Şimdi Ara

Osmanlı İmparatorluğu, (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
24
Favori
45.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

Orijinalden alıntı: Dönüşüm

Sayın ar_tryk,

Haremde eğitim verildiğini elbette biliyorum bununda olması gerekiyor.Ama bazı padişahlar döneminde harem genel ev gibi kullanılmıştır.Tabi ki siyasettede kadınların yeri olmalıdır.Ama o kadınlarında kendilerini değil ülkeyi düşünmesi gerekir buda zordur çünkü çoğu cariye yabancı uyrukludur.

Ve verdiğiniz linkte verilen yazının bir kısmı hoşuma gitmedi.Dolaylı yoldan siyasete girmişler.Yok bilmem ABD yeni dünya düzeninde bize bazı güçler verecekmiş.Balkanlarda veya Orta doğuda güç öne sürecekmişiz.Bence bunlar biraz ABD sempatizanlığı. Görende ABD bizi düşünüyor sanacak.ABD nin düşündüğü şey belli Osmanlı gibi dünyada bir savaş çıktığı zaman savaşı bitirmeye çalışmak yerine gidip savaşa giriyor.Yani Osmanlıya bazı yönelerden benzemeye çalışıyorlar gerisi Makyavelizm akımına sahip çıkmaktan başka birşey değil bence.Ve kaynaklar için teşekkürler.

Linki vermemin sebebi Osmanlılardan Amerikanın dersler almak istemesine örnek var.Diğerleri önemli değil. Amerikanın Osmanlı tarihini incelemesinin sebebi şudur. Kendisi çok uluslu bir devlettir. Bu kadar çok milleti veya ırkı barış içinde yaşatmaya çalışmaktadır. Bunu da tarih içinde en iyibaşaran devlet olarak Osmnlıyı görmektedir. Milliyetçilik ayaklanmaları dışında tabii.

Sayın Ecevit çok yaşlanmış ve hastalanmıştı ama yinede bırakmadı başbakanlığı. Bıraktığı zaman ülkenin sahipsiz kalacağı gibi sözler söylüyordu. Ama hayat devam etti. Başkaları da yönetebiliyor ülkeyi. Kadınlda olsa siyasetçi en iyi kararları kendinin vereceğini düşünür. Hem ülke için, hem kendi için sözünün geçmesini ister. Belli bir kapasite sahibi olmayan eğitimsiz sadece güzel diye bir kadını kimse dinlemez. Siyasete girmeyi düşünüyor ve çevresine adam toplayacak kadar güven veriyorsa bir kadın ona hakaret yakışmaz. Nasıl erkekelerin bu şekilde davranışları zarar verdiyse onlar içinde yorum yapılabilir.

Genelev yorumu ağır bir söz. Osmanlıda Harem kitabını bulun okuyun. Çevrenizde birisinde vardır. Kitapçıda bir göz atsanız bile fikir sahibi olursunuz. Yazdığınız söz gerçek değilse bu kadar ağır sözü niye söyledim diye üzülürsünüz. Ölmüş de olsalar bir insanın hakkında konuşuyorsunuz. Yazdığınız doğru olsa da ne ispatlanacak. Yanlış arasak inanın say say bitmez Hem Osmanlıda, hem Dünyada. Biz sisteme bakmalıyız. Kendi zamanndaki devletler ile ı ile kıyaslayın ayrıca. Kişilere kafayı takacağımıza Osmanlıların üstün yönlerine bakmak gerek.

