Şimdi Ara

Osmanlı İmparatorluğu, (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
24
Favori
45.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    gayet de değiştirdi. başkent dahil köklü bir değişim olmuştur.

osmanlı devleti yıkılmış, Türkiye kurulmuştur.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı milattan önce 209 yılında kuruldu olarak geçer, biz onca Türk devleti ile sadece menşe birliğine sahibiz, büyük hun devletinin devamıyız diyemeyiz.

birçok şey, 18 sene gibi kısa sürede değiştirilmiş ve yepyeni bir oluşum içine girilmiştir.
  • Sıfırdan kurumsallaştırmak ile varolan üzerinde değişiklik yapmak arasındaki çizgiye dikkat edilirse daha müsbet bir tartışma yapabilirsiniz..
    Hatırlatayım dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

nasıl değiştirdiğini zannetti?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı milattan önce 209 yılında kuruldu olarak geçer, biz onca Türk devleti ile sadece menşe birliğine sahibiz, büyük hun devletinin devamıyız diyemeyiz.

birçok şey, 18 sene gibi kısa sürede değiştirilmiş ve yepyeni bir oluşum içine girilmiştir.

hun devleti baska gokturkler baska, selcuklu sonrasi anadoluda kurulan turk beylikler bambaska

kurtulus savasini kazandiranlar kendilerini omur boyu unutturmamak icin ankara yi baskent yapip memleketin adini degistirdiler bugun ulkemizde 2 tane baskent var

biri kagit uzerinde digeride stratejik onemi ile

• quote:

Orijinalden alıntı: seymes

Sıfırdan kurumsallaştırmak ile varolan üzerinde değişiklik yapmak arasındaki çizgiye dikkat edilirse daha müsbet bir tartışma yapabilirsiniz..
    Hatırlatayım dedim.

Türkiye Cumhuriyeti zaten sıfırdan kurumsallaşmıştır.
    eğitim, hukuk gibi birçok kurum da zaten tamamen değiştirilmiştir.

varolan üzerinde değişiklik yapmak ile devrim arasındaki farkı anlayabilmek daha uygun bir tartışma ortamı sağlar.

@oreilly

evet, selçuklular da hunlar da bambaşkadır.
    bir göktürkler ile uygurlar nasıl bir tutulamazsa, osmanlı devleti ile de Türkiye devleti bir tutulamaz.

ülkenin 1 başkenti vardır, o da ankara'dır.
    başkent, hükümet merkezidir, devletin resmen yönetildiği şehirdir.

istanbul mazide kalmıştır.

milli mücadele boyunca düşman işgali altında kalmış, kurtuluşun teminatı mudanya imzalanırken bile düşman idaresinde olan istanbul başkent yapılamazdı elbette.

birçok şey olduğu gibi başkten de değiştirilmiş oldu, bu bile başlı başına bir semboldür.

milli mücadele boyunca başkentlik yapan Ankara, tabii ki yeni devletin başkenti olacaktır. istanbul'un olması için bir sebep yoktur.

batı anadolu, marmara, yurdun stratejik noktaları, güneydoğu anadolu elden çıkmışken;

23 nisan 1920'de fiilen bir devlet kurulmuştur anadolu'nun göbeği Ankara'da.
    ve bu devlet, doğuda ermenileri, güneydoğu'da fransızları yendi ve topraklarını "milli yemin" çerçevesinde genişletti.
    italyanlar ile anlaştı, çekilmelerini sağladı.
    ruslar ile anlaştı.
    batıda yunanları yendi.
    ve anadoluda tek düşman askeri bile bırakılmadı.
    doğu trakya kurtarıldı.
    istanbul KURTARILDI.

yeni devlet, teker teker bu toprakları KAZANDI.

bu saatten sonra, başkent ankara'yı istanbul'a taşımak zorunda değillerdir, taşımadılar diye de ömür boyu unutturmamak falan deme hakkı kimsede yoktur.

yıllar boyu savaş ve vergi zamanı hatırlanan, cefakar anadolu insanının zaferi milli mücadele, tabii ki ANKARA adlı şehri başkent olarak sürdürecektir.

istanbul'un kuru kalabalığı ya da konumu başkent olması için bir neden değildir.

