Şimdi Ara

Osmanlı İmparatorluğu, (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
24
Favori
45.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: demonikN

Osmanlıyı hep cok iyi biliyoruz ama osmanlının diğer tebalarından bir araptan balkanlarda yasayan herhangi birinden dinlerseniz cok buyuk hayal kırıklıgına ugrarsınız ermenileri ve rumları katmıyorum bile.Arnvutların bile bi kızgınlıkları var.İnsan kendi kendine soruyor taraflılıgımız gözümüzü kör mü ediyor.

Ne yaptı Osmanlı Araplara, Arnavutlara?..............Nelerini sömürdü bunların? Yahudileri de kendi dindaşları gibi kurtarıp kendi şehirlerine yerleştirmedi mi? Ermenilere zamanında ''millet-i sadıka'' demedi mi?.......

Devlet zamanında birtakım yanlışlar yapmış olabilir. Orası tartışılır.

Asıl kuru bir Osmanlı düşmanlığı gözünüzü kör ediyor.
  • Onlar böyle düşünmüyor dolayısıyla bu benim osmanlıyı nasıl gördügümle alakalı bir konu degil daha ziyade osmanlının halklarının onu nasıl gordugu. takdir edersinizki bu onlarında hakkı çünkü osmanlının tebalarıydı.(bunuda en iyi onların mesela arnavutların milli kahramanlarını incelerseniz osmanlıyı nasıl gordugunu anlarsınız)

Yani ben osmanlıya methiyeler düzsemde bu insanların gorusunu etkilemez bu benim degil onların görüsü ve dinlenmeyi hakediyor.Benim dedigim bu. Osmanlı düşmanı falan değilim yani ama tarihi gerçek tarafsızlıkla incelersek tarih biliminin bir işe yarayacagını dusunuyorum.
  • Paylaşım süper
  • quote:

Orijinalden alıntı: oktayd

bende büyük hun devleti konusu acayım bari !
    sonuçta köken aynı.
    türkiye cumhuriyeti devleti su an varken osmanlı cumhuriyeti özlemi nedendir acaba ?
    osmanlıyı farklı bir ırk olarak görenler var aramızda galiba biraz tarih okumalarını ögreniyorum.

Yorumundan bilgi birikimin hakkında çıkarımlar yapılabiliyor
    Sayın Oktay.
  • quote:

Orijinalden alıntı: demonikN

Onlar böyle düşünmüyor dolayısıyla bu benim osmanlıyı nasıl gördügümle alakalı bir konu degil daha ziyade osmanlının halklarının onu nasıl gordugu. takdir edersinizki bu onlarında hakkı çünkü osmanlının tebalarıydı.(bunuda en iyi onların mesela arnavutların milli kahramanlarını incelerseniz osmanlıyı nasıl gordugunu anlarsınız)

Yani ben osmanlıya methiyeler düzsemde bu insanların gorusunu etkilemez bu benim degil onların görüsü ve dinlenmeyi hakediyor.Benim dedigim bu. Osmanlı düşmanı falan değilim yani ama tarihi gerçek tarafsızlıkla incelersek tarih biliminin bir işe yarayacagını dusunuyorum.

1800 1900 yıllardaki bakış açısına sadece o milletler değil Anadolu da sahipti. Ama Kanuni hakkında filan saçma sapan konuşan bir tebaa varsa söyleyin onu değerlendirelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: GökaLp.

Osm. Devletinin Mısıra Vali diye yolladığı adam(mehmet ali), mısırda kendi devletini kuruyor, bağımsızlığını ilan ediyor, üstüne birde Osmanlı Devleti ile savaşıp savaşı kazanıyor. Bunun üzerine Osmanlı Avrupadan yardım istiyor.

Osmanlı Devletinin tarihine biraz objektif bakarsanız böyle rezillikler mevcut.