Dikkat ederseniz orda bazı dönemlerde dedim her dönemde demedim.Bazı zevk sefa içinde yaşamaya çalışan padişahlar bunu yapmıştır.Genel bir ifade kullanmadım.Ve diyorsunuz ki o dönemin devletleriyle karşılaştırın.O dönem değilde ondan bin yıl önceki Hz.Muhammed dönemini söyleyeyim o zamanlarda eşitlik vardı yönetici yani Hz. Muhammed halktan biriymiş gibi davranıyordu.O dönemde zekat verilecek kişiler bulunamıyordu.Yani benim yapmaları gerektiğini söylediğim şeyler ütopik değil ama insanlar hep kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeyi sevdikleri için bunların ulaşılamaz olduğunu söylüyorlar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

Sayın ar_tryk,

Haremde eğitim verildiğini elbette biliyorum bununda olması gerekiyor.Ama bazı padişahlar döneminde harem genel ev gibi kullanılmıştır.Tabi ki siyasettede kadınların yeri olmalıdır.Ama o kadınlarında kendilerini değil ülkeyi düşünmesi gerekir buda zordur çünkü çoğu cariye yabancı uyrukludur.

Ve verdiğiniz linkte verilen yazının bir kısmı hoşuma gitmedi.Dolaylı yoldan siyasete girmişler.Yok bilmem ABD yeni dünya düzeninde bize bazı güçler verecekmiş.Balkanlarda veya Orta doğuda güç öne sürecekmişiz.Bence bunlar biraz ABD sempatizanlığı. Görende ABD bizi düşünüyor sanacak.ABD nin düşündüğü şey belli Osmanlı gibi dünyada bir savaş çıktığı zaman savaşı bitirmeye çalışmak yerine gidip savaşa giriyor.Yani Osmanlıya bazı yönelerden benzemeye çalışıyorlar gerisi Makyavelizm akımına sahip çıkmaktan başka birşey değil bence.Ve kaynaklar için teşekkürler.

Linki vermemin sebebi Osmanlılardan Amerikanın dersler almak istemesine örnek var.Diğerleri önemli değil. Amerikanın Osmanlı tarihini incelemesinin sebebi şudur. Kendisi çok uluslu bir devlettir. Bu kadar çok milleti veya ırkı barış içinde yaşatmaya çalışmaktadır. Bunu da tarih içinde en iyibaşaran devlet olarak Osmnlıyı görmektedir. Milliyetçilik ayaklanmaları dışında tabii.

Sayın Ecevit çok yaşlanmış ve hastalanmıştı ama yinede bırakmadı başbakanlığı. Bıraktığı zaman ülkenin sahipsiz kalacağı gibi sözler söylüyordu. Ama hayat devam etti. Başkaları da yönetebiliyor ülkeyi. Kadınlda olsa siyasetçi en iyi kararları kendinin vereceğini düşünür. Hem ülke için, hem kendi için sözünün geçmesini ister. Belli bir kapasite sahibi olmayan eğitimsiz sadece güzel diye bir kadını kimse dinlemez. Siyasete girmeyi düşünüyor ve çevresine adam toplayacak kadar güven veriyorsa bir kadın ona hakaret yakışmaz. Nasıl erkekelerin bu şekilde davranışları zarar verdiyse onlar içinde yorum yapılabilir.

Genelev yorumu ağır bir söz. Osmanlıda Harem kitabını bulun okuyun. Çevrenizde birisinde vardır. Kitapçıda bir göz atsanız bile fikir sahibi olursunuz. Yazdığınız söz gerçek değilse bu kadar ağır sözü niye söyledim diye üzülürsünüz. Ölmüş de olsalar bir insanın hakkında konuşuyorsunuz. Yazdığınız doğru olsa da ne ispatlanacak. Yanlış arasak inanın say say bitmez Hem Osmanlıda, hem Dünyada. Biz sisteme bakmalıyız. Kendi zamanndaki devletler ile ı ile kıyaslayın ayrıca. Kişilere kafayı takacağımıza Osmanlıların üstün yönlerine bakmak gerek.

Dikkat ederseniz orda bazı dönemlerde dedim her dönemde demedim.Bazı zevk sefa içinde yaşamaya çalışan padişahlar bunu yapmıştır.Genel bir ifade kullanmadım.Ve diyorsunuz ki o dönemin devletleriyle karşılaştırın.O dönem değilde ondan bin yıl önceki Hz.Muhammed dönemini söyleyeyim o zamanlarda eşitlik vardı yönetici yani Hz. Muhammed halktan biriymiş gibi davranıyordu.O dönemde zekat verilecek kişiler bulunamıyordu.Yani benim yapmaları gerektiğini söylediğim şeyler ütopik değil ama insanlar hep kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeyi sevdikleri için bunların ulaşılamaz olduğunu söylüyorlar.