• quote:

nasıl değiştirdiğini zannetti?

sen öyle sanmaya devam et..
  • quote:

quote:

Sıfırdan kurumsallaştırmak ile varolan üzerinde değişiklik yapmak arasındaki çizgiye dikkat edilirse daha müsbet bir tartışma yapabilirsiniz..
    Hatırlatayım dedim.

varolan üzerinde değişiklik yapmak ile devrim arasındaki farkı anlayabilmek daha uygun bir tartışma ortamı sağlar.

@oreilly

bir göktürkler ile uygurlar nasıl bir tutulamazsa, osmanlı devleti ile de Türkiye devleti bir tutulamaz.

milli mücadele boyunca düşman işgali altında kalmış, kurtuluşun teminatı mudanya imzalanırken bile düşman idaresinde olan istanbul başkent yapılamazdı elbette.

birçok şey olduğu gibi başkten de değiştirilmiş oldu, bu bile başlı başına bir semboldür.

milli mücadele boyunca başkentlik yapan Ankara, tabii ki yeni devletin başkenti olacaktır. istanbul'un olması için bir sebep yoktur.

batı anadolu, marmara, yurdun stratejik noktaları, güneydoğu anadolu elden çıkmışken;

ve bu devlet, doğuda ermenileri, güneydoğu'da fransızları yendi ve topraklarını "milli yemin" çerçevesinde genişletti.
    ruslar ile anlaştı.
    batıda yunanları yendi.
    doğu trakya kurtarıldı.
    istanbul KURTARILDI.

bu saatten sonra, başkent ankara'yı istanbul'a taşımak zorunda değillerdir, taşımadılar diye de ömür boyu unutturmamak falan deme hakkı kimsede yoktur.

yıllar boyu savaş ve vergi zamanı hatırlanan, cefakar anadolu insanının zaferi milli mücadele, tabii ki ANKARA adlı şehri başkent olarak sürdürecektir.

istanbul'un kuru kalabalığı ya da konumu başkent olması için bir neden değildir.

selcuklularla gokturkler bir tutulamaz cunki birini cin devleti yikti yikilan devletin yerine yenisi kuruldu simdi soruyorum hani bizi kim gelip yikmista hukmen varligimiza ve birligimize son verdigini ilan etmis ? istanbulun fethinden oncede sonrada avrupalilarin ortak aldigi " turkleri avrupadan atma politikasi var " onlarin bile yillarca yapamadigini kim yapmista osmanli yikildi diyorsunuz ?

sevgili hashus muhendis oldugun icin tarih alaninda pek iyi oldugun soylenemez sen hic osmanli - rus savaslarini okudun mu ?, yunanlilarla aramizin bozulmasinin asil nedenini biliyormusun ? bulgarlarin alttan alttan bize nasil saldirdigini biliyormusun ? yada sen hic ortodkslarin en kutsal sehrinin neresi oldugunu biliyormusun ? osmanli devletinin bu kadar savasa girip kendini perisan etmesinin tek sebebi istanbuldur

stratejik konumuyla, dunyanin en onemli kapilarindan biri olmasi ile, iki kitayi ayirmasi ile, ticaret ve kultur zengini olan bu sehir baskent yapilmiyacakta neresi baskent yapilacak ?

sen 1920 lerden bahsediyorsun da peki soruyorum ankara savasinda osmanli tamamen yikilirken celebi mehmet ulkeyi tekrar duzene soktu o bile ulkenin adini degistirmedi cunki memleketin adini degistirmek 1. osmandan tut kendisinden onceki butun osmanli icin calismis devlet adamlarina ihanettir

ankara nin baskent olmasinin sebebi devlet yonetimini ele gecirmek isteyen mustafe kemal grubunun burda kendilerine rahat ortam hazirlamasidir

dedigim gibi yukarida dediklerimi okursan ayni seyleri dusunmeye basliyacaz

• Sevgili O'reilly,

Tarih ile ilgili bilgilerinize hayran kaldım. Açıkçası, cemaatlerin yazdığı tarihin bu kadar dezenformasyon içerdiğini bilmiyordum. Yazdıklarınızın hiçbiri doğru değildir.
    Konuya şöyle başlayayım;

Evrim teorisine karşı çıkan ve komik yayınlarla bunu ispat etmeye çalışan güzel sanatlar mezunu bir tarikat liderinin bilimadamlığını tartışmayıp, bir insanın hem mühendislik öğrencisi olup hem de tarih hakkında bilgiye sahip olmasını yadsımanız taraf tutmak dışında hiçbir anlam taşımaz.