(Tamam çok görkemli çok büyük bir devletti ama tarihte hiç bir devletin yapmadığı skandallarada imza attı)

AYRICA O VALİ OKUMA YAZMA BİLMİYORDU!!!
  • quote:

sonuçta köken aynı.
    türkiye cumhuriyeti devleti su an varken osmanlı cumhuriyeti özlemi nedendir acaba ?
    osmanlıyı farklı bir ırk olarak görenler var aramızda galiba biraz tarih okumalarını ögreniyorum.

ne diyo bu ya
  • Osmanlıya özlem duymuyorum o dönemdede yaşamak istemezdim araştırın bir iltizam sistemini böyle rezillik olurmu dersiniz.Yolsuzluk almış gidiyor.Mısıra vali atıyosun adamın okuma yazması yok ama verdiğin cevap şu adam zeki vay çok mantıklı okuma yazma bilmiyor vali oluyor.

Bazı insanlar Halife unvanı verilen padişahları çok seviyor yere göğe sığdıramıyor.O içlerinde çok iyi padişahlar var ama diğer padişahların çoğu içki içmekte...İçki içmesi önemli değil isteyen içer isteyen içmez ama sen Halife olmuşsun bir dini lidersin bunu yaparsan ben seni müslüman saymam çünkü müslümanlığın kurallarını çiğnemişsiz Halife olarak....

Eeee şuna ne demeli neredeyse her padişah istisnalar var tabiki harem kurduruyor bilmem kaç tane kadın padişaha bir menü gibi sunuluyor.Bu ne demek şimdi dindarlık mı oluyor bu ben buna direk şerefsizlik diyorum siz nasıl nitelendirirseniz nitelendirin.

Bazı düşünemeyen insanlar saltanatı öve öve bitiremiyor.Aman ne güzelmiş o dönem ya hergün savaş oluyormuş hepte Osmanlı kazanıyormuş.Eeee banane o aldıkları devletlerdeki insanların durumunu bir düşündünüzmü???Osmanlı emperyalist bir devlet değilmiydi???

Sizi düşünmeye davet ediyorum Osmanlının yönetim şeklini savunanlar ve o günleri özleyenler...Araştırın,okuyunda o dönemin bu kadar tozpembe olmadığını görün.

Size söyleyebileceğim tek şey insanlar az bildikleri şeyleri çok savunurlar sizin Osmanlıyla ilgili bilginiz çok az malesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Akıncı

Aman Allah'ım Osmanlı sevdalıları var. Kırmızı alarm, kırmızı alarmmm.............

Kaçııııııııııııııııııııııınnn, şeriat geliyor.

O cümle biraz saçma olmuş Osmanlı = şeriat çok saçma....Osmanlının şeriatla alakası yok!!!!
  • quote:

sonuçta köken aynı.

@oktayd

Özlem Osmanlı Cumhuriyetine mi Osmanlı İmparatorluğuna mı???
    Özlem bence savaşa dünyada söz sahibi olmaya toprakları genişletmeye bir ABD olmaya...

Osmanlı bizim atamızdır ama o dönemlerde çok kötü hatalar yapılmıştır bunlarıda göze alalım.Osmanlıdan nefret etmiyorum ama Osmanlıyıda yüceltmiyorum...
  • osmanlı tavfası gelmiş.saldırılar başlamış anlaşılan.
    ocakta konuştugunuz agızlar burda geçmez..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oktayd -- 24 Mayıs 2010; 23:13:29 >
  • quote:

osmanlı tavfası gelmiş.saldırılar başlamış anlaşılan.

senin tayfan da belli ama neyse...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ©hessmaste®
    quote:

Orijinalden alıntı: GODIVA
    bu yazının kaynağı nedir ? kim yazmış?

Ben yazdım niye,ne oldu ki?