Yavuz Sultan Selim şatafatlı elbise giymeyi sevmezdi. Venedik eilçisi geldğinde de sıradan elbiseler giymişti. Elçilerin geldiğini ve elbiselerini değiştirmelerini söyleyen devlet adamlarına uymamıştır. Ama elçiler geldiklerinde Kılıcını tahtına yaslamıştır. Ziyaretten sonra devlet adamları Venedik elçilerine padişahın elbiselerini sorduklarında kılıcın parlaklığından hiçbirşey görmediklerini söylemişlerdir. Yavuz bunu duyunca ne zamanki kılıcımız paslanır o zaman düşmanlar hatalarımızı görmeye başlarlar demiştir. Oğlu Kanunide çok güzel giyinirdi. Ama ikiside başarılıydı. Padişah devletin tek sahibiydi. Osmanlıda Devlet hanedanın değil, padişahındı. İstediği her şeyi yapabilecek biri ancak devletini yüceltmekle kendi çıkarını yüceltir. Devleti güçlenirse güçlenir, zayıflarsa itibarı azalır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mertblade

şu atalarını eleştiren kötüleyen adamları anlamıyorum ya acaba dünyada başka topluluk var mıdır kendi atasını kötüleyen? yanlış yapmış olabilir ama bu sana onu yerden yere vuracağın anlamına gelmez. 600 yıl öncesinin haremini tartışıyorsun be arkadaşım peki kanuninin 880 tane çocuğu olduğunu biliyor musun? bunların hepsimi öldürüldü? insanın olduğu her yerde yanlışlar olacaktır bu bir gerçektir ama siz bunu bütün topluma bir millete mal ediyorsunuz yapmayın lütfen ayıp kendinizi küçültüyorsunuz.

Ben atalarımın yaptıkları herşeyi kötülemiyorum sadece yanlış yaptıkları şeyleri dile getiriyorum.Size göre bunların hepsini sineye çekelim onları tartışmayalım öylemi ?
    Ben hiçbir şeyi bir topluma mal etmiyorum benim yazdıklarımı anlamaktan aciz değilsinizdir ama kendinizi bu yazıları yanlış anlamaya programlarsanız size hiçbirşey diyemem.
    Söylediğiniz çok ilginç diyorsunuzki 600 yıl öncesi haremini tartışıyorsunuz.Eee tartışmayalım mı ??? Kanuni padişah diye onu eleştirmeyelim mi???Halkına yasakladığı halde içki içen zina yapan bir padişahı ben benimseyemem.Bana bu çok absürt geliyor.Osmanlı zamanında çok güzel şeyler olmuştur.Ama şunuda kabul edinki Osmanlı zamanında Anadolu cennet olmamıştır aksine açlıkla savaşmışlardır.

Bunu size söylemiyorum birçok kişi var Osmanlının herşeyini çok güzel birşekilde savunan insanlar onlar herhalde kavgada adam çağırırız diye gittikleri ocakların görüşlerini çok iyi benimsemişler.Allaha bin şükür ben onlar gibi değilim mantıklı düşünüyorum herşeye yüzeysel bakmıyorum.