Ortodoksların en kutsal kenti İstanbul değildir. İstanbul, üç ekümenlikten biridir sadece.
    Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u başkent yapmasının nedeni size göre belki "peygamberimiz emretmiştir" ya da "stratejik konum" olabilir, bana göre ise "Bizans İmparatorluğu'na olan hayranlığı"dır; ama asla kültür başkenti olması değildir.

Çelebi Mehmet'in "Osmanlı" soyundan gelmesi sizce isim değiştirmemesinde bir rol oynamış olamaz mı? Ya da hanedanlığa devam etmek istemesi?
    Orta Asya'dan fillerle gelip Anadolu'da kurulu bir devleti paramparça eden, kralını maymuna çevirip gezdiren, tüm ülkeyi vergiye bağlayan ama devlet kültürü olmadığı için, sadece bu olayı gerçekleştiren kralı döneminde varlığını sürdüren bir krallık tarafından bu olayları yaşamış olması, Osmanlı'nın en büyük şanslarından birisidir. Aynı olayı, devlet olabilme sürecini tamamlamış bir ülke tarafından yaşamış olsaydı, sanırım siz şu anda o Osmanlı'ya karşı olan hayranlığınızı, cumhuriyete ve kurucularına karşı olan nefretinizi mantıklı bir zemine oturtamayacaktınız. O yüzden, yatın kalkın da Timur'a dua edin.

Krallığa inanmayan insanlar için, kendini bir kralın kulu olarak görmeyen insanlar için, kendinden önce gelen ve devletin tüm kaynaklarını yiyen, saraylarda yaşayıp haremler kuran insanlara bağlılık duymak aptallıktır. Bu sistemi yıkıp, o ülkenin halkının adını o ülkeye vermek ve o insanların tamamının eşit olmasını sağlamaya çalışmak, eğitmek, "kul" değil "insan" olduğunu anlatmak ise size göre ihanettir.

Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda yer alan arkadaşları burada doğmuş ve burada ölmüştür. Oysa ki, Osmanlı soyundan gelen insanlar nedense müslüman ülkelerde değil de, kendilerine saldıran ve devletlerini yıkan Avrupa ülkelerinde ölmüştür. İhanet Osmanlı'ya ise, kimin ihanet ettiği belki tartışılır; ama ihanet bu topraklarda yaşayan insanlara ise, kesinlikle bu hainliği yapanlar bu ülkeyi Avrupalılara satan, ordularının başkente kadar girmesine izin veren ve bunun karşılığında saraylarında yaşama imkanı bulan sizden ya da benden fazla kulağı gözü olmayan, sıradan ama soyadı farkıyla üstün olan insanlardır.

Tarihi "bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır"

• zaten sizinle ayni dusunmiyen hemen cemaat adami oluyor benim cemaatle uzaktan yakindan alakam yok iclerine bir kac kere girmisligim var o da ramazanda iftar icindi onun disinda cemaatle gorustugum ara sira rastladigim tek bir yer var o da cuma namazi onun disinda kimseyle alakam yok

benim icin istanbulun avrupanin en onemli kultur baskentidir bunca sene bilmem kac milleti idare etmis bir devletin baskenti cok multiculturel bir yapiya sahiptir

martavali gec timur osmanliyi yikti ve anadoluda beyliklere eski yerlerini verdi durumu ele alan celebi mehmet tekrar osmanli devletini eski haline getirmek icin calisti fakat ulkenin adini degistirmedi var sen burdan hesap et benim ne demek istedigimi ayrica rica ediyorum yine cumhuriyet dusmani laflar etmeye baslamayin kimseye dusman degilim