Olan basit bunca tarihi derinliği bir konuda başlık açıyorsanız yararlandığınız kaynaklarıda yazmak zorundasınız. Böylece yazılanların objektifliğini kabul edebilir ve evet bu metin tarihi gerçekleri anlatıyor diyebiliriz yoksa yazılanlar ilköğretimin tarih kitabından aşırılmış basit bir propaganda metininden öteye gidemez.

quote:

Orijinalden alıntı: döküntü
    Osmanlı Devletine laf söyleyen diğer Türk devletleriyle aynı kefeye koymaya çalışanlar sanırım hala Osmanlı kanunlarına tabii olduklarının farkında değiller.

Belki bir kaç bilemedin 5-10 ama şuan yüyürlükteki kanunların geneli Osmanlıdan gelmedi haliyle yukarıdaki gibi genelleme yapıp "Osmanlı kanunlarına tabii olmak" sözü biraz abartı olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dönüşüm

quote:

sonuçta köken aynı.

@oktayd

Özlem bence savaşa dünyada söz sahibi olmaya toprakları genişletmeye bir ABD olmaya...

Osmanlı bizim atamızdır ama o dönemlerde çok kötü hatalar yapılmıştır bunlarıda göze alalım.Osmanlıdan nefret etmiyorum ama Osmanlıyıda yüceltmiyorum...

sayın dönüşüm

benim yorumum yukarıda bazı arkadaşların saçma sapan yorumlarına ithafendi.
    ne oldu da birden saldırıya gectiler anlamış degilim.
    konuyu baştan sona kadar okusunlar sonra benim yorumumu eleştirsinler..

• quote:

quote:

quote:

sonuçta köken aynı.

@oktayd

sayın dönüşüm

benim yorumum yukarıda bazı arkadaşların saçma sapan yorumlarına ithafendi.
    ne oldu da birden saldırıya gectiler anlamış degilim.
    konuyu baştan sona kadar okusunlar sonra benim yorumumu eleştirsinler..

Yorumunuz bence çokta güzel olmuş.Ya neden demeden geçemeyeceğim arkadaşlara ( saldırı olarak algılamasınlar sadece soru ) neden Osmanlıyı özlüyorsunuz???? Neden ???
    Bu bana şunu çağrıştırıyor insanlar bazen saçma sapan şeylere tutulurlar ama ellerine geçtiği zaman o şey neden böyle bir şeye tutkuyla bağlandığını anlamazlar.Eğer o şeyi kolayca elde edemezlerse dahada hırslanırlar bütün tabuları yıkar onu elde etmeye çalışırlar.

Sorumu yineliyorum neden Osmanlıya özlem duyuluyor ???????

• quote:

Osmanlıya özlem duymuyorum o dönemdede yaşamak istemezdim araştırın bir iltizam sistemini böyle rezillik olurmu dersiniz.Yolsuzluk almış gidiyor.Mısıra vali atıyosun adamın okuma yazması yok ama verdiğin cevap şu adam zeki vay çok mantıklı okuma yazma bilmiyor vali oluyor.

Bazı insanlar Halife unvanı verilen padişahları çok seviyor yere göğe sığdıramıyor.O içlerinde çok iyi padişahlar var ama diğer padişahların çoğu içki içmekte...İçki içmesi önemli değil isteyen içer isteyen içmez ama sen Halife olmuşsun bir dini lidersin bunu yaparsan ben seni müslüman saymam çünkü müslümanlığın kurallarını çiğnemişsiz Halife olarak....

Eeee şuna ne demeli neredeyse her padişah istisnalar var tabiki harem kurduruyor bilmem kaç tane kadın padişaha bir menü gibi sunuluyor.Bu ne demek şimdi dindarlık mı oluyor bu ben buna direk şerefsizlik diyorum siz nasıl nitelendirirseniz nitelendirin.

Bazı düşünemeyen insanlar saltanatı öve öve bitiremiyor.Aman ne güzelmiş o dönem ya hergün savaş oluyormuş hepte Osmanlı kazanıyormuş.Eeee banane o aldıkları devletlerdeki insanların durumunu bir düşündünüzmü???Osmanlı emperyalist bir devlet değilmiydi???