herhalde eleştirmeyeceksin 600 yıl öncesinin haremini, ancak onun üstünde yorum yapabilirsin. tarih dersinin ilk konusu: tarihi olaylar kendi dönemleri göz önüne alınarak tartışılmalıdır. şimdi 600 sene önce padişah dur bir prezervatif takayım korunayım yoksa ilerde 300-400 çocuğum olur taht kavgası çıkar mı diyecek? tabi ki hayır doğal olarak bir sürü çocuğu olacak haremdeki kadınlardan bu çocukların hepsinin ilerde taht için hak iddia ettiğini düşünsene tam bir kargaşa. tamam yapılan doğru değil belki ama o dönemde yapılması gereken bir şey. ve ayrıca çoğu avrupa krallıklarındada yapılan bir şey. halkının iyiliğini düşünüp sigara ve içkiyi yasaklıyor ne var ki bunda keşke şimdikilerde yapsa böyle bişeyde daha anne karnında doğmamış bebekler zehirlenmese. yalnız osmanlıda anadolu halkının açlıktan kırıldığınıda öğrendik ya daha neler duyacaz kimbilir? (belki son dönemlerinde olmuş olabilir). birleşmiş milletler yetkilisinin bosna olayları için söylediği osmanlının yıllarca barışı koruduğu topraklarda osmanlının gidişinden sonra barış asla sağlanamadı. sözünü unutma.

• quote:

quote:

quote:

şu atalarını eleştiren kötüleyen adamları anlamıyorum ya acaba dünyada başka topluluk var mıdır kendi atasını kötüleyen? yanlış yapmış olabilir ama bu sana onu yerden yere vuracağın anlamına gelmez. 600 yıl öncesinin haremini tartışıyorsun be arkadaşım peki kanuninin 880 tane çocuğu olduğunu biliyor musun? bunların hepsimi öldürüldü? insanın olduğu her yerde yanlışlar olacaktır bu bir gerçektir ama siz bunu bütün topluma bir millete mal ediyorsunuz yapmayın lütfen ayıp kendinizi küçültüyorsunuz.

Ben atalarımın yaptıkları herşeyi kötülemiyorum sadece yanlış yaptıkları şeyleri dile getiriyorum.Size göre bunların hepsini sineye çekelim onları tartışmayalım öylemi ?
    Ben hiçbir şeyi bir topluma mal etmiyorum benim yazdıklarımı anlamaktan aciz değilsinizdir ama kendinizi bu yazıları yanlış anlamaya programlarsanız size hiçbirşey diyemem.
    Söylediğiniz çok ilginç diyorsunuzki 600 yıl öncesi haremini tartışıyorsunuz.Eee tartışmayalım mı ??? Kanuni padişah diye onu eleştirmeyelim mi???Halkına yasakladığı halde içki içen zina yapan bir padişahı ben benimseyemem.Bana bu çok absürt geliyor.Osmanlı zamanında çok güzel şeyler olmuştur.Ama şunuda kabul edinki Osmanlı zamanında Anadolu cennet olmamıştır aksine açlıkla savaşmışlardır.

Bunu size söylemiyorum birçok kişi var Osmanlının herşeyini çok güzel birşekilde savunan insanlar onlar herhalde kavgada adam çağırırız diye gittikleri ocakların görüşlerini çok iyi benimsemişler.Allaha bin şükür ben onlar gibi değilim mantıklı düşünüyorum herşeye yüzeysel bakmıyorum.

herhalde eleştirmeyeceksin 600 yıl öncesinin haremini, ancak onun üstünde yorum yapabilirsin. tarih dersinin ilk konusu: tarihi olaylar kendi dönemleri göz önüne alınarak tartışılmalıdır. şimdi 600 sene önce padişah dur bir prezervatif takayım korunayım yoksa ilerde 300-400 çocuğum olur taht kavgası çıkar mı diyecek? tabi ki hayır doğal olarak bir sürü çocuğu olacak haremdeki kadınlardan bu çocukların hepsinin ilerde taht için hak iddia ettiğini düşünsene tam bir kargaşa. tamam yapılan doğru değil belki ama o dönemde yapılması gereken bir şey. ve ayrıca çoğu avrupa krallıklarındada yapılan bir şey. halkının iyiliğini düşünüp sigara ve içkiyi yasaklıyor ne var ki bunda keşke şimdikilerde yapsa böyle bişeyde daha anne karnında doğmamış bebekler zehirlenmese. yalnız osmanlıda anadolu halkının açlıktan kırıldığınıda öğrendik ya daha neler duyacaz kimbilir? (belki son dönemlerinde olmuş olabilir). birleşmiş milletler yetkilisinin bosna olayları için söylediği osmanlının yıllarca barışı koruduğu topraklarda osmanlının gidişinden sonra barış asla sağlanamadı. sözünü unutma.