o zaman sen ingiltere hakkinda ne dusunuyorsun kendimi bildim bileli ingiltere krallikla yonetiliyor ve bu dakikadan sonra devlet yonetimini degistirmeye de hic niyeti yok cunki adamlar gecmislerine baglilar onlar laikligi sadece kanunlara yerlestirdiler bizim gibi komple devlet yonetimini degistirmediler

ihanetten bahsediyorsunda sen abdulhamitin donemini bir zahmet oku onun ulke icin neler yaptigini oku birde o zamanlar enver pasa ile mustafa kemalin ne kadar can ciger oldugunu ittihat ve terakkiye katildigini abdulahmit e karsi ne kadar canla basla ugrastiklarini ve bu partinin de masraflarinin paris mason locasi tarafindan karsilandigini bir zahmet arastir

ayrica mustafa kemal in sark fatihi kazim karabekir e suikastler duzenleyip, kutuphanesini yaktigini ve onu idam ettirmeye calistigini bil ondan sonra gel bana yanlis dogru goster

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oreilly -- 21 Ocak 2010; 9:44:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oreilly

quote:

quote:

Hatırlatayım dedim.

@oreilly

ruslar ile anlaştı.
    batıda yunanları yendi.
    doğu trakya kurtarıldı.
    istanbul KURTARILDI.

selcuklularla gokturkler bir tutulamaz cunki birini cin devleti yikti yikilan devletin yerine yenisi kuruldu simdi soruyorum hani bizi kim gelip yikmista hukmen varligimiza ve birligimize son verdigini ilan etmis ? istanbulun fethinden oncede sonrada avrupalilarin ortak aldigi " turkleri avrupadan atma politikasi var " onlarin bile yillarca yapamadigini kim yapmista osmanli yikildi diyorsunuz ?

sevgili hashus muhendis oldugun icin tarih alaninda pek iyi oldugun soylenemez sen hic osmanli - rus savaslarini okudun mu ?, yunanlilarla aramizin bozulmasinin asil nedenini biliyormusun ? bulgarlarin alttan alttan bize nasil saldirdigini biliyormusun ? yada sen hic ortodkslarin en kutsal sehrinin neresi oldugunu biliyormusun ? osmanli devletinin bu kadar savasa girip kendini perisan etmesinin tek sebebi istanbuldur

stratejik konumuyla, dunyanin en onemli kapilarindan biri olmasi ile, iki kitayi ayirmasi ile, ticaret ve kultur zengini olan bu sehir baskent yapilmiyacakta neresi baskent yapilacak ?

sen 1920 lerden bahsediyorsun da peki soruyorum ankara savasinda osmanli tamamen yikilirken celebi mehmet ulkeyi tekrar duzene soktu o bile ulkenin adini degistirmedi cunki memleketin adini degistirmek 1. osmandan tut kendisinden onceki butun osmanli icin calismis devlet adamlarina ihanettir

ankara nin baskent olmasinin sebebi devlet yonetimini ele gecirmek isteyen mustafe kemal grubunun burda kendilerine rahat ortam hazirlamasidir

dedigim gibi yukarida dediklerimi okursan ayni seyleri dusunmeye basliyacaz

ben zaten göktürklerle uygurlara bak dedim, selçuklular demedim, kafana göre ülke seçesin diye yazmıyorum bazı şeyleri

Türkleri avrupadan atma politikası olduğunu söylemene gerek yok, orta okulda bile söylenir bunlar.

osmanlıyı kim mi yıkmış? osmanlı, istanbul işgal edildiğinde fiilen yıkılmıştır.