Sizi düşünmeye davet ediyorum Osmanlının yönetim şeklini savunanlar ve o günleri özleyenler...Araştırın,okuyunda o dönemin bu kadar tozpembe olmadığını görün.

Size söyleyebileceğim tek şey insanlar az bildikleri şeyleri çok savunurlar sizin Osmanlıyla ilgili bilginiz çok az malesef.

Mehmet Ali Paşa Mısır a vali atanmamıştır. Kendi fiili olarak ele geçirmiş, Mısırda düzeni sağladığından kabul etmek zorunda kalmışlardır. Osmanlılardan önce ordusunu batılılaştımış,Fransa dan subay getirmiştir. Sulama kanalları, yenilikler yapmış geliri kat kat arttırmıştır.

Mora, Suriye anlatmaya grek yok, Osmanlı ordusunu defalarca yenmiş önce Rus sonra İng-Fransız işbirliğiyle durdurulabiliştir. İçkiyi bende öyle sanıyordum ama IV. Murat ın bile içtiği şüpheli. Osmanlıda Avrupa gibi sömürgeci anlayış yoktur. Anadoluya ne yaptıysa Balkanlara Mısır a da yapmıştır elinden geldiği kadar. Vatan bilmiştir aldığı yeri. Orta Asya a da Dünyanın tek bir Türk hükümdarı hakimiyeti altında adaletle yönetilmesi gerektiği düşünülmüştür. Uygulama da farklılıklar olabilirse de devlet anlayışı böyledir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _Akıncı

Aman Allah'ım Osmanlı sevdalıları var. Kırmızı alarm, kırmızı alarmmm.............

Kaçııııııııııııııııııııııınnn, şeriat geliyor.

O cümle biraz saçma olmuş Osmanlı = şeriat çok saçma....Osmanlının şeriatla alakası yok!!!!

O zaman şöyle diyelim:

Kaçıııııııııııııııınnn saltanat geliyor.
  • atalarımız çok heybetliydiler 500yıllık hüküm sürdüler

• Bir ay önce belgesel seyretmiştim,belgeselde Kanuni'nin Rodos'u nasıl ele geçirdiği anlatılıyordu.

Belgesele göre ilk önce Osmanlı fazla büyük olmayan birliklerle çıkartma yapıyordu Rodos'a,fakat püskürtülüyordu.İleride daha büyük bir çıkartma olacağını bilen Rodos'daki şövalyelerinin komutanı surları genişletiyor,(sanırım 1,5 2 metreden 8 metreye)ve daha çok top ekleniyor.

İkinci çıkartma başlayınca gerçekten çok kanlı bir savaş oluyor,Osmanlı askerlerinin çoğu öldürülüyor,ama Anadoludan gelen Türk birlikleriyle savaş devam ediyor,uzun ve kanlı bir savaştan sonra Rodos Şövalyeleri askerlerinin büyük bir kısmının ölmesinden ve yaralanmasından dolayı şövalyelerin komutanı ateşkes istiyor ve savaş bitiyor,rodos Osmanlı'nın eline geçiyor.

Savaş sonunda belgesele göre 100.000 Osmanlı askeri şehit oluyor,ama diğer kaynaklarda 20.000 asker diye geçiyor.(Tam olarak bilmiyorum)

Kanuni bunun üzerine,Rodos'u almak için bir 100.000 asker daha veririm diyor(muş).
    ------------------------------------------------------------------------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hammerdown -- 29 Mayıs 2010; 17:01:08 >

• quote:

osmanlı tavfası gelmiş.saldırılar başlamış anlaşılan.

Ne ocağı ?

Sizin gibiler yüzünden siyaset ucuzladı.Saygı seviye kalmadı sayın Oktay Bey.
    Takıldığınız grupların çizgisi belli buraya giripte arkadaşın konusunu baltalamayın lütfen !!!!
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.