Şimdi siz bir padişahın bilmem kaç ülkeye boyun eğmediği halde erkeksi duygularına boyun eğebileceğini ve haremde bir sürü kadınla beraber olabileceğinimi ileri sürüyorsunuz.İlginç bir yaklaşım doğrusu...

• Dönüşüm ne diyosun sen ne alakası var? ülkelerle ilişkiler ayrı bu ayrı bişey sen daha ne demek istediğini bilmeden laf söylüyosun. haremde kadınla beraber olmasının ne şeyi var anlamadım. herhalde beraber olmuştur kadınlarla padişahım diye cinsel yaşantısı olmayacak mı? birde lafı değiştirme benim orda söylediğim farklı bir şey.
  • @mertblade

"Yılmaz Öztuna değerli eseri Devletler ve Hanedanlar adlı çalışmasında Kaanuni'nin erkek evlâd sayısını onbeş olarak göstermektedir"

Çocuk sayısını bir siteden aldım. 800 rakamı nerede geçiyor?
  • quote:

Dönüşüm ne diyosun sen ne alakası var? ülkelerle ilişkiler ayrı bu ayrı bişey sen daha ne demek istediğini bilmeden laf söylüyosun. haremde kadınla beraber olmasının ne şeyi var anlamadım. herhalde beraber olmuştur kadınlarla padişahım diye cinsel yaşantısı olmayacak mı? birde lafı değiştirme benim orda söylediğim farklı bir şey.

Bakın ben tek eşlilik taraftarı bir insanım.Padişah diye haremdeki birçok kadınla beraber olması bence ahlaksızlıktır.Siz nasıl yorumlarsanız yorumlayın bu durumu.İnşallah kalkıp biri Hz.Muhammed neden çok eşliydi diyecektir.Şimdiden söyleyeyim cevap vermeyeceğim araştırsınlar.
  • quote:

Ama şunuda kabul edinki Osmanlı zamanında Anadolu cennet olmamıştır aksine açlıkla savaşmışlardır.

Bu tez nereden çıktı, kaynak alabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazardousmen

quote:

Ama şunuda kabul edinki Osmanlı zamanında Anadolu cennet olmamıştır aksine açlıkla savaşmışlardır.

Bu tez nereden çıktı, kaynak alabilir miyim?

İltizam sisteminin hüküm sürdüğü dönemler buna örnektir.Celali İsyanlarıda yoksulluktan çıkmıştır.
  • Yeni bilgiler eklenmiştir.
  • mükemmel bir paylaşım olmuş arşivlik derler ya o cinsten.Teşekkürler:)
  • Güzel paylaşım.
  • 3 Kıta 7 deniz yalan değil gerçek beyler
  • güzel konu, teşekkürler
  • Kanuni adam gibi yetişmiş şehzadeleri öldürmeseydi, Osmanlı'nın kaderi çok farklı olabilirdi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bilgiler super. Emegine saglik.
  • Memlukler (devletin asıl adı: ed devletu't Türkiye, Türk devleti idi.

Kuruluşu: 1250, yıkılışı: 1798= 548 Yıl

Anadolu'nun mitolojideki adı: Anatolia!

Anatolia, Anadolu değil mi?

Ana-dolu! Ana Kutsal/Kutsal Ana!

Patrikhanesi üstünde kutsal (o+) haç taşıyan Ortodoks patrik hanesi, Ortodoks patrikhanesi olur mu?

Ortodoks kilisesinin üzerinde Kutsal Meryem Ana (>) haççı olması gerekmez mi?

Anatolia= Anadolu nasıl Yunanlıların ana vatanı olur?

Tıpta ve kan hücresinde erkek sembolü (o+) budur, dişi sembolü de (>) budur.