Türkleri avrupadan kim atmış diyorsun, milli mücadeleye giriştiğimizde, avrupada 1 tek Türk toprağı kalmamıştır, her yer kaybedilmiştir, doğu trakyadan istanbula.

mühendis olmak, tarih bilmeyi engeller mi?
    sen, haltercilik mesleğini icra ediyorsun diye, sana tarih bilmiyorsun mu diyeceğim?

ben, askeri okullarda yıllarca eğitim aldım, tarih bilmediğimi sen ya da bir başkası söyleyemez kusura bakma.
    senin istediğin yanlı kaynakları okumadığım için kusura bakma, ben tarihi meb kaynaklı kıytırık ders kitaplarından değil doğrudan ülkenin gerçekleri ve ordunun kaynaklarından öğrendim.

osmanlı rus savaşlarını da, taktik çözümlemelerini de gayet iyi bilirim, balkan meselelerini de gayet iyi bilirim.
    osmanlı tabii ki istanbul için çırpınacak, çünkü başkenttir. bir ülke başkentini korumayacak da ne yapacak? osmanlının istanbulu koruma çabası, Türkiye Cumhuriyeti'nin de orayı başkent yapmasını gerektirmez.

anadolu üzerinde kurulan yeni devletimiz, 23 nisan 1920 yılında fiilen ortaya çıkmıştır.

bu tarihten itibaren, istanbul da herhangi bir diğer şehir gibi topraklarımıza katılmıştır.

Türk kontrolü altında olmayan bir istanbulu anadolu mücadelesi, bileğinin hakkıyla topraklarına katmıştır.

başkent zaten ankara'dır, değişmesi için bir sebep yoktur. başkentin ticaretin merkezi olmasına gerek yok. başkent, devletin idare edildiği merkezi bir yerdir.

amerika başkenti washington, ufak bir şehirdir.
    new york başkent olmadı diye amerika çökmüyor.

ticaret merkezi olmak, kültür merkezi olmak başkent olmaya neden değildir.

ankara savaşından sonra osmanlı tamamen yıkılmamıştır, bunu hangi tarih kitabı söylüyor? ankara savaşından sonra osmanlı otorite kaybetmiştir.
    başkent yerindedir, hanedan yerindedir, yönetim aynıdır sadece devletin başı padişah seçme sorunu vardır. padişahın esir düşüp ölmesi devletin yıkılmasına sebep değildir.

aynı hanedan, aynı yönetimle hiçbir şey değiştirmeden, başkenti bile değiştirmeden aynı ülkeyi yönetmeye devam etmiştir.

uygun bir örnek olmadı.

devlet yönetimini Mustafa Kemal ele geçirmedi. devlet yönetimini halka verdi, halk ve meclis ise geçici olarak bu hakkı ona verdi, kavram kargaşası yaşıyorsun galiba.

osmanlı yıkıldıktan sonra, milli egemenlik ve tam bağımsızlığı eline alan halk yeni bir devlet kurmuştur, adının osmanlı olması gibi bir zorunluluk olmadığı gibi, bu ismin değişmesi de şarttır.

sana, devrim ile ıslahat arasındaki farklara bakmanı öneririm.

bu arada, arkadaş derdi bazen, "koskoca devletin adı osman".
    ulusal egemenliğe geçmiş bir ülke, yeni kurulmuş bir devlet, bir hanedanın ismini kendisine devlet adı olarak alacak değildir herhalde.

• Ortalığı karıştırmadan kısaca iki üç şeyi hatırlatayım dedim;
    1) Avrupa'da ünvan sahibi olmak ( rektör, prof., doktor, mühendis vs. ) kalite ifade ederken bu ülkede kalite ifade etmezler, olay ve kişi başına araştırılması gerekir!... Farklı disiplinlerden kişilerin bir başka disiplini iyi bilmesi gerekmez, ama şayet düşünmeyi biliyorsa farklı disiplinde önerileride dikkate alınmalıdır, kısaca düşünmeyi bilen bir mühendis veya halterci tarih konusunda da görüş önerebilirler, olay başına incelemek gerekir!

