, değişen birşey olmayacaktı. Osmanlı'nın topraklarını genişletmesine asla izin verilmezdi. Biz de elimizi masaya vuramazdık.

Dediğim gibi Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı'nın galiplerinden biri olduğunu söylemek bana çok çok abartı geliyor. Elbette ki tahminlerle gidiyoruz ancak ortada gerçekleşenlere ve diğer ülkelerin Osmanlı üzerindeki tutumlarına bakacak olursak, pek de söylenecek olumlu birşey kalmıyor elde. Kurtuluş Savaşı hariç elbette.

• Katılmamalıydı Osmanlı 1.Dünya Savaşına. Zaten "hasta adam"dı Osmanlı o dönemlerde.
  • Osmanlı Devletinin başarılı olma durumuyla ilgili bir hikaye okunmak isteniyorsa müfredat dahilindeki herhangi bir ders kitabı veya kpss hazırlık kitaplarına göz gezdirmek yeterli olur. Savaşı kazanmışcasına yazılan yazılar bolca mevcut.

• Osmanlı'nın balkan savaşı'ndaki ordusuyla 1915 teki ordusu çok farklıdır.hatta Yunanistan uzun süre korkudan savaşa girmemiştir.Güney cephesinde büyük hatalar yapıldı bence asıl savunulması gereken yer bağdat iken sina gazze suriyede boşuna ordu harcandı.Sarıkamış harekatı talihsizlikler olmasa çok büyük bir başarıyla sonuçlanacak rusya devrimini çok öne çekecekti.bu da Almanların bütün güçleriyle batı cephesine yüklenmesine ve fransa ile ingiltereyi yenmesini sağlardı.
  • + Araplar ihanet etmeseydi...
  • Cypon kullanıcısına yanıt
    Atatürk olmasaydı, Çanakkale savaşını kazanamazmıydık? Ney , ney ney???
    Geçin bunları geçin....

Bu nasıl bir argüman arkadaş... Atatürk olmasaydı, şu olmazdı, bu olmazdı...
    Şimdi biriside şiir paylaşır burada..

Sen yine sen olurdun, baban kim bilmezdin falan..

Çanakkale savaşında kaç üst rütbeli subay şeht olurcasına savaşmış, bütün bir ordu insan üstü mücadele sergilemiş...
    Birde kalkıp demiyorlarmı, Atatürk olmasaydı Çanakkale yi nah kazanırdınız hey hey hey...
    Oldu canım, görürsem söylerim.

Esat Paşa.. Bak, yarbay veya albay değil.. Paşa: General

Vehip Paşa

Esat paşa - Numan Paşa

Cevat Paşa

Enver Paşa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-38C7E608-754C-4B4B-A9C2-5E5418594086 -- 30 Mart 2014; 1:57:56 >

• Eğer ki Sarıkamış operasyonu başarılı olsaydı, çok şey değişebilirdi.
    Osmanlı kağıt üzerinde avantajlı değildi ama savaşta asla kolay lokma olmamıştır.
    Çanakkale'de düşmanı yenmekle kalmadık, koca bir devletin savaştan çekilmesine neden olduk.
    Araplar bizim tarafımızda olsaydı, İngiliz sömürgelerine ağır darbe vurabilirdik.
    Evet başarılı olma şansımız azdı ama yok da değildi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Dawinter

İlk olarak adam gibi bir üslup takın, ikinci kez uyarmam. İkincisi izle. Atatürk düşmanlığı yaparak, içindeki nefreti kusman kimseye etki etmez. Mustafa Kemal Atatürk'ün yapmış oldukları gayet net ve bellidir. Feslilerden, Armağanlardan yalan tarih öğrenip sağda solda propoganda yapman yersiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cypon -- 30 Mart 2014; 8:11:41 >

• quote:

Tarih bilgim zayıflamış olabilir. Balkanlar'da, Trablusgarp'ta falan kaybeden Japonlar mıydı?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.