"Hiçbir şey yoktan var olmaz, var olan da yok edilemez!"
  • Güzel konu, elinize sağlık, tamamını okuyamadım ama kısa zamanda tamamlarım, teşekkürler Doctor
    Keşke tarihi; savaşlar ve anlaşmalardan ibaret bir şey olarak görmesek, okullarımız ezbercilikten uzak tutulsa, olaylara, biyografilere, hikayelere, tarihi gerçeklere de yer verebilsek, kendi tarihimizi bir düzgün öğrenebilsek ve doğru olarak genç kuşaklara aktarabilsek, amerikan ve ingiliz tarihini film ve diziler sayesinde kendi tarihimizden daha detaylı biliyoruz, yazık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: birturk

Memlukler (devletin asıl adı: ed devletu't Türkiye, Türk devleti idi.

Patrikhanesi üstünde kutsal (o+) haç taşıyan Ortodoks patrik hanesi, Ortodoks patrikhanesi olur mu?

Bir şeyler ezberlemişsin her konuya aynı şeyleri yazıyorsun..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: víkingr

quote:

Orijinalden alıntı: birturk

Memlukler (devletin asıl adı: ed devletu't Türkiye, Türk devleti idi.

Bir şeyler ezberlemişsin her konuya aynı şeyleri yazıyorsun..

Araştırabilirsiniz

Ezberleyen mi, ezber bozan mı?

Mevlâna, Mesnevisinde "Hindistan dudularının, dudulara söyledikleri" diyor!

Osmanlının Avrupa da hakimiyeti altındaki devletler bakar mısınız? Hepsi Ortodoks, Kutsal Meryem ANA diyorlar. Ana Meryem olmuş, Ayşe, Fatma veya Linda olmuş olsa ne fark eder. ANA olmuşsa, hepsi anadır. Ya da Meryem olmuş veya Havva olmuş ne far eder? Ana değiller mi?

Şems Tebrizli, Mevlâna'nın talebesine: "Onca kitap okudun, o bunu yazmış, bu onu yazmış. Hepsini bir kenara bırak da, sen ne diyorsun deyince Mevlana'nın aklı başına gelir. Hindistan dudularının dudulara söylediklerini (dudu'luk yapmayı) bırakır.

Büyük Türk Şair ve Mutasavvıfı
    Celâlettin Rumî (Mevlânâ)

"Hatta, üzülerek söylediği şu mısra pek ünlüdür. diyor!

. Mevlana'da, Türklük sevgisi çok güçlüdür. Türk IRKINI övmekten hoşlanır. O yüzyılda Türkçe, Anadolu'da ileri bir şiir dili olarak daha gelişmemiş bulunuyordu. Mevlânâ da bu yüzden şiirlerinde FARSÇA kullanıyordu. Hatta üzülerek söylediği şu mısra pek ünlüdür: <<Aslen Türk-EST EGERÇİ Hindu GÜYEM>> (Her ne kadar Farsça söylüyorsam da, aslım Türk'tür) diyor!

Bu yazıdan anladığınız ve anladığım!
    Aslen Türk-est e gerçi Hindu güyem (güya Hindu'yum)!

HİNDU: Brahma ailesinden adam. Brahman dininde adam.

-Anladığım: Mevlana kendi mısrası ile, Hindistan da doğduğunu, Brahman bir aileye mensup olduğunu ve Brahman din eğitimini almış olarak Konya'ya geldiğini, Konya'da Sünnilere vaazlar, çocuklarına da dersler verdiğini açıklamaktadır. Ta ki, Şems ile tartışmalar sonucunda, bir daha Sünniler arasına dönmemiştir!

Şems ne biliyordu? Şems Tebrizli. İran'da İbni Sina yaşamış ve değerli eserlerini, Gazali'nin önünden İran'da şehirden şehir' e kaçarak yazmış. Şems de bu eserleri okumuş biridir.

İbni Sina'nın en büyük eseri <<AL KAANÛN Fİ'T TIBB>> Yani, Al kan kanun fi tarihi tıp kitabı! İşte tıp kitaplarını yazanların en bükük korkusu, bu kitaptır.

Kalıtım, soya çekimi anladığın gün, tüm dertlerinden kurtulduğun gün olacaktır!

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.