2) O'reilly; Çeşitli defalar Atatürk'ü sevdiğini yazdığını hatırlıyorum ( tabii dini yaşamdan sepetlemesi, dil-alfabe sorunu gibi ufak tefek kusurları var diyorsun ama bunlar kadı kızında da bulunur! ) .. İstanbul'un niçin Başkent olmadığını bilmek istersen kurtulduğu günden yani 9 Eylül'den birkaç gün sonra İzmir'de olan Mustafa Kemal'in, İstanbul kurtulduktan niçin ancak 3 yıl sonra gittiğini bir araştır!
    Ama sanırım bir araştırman gerekende Mustafa Kemal İstanbul'a kurtuluştan sonra ilk gelişinde gemide iken yanındakilerden birinin tezahürat yapan kalabalığa bakıp " halk geldiğinize çok sevinmiş" dediğinde Mustafa Kemal'in verdiği cevaptır! " Biz onların öldürmek için peşimizde koştuklarını da biliriz"..
    gibi birşeylerdi!
    Çok araştırdım ama tam sözcükleri bulamadım internette! İstanbul'un başkent olmamasının tek nedenini Mustafa Kemal ifade etmiş!
    Maalesef ülkenin lideri olduğundan ulusunun en azından bir kısmının açıkça ne olduğunu söyleme lüksü yok! Ama benim var!

• Birkaç tarih kitabı okumakla ilmi olarak tarih bilinmez. Tarih veya başka herhangi bir bilimin sistematiğine aykırı davranış sergilendiğinde tüm “biliyorum” denilenlere sıfır çekilir. Konudaki ilk mesajımda “tarih anakronizm hatası kabul etmez” hatırlatmam üzerine “ bu neden dendi ki acep” diye biraz düşünülmüş olsaydı; şu sapla samanın karıştırılmış olduğu durum ortaya çıkmazdı. Sapla samanın karıştırılması yetmiyormuş gibi başkaları da, kendi kabullerini dile getirenlerin sözlerinin altına “katılıyorum” imzası atarak aidiyetleri doğrulamaya girişmiş. Dilerseniz böyle devam edin ama görüşleriniz, tarihin sistematiğine uyuyormuşçasına iddiada bulunmayın.

El cevap; tarih hatta tarih içerikli bir tane kitap okumayan seymes, çekil aradan da yazılanları okuyup öğrenmeye çalış.

• Osmanli hanedanligi bitmistir.Yeni kurulan bir ûlke neden bir ailenin ismini alsin?
    Ahmetler veya Aliler ülkesi! Yahut Sabanlar ülkesi.Hatta diyelim Atatûrk ün adi Mustafalar ülkesi.
    Hiç olur mu?
    Hepimiz Tûrküz.O halde ülkemizin adida Tûrkiye cumhuriyetidir.
    Bunun tartisilmasi bile olmaz!
  • Sevgili O'reilly;

Türk Dil Kurumu Sözlüğünden;

Edep: İyi ahlak, incelik, terbiye

Martaval: Yalan, uydurma söz, palavra
  • mesaj yazmistim ama silinmis galiba yoneticiler tartismanin devam etmesini istemiyor

konu hakkinda ki son mesajimdir yoksa ben size gayet guzel cevaplarinizi verirdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oreilly -- 23 Ocak 2010; 15:34:38 >
  • Abooo ortalık kızışmış
  • Osmanlı Hukuku okuyunca bu devlete insanın sempatisi artıyor.

Osmanlı Devletinin adı aslında : Devlet-i Aliye (Büyük Devlet)

Memlüklerin asıl adı: Devlet-ül Türkiye (Türkiye Devleti)

Bizans'ın asıl adı: Doğu Roma(16. yüzyıla kadar Bizans tabiri hiç kullanılmamıştır, sonradan atfedilen bir tabirdir.)

Örneklerde olduğu gibi, devletlerin kendi isimlerinden ziyade bizim kullandığımız isimler çok farklı.

Türkiye ( Türkeli'nin Fransızca okunuşudur, oradan gelmedir, yarın bir gün tarihin tozlu sayfalarına karışacak olursa bu devlet, belki farklı bir isimle anılır.)
  • Konuyu nereden nereye getiryosunuz.Hayranım burdaki bilgili arkadaşlara.
  • Uplayayım belki görmeyen olmuştur işinize yarar.
  • quote:

Osmanli hanedanligi bitmistir.Yeni kurulan bir ûlke neden bir ailenin ismini alsin?
    Ahmetler veya Aliler ülkesi! Yahut Sabanlar ülkesi.Hatta diyelim Atatûrk ün adi Mustafalar ülkesi.
    Hiç olur mu?
    Hepimiz Tûrküz.O halde ülkemizin adida Tûrkiye cumhuriyetidir.
    Bunun tartisilmasi bile olmaz!

Platon en iyi yönetim şeklinin aristokrasi olduğunu iddia eder, ben de bu fikre katılırım..

Bana göre Osmanlı'nın yaptığı en önemli ölümcül yanlışlardan biri devleti ''aile hanedanlığı'' üzerinden götürmesiydi.. Osmanlı devleti imparatorluk olarak kaderini değiştirebilecek devlet adamları da çıkardı, ama aynı zamanda delileri de devlet adamı yaptı.. Kendini kurdu, kendini yüceltti, kendini de yine kendi yıktı..

Bu yanlışlardan biri Fatih Sultan Mehmet'in zamanından başladı, kardeş katli mesela bunlardan biri olabilir.. Diğer yandan, Anadolu'da sağladığı ''Türk birliğini'' hanedanları yıkarak yapmasıydı, yani hanedanları da devlete ortak ederek yani bir aristokratlar sınıfı yaratarak yapmayı başarsaydı, şu an bir İngiltere, Almanya, Fransa ve Rusya devleri gibi biz de bir dev olurduk..

Sonrasında bir şans geldi, Mısırlı Kavalalı Mehmet Ali Paşa Hanedanlığı çıktı, onunla da birleşip iktidara ortak edebilirlerdi, ama onun yerine II. Mahmut İngiliz ve Rusları tercih etti..

Zaten o an bittiği andır bana göre..

Türk Birliği, Türkiye ya da Türkiye Krallığı, ya da Anadolu Krallığı gibi olsaydı devlet ismi, iyi olurdu.. Bugün devletimiz ''Türkiye'' ama aristokrat sınıfı namına bir şey yok.. Keşke olsa..

Bakın Birleşik Krallık nasıl yüzyıllardır ayakta?

Windsor Hanedanı 1917den beri İngiltere'nin yönetiminde.. Bundan önce ise Hanover Hanedanlığı gelmiş, Tudor hanedanlığı gelmiş, York Hanedanlığı gelmiş, hiç biri de ''United Kingdom'' ismini değiştirip kendi hanedanının ismini koymamış.. Diğer hanedanları doğramamış, tahta geçen kardeşlerini boğdurup katletmemiş, bugün Üstelik bugün Windsor yönetimdeyken aristokrat sınıfına mensup olanlar devletin türlü türlü kademelerinde görev yapıyorlar, yani tamamen bir paylaşım söz konusu..

Ayrıca diğer önemli hata da, tabii bu da arisktokrat sınıfın oluşmaması ile birebir bağlantılı, devletin üst kademelerinde devleti sahiplenen insanların bulunmaması idi.. Bugün Avrupa'da, ABD'de devlette üst kademelere gelmeniz için Avrupalı olmanız gerekir, bir Çinli, Hintli, Asyalı iseniz katiyetle mümkün değildir, olması halinde bile çok çok istisnai bir durumdur, getirmezler.. Şecerenizin resmini çizerler..

Oysa aristokrat sınıfı oluşmayınca her etnik kökenden insan, devletin üst kademelerine gelebilmiş, devlete ortak olabilmiştir, oysa aristokrat sınfı olsaydı, bu sınıf bu boşlukları dolduracak, diğer kesimleri de aşağılarda tutacaktı, 1. dünya savaşına girerken mecliste 15 ermeni milletvekili vardı, aynı zamanda Ermenilerle çatışıyorduk, 1. dünya savaşına girdiğimizde dışişleri bakanımız olan Ermeni, Lozan'da karşı masada yer alıyordu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazardousmen -- 18 Mart 2010; 19:50:08 >

• Mükemmel paylaşım olmuş, emek verilmiş.
    Tşk. ediyor müsaadenle bu haliyle kendi siteme de ekliyorum.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.